Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2025 року Справа№200/7405/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
22 жовтня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (далі відповідач, ГУ ДСНС України у Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 22 жовтня 2024 року, в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії ГУ ДСНС України у Донецькій області щодо неналежного оформлення довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою начальника управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області станом на 01 січня 2023 року;
- зобов`язати ГУ ДСНС України у Донецькій області підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою начальник управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області або за прирівняною посадою станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262), положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова КМУ № 704) із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які визначені у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року у ГУ ДСНС України у Донецькій області за посадою начальника управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області або прирівняною до неї посадою, станом на 01 січня 2023 року для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01 лютого 2023 року.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
22 жовтня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання заяв по суті справи; задовольнив клопотання позивача та витребував докази у відповідача.
Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (для третя особа, ГУ ПФУ в Донецькій області); встановив строк для надання пояснення та витребував у неї докази.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони і третя особа повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
10 січня 2025 року суд постановив ухвалу, якою повторно витребував докази у відповідача, а також зобов`язав його надати пояснення щодо спірних правовідносин.
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 28 жовтня 2024 року № 740/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 29 жовтня 2024 року № 4024-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262).
Основний розмір пенсії обчислений з грошового забезпечення, у складі якого враховані його основні і додаткові види та премія. Розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням визначений шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
У зв`язку з визнанням протиправними та скасуванням п. п. 1, 2, 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» (далі Постанова КМУ № 103) та відновленням дії попередньої редакції п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова КМУ № 704) та п. 5 і додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, (далі Порядок № 45), позивач звернувся до ГУ ДСНС України у Донецькій області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок грошового забезпечення, оформити та надіслати до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року відповідно до Постанови КМУ № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року.
Листом від 29 листопада 2023 року № 50 01-8515/50 14 відповідач відмовив у цьому.
Вважаючи протиправними такі дії відповідача, за захистом своїх прав позивач звернувся до суду.
02 квітня 2024 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/7076/23, яким зобов`язав ГУ ДСНС України у Донецькій області здійснити позивачеві перерахунок розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним (військовим) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704, підготувати і надати до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262, положень Постанови КМУ № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за спеціальне (військове) звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2023 року.
На виконання рішення суду у справі № 200/7076/23 ГУ ДСНС України у Донецькій області підготувало і направило до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року, в якій зазначило такі складові грошового забезпечення за посадою начальника управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області: посадовий оклад 10310,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням 2260,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) 6285,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (10%) 1031,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) 1031,00 грн; премія (10%) 1031,00 грн; усього 21948,00 грн.
Вважаючи протиправними дії ГУ ДСНС України у Донецькій області, які полягали у неналежному оформленні довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.
На переконання позивача, ГУ ДСНС України у Донецькій області в довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року неправильно визначило відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби та премії (10%).
Позивач покликався на норму п. 5 Порядку № 45 (в редакції, чинній до внесення змін Постановою КМУ № 103), і доводив для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України, враховуються у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок. Інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Позивач наголошував, що внаслідок протиправних дій ГУ ДСНС України у Донецькій області порушено його право на належне пенсійне забезпечення, а також право на мирне володіння своїм майном в розумінні ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Просив задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.
Зазначив, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262.
На виконання рішення суду у справі № 200/7076/23 ГУ ДСНС України у Донецькій області здійснило позивачеві перерахунок розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним (військовим) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704; підготувало та надало до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону № 2262, положень Постанови КМУ № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за спеціальне (військове) звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати,підвищення) та премії, для перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року.
Листом від 01 травня 2024 року відповідач повідомив позивача про виконання рішення суду у справі № 200/7076/23 і направлення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року до ГУ ПФУ в Донецькій області.
Відповідач зазначив, що при підготовці довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 200/7076/23 врахував розмір грошового забезпечення, яке він отримував за посадою, яку обіймав до моменту звільнення.
Відповідач зауважив, що в рішенні суду у справі № 200/7076/23 не зазначено, що при перерахунку посадового окладу та окладу за спеціальне звання (шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт) має бути збільшений розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 в порівнянні з розміром грошового забезпечення, встановленим за посадою, яку він обіймав до звільнення.
З огляду на викладене відповідач доводив, що повністю виконав рішення суду у справі № 200/7076/23.
Разом з цим з посиланням на норми п. п. 2, 3 Порядку № 45 відповідач зауважив, що надає довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до головних управлінь Пенсійного фонду України лише на підставі складених ними списків за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 704 (в редакції Постанови КМУ № 103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, як складових грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, що проходять службу, є стала величина розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2018 року.
На підставі аналізу різних редакцій п. 4 Постанови КМУ № 704 відповідач дійшов висновку, що підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (в т.ч. за посадою, яку займав позивач на момент звільнення), не відбулося, а тому відсутні передбачені ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 підстави для перерахунку його пенсії. Як наслідок, підстави для видачі нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії відсутні.
Просив відмовити в позові.
Третя особа надала пояснення, в яких зазначила, що Порядком № 45 чітко визначений алгоритм дій кожного державного органу у разі виникнення підстав для перерахунку пенсій певної категорії осіб, який є обов`язковим для виконання та не має виключень. Іншого порядку перерахунку пенсій у разі зміни складових грошового забезпечення осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262, чинним законодавством не передбачено.
Оскільки у спірних правовідносинах вказаний порядок не було додержано, третя особа вважає, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 .
Відповідач Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (ідентифікаційний код 38652962) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.
З 09 липня 2008 року йому призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону № 2262, що підтверджено матеріалами пенсійної справи № 0504002344 (МНС).
Як свідчить протокол за пенсійною справою № 0504002344 (МНС) від 09 липня 2008 року, при призначенні пенсії ОСОБА_1 , ГУ ПФУ в Донецькій області виходило з такого:
вид пенсії за вислугу років;
дата звернення 30 липня 2008 року;
умови призначення вислуга років 29 (календарна 29), у розмірі 82% грошового забезпечення;
військове звання полковник;
посада начальник управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області;
дата і причина звільнення 08 липня 2008 року, ст. 102 п. 2 відставку за віком або за станом здоров`я;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад 1400,00 грн;
- оклад за військове звання 135,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 40% 614,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі особи, які працюють у мовах режимних обмежень, 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, премія 10% 758,76 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 2907,76 грн;
основний розмір пенсії: 82% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 2384,36 грн;
всього призначено 2384,36 грн з 09 липня 2008 року довічно.
В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області неодноразово проводило перерахунок пенсії позивача з різних правових підстав.
21 грудня 2023 року ГУ ДСНС України у Донецькій області видало ОСОБА_1 довідку № 1543 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року.
Згідно з цією довідкою відповідно до Постанови КМУ № 704 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05 березня 2019 року, за відповідною посадою начальник управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області становить:
посадовий оклад 6770,00 грн;
оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) 1480,00 грн;
надбавка за вислугу років (50%) 4125,00 грн;
надбавка за особливості проходження служби (50%) 6187,50 грн;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) 677,00 грн;
премія (40% посадового окладу) 2708,00 грн;
усього 21947,50 грн.
Довідка від 21 грудня 2023 року № 1543 видана з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19.
На підставі протоколу за пенсійною справою № 0504002344 (МНС) від 25 жовтня 2024 року суд встановив, що позивач отримує пенсію, розмір якої визначений у такий спосіб:
вид пенсії за вислугу років;
дата звернення 30 липня 2008 року;
умови призначення вислуга років 29 (календарна 29), у розмірі 82% грошового забезпечення;
військове звання полковник;
посада начальник управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області;
дата і причина звільнення 08 липня 2008 року, ст. 102 п. 2 відставку за віком або за станом здоров`я;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад 6770,00 грн;
- оклад за військове звання 1480,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% 4125,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі надбавка за службу в умовах режимних обмежень, допуск Ф.3 10%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 40 9572,50 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 21947,50 грн;
основний розмір пенсії: 82% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 17996,95 грн;
з урахуванням індексації 23516,52 грн;
з урахуванням доплати 25516,52 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (17996,95*0,1400) 2519,57 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (20516,52*0,1970) 1500,00 грн;
індексація базового ОСНП 2024 (22016,52*0,0796) 1500,00 грн;
щомісячна доплата до 2000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 (згідно з рішенням суду) 2000,00 грн;
всього призначено 25516,52 грн.
Отже, як на час виникнення спірних правовідносин, так і на час розгляду справи, ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, обчислену із грошового забезпечення, визначеного за нормами, чинними станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням його основних і додаткових видів та премії. При цьому розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням визначений на підставі п. 4 Постанови КМУ № 704 (в редакції Постанови КМУ № 103), шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704.
В грудні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ДСНС України у Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії.
02 квітня 2024 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/7076/23, яким позов ОСОБА_1 задовольнив у повному обсязі, а саме:
- визнав протиправними дії ГУ ДСНС України у Донецькій області щодо непроведення перерахунку розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним (військовим) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704 та неоформлення і ненадання до ГУ ПФУ в Донецькій області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262, положень Постанови КМУ № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за спеціальне (військове) звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12,13, 14 до Постанови КМУ № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2023 року;
- зобов`язав ГУ ДСНС України у Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним (військовим) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704 та підготувати і надати до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262, положень Постанови КМУ № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за спеціальне (військове) звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2023 року.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2024 року у справі № 200/7076/23 набрало законної сили на підставі ст. 255 КАС.
На виконання рішення суду у справі № 200/7076/23 ГУ ДСНС України у Донецькій області видало ОСОБА_1 довідку від 25 квітня 2024 року № 1614 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року.
Згідно з цією довідкою відповідно до Постанови КМУ № 704 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2023 року, за відповідною посадою начальник управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області становить:
посадовий оклад 10310,00 грн;
оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) 2260,00 грн;
надбавка за вислугу років (50%) 6285,00 грн;
надбавка за особливості проходження служби (10%) 1031,00 грн;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) 1031,00 грн;
премія (10% посадового окладу) 1031,00 грн;
усього 21948,00 грн.
Разом з листом від 26 квітня 2024 року № 50 01-3224/50 14 відповідач надіслав довідку від 25 квітня 2024 року № 1614 до ГУ ПФУ в Донецькій області для перерахунку пенсії позивача.
Листом від 01 травня 2024 року № 50 01-3359/50 14 «Про виконання рішення суду» ГУ ДСНС України у Донецькій області повідомило представника позивача адвоката Хомича І.О. про те, що на виконання рішення суду у справі № 200/7076/23 підготувало та направило до ГУ ПФУ в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Листом від 24 травня 2024 року № 0500-0309-5/52950 «Щодо довідок про розмір грошового забезпечення по гр. ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 » ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило ГУ ДСНС України у Донецькій області про те, що залишило без розгляду довідки про розмір грошового забезпечення, в тому числі ОСОБА_1 , оскільки повідомлення про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно з постановами Кабінету Міністрів України, від Пенсійного фонду України не надходили.
Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності дій ГУ ДСНС України у Донецькій області, які полягали у визначенні відсоткового розмірі надбавки за особливості проходження служби та премії при обчисленні розміру грошового забезпечення відповідно до Постанови КМУ № 704 за нормами, чинними станом на 01 січня 2023 року, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року.
Суд встановив, що при обчисленні розміру грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року за відповідною посадою начальник управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . ГУ ДСНС України у Донецькій області виходило з того, що відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби становить 10%, премії 10%, що знайшло відображення в довідці від 25 квітня 2024 року № 1614.
Позивач вказує на те, що його представник адвокат Хомич І.О. звертався до ГУ ДСНС України в Донецькій області з адвокатськими запитами:
від 13 травня 2024 року № 5834-05/2024, в якому просив:
- надати інформацію, чому ГУ ДСНС України у Донецькій області зменшило премію як складову грошового забезпечення ОСОБА_1 з 140% до 10% всупереч рішенню Міністра оборони України, доведеного телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з;
- надати інформацію, чому ГУ ДСНС України у Донецькій області зменшило надбавку за службу в умовах режимних обмежень як складову грошового забезпечення ОСОБА_1 з 65% до 10% всупереч рішенню Міністра оборони України, доведеного телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з;
- оформити та надіслати на виконання рішення суду у справі № 200/7076/23 до ГУ ПФУ в Донецькій області виправлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , із зазначенням премії у розмірі 140% посадового окладу, надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 65% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років;
від 02 серпня 2024 року № 7159-08/2024, в якому просив:
- надати інформацію про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року за посадою відповідною (аналогічною) посаді ОСОБА_1 (начальник управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області);
- надати інформацію про те, чому в довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року ОСОБА_1 зазначено відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби у розмірі 10%, а премію у розмірі 10%;
- підготувати і надати до ГУ ПФУ в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою начальник управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262, положень Постанови КМУ № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які визначені у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року у ГУ ДСНС України у Донецькій області за посадою начальник управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України у Донецькій області або прирівняною до неї посаді станом на 01 січня 2023 року, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01 лютого 2023 року.
Між тим, докази, які б свідчили про те, що ГУ ДСНС України у Донецькій області розглянуло по суті ці запити і надало на них відповіді, суду не надані.
Ухвалою від 22 жовтня 2024 року суд витребував у відповідача ГУ ДСНС України у Донецькій області інформації про те, який середній розмір у відсотках надбавки за особливості проходження служби та премії виплачувався за посадою начальник управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області або прирівняною до неї посадою станом на 01 січня 2023 року, а також наказ (інший розпорядчий акт), яким визначений відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби та премії за посадою, прирівняною до посади «начальника управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області» на 2023 рік (станом на 01 січня 2023 року).
На виконання ухвали від 22 жовтня 2024 року ГУ ДСНС України у Донецькій області надало пояснення від 30 жовтня 2024 року, в яких зазначило:
- посада начальника управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області відповідно до наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 15 березня 2018 року № 170 «Про затвердження Схеми основних організаційних структур військ Цивільної оборони України, державної пожежної охорони, органів та підрозділів МНС України, урядових органів державного управління у складі МНС України, прирівняних до організаційних структур ДСНС», прирівняна до посади начальника управління у складі апарату ГУ ДСНС України у Донецькій області;
- відповідно до Постанови КМУ № 704 посадовий оклад за зазначеною посадою (36 тарифний розряд) складає 6770,00 грн; оклад за спеціальним званням (полковник служби цивільного захисту) 1480,00 грн; надбавка за вислугу років може бути встановлена в залежності від стажу проходження служби за цією посадою від 25% до 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням; надбавка за особливості проходження служби 50% від посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років;
- розмір щомісячного преміювання особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році встановлюється згідно з наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 13 січня 2023 року № НС-35 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році» (зі змінами) відповідно до положення про преміювання та особистого внеску особи в загальний результат служби, з дотримання міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації у розмірах від 10% до 295% посадового окладу 36 тарифного розряду, тобто визначається керівником підрозділу кожній особі, яка проходить службу індивідуально.
Відповідач надав суду наказ Державної служби України з надзвичайних ситуацій (з основної діяльності) від 13 січня 2023 року № НС-35 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році» (далі Наказ ДСНС № НС-35).
Наказ ДСНС № НС-35 виданий з метою впорядкування окремих питань грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до Постанови КМУ № 704 та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 20 липня 2018 року № 623 «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу цивільного захисту», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2018 року за № 936/32388.
Згідно з пп. 1.1 п. 1 Наказу ДСНС № НС-35 на керівників органів та підрозділів цивільного захисту покладений обов`язок установлювати:
- особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років;
- особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які займають посади, перелік яких затверджено наказом ДСНС від 24 листопада 2021 року № 769дск (зі змінами), розмір зазначеної надбавки може встановлюватися до 70% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років;
- першим заступникам (заступникам) керівників органів та підрозділів цивільного захисту розмір надбавки за особливості проходження служби може встановлюватися до 100% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
Відповідно до пп. 1.2 п. 1 Наказу ДСНС № НС-35 на керівників органів та підрозділів цивільного захисту покладений обов`язок здійснювати, починаючи з січня 2023 року (премія за грудень 2022 року), щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби, з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС).
П. 2 Наказу ДСНС № НС-35 передбачено, що цей наказ застосовується з 01 січня 2023 року і поширюється на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які проходять службу в органах і підрозділах, утримання яких здійснюється за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету.
03 лютого 2023 року Державна служба України з надзвичайних ситуацій видала наказ (з основної діяльності) № НС-102 «Про внесення змін до наказу ДСНС від 13.01.2023 № 35», (далі Наказ ДСНС № НС-102), який застосовується з 01 лютого 2023 року.
Пп. 1.2 п. 1 Наказу ДСНС № НС-35 (в редакції Наказу ДСНС № НС-102) передбачено, що починаючи з лютого 2023 року (премія за січень 2023 року), щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту здійснюється відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято рішення ДСНС).
В додатку до Наказу ДСНС № НС-35 наведені Розміри щомісячної премії особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за відповідними тарифними розрядами у 2023 році.
Згідно з Наказом ДСНС № НС-35 для посад, віднесених до 20 і вище тарифного розряду, розмір премії у відсотках посадового окладу (включно) становить: з вислугою років до одного року до 295%; з вислугою років понад один рік до 295%.
Відповідно до Наказу ДСНС № НС-35 (в редакції Наказу ДСНС № НС-102) для посад, віднесених до 20 і вище тарифного розряду, розмір премії у відсотках до посадового окладу (включно) становить: з вислугою років до одного року до 290%; з вислугою років понад один рік до 290%.
10 січня 2025 року суд постановив ухвалу, якою повторно витребував у відповідача інформацію про середній розмір у відсотках надбавки за особливості проходження служби та премії, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії (січень 2023 року), за посадою начальника управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області або прирівняною до неї посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію.
Цією ж ухвалою суд зобов`язав відповідача надати письмові пояснення із зазначенням правового обґрунтування його дій, які полягали у визначенні в довідці від 25 квітня 2024 року № 1614 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, що видана ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 200/7076/23, відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби 10% та премії 10% (з посиланням на конкретні норми права, якими він керувався при цьому).
На виконання ухвали від 10 січня 2025 року ГУ ДСНС України у Донецькій області надало пояснення від 14 січня 2025 року, за змістом аналогічні тим, що і пояснення від 30 жовтня 2024 року. Додатково відповідач повідомив, що формування оновлених довідок здійснюється на підставі листа Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Відповідач надав суду лист Державної служби України з надзвичайних ситуацій України від 21 лютого 2023 року № 203-2971/201 «Про підготовку довідок для перерахунку пенсій» (далі Лист ДСНС від 21 лютого 2023 року), адресований територіальним органам, підрозділам центрального підпорядкування, закладам освіти системи ДСНС.
Цим листом Державна служба України з надзвичайних ситуацій надала своїм підпорядкованим органам і установам такі роз`яснення щодо підготовки та оформлення довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року для перерахунку пенсій за рішенням судів:
«Відповідно до п. 5 Порядку № 45, у редакції, що діяла до 24 лютого 2018 року, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Отже, при підготовці довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії необхідно враховувати розмір грошового забезпечення, встановлений за відповідною (аналогічною) посадою. Враховуючи вищевикладене, при підготовці за рішенням суду довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії включати:
посадовий оклад та оклад за спеціальним званням, визначений у рішенні суду;
надбавку за вислугу років, враховуючи посадовий оклад та оклад за спеціальним званням, визначені за рішенням суду;
інші доплати і надбавки (за вчене звання, за науковий ступінь, за почесні звання, за спортивні звання, за службу в умовах режимних обмежень, за кваліфікацію та інші (у разі, якщо вони були фактично установлені особі на момент звільнення), враховуючи посадовий оклад, визначений рішенням суду;
надбавку за особливості проходження служби, враховуючи посадовий оклад та оклад за спеціальним званням, визначені рішенням суду з урахуванням надбавки за вислугою років;
щомісячна премія, враховуючи посадовий оклад, визначений рішенням суду.
Разом з цим розмір грошового забезпечення у довідці повинен відповідати розміру грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою (приклад розрахунку наведено у додатку). Такий розмір грошового забезпечення досягається за рахунок зменшення набавки за особливості проходження служби (може бути менше 50%) та щомісячної премії (не може бути менше 10%)».
В Листі ДСНС від 21 лютого 2023 року наголошено на тому, що він не містить нових норм права і має виключно інформаційний характер.
В додатку до Листа ДСНС від 21 лютого 2023 року наведений Приклад розрахунку грошового забезпечення, яке включається у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до рішення суду, а саме:
«Розмір грошового забезпечення за посадою начальника караулу (відповідна посада) станом на 01 січня 2021 року:
посадовий оклад 4230,00 грн;
оклад за військовим (спеціальним) званням капітан 1270,00 грн;
надбавка за вислугу років (45%) 2475,00 грн;
надбавка за особливості проходження служби (50%) 3987,50 грн;
премія (85% посадового окладу) 3595,50 грн;
усього 15558,00 грн.
Розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, що включається у довідку для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2021 року відповідно до рішення Окружного адміністративного суду від 01 січня 2020 року у справі № 555/5555/55:
посадовий оклад 5450,00 грн;
оклад за військовим (спеціальним) званням капітан 1630,00 грн;
надбавка за вислугу років (45%) 3186,00 грн;
надбавка за особливості проходження служби (39%) 4003,74 грн;
премія (24% посадового окладу) 1308,00 грн;
усього 15577,74 грн».
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Щодо права на перерахунок пенсії, підстав і порядку його проведення.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсії визначений ст. 43 Закону № 2262.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону № 2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма ст. 43 цього Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
У разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ч. 18 ст. 43 Закону № 2262).
Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII «Порядок перерахунку пенсій» Закону № 2262.
Згідно із ч. ч. 1 і 2 ст. 63 Закону № 2262, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262).
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок № 45), який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262 було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.
П. 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (п. 3 Порядку № 45).
Суд зазначає, що питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, що може бути реалізовано двома шляхами:
(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений п. п. 1-3 Порядку № 45;
(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.
Отже, заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, але за умови, якщо її видача державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Строки перерахунку призначених пенсій регламентовані нормами ст. 51 Закону № 2262, ч. ч. 2 та 3 якої визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
В постанові від 12 грудня 2023 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду навів такий висновок:
«[…]
60. […] Судова палата формулює такий правовий висновок:
Видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії державними органами, зазначеними в п. 2 Порядку № 45, є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсії в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262.
Згідно із ч. 3 ст. 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Тому до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб`єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений ч. 2 ст. 122 КАС шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.
Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого ст. 63 Закону № 2262, на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм ч. 3 ст. 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі непроведення перерахунку з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.
[…]».
Суд зауважує, що позивач не може самостійно реалізувати право на перерахунок пенсії з дати виникнення права на такий перерахунок. Реалізація цього права перебуває в прямій залежності від поведінки держави в особі її органів, як тих, що уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення, так і тих, що уповноважені проводити перерахунок пенсії, що прямо передбачено Законом № 2262 і Порядком № 45.
Щодо підвищення грошового забезпечення з 01 січня 2023 року та наявності підстав для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Ч. 4 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон № 2011) передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова КМУ № 704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
П. 2 Постанови КМУ № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови КМУ № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
П. 4 Постанови КМУ № 704 (в первинній редакції) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Застосування цих нормативних актів у подібних правовідносинах було предметом розгляду Верховного Суду.
Зокрема, в постанові від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 Верховний Суд навів такі висновки.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова КМУ № 103), п. 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у Постанові КМУ № 704 п. 4 викладено в такій редакції:
«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Тобто, на момент набрання чинності Постановою КМУ № 704 (01 березня 2018 року) п. 4 був викладений в редакції змін згідно з п. 6 Постанови КМУ № 103, а саме:
«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Отже, станом на 01 березня 2018 року п. 4 Постанови КМУ № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.
Проте з 29 січня 2020 року п. 6 Постанови КМУ № 103, (на підставі якого п. 4 Постанови КМУ № 704 викладено у новій редакції), втратив чинність у зв`язку із набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови КМУ № 103.
Водночас, Закон України від 05 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі Закон № 2017) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями ст. 1 якого державні соціальні стандарти це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
У свою чергу базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров`я та освіти (ст. 6 Закону № 2017).
Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Проте, згідно з ч. 2 ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (п. 1) та порядок встановлення державних стандартів (п. 3).
Законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, під «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.
Отже, зазначення у п. 4 Постанови КМУ № 704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення, не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262.
Втім, Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.
При цьому п. 8 Прикінцевих положень Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» (далі Закон № 2629) було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.
У свою чергу, Закони України від 14 листопада 2019 року № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (далі Закон № 294), від 15 грудня 2020 року № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (далі Закон № 1082), від 02 грудня 2021 року № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (далі Закон № 1928), від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі Закон № 2710) таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення грошового забезпечення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року, на 2020, 2021, 2022, 2023 роки відповідно, не містять.
Тобто, положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, до 01 січня 2020 року набрання чинності Законом № 294 не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.
Ч. 3 ст. 1-1 Закону № 2262 містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов`язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід`ємними елементами правової держави та принципу верховенства права.
У справі «Кечко проти України» (п. 23, заява № 63134/00) Європейський суд з прав людини наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Відповідно до ст. 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).
З огляду на визначені в ч. 3 ст. 7 КАС правила, а також враховуючи те, що з 01 січня 2020 року положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року не відповідало правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення грошового забезпечення, до спірних правовідносин належить застосовувати п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу Законам № 294, № 1082, № 1928, № 2710, з використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.
Постановою КМУ № 704 затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, п. 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно з Законом № 2710, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262 та ст. 9 Закону № 2011, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Встановлене положеннями п. 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі Закон № 1774) обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою для визначення мінімальної величини, яка враховується, як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
Верховний Суд в постанові від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 навів такі висновки:
«[…]
1) з 01 січня 2020 року положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування п. 4 Постанови КМУ № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);
3) встановлене положеннями п. 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774 обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
[…]»
В подальшому ці висновки підтримані Верховним Судом в постановах від 31 серпня 2022 року у справі № 120/8603/21-а, від 12 вересня 2022 року у справі № 500/1813/21, від 22 вересня 2022 року у справі № 500/3840/21, від 16 листопада 2022 року у справі № 120/648/22-а, від 22 березня 2023 року у справі № 340/10333/21, від 06 лютого 2023 року у справі № 160/2775/22, від 19 вересня 2023 року у справі № 160/15756/21 та інших.
З приводу того, що Законом № 2710 на 2023 рік був установлений розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, який впродовж цих років не підвищувався, суд відзначає таке.
Верховний Суд в постанові від 01 серпня 2024 року у справі № 260/1576/23 навів наступний висновок:
«[…]
19. При цьому, відповідно до ст. 7 Закону № 2710 у 2023 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів з 1 січня становить 2 102 гривні.
20. Однак, зазначений розмір прожиткового мінімуму не може бути застосований для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704, які враховуються для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, з огляду на таке.
21. За змістом ст. 9 Закону № 2011 грошове забезпечення військовослужбовців це гарантоване державою достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Його визначають залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
22. Крім того, військовослужбовці, враховуючи особливий вид їх службової діяльності та спеціальний статус, не відносяться до працівників інших державних органів, про яких йдеться в ст. 7 Закону № 2710.
23. З урахуванням викладеного норма ст. 7 Закону № 2710 в частині встановлення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів з 1 січня в розмірі 2 102 гривні, не поширюється на осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону № 2262.
24. За таких обставин, у позивача, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування п. 4 Постанови КМУ № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року (через його збільшення).
[…]
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постанові від 02 квітня 2024 року у справі № 340/608/23.
[…]».
Щодо викладення в новій редакції п. 4 Постанови КМУ № 704 з 20 травня 2023 року суд зазначає наступне.
12 травня 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» (далі Постанова КМУ № 481).
Постанова КМУ № 481 набрала чинності 20 травня 2023 року.
На підставі п. 2 Постанови КМУ № 481 внесені зміни до п. 4 Постанови КМУ № 704, шляхом викладення абзацу 1 в такій редакції:
«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1 762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Отже, Уряд шляхом прийняття Постанови № 481 визначив фіксовану величину в розмірі 1762,00 грн для обчислення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, який фактично відповідає розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що був встановлений законом на 01 січня 2018 року.
Втім норми Постанови КМУ № 481 не мають зворотної дії у часі та не містять положень, які б поширювали їх дію на правовідносини, що виникли з 29 січня 2020 року, тобто дня набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/6453/18, яким визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови КМУ № 103, (яким внесені зміни до п. 4 Постанови КМУ № 704).
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України в рішенні від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 у справі № 1-7/99 зазначив, що в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Таким чином, в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням мав визначатися відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та з урахуванням правил, наведених в п. 1 Приміток до додатку 1 та в п. 1 Приміток до додатку 14 до цієї постанови, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704.
Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, необхідно надати відповідь на питання про те, чи відбулося підвищення грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01 січня 2023 року.
При цьому в силу положень ч. 1 ст. 58 Конституції України норми Постанови КМУ № 481, які набрали чинності 20 травня 2023 року, до спірних правовідносин не застосовуються.
Наведеного вище висновку не спростовує і той факт, що позивач звернувся до ГУ ДСНС України у Донецькій області з заявою про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року в листопаді 2023 року.
Також суд відхиляє заперечення відповідача, які зводяться до того, що у спірних правовідносинах не були дотримані вимоги Порядку № 45.
Суд виходить з того, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, що може бути реалізовано двома шляхами: як через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений п. п. 1-3 Порядку № 45, так і за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами, на що неодноразово вказував Верховний Суд в своїх постановах.
Право позивача на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року підтверджено таким, що набрало законної сили, рішенням суду у справі № 200/7076/23.
Питання наявності/відсутності підстав для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на 01 січня 2023 року, для перерахунку його пенсії з 01 лютого 2023 року не є предметом спору у справі, що розглядається.
З цих мотивів суд відхиляє доводи і заперечення сторін, які стосуються наявності/відсутності підстав для видачі ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку його пенсії з 01 лютого 2023 року.
Щодо відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби та премії.
Спірним питанням у межах розгляду цієї справи є правомірність зазначення в довідці ГУ ДСНС України у Донецькій області від 25 квітня 2024 року № 1614 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії.
Ці питання не були предметом спору і не досліджувались судом під час розгляду справи № 200/7076/23, тобто між сторонами виник новий публічно-правовий спір, що підлягає розгляду і вирішенню судом.
Перевіряючи правомірність дій ГУ ДСНС України у Донецькій області, які полягали у визначенні в довідці від 25 квітня 2024 року № 1614 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, яка видана ОСОБА_1 , відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби 10% та премії 10%, на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС, суд виходить з такого.
Згідно з п. 5 Порядку № 45 (в редакції до внесення змін Постановою КМУ № 103, норми якої визнані протиправними і нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року), для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
[…]
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абз. 6 цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
П. 6 Порядку № 45 установлено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Згідно з абз. абз. 4-5 пп. 1 п. 5 Постанови КМУ № 704 (в редакції від 26 лютого 2022 року, чинній станом на 01 січня 2023 року), керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою.
Відповідно до пп. 2 п. 5 Постанови КМУ № 704 (в редакції від 26 лютого 2022 року, чинній станом на 01 січня 2023 року), керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% (для військовослужбовців розвідувальних органів не менш як 30%) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі особи рядового і начальницького складу) визначає Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 липня 2018 року № 623, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2018 року за № 936/32388, (далі Інструкція № 623).
Станом на 01 січня 2023 року Інструкція № 623 діяла в редакції від 20 липня 2018 року.
Відповідно до п. 1 розділу V Інструкції № 623 особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.
Згідно з п. 2 розділу V Інструкції № 623 особам рядового і начальницького складу залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби розмір надбавки за особливості проходження служби, установлений відповідно до п. 1 цього розділу, може збільшуватися до 100% посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.
Перелік посад, за якими встановлюється надбавка за особливості проходження служби понад розмір, установлений відповідно до п. 1 цього розділу, затверджується наказом ДСНС у межах фонду грошового забезпечення.
Абз. 1 п. 3 розділу V Інструкції № 623 передбачено, що розмір надбавки за особливості проходження служби встановлюється наказом керівника органу управління (підрозділу) на початку року із зазначенням конкретного розміру кожній особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби з урахуванням асигнувань на грошове забезпечення на відповідний рік.
Відповідно до п. 1 розділу ХVІ Інструкції № 623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов`язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).
За правилами, наведеними в п. 8 розділу ХVІ Інструкції № 623, виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) наказами вищих керівників.
Питання правомірності зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, виданій територіальним органом ДСНС України, розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії було предметом розгляду Верховного Суду у справі № 620/18699/23.
В постанові від 21 листопада 2024 року у справі № 620/18699/23 Верховний Суд навів такі висновки:
«[…]
48. П. 2 Постанови КМУ № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
49. Внаслідок визнання нечинними змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція п. 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.
50. Аналогічний підхід застосований Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 9 червня 2022 року у справі № 520/2098/19, а також Верховним Судом, зокрема, у постановах від 19 червня 2023 року у справі № 160/14974/21, від 12 березня 2024 року у справі № 640/35681/21 та від 26 березня 2024 року у справі № 460/11381/21.
51. Так, п. 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою КМУ № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
[…]
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
[…].
52. Стосовно розмірів такого додаткового виду грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби, колегія суддів зазначає, що пп. 1 п. 5 Постанови КМУ № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
53. Згідно з норми абз. 4 пп. 1 п. 5 Постанови КМУ № 704 надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу може призначатися у розмірі від 1% (мінімальний розмір) до 100% (максимальний розмір).
54. Встановлення такого діапазону між мінімальним та максимальним розміром надбавки за особливості проходження служби означає, що у будь-якому випадку вказана надбавка не може перевищувати 100%.
55. При цьому положеннями Постанови КМУ № 704 також передбачено, що вказана надбавка виплачується у порядку та умовах, визначених керівником державного органу, та залежить від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою.
56. Щодо розміру премії, як додаткового види грошового забезпечення, колегія суддів вказує, що пп. 2 п. 5 Постанови КМУ № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
57. Із огляду на вищевказане, Суд доходить висновку, що чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами, і залежать від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі відповідного органу, а також від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою.
58. При цьому згідно з положеннями абз. 5 п. 5 Порядку № 45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
59. Таким чином, аналізуючи зазначений пункт Порядку № 45, Суд наголошує, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
60. Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).
61. Крім того, 05 березня 2024 року Верховний Суд ухвалив рішення у зразковій справі № 380/19324/23, яке залишено без змін постановою Великою Палатою Верховного Суду від 23 травня 2024 року.
62. За результатом розгляду справи № 380/19324/23 Велика Палата Верховного Суду у постанові 23 травня 2024 року, залишивши без змін рішення Верховного Суду від 05 березня 2024 року, дійшла висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону № 2262 на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові КМУ № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
63. Верховний Суд також вказав, що висновки в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення до суду осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону № 2262, з позовами до територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки з вимогами щодо надання довідок про розмір грошового забезпечення, які видаються на виконання рішень судів у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові КМУ № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, із зазначенням відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії, які було визначено Міністром оборони України на відповідний рік.
64. Колегія суддів звертає увагу, що Верховний Суд, ухвалюючи рішення у зразковій справі, встановив, що за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на 01 січня 2020, 2021, 2022 років виплачувалась надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та премія в розмірі 35% посадового окладу, розміри яких встановлено та доведено командувачам видів (родів військ, сил) телеграмами Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 14 січня 2020 року № 248/291, від 27 січня 2021 року № 248/612 та від 19 січня 2022 року № 248/269. Висновки Верховного Суду зроблені на підставі доказів, зокрема, копій рішень Міністра оборони України щодо встановлення розмірів виплати надбавки за особливості проходження служби та премії військовослужбовцям Збройних Сил України; листа Міністерства оборони України від 23 лютого 2024 року № 220/74/358, яким повідомлено, що за відповідною (прирівняною) посадою до посади начальника управління - начальника робіт Львівського територіального інженерно-будівельного управління встановлювався посадовий оклад за 30 тарифним розрядом та за відповідною (прирівняною) посадою станом на 01 січня 2020, 2021, 2022 років виплачувалась надбавка за особливості проходження служби (у розмірі 65% посадового окладу з урахування окладу за військове звання) та премія (в розмірі 35% посадового окладу).
65. Суд, беручи до уваги доводи скаржника про неврахування судами попередніх інстанцій висновків, викладених у рішенні Верховного Суду у зразковій справі № 380/19324/23, зауважує, що справа № 620/18699/23 з огляду на її суб`єктний склад (відповідач управління ДСНС України), не може бути визнана типовою щодо зразкової справи № 380/19324/23, водночас, враховуючи підхід Верховного Суду щодо застосування положень п. 5 Порядку № 45, які врегульовують в тому числі і правовідносини, що виникли у справі, рішення у якій оскаржуються, Суд доходить висновку, що для правильного вирішення справи № 620/18699/23 слід встановити розміри надбавки за особливості проходження служби та премію, що виплачувались за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на момент виникнення права на перерахунок.
[…]».
Застосувавши до спірних правовідносин норми п. 5 Порядку № 45 (в редакції, чинній до внесення змін Постановою КМУ № 103), з урахуванням висновку Верховного Суду, викладеного в постанові від 21 листопада 2024 року у справі № 620/18699/23, суд дійшов висновку, що в контексті спірних правовідносин єдиний правомірний варіант поведінки ГУ ДСНС України у Донецькій області вимагав зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію.
Згідно з наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 15 березня 2018 року № 170 «Про затвердження Схеми основних організаційних структур військ Цивільної оборони України, державної пожежної охорони, органів та підрозділів МНС України, урядових органів державного управління у складі МНС України, прирівняних до організаційних структур ДСНС» посада начальника управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області прирівняна до посади начальника управління у складі апарату ГУ ДСНС України у Донецькій області (36 тарифний розряд).
Відповідно до абз. абз. 4-5 пп. 1 п. 5 Постанови КМУ № 704 (в редакції, чинній станом на 01 січня 2023 року), керівникам державних органів надано право установлювати надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Згідно з п. п. 1-2 розділу V Інструкції № 623 особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років; особам рядового і начальницького складу залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби розмір надбавки за особливості проходження служби, установлений відповідно до п. 1 цього розділу, може збільшуватися до 100% посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.
П. п. 1.1 п. 1 Наказу ДСНС № НС-35 на керівників органів та підрозділів цивільного захисту покладений обов`язок установлювати особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років; особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які займають посади, перелік яких затверджено наказом ДСНС від 24 листопада 2021 року № 769дск, розмір зазначеної надбавки може встановлюватися до 70% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років; першим заступникам (заступникам) керівників органів та підрозділів цивільного захисту розмір надбавки за особливості проходження служби може встановлюватися до 100% посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
Згідно з пп. 2 п. 5 Постанови КМУ № 704 (в редакції, чинній станом на 01 січня 2023 року), керівникам державних органів надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% (для військовослужбовців розвідувальних органів не менш як 30%) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відповідно до п. 1 розділу ХVІ Інструкції № 623 преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10% фонду посадових окладів. Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов`язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).
Згідно з пп. 1.2 п. 1 Наказу ДСНС № НС-35 на керівників органів та підрозділів цивільного захисту покладений обов`язок здійснювати, починаючи з січня 2023 року (премія за грудень 2022 року), щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби, з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС).
В додатку до Наказу ДСНС № НС-35 наведені Розміри щомісячної премії особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за відповідними тарифними розрядами у 2023 році, зокрема для посад, віднесених до 20 і вище тарифного розряду, розмір премії у відсотках посадового окладу (включно) становить: з вислугою років до одного року до 295%; з вислугою років понад один рік до 295%.
Керуючись принципом офіційного з`ясування обставин у справі, ухвалами від 22 жовтня 2024 року та від 10 січня 2025 року суд витребував у відповідача інформацію про середній розмір у відсотках надбавки за особливості проходження служби та премії, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, за відповідною посадою начальника управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію.
Витребувані докази відповідач суду не надав.
З огляду на те, що позивач не заявляє вимог про визначення конкретного відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті за наявними у ній матеріалами.
При визначенні розміру грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ГУ ДСНС України у Донецькій області виходило з того, що за відповідною посадою начальника управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби становить 10%, премії 10%.
При цьому відповідач не довів належними та допустимими доказами, що 10% це середній розмір у відсотках надбавки за особливості проходження служби та премії, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, за відповідною посадою начальника управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію, як того вимагає норма п. 5 Порядку № 45 (в редакції до внесення змін Постановою КМУ № 103).
Ухвалою від 10 січня 2025 року суд зобов`язав відповідача надати пояснення із зазначенням правового обґрунтування його дій, які полягали у визначенні в довідці від 25 квітня 2024 року № 1614 відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби 10% та премії 10% (з посиланням на конкретні норми права, якими він керувався при цьому).
Однак ні відзив на позовну заяву, ні пояснення від 30 жовтня 2024 року та від 14 січня 2025 року правового обґрунтування оспорюваних дій відповідача не містять.
В поясненнях від 14 січня 2025 року відповідач вказав на те, що формування оновлених довідок про розмір грошового забезпечення здійснюється на підставі листа ДСНС України.
Суд відхиляє цей аргумент відповідача, виходячи з того, що лист Державної служби України з надзвичайних ситуацій не є нормативно-правовим актом і джерелом права в розумінні ст. 7 КАС, а тому не може підміняти і доповнювати положення законодавства.
В Листі ДСНС № 203-2971/201, на який покликається відповідач, з-поміж іншого, йдеться про те, що: «розмір грошового забезпечення у довідці повинен відповідати розміру грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою. Такий розмір грошового забезпечення досягається за рахунок зменшення набавки за особливості проходження служби (може бути менше 50 відсотків) та щомісячної премії (не може бути менше 10 відсотків)».
Аналіз прикладу розрахунку грошового забезпечення, яке включається в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до рішення суду, наведеного в додатку до Листа ДСНС № 203-2971/201, зумовлює такі висновки:
-розмір грошового забезпечення за відповідною посадою особи рядового і начальницького складу розрахований, виходячи з посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідних тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704;
-розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особи, на користь якої ухвалено судове рішення, розрахований виходячи з посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704;
-це призводить до того, що розміри посадового окладу та окладу за спеціальним званням, і, як наслідок, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, стають більшими за розміри посадового окладу, окладу за спеціальним званням та розмір грошового забезпечення особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працюючої на відповідній посаді;
-відповідність розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії розміру грошового забезпечення особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працюючої на відповідній посаді, досягається по суті за рахунок довільного коригування відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби та премії як складових грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Проте застосування такого підходу позбавлене правового підґрунтя.
Суд критично оцінює твердження відповідача про те, що «в рішенні суду у справі № 200/7076/23 не зазначено, що при перерахунку посадового окладу та окладу за спеціальне звання (шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт) має бути збільшений розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 в порівнянні з розміром грошового забезпечення, встановленим за посадою, яку він обіймав до звільнення», оскільки в силу положень ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262 та Порядку № 45 підставою для перерахунку пенсій призначених відповідно до цього Закону, передумовою якого є видача нової довідки про розмір грошового забезпечення, є п і д в и щ е н н я грошового забезпечення військовослужбовців (осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту).
Разом з цим те, що всупереч приписами п. 4 Постанови КМУ № 704 (в її первинній редакції) посадові оклади та оклади за спеціальним званням осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які обіймали відповідні посади станом на 01 січня 2023 року, визначені виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, не може слугувати підставою для порушення (обмеження) прав іншої категорії осіб пенсіонерів, яким призначені пенсії відповідно до Закону № 2262.
З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що дії ГУ ДСНС України у Донецькій області, які полягали у визначенні в довідці від 25 квітня 2024 року № 1614 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, яка видана ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 200/7076/23, відсоткового розміру надбавки за вислугу років 10% та відсоткового розміру премії 10%, підлягають визнанню протиправними.
Зважаючи на предмет спору у цій справі, належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання ГУ ДСНС України у Донецькій області підготувати та направити до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року на виконання рішення суду у справі № 200/7076/23, в якій на підставі Постанови КМУ № 704 і Порядку № 45 вказати розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, відповідною посаді начальника управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області.
Застосований судом спосіб захисту подібний до того, який застосував Верховний Суд в рішенні від 05 березня 2024 року у зразковій справі № 380/19324/23.
Оскільки таким, що набрало законної сили, рішенням суду у справі № 200/7076/23 на ГУ ДСНС України у Донецькій області вже покладений обов`язок підготувати і надати до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262, положень Постанови КМУ № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за спеціальне (військове) звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2023 року, немає необхідності повторно покладати на відповідача ті самі обов`язки за наслідками розгляду цієї справи.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень учасників справи не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн (квитанція від 22 жовтня 2024 року).
Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов`язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (ідентифікаційний код 38652962, місцезнаходження: 85000, Донецька обл., м. Добропілля, вул. Першотравнева, буд. 54а), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, які полягали у визначенні в довідці від 25 квітня 2024 року № 1614 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, яка видана ОСОБА_1 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2024 року у справі № 200/7076/23, відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби 10% та відсоткового розміру премії 10%.
3. Зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2024 року у справі № 200/7076/23, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про розмір грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, вказати розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за посадою, відповідною посаді начальника управління МНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
7. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
8. Повне судове рішення складено 24 січня 2025 року.
Суддя Т.О. Кравченко
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124671175 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них осіб, звільнених з публічної служби |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Кравченко Т.О.