Рішення
від 13.01.2025 по справі 444/4589/24
ЖОВКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 444/4589/24

Провадження № 2/444/339/2025

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ ПОВНЕ)

13 січня 2025 року Жовківський районний суд Львівської області у складі:

головуючого судді Олещук М. М.,

секретар судового засідання Мачіха Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жовква Львівської області цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Львівобленерго" до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії,-

ВС ТА НО ВИ В:

В листопаді2024року Приватнеакціонерне товариство«Львівобленерго» звернулось зпозовом до ОСОБА_1 простягнення вартостінеоблікованої електричноїенергії,який обґрунтовуєтим,що 22.05.2024року приперевірці наоб`єкті відповідача ОСОБА_1 заадресою: АДРЕСА_1 працівниками ПрАТ«Львівобленерго» буловиявлено порушенняПравил роздрібногоринку електричноїенергії,затверджених ПостановоюНаціональної комісії,що здійснюєдержавне регулюванняу сферахенергетики такомунальних послуг№213від 14березня 2018року (зподальшими змінамита доповненнями)(далі-ПРРЕЕ).За результатамиобстеження представниками ПрАТ «Львівобленерго» було складено Акт про порушення ПРРЕЕ №16084 від 22.05.2024 року, яким зафіксовано порушення п.п.6 п.8.4.2, п.п.20 п. 5.5.5 ПРРЕЕ: «самовільне підключення електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку після припинення електропостачання шляхом монтування розгалуження електропроводки від кронштейну до приміщення споживача.

Акт про порушення складений за участю свідка та підписано нею без зауважень. Другий примірник акту про порушення із зазначенням дати засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ було надіслано відповідачу 31.05.2024 року рекомендованим листом №203-07-3050 та 18.06.2024 року запрошено прибути о 10.00-12.00 год. на засідання комісії оператора системи з розгляду складеного акта про порушення, що відбудеться за адресою: м. Львів, вул. Героїв УПА, 23.

На засіданні комісії ВРПС ЛМЕМ з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ 18.06.2024 року Акт про порушення ПРРЕЕ № 16084 було розглянуто та визначено обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ. Споживач на засідання не з`явився, хоча були належним чином був повідомлений про час і місце розгляду.

Комісія ВРПС ЛМЕМ ПрАТ «Львівобленерго» прийняла рішення, яке оформила протоколом №16084: визначити обсяг та вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, на підставі пп.6 п.8.4.2, п.8.4.7, п.8.4.8, п. 8.4.11, п.8.4.13 ПРРЕЕ та вирішила провести нарахування «за шість календарних місяців і до моменту виявлення порушення виходячи: з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі (1=30А).

Обсяг та вартість недоврахованої електричної енергії, згідно з додатком до протоколу визначені комісією у кількості 8648 кВт*год на суму 66 274 грн 33 коп. (шістдесят шість тисяч двісті сімдесят чотири гривні 33 коп.).

Супровідним листом №203-07-3364 від 19.06.2024 року відповідачу за адресою його реєстрації та проживання було надіслано: копію протоколу №16084 від 18.06.2024 року; рахунок за необліковану електричну енергію та завдані збитки року на суму 66 274 грн 33 коп.

З метою досудового врегулювання спору, відповідачу було надіслано вимогу про оплату рекомендованим листом № 203-07-4042 від 29.07.2024 року.

Станом на день звернення з позовною заявою до суду заборгованість відповідачем не сплачена.

Відповідно до законів України «Про ринок електричної енергії» та «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), постановила: операторам систем розподілу (далі - ОСР) укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР.

Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії (п. 4 Постанови НКРЕКП).

Пунктом 2.1.5 ПРРЕЕ передбачено: договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою договору, що є додатком 3 до Правил.

Виходячи з положень статей 6, 526, 626-631 Цивільного кодексу України, укладений договір є обов`язковим для належного виконання сторонами відповідно до його умов.

ПрАТ «Львівобленерго» як Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу (передачі) електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 на підставі публічного договору та з присвоєним особовим рахунком НОМЕР_1 , ЕІС-код точка комерційного обліку об`єкта споживача 62Z73558551417675. За даною адресою зареєстрований та проживає побутовий споживач електричної енергії ОСОБА_1 та користується послугами з розподілу електричної енергії населенню.

Так, на вимогу постачальника працівниками ПрАТ «Львівобленерго» 28.10.2021 року припинено постачання електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 у зв`язку з порушенням термінів сплати за спожиту електроенергію. З моменту припинення електропостачання і по теперішній час відповідачем неодноразово вчинялись крадіжки електричної енергії. Працівниками ПрАТ «Львівобленерго» фіксувались дані порушення та складались відповідні акти ПРРЕЕ.

Таким чином, оскільки електроенергія споживачам фактично була поставлена, споживачі її спожили, але внаслідок порушення вимог ПРРЕЕ мав місце недооблік електричної енергії, нарахування за фактично спожиту, але не враховану засобами обліку електричну енергію, здійснене у відповідності з ПРРЕЕ.

Нарахування за недораховану (необліковану) електричну енергію є платою за л:ставлену електричну енергію. Не сплата вартості поставленої електроенергії є порушенням зобов`язання по сплаті, яке підлягає стягненню в судовому порядку.

У зв`язку з наведеним, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 66 274 грн. 33 коп. вартості не облікованої електричної енергії та судовий збір в розмірі 3 028 грн 00 коп.

Представником позивач подано до суду заяву, в якій представник ОСОБА_2 просить розглядати справу у відсутності представника позивача, зазначила, що позивач позов підтримує в повному обсязі, щодо ухвалення заочного рішення не заперечує.

Відповідач у судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи засобами поштового зв`язку. Окрім того, від відповідача не надходило на адресу суду жодних клопотань, відзиву на позовну заяву.

Оскільки відповідач не з`явився в судове засідання без повідомлення причин, що в розумінні ч.3 ст. 131 ЦПК України вважається неявкою без поважних причин, не подав відзиву, а позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, суд відповідно до вимог ст. 280 ЦПК України вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів та ухвалити заочне рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з ч. 1 ст. 4, ч. 1 ст. 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленим цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів, а суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно зі ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

В силу положень ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі статтею 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Із матеріалів справи встановлено, що 22 травня 2024 року працівниками ПрАТ «Львівобленерго» в присутності свідка ОСОБА_3 складено Акт про порушення №16084 від 22.05.2024 року, яким зафіксовано порушення п.п.6 п.8.4.2, п.п.20 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме самовільне підключення електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку після припинення електропостачання шляхом монтування розгалуження електропроводки від кронштейну до приміщення споживача (арк. спр. 8). В Акті зазначено, що споживач запрошується на засідання комісії з розгляду складеного акту. До Акту додано Схему підключення електроустановки споживача (арк. спр. 8-9).

Відповідно до Протоколу №16084 засідання комісії ВРПС ЛМЕМ з розгляду актів про порушення від 18.06.2024 року, розглянуто Акт про порушення №16084 та визначено обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, яка склала 66 274 грн 33 коп. Розрахунок проведений на підставі підпункту 6 п.8.4.2, п.8.4.7, п.8.4.8, п.8.4.11, п.8.4.13 ПРРЕЕ за шість календарних місяців (арк. спр. 12).

Обсяг та вартість не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ електричної енергії, згідно з додатком до протоколу визначені комісією у кількості 8648 кВт*год на суму 66 274 грн 33 коп. (арк. спр. 13).

Копія протоколу засідання комісії ВРПС ЛМЕМ та платіжні документи на оплату вартості необлікованої електричної енергії скеровувались відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення 19.06.2024 року, що підтверджується фіскальним чеком та Реєстром відправлених протоколів засідання комісії із розгляду актів про порушення ПРРЕЕ (арк. спр. 15).

ПрАТ «Львівобленерго» надіслано відповідачеві ОСОБА_1 вимогу про оплату на суму 66 274 грн. 33 коп. вартості електричної енергії не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, що підтверджується фіскальним чеком АТ «Укрпошта» (арк. спр. 16).

Статтею 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання; у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ч.2 ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії», правопорушеннями на ринку електричної енергії зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Згідно з п.1.1.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії, ці Правила є обов`язковими виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Положеннями п. 5.1.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії визначено, що оператор системи має право проводити (за пред`явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.

Відповідно до п. 8.2.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил. У тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

Згідно з п. 8.2.6. Правил роздрібного ринку електричної енергії, Акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою (ими) виявлено порушення (за наявності). У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Згідно з пунктом 8.2.7. Правил роздрібного ринку електричної енергії, кошти за не обліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за не обліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості не облікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості не облікованої електричної енергії.

Згідно із п.п.6 п. 8.4.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

Відповідач ОСОБА_1 доказів на спростування викладених в позовній заяві обставин не подав.

Згідно з ст.ст. 76, 77 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

З огляду на зазначене вище, оцінивши зібрані в справі докази належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв`язок у сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову Приватного акціонерного товариства "Львівобленерго" до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії в розмірі 66274,33 грн.

Згідно з ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З урахуванням наведеного, з відповідача в користь позивача належить стягнути судовий збір в розмірі 3028 грн. 00 коп., сплаченого позивачем за подання позову.

Керуючись ст. ст. 10, 12, 76-81, 89, 141, 247, 259, 264, 265, 268, 274-279, 280, 283, 284, 288, 289, 354-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

У Х В А Л И В :

Позов Приватного акціонерноготовариства "Львівобленерго"- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного акціонерного товариства "Львівобленерго" вартість необлікованої електричної енергії в розмірі 66 274 (шістдесят шість тисяч двісті сімдесят чотири) гривні 33 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного акціонерного товариства "Львівобленерго" сплачений при поданні позову до суду судовий збір в розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 коп.

Роз`яснити відповідачу, що заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне найменування учасників справи:

Позивач: Приватне акціонерне товариство "Львівобленерго", юридична адреса: 79026, м.Львів, вул.Козельницька, 3, код ЄДРПОУ: 00131587, № НОМЕР_2 в АТ "ТАСКОМБАНК", МФО 339500;

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Повне рішення суду складено 20.01.2025 року.

Суддя: Олещук М. М.

СудЖовківський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення13.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124667259
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —444/4589/24

Рішення від 13.01.2025

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Олещук М. М.

Рішення від 13.01.2025

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Олещук М. М.

Ухвала від 04.12.2024

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Олещук М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні