Справа № 603/45/25
Провадження № 1-кп/603/16/2025
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2025 року м. Монастириська
Монастириський районний суд Тернопільської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю: прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваної ОСОБА_4 ,
представника потерпілої сторони - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Монастириська клопотання прокурора Монастириського відділу Бучацької окружної прокуратури ОСОБА_6 про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв`язку з дійовим каяттям у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025216130000005 від 02 січня 2025 року за підозрою вчинення кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України,
в с т а н о в и в:
Досудовим розслідуванням встановлено, що 11 травня 2022 року ОСОБА_4 1991 р.н., ОСОБА_7 2011 р.н., ОСОБА_8 2013 р.н., ОСОБА_9 2022 р.н. та ОСОБА_10 1983 р.н., отримали статус внутрішньо переміщеної особи.
У подальшому, за повторним зверненням 28 лютого 2024 року відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» від 20 березня 2022 року №332, ОСОБА_4 особисто звернулась до Монастириської міської ради із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам для отримання грошової допомоги, за рахунок Державного бюджету України від Управління соціального захисту населення (УСЗН) Чортківської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03195613, вул. Шевченка, 34, м. Чортків, Тернопільська область, 48500). Реалізуючи свій намір з метою отримання вказаної грошової допомоги 28 лютого 2024 року, перебуваючи у центрі надання адміністративних послуг Монастириської міської ради, який розташований за адресою Шевченка, 12А, м. Монастириська, Чортківського району Тернопільської області, ОСОБА_4 власноручно заповнила відповідну заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особа, де її і подала.
При поданні вказаної заяви про надання допомоги на проживання, ОСОБА_4 була попереджена про те, що внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги а також зобов`язані повідомляти центр соціального захисту про виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги.
У подальшому, через програмний комплекс «Інтегрована соціальна громада» вказана заява надійшла в уповноважений структурний підрозділ УСЗН Чортківської районної державної адміністрації. На підставі рішення УСЗН Чортківської районної державної адміністрації № 1531037416-2024-1 «Про призначення допомоги переміщеним особам на проживання» ОСОБА_4 призначено грошову допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 13000 грн з 01.03.2024 щомісячно, з яких ОСОБА_4 2000 грн. виплачувалося лише по місяць червень 2024 року, оскільки до вимог п. 5 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року №332 із змінами та доповненнями (далі- Порядку), виплата допомоги непрацюючому працездатному отримувачу припиняється в разі нездійснення ним заходів для забезпечення своєї економічної самостійності протягом трьох місяців з дня призначення допомоги та ОСОБА_4 не сприяла своїй зайнятості або не набула статусу безробітного, а на ОСОБА_7 отримувала по 3000 грн. щомісячно по жовтень 2024 року включно з моменту призначення, на ОСОБА_8 по 3000 грн. щомісячно по жовтень 2024 року включно з моменту призначення, на ОСОБА_11 по 3000 грн. щомісячно по жовтень 2024 року включно з моменту призначення та на ОСОБА_10 по 2000 грн. щомісячно по жовтень 2024 року включно з моменту призначення, які виплачувалась на банківський рахунок НОМЕР_1 ОСОБА_12 , вказаний ОСОБА_4 .
Відповідно до вимог п. 9 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року №332 із змінами та доповненнями уповноважена особа зобов`язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв`язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису) орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг.
У подальшому, ОСОБА_4 , будучи належно попередженою про необхідність повідомляти УСЗН Чортківської районної державної адміністрації про обов`язок повідомити після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, та діючи всупереч цим вимогам, придбавши відповідно до договору купівлі-продажу № 872 від 16 вересня 2024 року посвідченим приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області ОСОБА_13 , та набула право власності 16 вересня 2024 року на житловий будинок що розташований за адресою АДРЕСА_1 , з надвірними будівлями, виник протиправний умисел, спрямований на незаконне отримання грошової допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та протиправне заволодіння грошовими коштами, які їй виплачує УСЗН Чортківської районної державної адміністрації на картковий рахунок, що вона надала, не повідомивши уповноважений орган соціального захисту, оскільки дані відомості вплинуть на прийняття рішення щодо надання допомоги, відповідно до п. 7 п. п. 5 Порядку - допомога не призначається/не виплачується внутрішньо переміщеній особі, починаючи з 1 серпня 2023 року, якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання а також припиняється якщо внутрішньо переміщена особа яка звертається за допомогою або є отримувачем допомоги, має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване на територіях, не включених до переліку територій, або територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій.
У зв`язку із порушенням вимог п.1 ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та у силу дії положень вимог п. 9 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року №332 із змінами та доповненнями, ОСОБА_14 , шляхом обману та зловживання довірою, не повідомивши уповноважений орган соціального захисту про виникнення змін, які впливають на отримання допомоги, у місяці жовтні 2024 року незаконно отримала допомогу на проживання внутрішньо переміщених осіб у розмірі 11000 грн, чим спричинила матеріальну шкоду на вказану суму державі в особі Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації.
Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, - а саме у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайстві).
Підозрювана ОСОБА_4 свою вину визнала повністю, суть підозри їй зрозуміло, щиро розкаялася у вчиненому та просила задовольнити клопотання.
Прокурор у судовому засіданні підтримала клопотання та вважає, що кримінальне провадження слід закрити у зв`язку з дійовим каяттям.
Представник потерпілої особи у судовому засіданні не заперечує щодо звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з дійовим каяттям.
Заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши матеріали справи, вражаю за необхідне закрити кримінальне провадження та звільнити від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 на підставі ст. 45 КК України у зв`язку із дійовим каяттям, враховуючи наступне.
Згідно з ст. 12 КК України вчинене ОСОБА_4 кримінальне правопорушення є кримінальним проступком.
Дане кримінальне правопорушення розслідувалось органом дізнання в порядку Глави 25 КПК України і направлено до суду із клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із дійовим каяттям.
Відповідно до ст. 44 КК України, особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим кодексом.
Стаття 45 КК України передбачає звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з дійовим каяттям, особи, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду. Згідно примітки до вказаної статті проступок вчинений ОСОБА_4 не вважається корупційним правопорушенням та не є кримінальним правопорушенням, пов`язаним з корупцією.
Згідно п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8, 10 частини першої або частиною другою ст. 284 КПК України.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність (ч. 1 ст. 285 КПК України).
Відповідно до ч. 1-3 ст. 286 КПК України, звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду. Перед направленням клопотання до суду прокурор зобов`язаний ознайомити з ним потерпілого та з`ясувати його думку щодо можливості звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності.
Згідно п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 12 «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» дійове каяття полягає в тому, що після вчинення злочину особа щиро покаялась, активно сприяла його розкриттю та повністю відшкодувала завдані збитки або усунула заподіяну шкоду.
Встановлено, що підозрювана ОСОБА_4 добровільно відшкодувала завдану шкоду в розмірі 11 000, 00 грн., що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки №168 від 15 січня 2025 року про оплату 11 000,00 грн. на рахунок УСНЗ Чортківської РДА.
За місцем проживання ОСОБА_4 характеризується позитивно (характеристика № 37/02-16 від 07 січня 2025 року, видана міським головою Монастириської міської ради).
За даними довідки №16 від 06 січня 2025 року, виданої КНП «Монастириська міська лікарня» Монастириської міської ради, підозрювана на обліку в лікарня-нарколога та лікаря-психіатра не перебуває.
Як слідує із вимоги УІАП ГУНП в Тернопільській області вих. № 1144-2025 від 03 січня 2025 року, ОСОБА_4 раніше до кримінальної відповідальності не притягувалась.
Згідно письмової згоди від 16 січня 2025 року представник потерпілого у кримінальному провадженні №12025216130000005 від 02 січня 2025 року, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка представляє інтереси Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації у Тернопільській області на підставі довіреності від 14 січня 2025 рок, ознайомлена з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із дійовим каяттям ОСОБА_4 та не заперечує проти звільнення останньої від кримінальної відповідальності.
Згідно заяви ОСОБА_4 від 16 січня 2025 року, яка є підозрюваною у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст. 190 КК України, свою вину визнає повністю та обіцяє більше такого не робити. Просить на підставі ст. 45 КК України звільнити її від кримінальної відповідальності у зв`язку із дійовим каяттям. Щодо звільнення від кримінальної відповідальності не заперечує. Також у заяві ОСОБА_4 , що їй роз`яснено суть підозри та підставу звільненні її від кримінальної відповідальності та право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави.
Таким чином, вирішуючи клопотання прокурора, суд приймає до уваги те, що підозрювана ОСОБА_4 вперше вчинила кримінальний проступок, надала згоду на її звільнення від кримінальної відповідальності за дійовим каяттям, повністю визнала свою вину та щиро покаялася у вчиненому, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення, позитивно характеризується, працює, шкода завдана її діями повністю відшкодована та представник потерпілого не заперечила проти звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, вчинене кримінальне правопорушення не вважається корупційним та не є кримінальним правопорушенням пов`язаним з корупцією, з врахуванням даних щодо особи підозрюваної, приходить до переконання, що наявні всі обов`язкові підстави передбачені ст. 45 КК України, для звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв`язку із дійовим каяттям.
Підозрюваній ОСОБА_4 у судовому засіданні роз`яснено суть підозри, підставу звільнення від кримінальної відповідальності за вчинений кримінальний проступок і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. ОСОБА_4 зрозуміла наслідки закриття щодо неї кримінального провадження з нереабілітуючих підстав.
За вказаних обставин, кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025216130000005 від 02 січня 2025 року за підозрою вчинення кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України слід закрити та звільнити підозрювану ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального проступку, у відповідності до ст. 45 КК України у зв`язку із дійовим каяттям.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 12, 44, 45 КК України, ст. ст. п. 1 ч. 2 ст. 284, 285, ч. ч. 1-3 ст. 286, 288, 314, п. 3 ч. 1, ст. 392, п. 2 ч. 2 ст. 395 КПК України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Клопотання прокурора Монастириського відділу Бучацької окружної прокуратури ОСОБА_6 - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від кримінальної відповідальності за вчинення нею кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України на підставі ст. 45 КК України у зв`язку з дійовим каяттям.
Кримінальне провадження №12025216130000005, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02 січня 2025 року за підозрою ОСОБА_4 у скоєнні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України - закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Суд | Монастириський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2025 |
Оприлюднено | 28.01.2025 |
Номер документу | 124679109 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Шахрайство |
Кримінальне
Монастириський районний суд Тернопільської області
Пасічник А. З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні