Рішення
від 22.01.2025 по справі 134/2125/24
КРИЖОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 134/2125/24

2/134/106/2025

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

22 січня 2025 року с-ще Крижопіль

Крижопільський районний суд Вінницької області

в складі: головуючої судді Кантонистої О.О.

за участю секретаря судового засідання Франко О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Крижопіль в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 доКрижопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення неправильності запису в актовому записі про народження та внесення змін до актового запису про народження,

встановив:

03 грудня 2024 року адвокат Дукіна Д.С., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , через систему «Електронний суд» звернулася з позовом до Крижопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), у якому просить:

-установити неправильність в актовому записі про народження № 2145, складеному 27.10.1950 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Піщанського районного управління юстиції Вінницької області на ім`я ОСОБА_1 , в частині запису дати його народження;

-зобов`язати Крижопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни в актовий запис про народження № 2145, складений 27.10.1950 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Піщанського районного управління юстиції Вінницької області на ім`я ОСОБА_1 , в частині запису дати його народження, зазначивши вірну дату « ІНФОРМАЦІЯ_1 », замість « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

В обґрунтування заявленого позову адвокат Дукіна Д.С. вказує, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується його свідоцтвом про народження. Однак, в актовому записі про народження № 2145, складеному 27.10.1950 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Піщанського районного управління юстиції Вінницької області на ОСОБА_1 , дата його народження зазначена як « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». При цьому, відповідно до паспортних даних, довідки про зареєстроване місце проживання та довідки до акта огляду МСЕК про наявність першої групи інвалідності дата народження позивача також вказана як ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Такі розбіжності порушують особисті немайнові права позивача. Неточності, що наявні в актовому записі про народження позивача, який і є первинним документом, не можуть виправлятися за рахунок позивача, оскільки це суперечитиме принципу розумності, справедливості та юридичної визначеності.

У зв`язку з розбіжностями в актовому записі про народження та копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 позивачу відмовлено у видачі дублікату свідоцтва про народження та витягу з актового запису про народження. Приморським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі позивачу рекомендовано вирішувати дане питання в судовому порядку.

Відповідно до Наказу Міністерства юстиції України № 650/5 від 20 лютого 2023 року «Про відділи державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Київ» Піщанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Київ реорганізовано шляхом приєднання до Крижопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Отже, Крижопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) є належним відповідачем у даній справі.

Ухвалою судді Крижопільського районного суду від 09 грудня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Окрім того, витребувано у Крижопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) належним чином завірену копію актового запису про народження № 2145 від 27.10.1950 року, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану Піщанського районного управління юстиції Вінницької області на ім`я ОСОБА_1 .

Ухвалою Крижопільського районного суду від 08 січня 2025 року розгляд справи було відкладено через ненадходження витребуваних судом доказів.

В судове засідання 22 січня 2025 року сторони не з`явилися.

Представник позивача адвокат Дукіна Д.С. 08.01.2025 через систему «Електронний суд» подала заяву про розгляд справи у відсутності сторони позивача.

Від представникавідповідача - Крижопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 13.01.2025 до суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника відділу. Проти задоволення позовних вимог не заперечує.

У відповідності до ч. 2 ст.247ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч. 8 ст.178ЦПК України у разі не подання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Згідно ст. ст. 12, 13ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.

Відповідно до вимог статей 76-79ЦПК України доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір. Доказування по цивільній справі, як і судове рішення, не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судом встановлено, що згіднокопії свідоцтва про народження позивача ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , повторно виданого 28 жовтня 1950 року, він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в селищі Піщанка Вінницької області.

При зверненні позивача ОСОБА_1 до Приморського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі з заявою про повторну видачу свідоцтва про народження, з`ясувалося, що за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян виявлено актовий запис (поновлено) № 2145 від 27 жовтня 1950 року, складений Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Піщанського районного управління юстиції Вінницької області на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підтвердження факту реєстрації було видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 .

Та обставина, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 підтверджується копією його паспорта серії НОМЕР_2 , виданого Київським РВ УМВС України в Одеській області 15 листопада 1996 року, копією довідки Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради № Д4-156549-ф/о від 13 липня 2024 року про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, згідно якої ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , копією довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААВ № 527605 про наявність І групи інвалідності.

За змістом ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», цей Закон регулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням та припиненням їхньої дії, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Відділи державноїреєстрації актівцивільного станупроводять державнуреєстрацію народженняфізичної особита їїпоходження,шлюбу,розірвання шлюбу,зміни імені,смерті,вносять змінидо актовихзаписів цивільногостану,їх поновлюютьта припиняютьїхню дію;формують Державнийреєстр актівцивільного станугромадян,ведуть його,зберігають архівнийфонд;здійснюють відповіднодо законодавстваінші повноваження (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

У відповідності до ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мотивуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження рішення про відмову в адміністративному та/або в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюють Правила

внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (далі Правила).

Так, відповідно до пункту 1.1 розділу І Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Підпунктом 2.13.1 пункту 2.13 розділу II Правил передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Таким чином, органи державної реєстрації актів цивільного стану за заявою громадян можуть вносити зміни до актових записів на підставі рішень суду, якими встановлено неправильність таких записів та зазначено про внесення до них конкретних змін.

Правовий висновок щодо застосування пункту 2.13 Правил викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 425/2737/17, де зазначено, що суди за правилами цивільного судочинства повинні встановлювати обставини, що підтверджують або спростовують факт народження особи, та залежно від встановлених обставин вирішувати питання про неправильність актового запису про дату народження особи і зобов`язання відповідача внести зміни до цього запису, вказавши вірну дату.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України № 12 від 07.07.1995р. «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» питання про встановлення неправильності в актовому записі суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів, відомостей, які містяться в паспорті; довідок з місця роботи, навчання проживання; військових, профспілкових, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що достовірністю підтверджують заявлену вимогу, суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану у випадках невиправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису та постановляє рішення про неправильність запису в акті громадянського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акта громадянського стану.

Досліджені судом докази переконливо вказують на те, що правильною датою народження позивача ОСОБА_1 є саме ІНФОРМАЦІЯ_1 .В актовому записі про народження № 2145, складеному 27.10.1950 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Піщанського районного управління юстиції Вінницької області, допущено помилку у зазначенні дати народження позивача ОСОБА_1 , а саме: замість вірної дати - « ІНФОРМАЦІЯ_1 », помилково вказано « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Згідно з частиною 6 статті 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору при поданні позовної заяви на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», судові витрати у даній справі слід віднести на рахунок держави.

Керуючисьст. ст.12, 13, 81,263-265 ЦПК України,суд

ухвалив:

Позов задовольнити.

Установити неправильність в актовому записі про народження № 2145, складеному 27.10.1950 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Піщанського районного управління юстиції Вінницької області на ім`я ОСОБА_1 , в частині запису дати його народження.

Зобов`язати Крижопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни в актовий запис про народження № 2145, складений 27.10.1950 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Піщанського районного управління юстиції Вінницької області на ім`я ОСОБА_1 , в частині запису дати його народження, зазначивши вірну дату « ІНФОРМАЦІЯ_1 », замість « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Судові витрати по сплаті судового збору віднести на рахунок держави.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідач: Крижопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), місцезнаходження: вул. Соборна, 20, селище Крижопіль Тульчинського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 21725776.

Суддя

СудКрижопільський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення22.01.2025
Оприлюднено28.01.2025
Номер документу124678017
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —134/2125/24

Рішення від 22.01.2025

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Кантониста О. О.

Ухвала від 08.01.2025

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Кантониста О. О.

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Крижопільський районний суд Вінницької області

Кантониста О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні