Рішення
від 22.01.2025 по справі 579/2911/24
КРОЛЕВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 579/2911/24

2-о/579/14/25

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

22 січня 2025 року Кролевецький районний суд Сумської області

в складі головуючого судді - Кибець І.А.

за участі секретаря - Сірої С.І.,

заявника - ОСОБА_1

представника заінтересованої особи - ОСОБА_10.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кролевець справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , служба у справах дітей Кролевецької міської ради Конотопського району Сумської області, про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини, -

в с т а н о в и в:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаною заявою, в якій просить встановити факт, що він, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , самостійно виховує та утримує дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою оформлення соціальної допомоги на дитину, з підстав неможливості встановити вказаний факт позасудовим шляхом.

На обгрунтування заяви зазначив, що 21 лютого 2019 року між ним та ОСОБА_2 було укладено шлюб, а ІНФОРМАЦІЯ_3 в них народилася дочка - ОСОБА_3 .

ОСОБА_2 не проявляла належного інтересу та піклування до дитини, покидала її на сторонніх людей та зникала з дому на тривалий час. Неодноразово була притягнута до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства.

Рішенням Кролевецького районного суду Сумської області від 15 жовтня 2024 року було розірвано шлюб між ним та ОСОБА_2 .

Дочка ОСОБА_3 , яка після народження перебувала на його утриманні та вихованні, залишилася проживати разом з ним і після розірвання шлюбу з ОСОБА_2 .

Рішенням виконавчого комітету Кролевецької міської ради Конотопського району Сумської області від 24.10.2024 року №342 було визначено місце проживання його дочки разом з ним за адресою його проживання.

Він самостійно забезпечує дочку усім необхідним для її повноцінного розвитку, сприяє задоволенню усіх її потреб та створення належних умов життя. Усі рішення щодо утримання та виховання дочки він приймає самостійно.

Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні заяву підтримав в повному обсязі та просив її задовольнити. Додав, що він повністю займається вихованям дитини. Мати ОСОБА_2 веде аморальний спосіб життя, притягувалась до адміністративної та кримінальної відповідальності.

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, будучи належним чином повідомленою про розгляд справи.

Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні зазначив, що неодноразово був присутній під час складання протоколів відносно ОСОБА_2 . Під час складання протоколів, вона перебувала в стані алкогольного сп`яніння, вела себе агресивно.

Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні зазначила, що вона познайомилась з ОСОБА_6 коли гуляла з дитиною на майданчику. ОСОБА_7 часто просила, щоб її дитина залишилась у неї на деякий час, а коли приходила забирати дитину, то перебувала в стані алкогольного сп`яніння. Був випадок, коли ОСОБА_7 не прийшла забирати дитину, і остання ночувала у неї. Батько дитини ОСОБА_8 в той час працював, через поведінку ОСОБА_9 , йому довелось змінювати роботу, оскільки дитину не було на кого залишити.

Заінтересована особа служба у справах дітей Кролевецької міської ради Сумської області Мусієнко А.В. в судовому засіданні зазначила, що дійсно батько ОСОБА_1 піклується про дитину ОСОБА_3 , всім необхідним для її повноцінного розвитку забезпечує. Мати ОСОБА_2 дитині не приділяє належної уваги, живе окремо, веде аморальний спосіб життя.

Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Дослідивши письмові матеріали справи, заслухавши учасників справи, які прибули в судове засідання, судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_3 , батьками якої є заявник - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження (а.с.10).

Рішенням Кролевецького районного суду Сумської області від 15 жовтня 2024 року у справі №579/1864/24 2/579/459/24 шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було розірвано (а.с.11).

Відповідно до акту про фактичне проживання фізичної особи, засвідченого управителем будинку - директором ПП «УЖ «ЖИТЛКОМСЕРВІС» від 17.10.2024 року, вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживає у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 разом зі своєю дочкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.12).

Згідно засвідченої характеристики співласниками та управитилем житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 ОСОБА_11 вбачається, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , разом зі своєю матір`ю та має на утриманні дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . За свідченням сусідів працьовитий, товариський і ввічливий. В побуті доброзичливий, чуйний. Бере активну участь у громадському житті житлового будинку, підтримує добрі стосунки як у сім`ї, так і в спілкуванні з сусідами (а.с.16).

Рішенням виконавчого комітету Кролевецької міської ради Конотопського району Сумської області від 24.10.2024 року №342 визначено місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з батьком ОСОБА_1 за адресою його місця проживання: АДРЕСА_3 (а.с.13).

З акту обстеження умов проживання від 25 листопада 2024 року вбачається, що за адресою: АДРЕСА_1 , проживають ОСОБА_12 , 1964 року (баба малолітньої ОСОБА_3 ), ОСОБА_1 , 1983 року народження (батько ОСОБА_3 ), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . У квартирі індивідуальне газове опалення, тепло та затишно, кімнати облаштовані сучасними меблями та кухонною технікою. В наявності комп`ютерна техніка. ОСОБА_13 має окрему кімнату. Дівчинка забезпечена одягом та взуттям на всі сезони. В її кімнаті різноманітні іграшки, книги, вона має велосипед, розликові ковзани.

Члени комісії дійшли висновку, що умови для проживання малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , задовільні. Є все необхідне для її життя та розвитку. Малолітня дитина знаходиться на утриманні батька, ОСОБА_1 (а.с.14).

З довідки, виданої завідувачем Кролевецького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №11 «Оленка» від 09.12.2024 року №01-50/26, слідує, що ОСОБА_3 дійсно відвідує вказаний заклад, в який прийнята за заявою батька. Приводили та забирали з садка дитину тато або баба вчасно, завжди цікавилися успіхами дитини.Матір дитини в садок приходила рідко (а.с.25).

Відповідно до витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, наданого КП «Кролевецьке районне бюро технічної інвентаризації» ОСОБА_1 на праві спільної часткової власності (1/4 частка) належить квартира АДРЕСА_4 (а.с.24).

Згідно цивільно-правової угоди від 21 листопада 2024 року слідує, що ОСОБА_1 уклав угоду з ОСОБА_14 про проведення будівельних робіт, а саме покрівлі даху (а.с.41).

ОСОБА_2 піддавалася адміністративному стягненню за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП, що підтверджується копією постанови Кролевецького районого суду Сумської області від 25 червня 2024 року (а.с.42).

Крім того, вироком Кролевецького районного суду Сумської області від 22 січня 2024 року ОСОБА_2 визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.309 КК України, та призначено їй за цим законом покарання у виді штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 грн. (а.с.43-44).

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи по суті, суд приходить до висновку про те, що заявлені вимоги підлягають задоволенню із наступних підстав.

Згідно із ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до вимог ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Вимогами ст.10 ЦПК України передбачено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до вимог ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як передбачено ч. 1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

За загальним правилом статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес у один із способів, визначених частиною другою статті 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 51 Конституції України та ст. 5 СК України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Зокрема, держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини (частина друга і третя статті 5 СК України). При регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.

Згідно статті 3 Конвенції про права дитини, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно частини 1 статті 294 Цивільного процесуального кодексу України, під час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний роз`яснити учасникам справи їхні права та обов`язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи.

Згідно з п.2 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту: перебування фізичної особи на утриманні.

Встановлення факту виховання та утримання неповнолітніх дітей, заявнику необхідно з метою оформлення соціальної допомоги на дітей.

Згідно статті 3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідно до пункту 4 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 15 травня 2006 року "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів, "членами сім`ї" є мачуха, вітчим, які проживають однією сім`єю з малолітніми або неповнолітніми пасинком, падчеркою.

Згідно частини 1 статті 268 Сімейного кодексу України, мачуха, вітчим зобов`язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.

Отже, судом встановлено та не заперечувалось заінтересованою особою те, що малолітня ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає разом із ОСОБА_1 та перебуває на його матеріальному утриманні, який в свою чергу створив всі умови для проживання малолітньої дитини, займається її вихованням, здійснює догляд та піклується про неї.

Згідно ч.2 ст.319 ЦПК України, у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

З огляду на встановлене суд вбачає, що заявник правомірно та обґрунтовано ставить вимогу про встановлення факту, що має юридичне значення і такі підстави встановлені в судовому засіданні, а тому відповідно до статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, дані вимоги слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 12, 13, 15, 16, 263-265, 293, 294, 352, 354, 315, 316, 318, 319 ЦПК України, суд,

у х в а л и в:

заяву ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , служба у справах дітей Кролевецької міської ради Сумської області, місцезнаходження: 41300, Сумська область, м.Кролевець, вул.Грушевського, 19, код ЄДРПОУ 45312362, про встановлення факту самостійного виховання та утримання дитини задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , самостійно виховує та утримує дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.273 ЦПК України.

Повне рішення суду складено 23 січня 2025 року.

Суддя І. А. Кибець

СудКролевецький районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення22.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124667877
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —579/2911/24

Рішення від 22.01.2025

Цивільне

Кролевецький районний суд Сумської області

Кибець І. А.

Ухвала від 17.12.2024

Цивільне

Кролевецький районний суд Сумської області

Кибець І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні