Рішення
від 24.01.2025 по справі 580/11425/24
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2025 року справа № 580/11425/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гайдаш В.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом Пенітенціарної академії України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Міністерство юстицію України, про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов Пенітенціарної академії України (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Міністерство юстицію України, в якому позивач просить:

- стягнути з ОСОБА_1 на користь Пенітенціарної академії України 125477,65 грн, витрат, пов`язаних з утриманням у вищому навчальному закладі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідача було зараховано курсантом першого курсу денної форми навчання Академії Державної пенітенціарної служби (перейменовано на Пенітенціарну академію України), у якій він навчався на денній формі навчання та за рахунок державного бюджету у період з 25.08.2020 по 16.06.2023. Між Академією Державної пенітенціарної служби (перейменовано на Пенітенціарну академію України), Департаментом з питань виконання кримінальних покарань та ОСОБА_1 був підписаний контракт, в якому відповідач зобов`язався у разі звільнення зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України протягом трьох років після закінчення навчання, відшкодувати витрати, пов`язані з утриманням у вищому начальному закладі, відповідно до ч. 4 ст. 74 Закону України «Про Національну поліцію». Наказом начальника Державної установи «Казанківська виправна колонія (№93)» від 12.09.2024 №481о/с-24 відповідача звільнено з органів Державної кримінально-виконавчої служби України за п. 7 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію». На підставі ч. 4 ст. 74 Закону України «Про Національну поліцію» та вимог Порядку №261 відповідачу нараховано витрати, пов`язанні з його утриманням в Академії у сумі 125477,65 грн, однак через їх не відшкодування, позивач звернувся до суду із вказаним позовом про їх стягнення в судовому порядку.

Ухвалою суду від 25.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що відрахування відповідача з числа курсантів та звільнення його з органів Державної кримінально-виконавчої служби України відбулось через неприязні відносини між ним та керівництвом Державної установи «Казанківська виправна колонія (№93)». Відповідач має бажання виконати умови контракту та далі проходити службу в Державній кримінально-виконавчій службі України, однак в іншому місці.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що наказом Академії Державної пенітенціарної служби від 19.08.2020 №269/ОД відповідача було зараховано курсантом першого курсу денної форми навчання Академії Державної пенітенціарної служби (перейменовано на Пенітенціарну академію України), у якій він навчався на денній формі навчання та за рахунок державного бюджету у період з 25.08.2020 по 16.06.2023.

01.06.2021 між Академією Державної пенітенціарної служби (перейменовано на Пенітенціарну академію України), Департаментом з питань виконання кримінальних покарань та ОСОБА_1 був укладений контракт №737 про здобуття освіти у закладах вищої освіти, які здійснюють підготовку фахівців для потреб Міністерства юстиції України, положеннями 3 якого визначено, що відповідач зобов`язався у разі дострокового розірвання Контракту, а також звільнення зі служби в державній кримінально-виконавчій службі України протягом трьох років після закінчення навчання відшкодувати Міністерству юстиції України витрати, пов`язані з утриманням у закладі вищої освіти, відповідно до ч. 4 ст. 74 Закону України «Про Національну поліцію».

Наказом Академії Державної пенітенціарної служби (перейменовано на Пенітенціарну академію України) від 15.06.2023 №280/ОС «Про випуск фахівців, які навчалися за освітньо-професійними програмами «Правоохоронна діяльність» та Психологія» на першому (бакалаврському) рівні вищої освіти, з числа курсантів денної форми навчання Академії Державної пенітенціарної служби» присуджено ОСОБА_1 з 16.06.2023 ступінь вищої освіти бакалавра в галузі знань 26 «Цивільна безпека» за спеціальністю 262 «Правоохоронна діяльність» та видано диплом бакалавра.

Після здобуття вищої освіти, відповідно до умов Контракту, відповідач був направлений для подальшого проходження служби до Державної установи «Казанківська виправна колонія (№93)».

Наказом начальника Державної установи «Казанківська виправна колонія (№93)» від 12.09.2024 №481о/с-24 відповідача звільнено з органів Державної кримінально-виконавчої служби України за п. 7 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію».

На підставі ч. 4 ст. 74 Закону України «Про Національну поліцію» та вимог Порядку відшкодування особами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 № 261, відповідачу нараховано витрати, пов`язанні з його утриманням в Академії у сумі 125477,65 грн.

Враховуючи, що відповідач у тридцятиденний строк з дня звільнення добровільно не відшкодував витрати, пов`язані з його утриманням у зазначеному закладі вищої освіти, тому позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до частин четвертої, п`ятої статті 74 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII «Про Національну поліцію», особи, які навчаються за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, у разі дострокового розірвання контракту про здобуття освіти з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, а також поліцейські, звільнені зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищезазначених навчальних закладів з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, відшкодовують Міністерству внутрішніх справ України витрати, пов`язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У разі відмови від добровільного відшкодування витрат, зазначених у частині четвертій цієї статті, таке відшкодування здійснюється в судовому порядку.

Механізм відшкодування особами, які навчалися за денною формою навчання за державним замовленням (далі - особи) у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - вищі навчальні заклади), витрат, пов`язаних з їх утриманням у таких закладах (далі - витрати), у разі, зокрема, звільнення із служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищого навчального закладу з будь-яких підстав, крім звільнення із служби в поліції через хворобу (за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) чи у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів визначає Порядок відшкодування особами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 № 261 (далі - Порядок № 261).

Судом встановлено, що 01.06.2021 між Академією Державної пенітенціарної служби (перейменовано на Пенітенціарну академію України), Департаментом з питань виконання кримінальних покарань та ОСОБА_1 був укладений контракт №737 про здобуття освіти у закладах вищої освіти, які здійснюють підготовку фахівців для потреб Міністерства юстиції України, положеннями 3 якого визначено, що відповідач зобов`язався у разі дострокового розірвання Контракту, а також звільнення зі служби в державній кримінально-виконавчій службі України протягом трьох років після закінчення навчання відшкодувати Міністерству юстиції України витрати, пов`язані з утриманням у закладі вищої освіти, відповідно до ч. 4 ст. 74 Закону України «Про Національну поліцію».

Після здобуття вищої освіти, відповідно до умов Контракту, відповідач був направлений для подальшого проходження служби до Державної установи «Казанківська виправна колонія (№93)».

Пунктами 2-4 Порядку №261 встановлено, що витрати відшкодовуються згідно з контрактом, укладеним між вищим навчальним закладом, відповідним органом поліції та особою, яка навчалася. У разі коли особа є неповнолітньою, установлення правових відносин здійснюється відповідно до вимог Цивільного кодексу України. Відшкодування здійснюється в розмірі витрат, пов`язаних з грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням; оплатою комунальних послуг та спожитих енергоносіїв (тепло-, водопостачання, водовідведення, електроенергія). На підставі розрахунків вищого навчального закладу складається довідка про фактичні витрати на кожну особу за весь строк навчання, яка долучається до її особової справи. Витрати відшкодовуються особою в повному розмірі за весь період її фактичного навчання.

Матеріалами справи підтверджено, що наказом начальника Державної установи «Казанківська виправна колонія (№93)» від 12.09.2024 №481о/с-24 відповідача звільнено з органів Державної кримінально-виконавчої служби України за п. 7 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію».

Згідно довідки-розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсанта ОСОБА_1 від 16.06.2023 №5/1784, загальна сума визначених до відшкодування витрат становить 125477,65 грн, а саме: грошове забезпечення 66023,83 грн; продовольче забезпечення 31425,34 грн; речове забезпечення 11378,53 грн; медичне забезпечення 3303,92 грн.

Відповідно до пункту 5 Порядку №261 після видання наказу про звільнення (відрахування з вищого навчального закладу) особи керівник органу поліції (вищого навчального закладу) або за його дорученням інша посадова особа видає зазначеній особі під підпис повідомлення із зобов`язанням протягом 30 діб з моменту отримання повідомлення відшкодувати МВС витрати із зазначенням їх розміру та реквізитів розрахункового рахунка для перерахування коштів. Таке повідомлення може бути надіслано особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення за останнім місцем реєстрації, зазначеним у матеріалах її особової справи. У разі звільнення особи до відпрацювання нею трьох років після закінчення вищого навчального закладу орган поліції, в якому особа проходила службу, невідкладно повідомляє про це вищому навчальному закладу, в якому особа навчалася.

Таким чином, враховуючи відсутність станом на час розгляду даної адміністративної справи доказів сплати ОСОБА_1 витрат, пов`язаних з його утриманням у зазначеному закладі вищої освіти у розмірі 125477,65 грн, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Пенітенціарної академії України (вул. Гонча, 34, м. Чернігів, 14000, код ЄДРОПУ 08571788) витрати, пов`язаних з утриманням у вищому навчальному закладі у сумі 125477 (сто двадцять п`ять тисяч чотириста сімдесят сім) грн 65 коп.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Суддя Віталіна ГАЙДАШ

СудЧеркаський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення24.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124673512
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації державної політики у сфері освіти, науки, культури та спорту

Судовий реєстр по справі —580/11425/24

Рішення від 24.01.2025

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Віталіна ГАЙДАШ

Ухвала від 03.12.2024

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Віталіна ГАЙДАШ

Ухвала від 25.11.2024

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Віталіна ГАЙДАШ

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні