Рішення
від 14.01.2025 по справі 686/10405/23
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/10405/23

Провадження № 2/686/77/25

ЗАОЧНЕ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2025 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області в складі:

головуючого судді Мазурок О.В.

при секретарі Колісник Л.В.

за участі позивача: ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа орган опіки та піклування виконавчого комітету Хмельницької міської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_3 , третя особа орган опіки та піклування виконавчого комітету Хмельницької міської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів. Просить позбавити ОСОБА_3 батьківських прав відносно його сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Стягнути з ОСОБА_3 на її користь аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/4 частини заробітку /доходу/, щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 27 квітня 2023 року і до досягнення ним повноліття.

На обґрунтування свого позову вона вказала, що ОСОБА_1 довгий час перебувала у фактичних шлюбних стосунках із ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_3 від цивільного шлюбу позивача та відповідача народився син ОСОБА_4 , про що Хмельницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) складено відповідний актовий запис №804.

Згідно з свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 22.03.2016 року батьком малолітнього ОСОБА_4 є ОСОБА_3 , проте з моменту народження дитини, ОСОБА_4 жодного разу не проявив бажання спілкуватись, виховувати та піклуватися про малолітнього сина.

Відповідно до довідки Хмельницького закладу дошкільної освіти №5 «Соловейко» Хмельницької міської ради Хмельницької області №01-25/33 від 17.02.2023 року, батько ОСОБА_4 не приймав участь у громадському житті групи та у вихованні дитини.

Згідно із характеристикою відділення поліції №1 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області від 22.02.2023 року ОСОБА_1 характеризується позитивно, приймає участь у громадському житті приймає участь, з сусідами має дружні відносини, до адміністративної відповідальності не притягувалась. На профілактичному обліку не перебуває.

Відповідно до відповіді на адвокатський запит її представника до КП «Хмельницького міського центру первинної медико-санітарної допомоги №2» Хмельницької міської ради, всі відвідування неповнолітнього ОСОБА_4 , батько жодного разу не супроводжував дитину.

Згідно довідки комунального закладу загальної середньої освіти «Початкова школа №1 Хмельницької міської ради» №01-42/38 від 07.02.2023 року ОСОБА_3 не бере участі у вихованні дитини.

Таким чином, вищезазначеними обставинами підтверджується наявність підстав для позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав відносно його сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або з власної ініціативи вирішити питання про стягнення аліментів на дитину. Враховуючи інтереси на потреби дитини, можливо дійти висновку про необхідність стягнути з відповідача аліменти на утримання малолітнього сина у розмірі ? частини з усіх видів заробітку (доходу ) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, що буде справедливим та достатнім на користь законного представника дитини.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення учасників процесу, свідчення свідка ОСОБА_1 , яка в судовому засіданні засвідчила, що відповідач в останнє спілкувався зі своїм сином три місяці назад, відповідач спілкується зі своїм сином раз на три місяці, коли той розмовляє з своїм дядьком; коли ОСОБА_3 телефонував сину, щоб привітати його з днем народження то син відмовився спілкуватися з ним; дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав, судом об`єктивно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_4 , батьками якого є ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , про що Хмельницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) складено відповідний актовий запис №804.

ОСОБА_1 та ОСОБА_4 зареєстровані за адресою

АДРЕСА_1 .

Відповідно до довідки Хмельницького закладу дошкільної освіти №5 «Соловейко» Хмельницької міської ради Хмельницької області №01-25/33 від 17.02.2023 року, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 , дійсно відвідував Хмельницький заклад дошкільної освіти №5 «Соловейко» Хмельницької міської ради Хмельницької області з 01 жовтня 2019 року по 31.05.2022 рік. За час перебування дитини в навчальному закладі його батько, ОСОБА_5 , не приймав участь у громадському житті групи та у вихованні дитини.

Згідно довідки комунального закладу загальної середньої освіти «Початкова школа №1 Хмельницької міської ради» №01-42/38 від 07.02.2023 року: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 комунального закладу загальної середньої освіти «Початкова школа №1 Хмельницької міської ради», про те, що батько ОСОБА_3 не бере участі у вихованні дитини.

Суд, не бере до уваги вказані довідки, оскільки вони стосуються ОСОБА_3 і ОСОБА_6 , а не ОСОБА_3 , відповідача по справі.

Органом опіки та піклування виконавчого комітету Хмельницької міської ради надано суду висновок від 15.09.2023 року відповідно до якого орган опіки та піклування вважає позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 стосовно малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недоцільним.

Органом опіки та піклування виконавчого комітету Хмельницької міської ради надано суду повторний висновок від 10.10.2024 року відповідно до якого орган опіки та піклування вважає доцільним позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 , стосовно малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У вказаному висновку зазначено, що за інформацією відділу реєстрації місця проживання управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради від 09.09.2024 року №3749/03-10 громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , було знято із зареєстрованого місця проживання 11.05.2023 року за заявою власника житла з адреси: АДРЕСА_2 . Служба у справах дітей не володіє інформацією, де на сьогодні вищеназваний громадянин проживає. Тому працівники служби у справах дітей не можуть обстежити його житлово побутові умови. Згідно з актом обстеження житлово-побутових умов від 01.08.2023 року умови проживання дитини задовільні.

Відповідно до повідомлення відділу реєстрації місця проживання управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 .

Обидва вказані висновки затверджені рішенням Хмельницької міської ради. При цьому, з висновків вбачається, що обстеження умов проживання ОСОБА_3 не проводилось.

Відповідно до статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно із ст.11 Закону України «Про охорону дитинства» сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Статтею 150 Сімейного кодексу України закріплені обов`язки батьків по вихованню та розвитку дітей, у числі яких передбачені турбота про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечення здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, підготовки її до самостійного життя. Ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності встановленої законом.

Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла 18 років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 Сімейного кодексу України.

Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України, мати, батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.

Відповідно до ст. 165 Сімейного кодексу України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Відповідно до п. п. 15, 16, 18 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема, ставлення батьків до дітей.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.

Отже, ухилення від виконання своїх обов`язків із виховання дитини повинно бути навмисним, коли особа повністю розуміє наслідки своєї винної поведінки, змінити її в кращу сторону не бажає, нехтуючи при цьому найкращими інтересами дитини, внаслідок чого її фізичний, психічний і моральний розвиток піддаються небезпеці.

З вищевикладених та досліджених в судовому засіданні доказів не вбачається, що відповідач своїх обов`язків по вихованню дитини належним чином не виконував, оскільки документально підтверджено. Суду не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що відповідач є тією особою, поведінка чи дії якої можуть свідчити про негативний вплив на дитину, а тому позбавлення батьківських прав відповідача не відповідає інтересам дитини.

При цьому у матеріалах справи відсутні докази того, що відповідач притягувався до кримінальної чи адміністративної відповідальності, у зв`язку із неналежним поводженням щодо дитини, вчиняв насильство по відношенню до них.

Позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.

Висновок органу опіки та піклування виконавчого комітету Хмельницької міської ради надано суду повторний висновок від 10.10.2024, не містить мотивованих висновків необхідності позбавлення банківських прав відповідача, умови проживання останнього не обстежувались, не з`ясовувались дійсні причини невиконання ним батьківських обов`язків щодо їх дитини.

Вказаний висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення

ОСОБА_3 батьківських прав, який носить рекомендаційний характер, не містить однозначних обставин, які б вказували на наявність підстав для застосування відносно відповідача такого крайнього заходу, як позбавлення батьківських прав, а тому відповідно до частини шостої статті 19 СК України суд з ним не погоджується та до уваги не приймає.

При цьому, суд вважає, що слід взяти до уваги висновок органу опіки та піклування виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 15.09.2023 року відповідно до якого орган опіки та піклування вважає позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 стосовно малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недоцільним.

Враховуючи вищевикладене, обставини справи, захист інтересів дітей щодо їх права на батьківське піклування, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа орган опіки та піклування Хмельницької міської ради про позбавлення батьківських прав, слід відмовити.

Також слід попередити ОСОБА_3 про необхідність змінити ставлення до дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та покласти на орган опіки та піклування виконавчого комітету Хмельницької міської ради контроль за виконанням ОСОБА_3 батьківських обов`язків.

Вирішуючи позовні вимоги, в частині стягнення аліментів, суд враховує, що на даний час ОСОБА_4 , проживає разом з позивачем та перебуває на її утримані. Доказів тому, що відповідач вимоги закону щодо утримання дитини виконує, матеріальної допомоги надає, до суду не надано.

Відповідно до ст. 180, ч.3 ст.181 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Відповідно до ч.1, ч.2, ч.3 ст.183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватись як аліменти на дитину, визначається судом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

Частиною 1 ст. 182 СК України передбачено обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів, а саме: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, доньки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів, інші обставини що мають істотне значення.

За ч. 2 ст. 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Згідно з ст.ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що слід стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/4 частини заробітку /доходу/, щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 27 квітня 2023 року і до досягнення ним повноліття.

При цьому суд вважає, що стягнення аліментів в розмірі ? частини заробітку /доходу/, щомісячно, з відповідача будуть достатніми і, разом з тим, співрозмірними з урахуванням мети аліментного зобов`язання, відповідно до наданих суду сторонами доказів.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 19,150,164,165,180, 181, 182, 183 СК України, ст.ст.2,4,12,13,76,81,141,258,259,263-265, 354 ЦПК України, п. п. 15, 16, 18 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», Законом України «Про охорону дитинства», суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву задоволити частково.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа орган опіки та піклування Хмельницької міської ради про позбавлення батьківських прав, відмовити.

Попередити ОСОБА_3 про необхідність змінити ставлення до дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та покласти на орган опіки та піклування виконавчого комітету Хмельницької міської ради контроль за виконанням ОСОБА_3 батьківських обов`язків.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проживає в

АДРЕСА_2 на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , яка проживає у АДРЕСА_3 , аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/4 частини заробітку /доходу/, щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з

27 квітня 2023 року і до досягнення ним повноліття.

Рішення в частині стягнення аліментів в розмірі місячного платежу підлягає негайному виконанню

Стягнути з ОСОБА_3 1073 гривень 60 копійок судового збору в дохід держави (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; Код ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Номер рахунку (IBAN) UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подачі в 30 денний строк з дня виготовлення повного судового рішення апеляційної скарги .

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Повний текст рішення складено 24.01.2025 року.

Суддя: О.В.Мазурок

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення14.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124677655
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —686/10405/23

Рішення від 14.01.2025

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Мазурок О. В.

Рішення від 14.01.2025

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Мазурок О. В.

Ухвала від 05.09.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Мазурок О. В.

Ухвала від 23.04.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Мазурок О. В.

Ухвала від 27.02.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Мазурок О. В.

Ухвала від 25.01.2024

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Мазурок О. В.

Ухвала від 24.05.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Мазурок О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні