Копія:
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" січня 2025 р. Справа № 608/2728/24
Номер провадження2/608/111/2025
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Запорожець Л. М.
з участю секретаря Фаштиковської М. І.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в місті Чорткові справу за позовом ОСОБА_1 до Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області, третя особа: Приватний нотаріус Доліба Олена Володимирівна про встановлення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області, третя особа: Приватний нотаріус Доліба Олена Володимирівна про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В позовній заяві вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її бабуся - ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, зокрема на земельні ділянки та житловий будинок. Ще за життя, 18 листопада 2015 року, бабуся склала заповіт, посвідчений секретарем Базарської сільської ради Чортківського району Тернопільської області та зареєстрований в реєстрі за №28, яким все своє
майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що буде
їй належати на день смерті і на що вона за законом матиме право, заповіла їй,
ОСОБА_1 . Зазначає, що на момент смерті бабуся проживала і знаходилася на реєстраційному обліку одна за адресою: АДРЕСА_1 .
Станом на 01.11.2024 року, згідно інформації зі Спадкового реєстру, спадкову справу до майна померлої ОСОБА_2 не заведено, що підтверджується Витягом зі Спадкового реєстру № 78983807 від 01.11.2024 року, виданим приватним нотаріусом Макеєвою Н.В. Вона є спадкоємцем майна померлої за заповітом, тому звернулася до приватного нотаріуса Доліби Олени Володимирівни з метою прийняття спадщини, проте у прийнятті спадщини їй було відмовлено у зв`язку із пропуском шестимісячного терміну на прийняття спадщини. Вказує, що причиною пропущення строку на прийняття спадщини є те, що вона на постійній основі, починаючи з 18.03.2022 року проживає в Німеччині. Звернутися до відповідних Консульських установ для прийняття спадщини та оформлення відповідної документації можливості не було у зв`язку з великою відстанню між її місцем проживання та Консульською установою безпосередньо, що позбавляло можливості систематично відвідувати Консульську установу для зайняття черги та прийняття спадщини. Окрім того, звертаючись до Консульської установи в Німеччині, вона не могла належним чином оформити прийняття спадщини у зв`язку з великими чергами у Консульській установі безпосередньо.
Окрім того, вона зверталась до відповідних нотаріусів у Німеччині з метою складення заяви та подальшого її апостилювання, про те, їй пропонували записатись на прийом до нотаріуса у червні 2022 року, що було пізно та тягнуло наслідком пропущення строку для прийняття спадщини. Повернутися в Україну для прийняття спадщини можливості не було у зв`язку зі збройною агресією російської федерації. Таким чином, вона пропустила строк для прийняття спадщини, тому змушена звернутися до суду з даним позовом.
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилася, на адресу суду поступила заява про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує, просить задоволити.
Представник Білобожницької селищної ради Чортківського району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, а адресу суду поступила заява про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги визнає, не заперечує проти задоволення позову.
Приватний нотаріус Доліба О. В. в судове засідання не з`явилася, на адресу суду поступила заява про розгляд справи у її відсутності.
Враховуючи подані заяви, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних мотивів.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 200 Цивільного процесуального кодексу України ухвалення в підготовчому судовому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.
Згідно з ч. 4 ст. 206 вищезазначеного Кодексу в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Визнання відповідачем позову в даній справі не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 82 цього ж Кодексу обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
За положеннями ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За положеннями ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (п.1 ч.2 ст.16 цього Кодексу).
За положеннями ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Позивач ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Бутівці Старокостянтинівського району Хмельницької області, що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим повторно 23 серпня 2024 року. Її батьки: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивачки - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії
НОМЕР_2 від 20 жовтня 2022 року.
Ще за життя, 18 листопада 2015 року ОСОБА_2 , склала заповіт, посвідчений секретарем Базарської сільської ради Чортківського району Тернопільської області та зареєстрований в реєстрі за №28, яким заповіла все своє
майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що буде
їй належати на день смерті і на що вона за законом матиме право ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
На момент смерті, ОСОБА_2 , проживала і знаходилася на реєстраційному обліку одна за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Довідкою №117 від 02.09.2024 року, виданою Базарським старостинським округом Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області.
Станом на 01.11.2024 року згідно інформації зі Спадкового реєстру, спадкову справу до майна померлої ОСОБА_2 не заведено, що підтверджується Витягом зі Спадкового реєстру № 78983807 від 01.11.2024 року, виданий приватним нотаріусом Макеєвою Н.В.
До майна,що належалопомерлій входить:Земельна ділянкаплощею 0.2203,кадастровий номер6125580400:02:001:1698,що підтверджуєтьсяВитягом зДержавного реструречових правна нерухомемайно прореєстрацію прававласності від07.10.2021року (даліпо тексту-земля 1); Земельна ділянка площею 0.1432, кадастровий номер6125580400:02:001:1699,що підтверджуєтьсяВитягом зДержавного реєструречових правна нерухомемайно прореєстрацію прававласності від07.10.2021року (даліпо тексту-земля 2);Земельна ділянкаплощею 0.1944,кадастровий номер6125580400:02:001:1700,що підтверджуєтьсяВитягом зДержавного реєструречових правна нерухомемайно прореєстрацію прававласності від07.10.2021року (даліпо тексту-земля3).Окрім того,до вказанихземельних ділянок,а саме-земля 1,земля 2та земля3додається Витягрішення Білобожницькоїсільської радиЧортківського районуТернопільської областівосьмого скликанняп`ятоїсесії від15вересня 2021року №313,де уп.1.9.вказано:Затвердити технічнудокументацію ізземлеустрою щодовстановлення (відновлення)меж земельноїділянки внатурі (намісцевості)та передатибезоплатно увласність земельніділянки, що вказані вище (земля 1, земля 2 та земля 3).
Окрім вказаних вище земельних ділянок (земля 1, земля 2 та земля 3), до майна також входять: земельна ділянка площею 2,19 га, кадастровий номер 6125580400010010256, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку Серії ЯГ №006153 від 03 листопада 2006 року та житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується Свідоцтвом про право власності на житловий будинок АДРЕСА_2 від 19 вересня 2002 року (копія додається).
Позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем майна за заповітом, після смерті бабусі ОСОБА_2 , тому звернулася до приватного нотаріуса Доліби О. В. для оформлення спадщини, подавши необхідні документи.
Однак нотаріус, ознайомившись з документами, повідомила її, що нею пропущений шестимісячний строк, встановлений законом для подання такої заяви.
Позивачем пропущено строк на подання заяви про прийняття спадщини, що відбулося з незалежних від неї причин, оскільки вона на постійній основі, починаючи з 18.03.2022 року проживає в Німеччині, що підтверджується Видом на проживання від 18.03.2022 року.
Звернутися до відповідних Консульських установ для прийняття спадщини та оформлення відповідної документації можливості у позивачки не було змоги у зв`язку з великою відстанню між її місцем проживання та Консульською установою безпосередньо, що позбавляло можливості систематично відвідувати Консульську установу для зайняття черги та прийняття спадщини.
Також, звертаючись до Консульської установи в Німеччині, вона не могла належним чином оформити прийняття спадщини у зв`язку з великими чергами у Консульській установі безпосередньо.
Судом встановлено, що позивачка зверталась до відповідних нотаріусів у Німеччині з метою складення заяви та подальшого її апостилювання, про те, їй пропонували записатись на прийом до нотаріуса у червні 2022 року, що було пізно та тягнуло наслідком пропущення строку для прийняття спадщини. Повернутися в Україну для прийняття спадщини можливості не було, у зв`язку зі збройною агресією російської федерації.
Таким чином, позивачка ОСОБА_1 пропустила строк для прийняття спадщини з поважної причини.
Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України необхідно визначити позивачці додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 1270, 1272 Цивільного кодексу України, ст. ст. 76, 78, 81, 82, 89, 200, 206,263, 264, 265, 273 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволити.
Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованій в АДРЕСА_3 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 додатковий строк, тривалістю два місяці, з моменту набрання рішенням суду законної сили, для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя/підпис/
Копія вірна:
Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/2728/24.
Рішення набрало законної сили " "
Суддя: Л. М. Запорожець
Копію рішення видано " "
Секретар:
Суд | Чортківський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124668098 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Чортківський районний суд Тернопільської області
Запорожець Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні