Справа №766/610/25
н/п 1-кс/766/489/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.01.2025 року м. Херсон
Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Відділу поліції №1 ХРУП ГУНП в Херсонській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Херсонської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні № 12025231030000104 від 13.01.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , -
встановив:
Слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням, в якому просить обрати відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Мотивуючи клопотання, слідчий вказує, що слідчим відділенням Відділу поліції №1 ХРУП ГУНП в Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025231030000104 від 13.01.2025 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсона, громадянина України, українця, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого.
Досудовим розслідуванням встановлено, у період з серпня 2022 року по листопад 2022 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено), ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходячись в тимчасово окупованому військами РФ місті Херсон, будучи громадянином України, маючи досвід у сфері освіти, діючи умисно, в інтересах та на користь держави-агресора - РФ, в умовах воєнного стану, завдаючи своїми умисними діями шкоди національним інтересам України у сфері освіти та науки, діючи шляхом реалізації, підтримки рішень та дій держави-агресора та окупаційної адміністрації держави-агресора в особі так званих «ВГА Херсонской области», «департамента образования и науки ВГА Херсонской области» та «министерства образования и науки Херсонской области», впроваджував стандарти освіти держави-агресора в очолюваному ним новоствореному окупаційною адміністрацією так званому «ГБОУ Херсонской области «Школа № 37 города Херсона», створеному на базі КЗ «Херсонська спеціалізована школа І - ІІІ ступенів № 37 Херсонської міської ради», розташованого за адресою: Херсонська область, м.Херсон, шосе Шосе В.Чорновола, 32-а, за наступних обставин.
ОСОБА_6 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, в невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше серпня 2022 року перебуваючи в тимчасово окупованому військами РФ місті Херсон (більш точного місця органом досудового розслідування не встановлено) погодився на пропозицію невстановленого представника окупаційної адміністрації держави-агресора, та зайняв посаду «директора» створеного окупаційною адміністрацією ГБОУ Херсонской области «Школа № 37 города Херсона», достовірно знаючи, що КЗ «Херсонська спеціалізована школа І - ІІІ ступенів № 37 Херсонської міської ради», код ЄДРПОУ: 24115558, юридична адреса: Херсонська область, м. Херсон, шосе Шосе В.Чорновола, 32-а, є власністю Херсонської міської територіальної громади держави України, та її функціонування забезпечується держаними органами та органами місцевого самоврядування України, в тому числі відповідно до наказу управління освіти Херсонської міської ради №51-т від 08.09.2022 «Про деякі питання організації освітнього процесу в 2022/2023 навчальних роках на період дії воєнного стану», що педагогічні працівники держави Україна забезпечують освітній процес дистанційно відповідно до вимог Закону України «Про повну загальну середню освіту», вчинив дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора в очоленому ним навчальному закладі та підпорядкуванні його окупаційній адміністрації держави-агресора, зокрема добровільно забезпечив розміщення у приміщені навчального закладу символіки держави-агресора, а саме прапора «триколор» РФ, шкільних підручників видавництва РФ, а також ведення документації з організації виключно на російській мові.
Крім того, ОСОБА_6 з метою реалізації свого кримінально-протиправного наміру, спрямованого на здійснення дій щодо впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти, визначених «Федеральным законом «Об образовании в РФ» від 29.12.2012 № 273-ФЗ, в період часу з серпня по вересень 2022 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено) отримав від окупаційної адміністрації держави-агресора навчальні підручники «Русский язык» для 10, 11 класів, «Литрература» для 5, 10 класів, «История России» для 8, 9, 10, класів, «География» для 10 класів, російською мовою за освітньою програмою РФ, які відповідно до змісту та довідкових відомостей, зазначених у них, відповідають стандартам освіти держави-агресора, зазначеним у «Федеральном государственном образовательном стандарте», та забезпечив розміщення підручників видавництва «Москва «Просвещение» 2022», завезених з території РФ в очоленому ним закладі освіти для подальшого використання під час освітнього процесу за стандартами освіти РФ.
Також, ОСОБА_6 після зайняття посади так званого директора «ГБОУ Херсонской области «Школа № 37 города Херсона», в період часу серпня по листопад 2022 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено), перебуваючи в м. Херсон, з метою реалізації злочинного умислу на впровадження стандартів освіти держави-агресора, забезпечив виплату заробітної плати, підшукував та приймав на роботу працівників навчальних закладів, проводив збори педагогічних працівників, на яких зазначав про викладання за російськими стандартами, організував пропускний режим та харчування в навчальному закладі, забезпечивши тим самим початок навчання в очолюваному ним закладі з вересня 2022 року за стандартами освіти держави-агресора з загальним застосуванням російської мови, як офіційної, що суперечить вимогам ст. 10 Конституції України, ст. ст. 6, 9, 21 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ст. ст. 7, 12 Закону України «Про освіту», ст. ст. 5, 44 Закону України «Про повну загальну середню освіту».
Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у колабораційній діяльності, а саме - здійснення громадянином України ді, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Підозра ОСОБА_6 у вчиненні ним інкримінованих злочинів обґрунтовується наступними доказами:
Допитом у якості свідка ОСОБА_7 , який до повномасштабного вторгнення, з 2001 року працював у школі №37 викладачем інформатики. З початком повномасштабного вторгнення свідок залишився в м. Херсоні, в школі не викладав. Наприкінці серпня 2022 року свідок пішов до 37 школи влаштовуватись на роботу та зайняв посаду завгоспа. На той час в школі змінився директор та ним став ОСОБА_6 .. Останній надавай доручення свідку на ремонт та підтримання школи у нормальному стані, крім того свідок за дорученням ОСОБА_6 привіз із сусідньої школи апаратуру для святкування 1го вересня. В подальшому з початком навчального процесу в школу завезли російські підручники. Крім того в школі в цей час знаходилась російська воєнізована охорона. Серед працівників школи свідок пам`ятає ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , сім`ю ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , які виїхали за кордон, контактів їх свідок не має. В Херсоні залишилась сім`я ОСОБА_12 , які працюють в охороні школи. На момент окупації над школою висів російський прапор, іншої російської атрибутики не було. Навчання здійснювалось за російськими підручниками російською мовою. Заробітну плату свідок отримував один раз (в жовтні) за 2 місяці роботи (вересень, жовтень) у кабінеті ОСОБА_6 російськими рублями, під відомість на якій поставив свій підпис.
Допитом свідка ОСОБА_13 , яка з 1988 року працювала в школі вчителем молодших класів, в ході допиту свідок повідомила, що з початком повномасштабного вторгнення вона продовжувала працювати в школі дистанційно до 31.07.2022. Далі свідок написала заяву про звільнення. В подальшому на початку серпня 2022 року відбулись збори вчителів школи, на яких обговорювалась подальша робота школи в окупації, хто був ще на цій зустрічі свідок не пам`ятає. В подальшому свідок добровільно пішла до школи №37, де влаштувалась на роботу вчителем молодших класів. Директором школи був ОСОБА_6 , який проводив збори вчителів та доводив, як далі буде працювати школа. На святкування 1 вересня, працівниками школи почала здійснюватись підготовка школи за вказівкою ОСОБА_6 1-го вересня відбулось торжество, на якому діти розповідали вірші та виконувались пісні російською мовою. Навчальний процес почався російською мовою за вказівкою ОСОБА_6 , Крім того в школі в цей час знаходилась російська воєнізована охорона. Через декілька днів після дня знань до школи завезли російські підручники, видавництва «Просвещение» 2022 року, якими за вказівкою ОСОБА_6 здійснювалось подальше навчання дітей. Подальші збори вчителів проводив ОСОБА_6 .. Заробітну плату свідок отримувала один раз (в жовтні) за 2 місяці роботи (вересень, жовтень) у кабінеті ОСОБА_6 російськими рублями, під відомість на якій поставила свій підпис. Контактів вчителів, учнів, їх батьків свідок не має.
Допитом свідка ОСОБА_14 , який повідомив, що працює в охороні школи №37 він з 2014 року. Так можу пояснити, що з початком повномасштабного вторгнення російської федерації до України свідок залишився в м. Херсоні та нікуди не виїжджав. За час окупації свідок продовжував працювати охоронцем школи, оскільки йому продовжували платити заробітну плату від України. Чергував він 1 раз в 3 дні, в будні дні залишався в школі вночі, а в вихідні або святкові - залишався на добу. Крім того в школі за час окупації була приватна охорона з Криму, які були громадянами РФ, з ними свідок не спілкувався. З початком повномасштабного вторгнення та окупації м. Херсону, освітній процес в школі зупинився, дітей не було, інколи приходили вчителі. В літку 2022 року свідок дізнався від технічок, те, що планується запуск школи та підвищення кваліфікації вчителів за російськими методами. Чи відбулось це підвищення - свідку не відомо. В серпні 2022 року почалась підготовка школи до 1-го вересня, свідку технічки повідомляли, що з`явились нові вчителі, яких раніше ну було. Як конкретно підготовлювалась школа, свідку не відомо. Десь в цей час свідку хтось з технічного персоналу школи повідомив, що в школі з`явився новий директор. Потім, через декілька днів, у вихідні дні, коли свідок перебував на чергуванні, вдень, він побачив, як по приміщенню школи йде завгосп ОСОБА_7 , та новий йому чоловік, якого свідок бачив перший раз. Оскільки чоловік йшов разом з ОСОБА_7 , питань щодо незаконного знаходження в школі у свідка не було. Чоловік та ОСОБА_7 , пішли в бік кабінет директора школи. Через декілька хвилин з кабінету директора вийшов ОСОБА_7 , та повідомив, що це пройшов новий директор школи, та назвав його ПІБ, свідок запам`ятав лише його ім`я - ОСОБА_15 . Далі до кінця місяця свідок бачив ОСОБА_16 ще декілька разів, коли він проходив повз свідка в школі. За декілька днів до першого вересня 2022 року свідок звільнився, оскільки на окупаційну адміністрацію не хотів працювати.
Допитано у якості свідків ОСОБА_17 та ОСОБА_18 , які надали аналогічні ОСОБА_14 покази
Допитом у якості свідка ОСОБА_19 , яка пояснила, що в період окупації вона разом із сином залишилась у м. Херсоні. В кінці серпня 2022 року з метою пошуку спортивної секції для своєї дитини, свідок завітала до школи №37 м. Херсону. В холі невідомий чоловік направив свідка до одного з кабінетів школи. У вказаному кабінеті знаходився чоловік, який представився як директор школи №37 ( ОСОБА_6 ). В ході чого ОСОБА_6 провів бесіду зі свідком на тему того, що необхідно дитину віддати в школу, яка є вже російською, і навчання буде російською мовою, директором вже очікувались підручники, і якщо свідок не надасть дитину на навчання в школі, то пізніше будуть проводитись рейди працівниками правоохоронних органів рф, та дітей які не навчаються в школі, будуть забирати, а на батьків накладати адміністративні стягнення. Далі через декілька днів свідок ще раз прийшла до школи. В приміщенні школи, в холі знаходились столи, над школою висів російський прапор. В приміщенні школи ходив той самий директор ОСОБА_6 , він проводив бесіди, та оформлював дітей до навчання. Свідка цікавило питання спортивних секцій, їй повідомили про те, що секцій в цій школі не буде та вона більше не зверталась до школи.
Допитом у якості свідка ОСОБА_20 яка повідомила, що за час окупації в школі №37 її донька пішла навчатись в школу самостійно, навчання в школі проходило російською мовою. До школи вперше пішла пішла за тиждень до 1-го вересня 2022. Доньку в школу приймали на підставі заяви, яку свідок написала сама в кабінеті директора школи, який представився ОСОБА_6 та сам знаходився в кабінеті. Навчання проводилось за стандартами російської федерації, та видали російські підручники, видавництва рф.
Допитано у якості свідка ОСОБА_19 , яка пояснила, що в період окупації вона разом із сином залишилась у м. Херсоні. В кінці серпня 2022 року з метою пошуку спортивної секції для своєї дитини, свідок завітала до школи №37 м. Херсону. В холі невідомий чоловік направив свідка до одного з кабінетів школи. У вказаному кабінеті знаходився чоловік, який представився як директор школи №37 ( ОСОБА_6 ). В ході чого ОСОБА_6 провів бесіду зі свідком на тему того, що необхідно дитину віддати в школу, яка є вже російською, і навчання буде російською мовою, директором вже очікувались підручники, і якщо свідок не надасть дитину на навчання в школі, то пізніше будуть проводитись рейди працівниками правоохоронних органів рф, та дітей які не навчаються в школі, будуть забирати, а на батьків накладати адміністративні стягнення. Далі через декілька днів свідок ще раз прийшла до школи. В приміщенні школи, в холі знаходились столи, над школою висів російський прапор. В приміщенні школи ходив той самий директор ОСОБА_6 , він проводив бесіди, та оформлював дітей до навчання. Свідка цікавило питання спортивних секцій, їй повідомили про те, що секцій в цій школі не буде та вона більше не зверталась до школи.
Допитано у якості свідка ОСОБА_20 яка повідомила, що за час окупації в школі №37 її донька пішла навчатись в школу самостійно, навчання в школі проходило російською мовою. До школи вперше пішла пішла за тиждень до 1-го вересня 2022. Доньку в школу приймали на підставі заяви, яку свідок написала сама в кабінеті директора школи, який представився ОСОБА_6 та сам знаходився в кабінеті. Навчання проводилось за стандартами російської федерації, та видали російські підручники, видавництва рф.
Зі свідками проведено пред`явлення особи для впізнання, в ході якого останні впізнали ОСОБА_6 як окупаційного директора школи.
Надано доручення оперативному підрозділу на проведення слідчих (розшукових) дій, в ході виконання якого встановлено наступне, що ОСОБА_21 , що не володіє телефонними номерами колишніх учнів та їх батьків, які відвідували навчальний заклад в період вересня - листопада 2022 року, але надав контактні дані голови батьківського комітету школи № 37, ОСОБА_22 , остання повідомила, що з приводу функціонування навчального закладу під час окупації міста Херсон їй нічого не відомо, номери телефонів батьків та учнів в неї не залишились, оскільки під час виїзду до Республіки Польщі 19.04.2022 року повністю очищувала телефон. Свідки ОСОБА_23 та ОСОБА_21 , не мають повних анкетних та контактних даних працівників школи, а саме: ОСОБА_24 , ОСОБА_25 та ОСОБА_26 , свідкам відомо, що останні виїхали за кордон, куди саме не відомо, контактних даних учнів та їх батьків не мають. На даний час продовжуються пошукові заходи на встановлення осіб, яким відомі обставини вчиненого кримінального правопорушення. Здійснюється моніторинг соціальних мереж, з метою встановлення осіб, які проходили навчання або працювали у вказаному навчальному закладі.
Оглядом виданих директором школи ОСОБА_21 книг з школи №37, видавництва 2022 року «просвещение» рф , що завозились до школи окупаційною владою;
Таким чином, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється, зокрема, у вчиненні кримінального правопорушення за який, законом передбачено покарання у виді позбавлення волі строком до 3 років, що відповідно до положень ч. 6 ст. 12 КК України відноситься до нетяжкого злочину.
28.12.2024 старшим слідчим СВ Відділу поліції №1 ХРУП ГУНП в Херсонській області за погодженням з прокурором Херсонської окружної прокуратури громадянину України ОСОБА_6 в рамках досудового розслідування кримінального провадження №42022230000000342 від 14.10.2022 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України.
У зв`язку із не встановленням місця перебування ОСОБА_6 що позбавило орган досудового розслідування можливості вручити останньому письмове повідомлення про підозру від 28.12.2024 у день його складання, таке повідомлення, пам`ятка про процесуальні права та обов`язки та повістки про виклик, відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України, направлені у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Крім того, у зв`язку із не встановленням фактичного місця перебування ОСОБА_6 та наявності достатніх підстав вважати, що остання перебуває на тимчасово окупованій території України, що позбавило орган досудового розслідування можливості вручити останній письмове повідомлення про підозру від 28.12.2024 у день його складання, таке повідомлення, відповідно до вимог ст. 111, ч. 8 ст. 135, ст. 278 КПК України, здійснено шляхом опублікування в засобах масової інформації у відповідному розділі газети «Урядовий кур`єр», на веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Крім того повідомлення про підозру ОСОБА_6 направлено поштовим зв`язком за останнім його відомим місцем мешкання та вручено повідомлення про підозру захиснику ОСОБА_6
28.12.2024 року в газеті «Урядовий кур`єр», яка являється засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, опубліковано оголошення із повісткою про виклик ОСОБА_6 на 2, 3 та 4 січня 2025 року для вручення йому письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, допиту як підозрюваного, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій. Вказана повістка розміщена на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування», направлено поштовим зв`язком за останнім відомим місцем мешкання ОСОБА_6 направлено поштовим зв`язком за останнім його відомим місцем мешкання та вручено захиснику ОСОБА_6 .
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 48 КПК України слідчий обов`язаний забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні у випадках, якщо відповідно до вимог статті 52 КПК України участь захисника є обов`язковою, а підозрюваний, обвинувачений не залучив захисника.
28.12.2024 слідчим підозрюваній ОСОБА_6 через Південний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги залучено захисника за призначенням.
13.01.2025 постановою процесуального керівника - прокурора Херсонської окружної прокуратури ОСОБА_5 матеріали досудового розслідування відносно ОСОБА_6 виділено з кримінального провадження №42022230000000342 від 14.10.2022 в окреме провадження за № 12025231030000104 від 13.01.2025.
В матеріалах провадження наявні підтверджуючі матеріали перебування підозрюваного ОСОБА_6 на момент вчинення описаного вище злочину та до 11.11.2022 у м. Херсоні.
За наявною інформацією ОСОБА_6 після 11.11.2022 за місцем проживання не перебуває та на даний час знаходиться на тимчасово окупованій ЗС РФ частині території Херсонської області.
На даний час підозрюваний ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України, де може безперешкодно вчиняти дії на шкоду Україні та її населенню. ОСОБА_6 жодного разу за викликом слідчого не з`явилась, з високим рівнем вірогідності буде продовжувати переховуватися від слідства та суду, фактично вже переховується з метою уникнення кримінальної відповідальності та його фактичне місцезнаходження на даний час невідоме.
Крім того, відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», а до цього відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022, вся територія лівобережжя Херсонської області, включена до переліку Тимчасово окупованих рф територій України.
У зв`язку із викладеним, 08.01.2025 на підставі постанови слідчого підозрюваний ОСОБА_6 оголошений в міжнародний розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам о/у СКП Відділу поліції №1 ХРУП ГУНП в Херсонській області.
Таким чином, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється, зокрема, у вчиненні кримінального правопорушення за який, законом передбачено покарання у виді позбавлення волі строком до 3 років, що відповідно до положень ч. 6 ст. 12 КК України відноситься до нетяжкого злочину.
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об`єктивний зв`язок підозрюваного ОСОБА_6 із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
Також, в ході досудового розслідування встановлені ризики, передбачені пунктами 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:
- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_6 в разі визнання його винним у кримінальному правопорушенні, в якому вона підозрюється (відповідно до ст. 12 КК України вказані злочини відноситься до категорії тяжких злочинів. Санкція ч. 3 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 3 років.
- вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення;
- неприбуття на виклик до слідчого тричі у статусі підозрюваного та не повідомлення слідчому та прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, що свідчить про те, що підозрюваний на цей час вже переховується від органу досудового розслідування;
- спосіб вчинення злочину (вчинив умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме її до втечі у разі обрання більш м`якого запобіжного заходу).
Наразі місце знаходження підозрюваного відповідно до оперативної інформації є територія лівобережжя Херсонської області - окупована російською федерації.
Зазначене дає обґрунтовані підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування з метою уникнення відповідальності за вчинений злочин на окупованій території.
Крім того, в діях ОСОБА_6 наявний ризик, передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме є достатні підстави вважати, що якщо останній виїде на підконтрольну територію Україні, буде незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, які підлягають допиту під час проведення досудового розслідування. Також, враховуючи той факт, що ОСОБА_6 будучи працівником навчальних закладів окупаційної адміністрації, маючи доступ до контактних телефонів та адрес проживання свідків, ОСОБА_6 може самостійно або через інших осіб здійснювати на них вплив, у тому числі і у способи, небезпечні для життя і здоров`я, з метою зміни, спотворення їх показань чи відмови від дачі показань, а також примусити переходити на бік ворога.
Крім того, в діях ОСОБА_6 наявний ризик, передбачений п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, тобто останній з метою уникнення кримінальної відповідальності може знищити, сховати або спотворити будь-які із документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, які знаходяться в тому числі у свідків, які не допитані, але які зможуть підтвердити злочинну діяльність ОСОБА_6
Таким чином встановлено ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, які виражаються в тому, що підозрюваний ОСОБА_6 вже станом на теперішній час переховується від органів досудового розслідування та суду, може впливати на свідків, а також знищити, сховати або спотворити будь-які із документів.
Всі ці обставини в своїй сукупності свідчать про те, що перебуваючи без запобіжного заходу, підозрюваний зможе продовжити кримінальне правопорушення, в якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення, виконуючи рішення та дії держави-агресора.
Враховуючи наведені обставини вчинення інкримінованого ОСОБА_6 злочину, його характер та значну суспільну небезпеку, а також те, що є достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконними засобами через залякування може впливати на свідків у кримінальному провадженні, які володіють інформацією щодо обставин вчинення ним зазначеного кримінального правопорушення, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, продовжити вчиняти кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, а також вчиняти інше кримінальне правопорушення, а саме передавати інформацію ворогу державі-агресору, продовжувати співпрацю з окупаційними адміністрацією держави-агресора з метою завдання шкоди державі України, таким чином з метою запобігання вказаним ризикам об`єктивно необхідним є застосування щодо підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
У зв`язку з тим, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, до нього може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Посилаючись на вищевикладені обставини, слідчий просить клопотання задовольнити.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити, додаткових пояснень до клопотання не мав.
Захисник у задоволенні клопотання просив відмовити, вважаючи його безпідставним та з процесуальним порушенням порядку виклику підозрюваного.
Вивчивши клопотання, додані до нього матеріали, заслухавши пояснення сторін, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Відповідно до ч. 4 ст. 182 КПК України розмір застави визначається з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Відповідно до ч. 4 ст. 183 КПК України, слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбаченістаттями 177та 178цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні:
1) щодо злочину, вчиненого із застосуванням насильства або погрозою його застосування;
2) щодо злочину, який спричинив загибель людини;
3) щодо особи, стосовно якої у цьому провадженні вже обирався запобіжний захід у вигляді застави, проте був порушений нею.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 КПК України, розгляд клопотання про застосування запобіжного заходу здійснюється за участю прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, його захисника, крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, лише у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177цього Кодексу, буде доведено, що підозрюваний, обвинувачений оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
28.12.2024 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.111-1 КК України.
28.12.2024 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур`єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора розміщено повідомлення про підозру ОСОБА_6 , а також повідомлено про необхідність прибуття до Відділу поліції №1 ХРУП ГУНП в Херсонській області на 02.01.2025, 03.01.2025, 04.01.2025 року для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій. Однак, у вказані дати, будучи викликаним для допиту в якості підозрюваного та вручення йому підозри, останній у призначений час та місце без поважних причин не з`явився, про причини своєї неявки не повідомив. Крім того повідомлення про підозру ОСОБА_6 направлено поштовим зв`язком за останнім його відомим місцем мешкання та вручено його захиснику.
28.12.2024 ОСОБА_6 через Південний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги призначено захисника за призначенням - адвоката ОСОБА_4 .
08.01.2025 підозрюваного ОСОБА_6 оголошено в міжнародний розшук, здійснення якого доручено СКП Відділу поліції № 1 ХРУП ГУНП в Херсонській області.
13.01.2024 постановою прокурора Херсонської окружної прокуратури матеріали досудового розслідування відносно ОСОБА_6 виділено в окреме провадження за № 12025231030000104 від 13.01.2025,
На виконання доручення слідчого 13.01.2025 отримано відповідь СКП Відділу поліції № ХРУП ГУНП в Херсонській області за вих.№484/36.1/03-25, зі змісту якого вбачається, що ОСОБА_6 перебуває у м. Генічеськ, що знаходиться під окупацією Херсонської області російської федерації.
ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, тобто тяжкого злочину, санкція статті якого передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років, вибув на територію громади, яка перебуває в тимчасовій окупації, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 та території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, згідно до відповіді СКП Відділу поліції № ХРУП ГУНП в Херсонській області за вих.№484/36.1/03-25 від 13.01.2025, на теперішній час його місцезнаходження не встановлено, досі переховується від органу досудового розслідування, що підтверджується також постановою слідчого від 08.01.2025 про оголошення підозрюваного у міжнародний розшук, що дає достатні підстави вважати про наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те, що підозрюваний перебуваючи на волі, може: переховуватися від органів досудового розслідування або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується, що свідчить про неможливість запобігання цим ризикам шляхом застосування більш м`яких запобіжних заходів.
На підставі викладеного, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню та вважає за необхідне обрати відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, який забезпечить належну процесуальну поведінку підозрюваного та виконання останнім, покладених на нього процесуальних обов`язків.
Керуючись вимогами ст. ст. 40, 131, 132, 176 - 178, 183, 184, 193, 194 КПК України, -
постановив:
Клопотання задовольнити.
Обрати відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Не пізніше як через сорок вісім годин з моменту затримання підозрюваного доставити його до слідчого судді для розгляду питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м`який запобіжний захід.
Ухвала може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддяОСОБА_1
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 28.01.2025 |
Номер документу | 124679880 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою |
Кримінальне
Херсонський міський суд Херсонської області
Гонтар Д. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні