Рішення
від 20.01.2025 по справі 475/1073/24
ДОМАНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Доманівський районний суд Миколаївської області

вул.Центральна, 35 м. смт. Доманівка Вознесенський район Миколаївська область Україна 56400

e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua

Справа № 475/1073/24

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

20.01.2025смт. Доманівка

Доманівський районний суд Миколаївської області в складі:

головуючої судді Кривенко О.В.,

за участю секретаря судового засідання Маташнюк О.В.,

представника позивача органу опіки та піклування Доманівської селищної ради Гуровської Л.В.

представника служби в справах дітей Лотоцької Л.М.,

психолога ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовом органу опіки та піклування Доманівської селищної ради в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_3 , третя особа: Служба у справах дітей Доманівської селищної ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на неповнолітню дитину

В С Т А Н О В И В

Позивач орган опіки та піклування Доманівської селищної ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав щодо її малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позов мотивований тим, що родина ОСОБА_3 перебуває в полі зору служби у справах дітей з 24.02.2021року, дитину було вилучено від матері та влаштовано до центру соціально - психологічної реабілітації в м. Южноукраїнськ у зв`язку з постійний зловживанням матір`ю алкогольними напоями та залишенням динини на тривалий час самого, відсутність належних умов утримання дитини та відсутність контролю за його здоров`ям.

Наказом начальника служби у справах дітей Доманівської селищної ради від 24.02.2021 року №28 ОСОБА_2 поставлено на облік як дитину, що опинилася в складних життєвих обставинах та взято родину під соціальний супровід. Постійно велася профілактична робота з матір`ю хлопчика аби покращити ситуацію в родині аби була змога повернути дитину матері.

Станом на 01.06.2021 року ситуація покращилася, мати перестала зловживати спиртними напоями, повернулася до свого співмешканця ОСОБА_5 з яким у хлопчика склалися гарні родинні стосунки, купили будинок у с. Щасливка .

Відповідач почала працювати на підробітках, та разом з гр. ОСОБА_5 відвідувала дитину в ЦСПД в м. Южноукраїнськ за дозволом служби , ОСОБА_3 написала на ім`я начальника служби заяву - зобов`язання щодо виконання батьківських обов`язків. 02.06.2021 року дитину було повернуто в родину. Родина і надалі перебувала під соціальним супроводом , що здійснював Центр соціальних служб Доманівської селищної ради.

05.10.2023 року від старости Щасливського старостинського округу ОСОБА_6 надійшло повідомлення про те що, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , регулярно вживає спиртні напої, залишила сина жити з співмешканцем ОСОБА_5 який здійснює за ним догляд в с. Щасливка.

ОСОБА_3 було знайдено в стані алкогольного сп`яніння в с. Маринівка, де вона вже проживає з іншим співмешканцем і разом з ним ведуть аморальний спосіб життя, з її слів стало зрозуміло, що за дитину вона не турбується бо він під наглядом колишнього співмешканця і до неї їхати не хоче і навіть не бажає з нею спілкуватися, проте вважає себе матір`ю.

ОСОБА_5 разом з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були запрошені на комісію з питань захисту прав дітей яка відбулася 18.01.2024 року про те матір хлопчика на комісію не з`явилася. ОСОБА_2 повідомив всіх присутніх про те що він не бажає жити з матір`ю із за її постійного вживання алкоголю та бродяжництва, сердиться на неї за те що вона взагалі не цікавиться його життям а також сказав що ОСОБА_5 вважає за батька, він про нього піклується, годує, постійно знаходиться з ним і разом проводять дозвілля. Грошей на утримання дитини ОСОБА_3 не дає. На комісії гр.. ОСОБА_5 надав згоду на тимчасове влаштування в його родину малолітнього ОСОБА_2 2011 р.н. аби хлопчика не вилучили в заклад інституційного догляду та бажає в подальшому стати його опікуном.

Доманівська селищна рада, як орган опіки та піклування просить позбавити батьківських гр. ОСОБА_3.ІНФОРМАЦІЯ_5 по відношенню до її малолітнього сина : ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , буде відповідати інтересам дитини.

Ухвалою суді від 23.09.2024 року цивільну справу прийнято до провадження, відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, та призначено до підготовчого судового розгляду.

Ухвалою судді від 29.11.2024 року в зазначеній цивільній справі підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача Гуровська Л.В. позов підтримала повністю, просила задовольнити його: позбавити відповідача батьківських прав відносно сина. Пояснила суду, що відповідачка ОСОБА_3 ухиляється від виконання батьківських обов`язків, самоусунулася від участі у вихованні та утриманні дитини, що протягом часу розгляду справи долею його не цікавилася, матеріально не забезпечує, його не відвідує, продовжує зловживати алкогольними напоями, а тому задоволення позову відповідатиме інтересам дитини, просила стягувати щомісячно з ОСОБА_3 , на користь осіб чи установ, де буде перебувати дитина на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти у розмірі 1/4 частки від усіх видів заробітку (доходу), але не менше, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, передати неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Маринівка Доманівського району Миколаївської області органу опіки та піклування Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області для подальшого його влаштування.

Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася, причини неявки суду не повідомила, заяву про розгляд справи без її участі суду не надавала, про час та місце розгляду справи належним чином була повідомлена, відзив не надала.

Відповідно до ч.1 ст.280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Представник позивача Гуровська Л.В. у судовому засіданні не заперечувала проти проведення заочного розгляду справи на підставі наявних у справі доказів з ухваленням заочного рішення.

Відповідно до ч.1 ст.223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів.

Враховуючи наявність усіх умов, передбачених ст.280 ЦПК України, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи.

Представник третьої особи - служби у справах дітей Доманівської селищної ради Лотоцька Л.М. вважає, що в інтересах дитини доцільно позбавити ОСОБА_3 батьківських прав відносно її сина.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Заслухавши позивача, та представника 3-ї особи, допитавши свідків, заслухавши пояснення неповнолітнього ОСОБА_2 в присутності психолога, суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Статтею 150 СК України передбачені обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини.

Згідно ст.164 ч.1 п. 2 того ж Кодексу мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

З досліджених письмових матеріалів справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народився в с. Маринівка Доманівського району Миколаївської області ОСОБА_2 , батьками якої є - батько ОСОБА_10 та мати ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Довжанка Доманівського району Миколаївської області помер ОСОБА_10 .

Ухилення відповідачки від виконання своїх обов`язків по вихованню дітей, підтверджене письмовими матеріалами.

Згідно довідки виданої виконавчим комітетом -4 Доманівської селищної ради № 213 від 12.02.2024 р. ОСОБА_3 зареєстрована по АДРЕСА_1 та до складу сім`ї зареєстрованих за даною адресою входить : ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 -син ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до довідки - характеристики виданої старостою виконавчого комітету -4 Доманівської селищної ради №214 від 12.02.2024 р. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, зареєстрована в АДРЕСА_1 , за час проживання на території селищної ради, зарекомендувала себе з посередньої сторони. Закінчила Маринівську ЗОШ , потім продовжила навчання в Маринівському ПАЛ. Була одружена, в шлюбі має неповнолітню дитину. Чоловік помер.На теперішній час веде бродячий спосіб життя, місце перебування завжди міняється. За місцем реєстрації не проживає. Інколи вживає спиртні напої. Дитина проживає в селі Щасливка, біля колишнього співмешканця. Вихованню дитини не приділяє уваги. На території Маринівського старостинського округу не проживає більше трьох років.

Відповідно до акту обстеження житлово-побутових умов сім`ї ОСОБА_3 від 20.04.2021 р. встановлено, що комісією у складі начальника служби у справах дітей Доманівської селищної ради Гуровської Л.В., головного спеціаліста служби у справах дітей з питань опіки та піклування ОСОБА_13, фахівця Центру соціальної служби Доманівської селищної ради ОСОБА_14, інспектора СЮП Вознесенського РУП ОСОБА_15, проведено обстеження житлово-побутових умов сім`ї ОСОБА_3 .

У ході обстеження було встановлено, що сім`я складається з 2-х осіб:

-мати - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , працює по найму;

- син - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває в комунальному закладі «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Южноукраїнської міської ради» з 03.09.2020 року. Сім`я проживає в будинку, який належить на праві власності ОСОБА_3 .

В ході обстеження з матір`ю малолітнього дітей була проведена профілактична бесіда, щодо батьківських обов`язків та попереджено про наслідки їх невиконання, а також надано гуманітарну допомогу (дитячий одяг).

Згідно психологічного висновку від наданого директором КЗ "Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Южноукраїнської міської ради, встановлено, що малолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , влаштований до до КЗ ЦСПРД ЮМР 03.09.2020 року за направленням служби у справах дітей Южноукраїнської міської ради та клопотанням служби у справах дітей Доманівської районної державної адміністрації.

За висновком про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини КУ «Доманівський інклюзивно-ресурсний центр» № 169/3 від 05.06.2020р. ОСОБА_2 має порушення когнітивної, емоційно-вольової сфери, навчальної діяльності, затримку розвитку мовлення та навчається за індивідуальною програмою в закладі загальної середньої освіти (4-В клас Южноураїнської ЗОШ І-ІІІ ет. №4). Мотивація до навчання середня. Потребує постійної педагогічної уваги та індивідуальної мотивації.

Згідно висновку органу опіки та піклування Доманівської селищної ради від 16.02.2024 р., встановлено, що з метою захисту законних прав та дотримання інтересів малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 забезпечення умов для його належного утримання, виховання та повноцінного розвитку, вважає, що доцільно позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 батьківських прав по відношенню до її малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1

Свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_5 в судовому засідання пояснили, що відповідач дійсно ухиляється від батківських обов`язків.

Неповнолітній ОСОБА_2 в судовому засіданні в присутносі психолога пояснив, що не бажає спілкуватись з матір`ю, яка вживає алкогольні напої, він проживає у ОСОБА_5 , який піклується за нього, годує, одягає, не заперечує проти позбавлення його матері ОСОБА_3 батьківських прав.

Таким чином викладені у позовній заяві обставини знайшли своє підтвердження іншими матеріалами справи.

Частина перша статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачає, що виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до п. п. 2, 3 ст. 150 Сімейного Кодексу України, батьки зобов`язані піклуватися про стан здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, а також забезпечити здобуття дитиною певної середньої освіти.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

У справі «Хант проти України» від 07 грудня 2006 року Європейським судом з прав людини наголошено, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (пункт 54). Вирішення питання позбавлення батьківських прав має ґрунтуватися на оцінці особистості відповідача, його поведінки; факт заперечення відповідача проти позову про позбавлення його батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (пункт 58).

Згідно із ч. 4 ст. 155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного Кодексу України, батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо буде встановлено, що вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Відповідно до ст. 165 СК України правом на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я або навчальний заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Згідно зі ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Відповідно до положень статті 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав: 1) втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов`язків щодо її виховання; 2) перестає бути законним представником дитини; 3) втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім`ям з дітьми; 4) не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником; 5) не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов`язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування); 6) втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною. Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Однак, при розгляді справи суд не вирішує питання стосовно стягнення аліментів, оскільки вже розглянуто дане питання.

Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Суд бере до уваги надані позивачем докази щодо ухилення відповідача від виконання своїх батьківських обов`язків протягом тривалого строку та власноруч написану заяву від 17.09.2024 р., що протии задоволення позовних вимог про позбвлення його батьківських прав не заперечує.

Верховний Суд у постанові від 15.05.2019 (справа №490/10338/15-ц) вказав, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Статтею 9 Конвенції про права дитини визначено, що держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають окремо і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що права батьків щодо дитини є похідними від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й, у першу чергу, повинні бути визначені та враховані інтереси дитини, виходячи із об`єктивних обставин спору, а тільки потім права батьків.

За змістом положень частин 7, 8 статті 7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

У п.16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007р. №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківський прав» зазначено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав є, з одного боку, засобом захисту прав дитини, а з другого - заходом впливу на батьків, які неналежним чином виконують свої батьківські обов`язки стосовно дитини. Позбавлення батьківських прав можливе виключно на підставі рішення суду.

При цьому, суд вважає за необхідне пояснити відповідачеві, що згідно ст. 169 СК України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав. Суд перевіряє, наскільки змінилася поведінка особи, позбавленої батьківських прав, та обставини, що були підставою для позбавлення батьківських прав, і постановляє рішення відповідно до інтересів дитини. При вирішенні справи про поновлення батьківських прав одного з батьків суд бере до уваги думку другого з батьків, інших осіб, з ким проживає дитина.

Поновлення батьківських прав і повернення дитини батькам допускається тільки в тому випадку, якщо це відповідає інтересам дитини. Якщо поновлення в батьківських правах суперечить інтересам дитини, то суд має право з урахуванням думки дитини відмовити в задоволенні позову батьків про поновлення в батьківських правах.

Оцінивши досліджені у ході судового розгляду письмові докази в сукупності з усними поясненнями представників позивача, суд приходить до висновку, що позивачем доведене ухилення відповідачки ОСОБА_3 без поважних на те причин від виконання батьківських обов`язків по відношенню до неповнолінього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вжиті позивачем та відповідними службами до подачі позову заходи щодо зміни поведінки ОСОБА_3 по відношенню до сина на краще позитивних результатів не дали. За час розгляду справи судом ОСОБА_3 відношення до сина не змінила, жодним чином не відреагувала на поданий відносно неї позов.

З урахуванням конкретних обставин даної справи суд приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_3 свідомо без будь-яких поважних на те причин ухиляється від виконання батьківських обов`язків по відношенню до малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За такого суд приходить до висновку, що позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є виправданою мірою, спрямованою на захист прав дитини, яка має пріоритетне значення при вирішенні справи.

В силу вимог ч. 2 ст. 166 СК України особа позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

В силу вимог ст. 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Судом встановлено, що відповідач ухиляється від виконання своїх обов`язків по утриманню неповнолітньго сина, хоча має всі можливості брати матеріальну участь його утриманні, так як за віком та станом здоров`я є працездатною, тобто має можливість брати участь в утриманні свого сина.

Суду не було представлено жодних доказів стосовно того, що відповідач за своїм станом здоров`я чи матеріальним становищем не може виконувати своїх обов`язків по утриманню малолітнього сина.

Згідно ст.180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ч.3 ст.181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Ст.183 цього ж Кодексу передбачає, що частка заробітку (доходу) батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, що визначене у ч.2 ст.182 СК України.

Стягнення аліментів на утримання дитини є одним із способів захисту її інтересів, забезпечення одержання нею коштів, необхідних для її життєдіяльності.

Виходячи з приписів ст.ст.182, 183 СК України, з відповідача ОСОБА_3 на утримання малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підлягають стягненню аліменти у розмірі 1/4 частини від заробітку (доходу) матері, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справах про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.

Відповідно до ч. 5 ст. 265 ЦПК України, у резолютивній частині рішення зазначається розподіл судових витрат.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач звільнений від сплати судового збору при зверненні до суду, судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь держави, відповідно до положень ч.1 ст. 141 ЦПК України, а тому враховуючи вимоги ст. 141 ЦПК України, з відповідача стягнути на користь держави суму судового збору, сплаченого при поданні позову, що становить 2422 грнь.

Таким чином з ОСОБА_3 підлягає стягненню в дохід держави 2422 грн судового збору.

Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 280-282, 284, 289, п.1 ч.1 ст.430 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити.

Позбавити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_3 , громадянку України, уродженку місто Болград Болградського району Одеської області, зареєстрованої АДРЕСА_1 , батьківських прав відносно її неповнолітнього сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Маринівка Доманівського району Миколаївської області.

Стягувати щомісячно з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_3 , громадянку України, уродженки місто Болград Болградського району Одеської області, зареєстрованої АДРЕСА_1 на користь осіб чи установ, де буде перебувати дитина на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти у розмірі 1/4 частки від усіх видів заробітку (доходу), але не менше, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 12.09.2024 року і до його повноліття.

Передати неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Маринівка Доманівського району Миколаївської області органу опіки та піклування Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області для подальшого його влаштування.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_3 , громадянку України, уродженки місто Болград Болградського району Одеської області, зареєстрованої АДРЕСА_1 на користь держави 2422 грн судового збору, перерахувавши їх на розрахунковий рахунок UA228999980313101206000014390, отримувач коштів: Миколаїв.ГУК/тг смт Доманівка/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), код класифікації доходів бюджету: 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (Державна судова адміністрація, 050).

Рішення щодо стягнення аліментів допустити до негайного виконання в межах суми платежу за один місяць.

Заочне рішення набирає законної сили через 30 днів з дня його ухвалення, якщо протягом цього строку не буде подана заява про його перегляд відповідачем або апеляційна скарга позивачем.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги у 30-денний строк: позивачем з дня проголошення рішення; відповідачем у той же строк з дати постановляння ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення суду після набрання ним законної сили направити до Вознесенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) .

Повний текст рішення складено 27.01.2025 року

Суддя Доманівського районного суду Миколаївської області О. В. Кривенко

СудДоманівський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення20.01.2025
Оприлюднено29.01.2025
Номер документу124678086
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —475/1073/24

Рішення від 20.01.2025

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Рішення від 20.01.2025

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Ухвала від 29.11.2024

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Доманівський районний суд Миколаївської області

Кривенко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні