Рішення
від 16.01.2025 по справі 465/177/23
ЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Справа № 465/177/23

Провадження №: 2/332/44/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 січня 2025 р. м. Запоріжжя

Заводський районний суд м.Запоріжжя у складі: головуючого судді Погрібної О.М., за участю секретаря судового засідання Паніної Л.Д., позивача ОСОБА_1 , відповідачки ОСОБА_2 , представника відповідачки адвоката Тивоненка Д.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції позовну заяву адвоката Меюс Яни Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Франківська районна адміністрація Львівської міської ради, як орган опіки та піклування, Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради, як орган опіки та піклування, про визначення місця проживання дитини та зустрічну позовну заяву адвоката Тивоненка Данила Руслановича в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , треті особи: Франківська районна адміністрація Львівської міської ради, як орган опіки та піклування, Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради, як орган опіки та піклування, про визначення місця проживання дітей та встановлення порядку спілкування з дітьми,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , в якому просиввизначити місце проживання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із батьком ОСОБА_1 . На обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 послався на те, що з 2007 року сторони перебували у шлюбі, який був розірваний рішенням Галицького районного суду м.Львова від 20 лютого 2023 року. Від шлюбу сторони мають дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, введенням на території України воєнного стану, сторони із дітьми виїхали до м.Львова, де і перебувають на даний час. З 04.10.2022 сторони проживають окремо, діти проживають з ОСОБА_1 . При цьому, позивач забезпечує дітей всім необхідним, це стосується як матеріального забезпечення, так і морального, духовного та емоційного виховання. Наміру перешкоджати матері у спілкуванні з дітьми він не має. Враховуючи викладене, просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою судді Заводського районного суду м.Запоріжжя від 18 серпня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

ОСОБА_2 звернулася до суду із зустрічним позовом, в якому просила визначити місце проживання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з матірю ОСОБА_2 ; зобов`язати ОСОБА_1 не перешкоджати ОСОБА_2 брати участь у вихованні та вільному спілкуванні зі своїми синами: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; встановити ОСОБА_2 наступний режим особистого спілкування зі своїми синами: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 : за місцем постійного проживання дітей у м. Львів кожний другий календарний тиждень місяця року тривалістю 2 календарні доби з 19 год. 00 хв. вечора п`ятниці по 19 год. 00 хв. вечора неділі до досягнення дітьми 18 років (з обов`язком позивача забрати дітей від відповідача не пізніше 19 год 00 хв. п`ятниці за адресою: АДРЕСА_1 (або за іншою адресою) та повернути їх відповідачу за цією ж адресою не пізніше 19 год. 00 хв. неділі); за місцем постійного проживання матері, ОСОБА_2 : кожний четвертий календарний тиждень місяця тривалістю 2 календарні доби з 19 год. 00 хв., вечора п`ятниці по 19 год. 00 хв. вечора неділі (з обов`язком позивача забрати дітей від відповідача не пізніше 19 год 00 хв. п`ятниці відповідного місяця за адресою: АДРЕСА_1 (або за іншою адресою) та повернути їх відповідачу за цією ж адресою не пізніше 19 год. 00 хв. неділі відповідного місяця; спільний відпочинок позивача з дітьми влітку на тиждень кожного місяця (червень, липень, серпень) кожного року; спільний відпочинок позивача протягом тижня з дітьми під час щорічної відпустки позивача ( червень, серпень, січень) до досягнення дітьми 18 років, якщо між батьками не досягнуто іншої домовленості, з обов`язком позивача забрати дітей від відповідача не пізніше 10 год 00 хв. узгодженого дня місяця за адресою: АДРЕСА_1 (або за іншою адресою) та повернути їх відповідачу за цією ж адресою не пізніше 18 год. 00 хв. узгодженого дня місяця.; зобов`язати ОСОБА_1 : за два дні до дня зустрічі позивача з дітьми, за допомогою телефонного, поштового, електронного (Viber, Telegram, WhatsApp) зв`язку надати позивачу точну інформацію щодо фактичного місця навчання, проживання, перебування дітей, а у разі настання таких змін, повідомити за допомогою вищеперелічених засобів зв`язку про це особисто позивача на наступний день з дня настання таких обставин; не обмежувати позивачу спілкування з дітьми, особисто, засобами телефонного, поштового, електронного, відеозв`язку (у т.ч. Skype, Viber, Telegram, WhatsApp, FaceTime тощо) та іншого засобу зв`язку, що не передбачають безпосереднього фізичного спілкування між батьком та дітьми (щоденно з 09 год. 00 хв. до 21 год. 00 хв.); не обмежувати позивачу спілкуватися зі своїми дітьми у навчальних закладах (шкільних та дошкільних) та закладах охорони здоров`я.

На обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_2 посилалася на те, що наприкінці лютого 2022 року вона розійшлася із гр. ОСОБА_1 , та 2 березня 2022 року із синами: ОСОБА_4 та ОСОБА_3 поїхали до Республіки Польща. 26 червня 2022 року вона з дітьми повернулася до міста Запоріжжя. 02.10.2022 року сім`я ОСОБА_5 переїхали до м. Львова та проживали по АДРЕСА_1 . 19.11.2022 року гр. сторони серйозно посварилися, відносини між ними різко погіршилися, після чого стали мешкати окремо; діти залишилися проживати з батьком. Вона продовжувала спілкуватися з дітьми, однак вважає, що ОСОБА_1 налаштовує дітей проти неї. Враховуючи викладене, просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою Заводського районного суду від 23 жовтня 2023 року зустрічну позовну заяву адвоката Тивоненка Данила Руслановича подану в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , треті особи: Франківська районна адміністрація Львіської міської ради, як орган опіки та піклування, Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради, як орган опіки та піклування, про визначення місця проживання дітей та встановлення порядку спілкування з дітьми, прийнято до розгляду та об`єднано в одне провадження з первісним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради та відділу «Служби у справах дітей» департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, про визначення місця проживання дітей.

Ухвалою Заводського районного суду м.Запоріжжя від 29 травня 2024 року було закрито підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду.

Позивач за первісним позовом ОСОБА_1 в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, та просив суд позов задовольнити на підставах зазначених у позові. Зустрічний позов визнав частково, а саме не заперечував проти спілкування ОСОБА_2 з дітьми за визначеним органом опіки графіком.

Відповідач за первісним позовом ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги за первісним позовом визнала, не заперечувала проти того, що її син ОСОБА_3 буде проживати з батьком. Щодо зустрічного позову, не заперечувала проти спілкування з дітьми за визначеним органом опіки графіком. Пояснила, що на даний час налагоджує стосунки з дітьми, зустрічалася з ними.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Франківська районна адміністрація Львівської міської ради, як орган опіки та піклування ОСОБА_7 , який про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, в судове засідання не з`явився; 30.09.2024 підтримав раніше надані висновки органу опіки.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради, як орган опіки та піклування, дітей та встановлення порядку спілкування з дітьми, в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив.

В судовому засіданні ОСОБА_4 пояснив, що хоче і надалі проживати разом з батьком, у мами інша сім`я, він не може пробачити їй зраду.

В судовому засіданні малолітній ОСОБА_3 пояснив, що хоче і надалі проживати разом з батьком та братом.

Свідок ОСОБА_8 , - брат ОСОБА_1 , пояснив, що йому відомо, що ОСОБА_9 пішла з сім`ї, діти на неї за це образилися та не хочуть з нею спілкуватися. Йому про це відомо зі слів брата.

Вислухавши доводи та пояснення учасників процесу та свідка, дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (стаття 80 ЦПК України).

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (стаття 89 ЦПК України).

Встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у шлюбі з 16.06.2007, який 20.02.2023 розірвано на підставі рішення Галицького районного суду м.Львова.

Від шлюбу сторони мають двох неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 05.07.2011, та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 28.11.2007.

Відповідно до довідки від 13.12.2022 за №1330-5002394100 про взяття на облік внутрішньо перемішеної особи, ОСОБА_1 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Зазначене також підтверджується договором оренди від 05.10.2022, укладеним між ОСОБА_1 та ОСОБА_10 .

Відповідно до довідки від 13.12.2022 за №1330-5002406228 про взяття на облік внутрішньо перемішеної особи, ОСОБА_4 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до довідки від 13.12.2022 за №1330-5002406265 про взяття на облік внутрішньо перемішеної особи, ОСОБА_3 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

З довідки за вих. № 071222/1 від 07.12.2022 вбачається, що ОСОБА_1 працює в ТОВ «Будівельна кампанія «Промжитлбуд» на посаді покрівельника рулонних покрівель та покрівель із штучних металів з 01 грудня 2022 року.

З характеристики ТОВ «Будівельна кампанія «Промжитлбуд» від 23.12.2023 вбачається, що ОСОБА_1 за час роботи в компанії проявив себе відповідальним та дисциплінованим працівником.

З характеристики ОСОБА_2 , наданої КЗ «Приморська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Степногірської селищної ради Василівського арйону Запорізької області від 24.04.2023 вбачається, що ОСОБА_2 є матір`ю дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який навчався в даному закладі з 2014 по 2019 рік, перейшов до іншого закладу освіти в 6 клас та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який навчався в даному закладі з 2018 по 2019 рік, перейшов до іншого закладу освіти в 2 клас. ОСОБА_2 інтелігентна, спокійна, впевнена в собі жінка, активно займалася вихованням дітей, стежила за успішністю, за їх побутовими умовами, харчуванням, одягом. Активно цікавилася життям синів в школі, допомагала їм із заняттями. Приймала активну участь у роботі класних батьківських комітетів. Постійно відвідувала батьківські збори. Була ініціатором багатьох виховних заходів у класах, де навчалися її діти. Завжди надавала моральну підтримку своїм дітям. Тактична. Терпляча . Вміла знаходити компромісні рішення і вчила цього своїх дітей. ОСОБА_4 та ОСОБА_3 завжди відгукувалися про матір з ніжністю і повагою. Діти мали завжди охайний вигляд, неконфліктні, спокійні. ОСОБА_2 дотримувала демократичного стилю в спілкуванні та вихованні дітей. Класні керівники характеризують ОСОБА_2 , як гармонійну, відкриту людину, з чіткими соціальними кордонами.

З характеристики ТОВ «Ювелірний виробник №1» від 18.04.2023 вбачається, що ОСОБА_2 працює на посаді ювеліра з 11.12.2020, за час роботи зарекомендувала себе з виключно позитивного боку

З довідки ТОВ «Ювелірний виробник №1» від 19.04.2023 вбачається, що ОСОБА_2 працює на посаді ювеліра з 11.12.2020 по теперішній час.

З довідки про доходи, виданої ТОВ «Ювелірний виробник №1» від 02.03.2023 вбачається, що ОСОБА_2 за період з вересня 2022 по квітень 2023 отримала дохід в розмірі 46287,03 грн.

Відповідно до довідки від 26.04.2023 за №1306-5002731184 про взяття на облік внутрішньо перемішеної особи, ОСОБА_2 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Зазначене також підтверджується договором оренди від 24.04.2023, укладеним між ОСОБА_2 та ОСОБА_15

ТОВ «Медичний Центр Добромед» 03 травня 2023 року видало сертифікат серії 10 ААЖ № 952846 про проходження профілактичного наркологічного огляду ОСОБА_2 , відповідно до якого наркологічні протипоказання до виконання: виховання дітей, сумісного проживання з дітьми відсутні. На наркологічному обліку не спостерігається, здорова.

Також ТОВ «Медичний Центр Добромед» 03 травня 2023 року видало сертифікат серії 12 ЯЯТ № 322352 про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів ОСОБА_2 , відповідно до якого психіатричні протипоказання до виконання: виховання дітей, сумісного проживання з дітьми відсутні. На обліку не спостерігається, здорова.

Позивачем за первісним позовом ОСОБА_1 надані консультативні висновки психолога ОСОБА_16 від 26.04.2023 щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлена прив`язаність дітей до батька, діти хочуть бути з батьком. В той же час, у дітей є потреба у зменшені стресового навантаження, батькам рекомендовано не втягувати дітей у подружні конфлікти.

З інформаційної довідки Запорізької гімназії №106 ЗМР від 16.05.2023 вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , учень 9-В класу, на даний момент проживає у м.Львів разом з батьком ОСОБА_1 . ОСОБА_4 навчається в ЗГ № 106 з 01 вересня 2014 року. З 01 вересня 2022 року у ЗГ № 106 впроваджено навчання за дистанційною формою, тому ОСОБА_4 приєднай до Google Classroom на початку навчального року, завжди виходить на відеозв`язок та систематично виконує домашні завдання. ОСОБА_4 має оцінки середнього та достатнього рівня. До виконання будь-яких завдань, доручень учень завжди ставиться відповідально. Під час очного навчання пропусків уроків без поважної причини не було. Претензії від вчителів до ОСОБА_4 відсутні. Вихованням ОСОБА_4 займається батько, ОСОБА_1 . Він інтелігентний, спокійний, впевнений в собі чоловік. Батько систематично телефонує класному керівнику, цікавиться успішністю сина, завжди приймає інформацію до уваги. ОСОБА_1:, був присутній на всіх онлайн зборах та бере активну участь у виховних та організаційних питаннях класу. ОСОБА_4 завжди висловлюється про батька з повагою.

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , учень 5-В класу, на даний момент проживає у м.Львів разом з батьком ОСОБА_1 та навчається у ЗГ № 106 з першого класу, Зарекомендував себе як старанний, дисциплінований учень. Володіє навчальним матеріалом на достатньому і сере готується систематично. Має схильність до літератури, технології. Дитина залучена до дистанційного навчай систематично. Завдання виконує регулярно. На класних годинах активно спілкується, висловлюючи власну думку. Виконує творчі завдання, виконання яких не є обов`язковим. У характері ОСОБА_3 домінують такі риси характеру, як відповідальність, доброзичливість, стриманість, вразливість. Вміє оцінити ситуацію, яка склалася та знайти правильний вихід із неї. ОСОБА_3 щирий, товариський, чесний. Підтримує дружні стосунки з учнями. Правила здорового способу життя і безпечної поведінки завжди свідомо виконує. Батько, ОСОБА_1 , протягом навчального року підтримує зв`язок: телефонує для спілкування з класним, керівником, вчасно надає інформацію про сина, цікавиться навчальними досягненнями ОСОБА_3 , був присутній на всіх онлайн зборах. Мати, ОСОБА_2 , в жовтні 2022 року повідомила, що родина тимчасово їде до Львова та надала довідку ВПО. У грудні 2022 року звернулась з проханням надати табель навчальних досягнень сина за І семестр. В січні 2023 року повідомила, що ОСОБА_3 проживає разом з батьком.

Відповідно до висновку органу опіки та піклування Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 06.05.2024 про визначення місця проживання малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на засіданнях комісії 16.04.2024 та 29.04.2024 батько вказав, що після розлучення ОСОБА_3 постійно проживає разом з ним та старшим братом ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , створив належні умови для проживання сина, перешкод в участі матері у вихованні дитини жодним чином не створює, проте діти не виявляють бажання спілкуватись з матір`ю. Також батько надав інформацію про свої доходи, а саме: довідку про доходи від 11.04.2024, відповідно до якої батько отримав доходи за період з жовтня 2023 до березня 2024 у розмірі 87 207,75 грн., виписку з банківського рахунку про залишок суми на його балансі, який станом на 28.04.2024 становить 53851,35 грн, довідку про отримання соціальної допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи, яка становить за період з вересня 2023 по лютий 2024 року у розмірі 48 000 грн. Спеціалістами відділу «Служба у справах дітей» Франківського району, з метою обстеження умови проживання здійснено візит за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до акту обстеження у помешканні створені добрі умови для проживання дітей, для яких відведено кімнату з окремими спальними місцями. Малолітній ОСОБА_3 забезпечений усім необхідним для гармонійного розвитку та навчання. Окрім цього, фахівцями із соціальної роботи Франківського району складено акт оцінки потреб сім`ї з метою встановлення спроможності батька виконував обов`язок з виховання дитини та догляду за нею. За результатами оцінювання потреб з`ясовано, що в сім`ї ОСОБА_1 відсутні ознаки складних життєвих обставин. На засіданнях комісії 16.04.2024 та 29.04.2024 матір вказала, що ОСОБА_3 не хоче спілкуватись з нею, інколи дзвонить до матері, не може налагодити зв`язок з сином Крім цього матір зазначила, що не заперечує проти проживання малолітнього ОСОБА_3 разом з батьком, оскільки не хоче травмувати дитину. Спеціалістами відділу «Служба у справах дітей» Франківського району, з мето обстеження умови проживання здійснено візит за адресою: АДРЕСА_3 . Відповідно до акту обстеження у помешканні створені задовільні умови для проживання дитини. Окрім цього, фахівцями із соціальної роба Франківського району складено акт оцінки потреб сім`ї з метою встановлені спроможності матері виконувати обов`язок з виховання дитини та догляду за нею. За результатами оцінювання потреб з`ясовано, що в сім`ї ОСОБА_2 відсутні ознаки складних життєвих обставин. Відповідно до довідки про доходи від 02.05.2023, ОСОБА_2 отримала дохід за період з серпня 2022 по квітень 2023 року у розмірі 46 287,03 грн. Також на засіданні комісії був присутній малолітній ОСОБА_3 ,

р.н., який пояснив, що він проживає разом з батьком та старшим братом ОСОБА_4 . Батько піклується про нього, допомагає з навчанням. Також вказав, що даний час має образу на матір та не бажає з нею спілкуватись.

Враховуючи викладене, оскільки встановлено, що між батьками відсутній спір щодо визначення місця проживання малолітнього ОСОБА_3, Франківська районна адміністрація як орган опіки та піклування вважає за не доцільне визначати місце проживання малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з одним із батьків.

Окрім цього, з метою якнайкращого забезпечення інтересів дитини, для налагодження емоційного контакту матері з малолітнім сином, рекомендує встановити ОСОБА_2 наступний графік побачень з малолітнім сином ОСОБА_3 :

-1,3 субота місяця з 10:00 год. до 19:00 год. враховуючи бажання дитини;

-2,4 неділя місяця з 10:00 год. до 19:00 год. враховуючи бажання дитини.

Відповідно до висновку органу опіки та піклування Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 22.10.2024 про встановлення графіку зустрічей матері ОСОБА_2 з неповнолітнім сином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на засіданні комісії з питань захисту прав дитини 14.10.2024 батьки не прибули. Мати ОСОБА_2 , скерувала заяву в якій просить встановити графік побачень з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 аналогічний як і з молодшим сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Батько в телефонному режимі повідомив, що не заперечує щодо участі матері у вихованні старшого сина, проте наголосив на врахуванні думки та бажання дитини. Фахівцями із соціальної роботи Франківського району складено акт оцінки потреб сім`ї з метою встановлення спроможності батька, ОСОБА_1 виконувати обов`язок з виховання дитини та догляду за нею. За результатами оцінювання потреб з`ясовано, що в сім`ї ОСОБА_1 відсутні ознаки складних життєвих обставин. Окрім цього, фахівцями із соціальної роботи Франківського району складено акт оцінки потреб сім`ї з метою встановлення спроможності матері, ОСОБА_2 виконувати обов`язок з виховання дитини та догляду за нею. За результатами оцінювання потреб з`ясовано, що в сім`ї ОСОБА_2 відсутні ознаки складних життєвих обставин.

Враховуючи викладене, Франківська районна адміністрація як орган опіки та піклування, з метою якнайкращого забезпечення інтересів дитини, для налагодження емоційного контакту матері з неповнолітнім сином рекомендує встановити ОСОБА_2 наступний графік побачень з неповнолітнім сином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме:

-1,3 субота місяця з 10:00 год. до 19:00 год. враховуючи бажання дитини;

-2,4 неділя місяця з 10:00 год. до 19:00 год. враховуючи бажання дитини.

Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини, суд вважає вищезазначені висновки органу опіки та піклування належного обґрунтованими та приймає їх до уваги.

Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Статтею 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Принцип «найкращих інтересів дитини» є пріоритетним при вирішенні справ цієї категорії.

Статтею 11 Закону України «Про охорону дитинства» встановлено, що кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків (ч.1 ст.161 СК України).

У статті 141 СК України встановлено, що мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 та ч. 2 ст.161 СК України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.

Згідно з частинами 2, 8, 9, 10 статті 7 СК України сімейні відносини можуть бути врегульовані за домовленістю (договором) між їх учасниками. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства. Кожен учасник сімейних відносин має право на судовий захист.

Відповідно до частини четвертої та п`ятої статті 19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.160 СК України, місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.

Згідно ч.ч.3,4 ст.29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна. У разі спору місце проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклування або судом.

Місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.

Тлумачення частини першої статті 161 СК України свідчить, що під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини враховується ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особисту прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. До інших обставин, що мають істотне значення, можна віднести, зокрема: особисті якості батьків; відносини, які існують між кожним з батьків і дитиною (як виконують батьки свої батьківські обов`язки по відношенню до дитини, як враховують її інтереси, чи є взаєморозуміння між кожним з батьків і дитиною); можливість створення дитині умов для виховання і розвитку.

Аналогічний висновок щодо застосування частини першої статті 161 СК України зроблений в постановах Верховного Суду в складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 03 травня 2018 року у справі № 754/5128/16-ц, від 02 серпня 2018 року у справі № 459/1640/17 та від 22 серпня 2018 року у справі № 539/1406/17.

Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини зауважує, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків. (HUNT v. UKRAINE, № 31111/04, § 54, ЄСПЛ, від 07 грудня 2006 року). При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (MAMCHUR v. UKRAINE, № 10383/09, § 100, ЄСПЛ, від 16 липня 2015 року).

Ухвалюючи рішення у справі «М. С. проти України» від 11 липня 2017 року (заява № 2091/13), ЄСПЛ указав на те, що при визначенні найкращих інтересів дитини в конкретній справі слід брати до уваги два міркування: по-перше, у найкращих інтересах дитини зберегти її зв`язки із сім`єю, крім випадків, коли доведено, що сім`я непридатна або неблагополучна; по-друге, у найкращих інтересах дитини є забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагонадійним (пункт 100 рішення від 16 липня 2015 року у справі «Мамчур проти України», заява № 10383/09).

Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Згідно з частиною шостою статті 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до частини першої статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 77 ЦПК України).

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 79 ЦПК України).

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 80 ЦПК України).

Відповідно до частин першої-третьої статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до частин першої та другої статті 171 СК України дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім`ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім`ї. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками спору щодо її місця проживання.

Аналогічні положення закріплені у статті 12 Конвенції про права дитини, згідно з якою держави - учасниці забезпечують дитині, здатній сформулювати власні погляди, право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що торкаються дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага згідно з її віком і зрілістю.

Під час визначення місця проживання дитини, зважаючи на вікову категорію дитини, необхідно проводити бесіду з останньою, головним завданням якої є встановлення дійсного психоемоційного стану дитини, визначення інтересів дитини та з`ясування думки щодо бажання дитини проживати з одним із батьків.

Вислуханий у судовому засіданні суду малолітній ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якому на час розгляду справи виповнилося 13 років пояснив, що бажає проживати з батьком.

Згідно ч.1, ч.4 ст.206 ЦПК відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Виходячи з досліджених доказів та з огляду на визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає, що позивачем доведено доцільність визначити місце проживання малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з батьком ОСОБА_1 .

При цьому судом приймається до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, в тому числі по утриманню дітей, створення позивачем за своїм місцем проживання необхідних умов для повноцінного розвитку і навчання дітей в безпечному, спокійному та стійкому середовищі, враховуючи інтереси дітей, вважає за можливе ухвалити рішення про задоволення позовних вимог щодо визначення місця проживання дитини.

Щодо зустрічного позову суд зазначає таке.

Згідно з частинами другою, восьмою, дев`ятою статті 7 СК України, сімейні відносини можуть бути врегульовані за домовленістю (договором) між їх учасниками. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, членів сім`ї. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.

Відповідно до частини другої статті 54 СК України, усі найважливіші питання життя сім`ї мають вирішуватися подружжям спільно, на засадах рівності. Дружина, чоловік мають право противитися усуненню їх від вирішення питань життя сім`ї.

Згідно зі статтею 141 СК України, мати і батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини.

Згідно зі статтею 12 Закону України «Про охорону дитинства», на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини. У разі коли батьки не можуть дійти згоди щодо участі одного з батьків, який проживає окремо, у вихованні дитини, порядок такої участі визначається органами опіки та піклування за участю батьків виходячи з інтересів дитини (стаття 15 Закону України «Про охорону дитинства»).

Відповідно до статті 153 СК України, мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом.

Статтею 157 СК України передбачено, що питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Згідно з положеннями частини першої та другої статті 159 СК України, якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод.

Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування. В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи.

Під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі, стан психічного здоров`я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.

Приймаючи рішення в інтересах дитини, суд має враховувати право дитини мати і зберігати стосунки з обома батьками.

Суд бере до уваги, що позивачем за первісним позовом ОСОБА_1 в судовому засіданні частково визнані зустрічні позовні вимоги, а саме в частині спілкування ОСОБА_2 з дітьми за визначеним органом опіки графіком, мати дітей в судовомоу засіданні також погодилась з графіком, запропонованим органом опіки.

Таке визнання позову не суперечить інтересам дітей і, на переконання суду, сприятиме якнайкращому забезпеченню інтересів дітей.

Судом встановлено, що як батько, так і мати дитини належним чином ставилися до виконання своїх батьківських обов`язків, позитивно характеризуються, не зловживають спиртними напоями чи наркотичними засобами, матеріально забезпечені та створили належні умови для виховання та розвитку дитини, у той же час між сторонами існує особистий конфлікт, а обставини справи свідчать про наявність перешкод у матері в спілкуванні з дітьми, тому суд вважає обґрунтованими позовні вимоги щодо визначення способу участі матері у вихованні дітей та спілкуванні з ними.

Тому, суд доходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення зустрічного позову, оскільки участь матері у вихованні дітей та спілкуванні з ними відповідатиме інтересам дітей, забезпечує справедливу рівновагу між інтересами дітей та батьків, а також рівність прав батьків щодо дітей.

До того ж, суд вважає за необхідне роз`яснити батькам вимогу нести відповідальність за життя та здоров`я дітей, не налаштовувати її один проти одного, попереджати один одного про свої дії щодо дітей та узгоджувати їх з урахуванням режиму дня, стану здоров`я та інтересів дітей.

При цьому, суд звертає увагу, що з урахуванням вікових змін дітей, їхнього розвитку та потреб, батьки не позбавлені права в майбутньому змінити як добровільно, так і в судовому порядку встановлений судовим рішенням у цій справі спосіб участі у вихованні дітей, що буде відповідати інтересам дітей.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 76- 82, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Позовні вимоги адвоката Меюс Яни Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Франківська районна адміністрація Львівської міської ради, як орган опіки та піклування, Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради, як орган опіки та піклування, про визначення місця проживання дитини,- задовольнити.

Визначити місце проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із батьком - ОСОБА_1 .

Позовні вимоги Тивоненка Данила Руслановича в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , треті особи: Франківська районна адміністрація Львівської міської ради, як орган опіки та піклування, Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради, як орган опіки та піклування, про визначення місця проживання дітей та встановлення порядку спілкування з дітьми,- задовольнити частково.

Визначити наступний порядок участі матері ОСОБА_2 у спілкуванні і вихованні дітей: малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 :

- 1 та 3 субота місяця з 10:00 год. до 19:00 год., враховуючи бажання дітей;

- 2 та 4 неділя місяця з 10:00 год. до 19:00 год., враховуючи бажання дітей.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи http://court.gov.ua/fair.

Повний текст рішення суду складено до 24 січня 2025 року.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса реєстрації: АДРЕСА_4 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 .

Представник позивача: адвокат Меюс Яна Сергіївна, рнокпп НОМЕР_4 .

Відповідачка: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса реєстрації: АДРЕСА_4 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_5 .

Представник відповідачки: адвокат Тивоненко Данило Русланович, рнокпп НОМЕР_6 .

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:

1.Франківська районна адміністрація Львівської міської ради, як орган опіки та піклування, адреса: 79057, м.Львів, вул.Генерала Чупринки, 85, код ЄДРПОУ 04056121;

2.Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради, як орган опіки та піклування, адреса: 79000, м.Львів, вул.Виговського, 34, код ЄДРПОУ 04056084.

Суддя: О.М.Погрібна

СудЗаводський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення16.01.2025
Оприлюднено28.01.2025
Номер документу124666981
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —465/177/23

Рішення від 16.01.2025

Цивільне

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Погрібна О. М.

Рішення від 16.01.2025

Цивільне

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Погрібна О. М.

Ухвала від 10.01.2025

Цивільне

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Погрібна О. М.

Ухвала від 10.01.2025

Цивільне

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Погрібна О. М.

Ухвала від 21.11.2024

Цивільне

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Погрібна О. М.

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Погрібна О. М.

Ухвала від 27.09.2024

Цивільне

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Погрібна О. М.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Погрібна О. М.

Ухвала від 08.07.2024

Цивільне

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Погрібна О. М.

Ухвала від 01.07.2024

Цивільне

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Погрібна О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні