Справа № 522/20275/23
Провадження № 2/521/266/25
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2025 року Малиновський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді Мазун І.А.,
за участю секретаря судового засідання Гриневич І.Г.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Одесі клопотання представника ОСОБА_1 ОСОБА_2 про призначення посмертної судово-психіатричної експертизи, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Малиновського районного суду м. Одеси знаходиться цивільна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору державний нотаріус Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Толстих Наталія Миколаївна про визнання заповіту недійсним.
Позивач та її представник у підготовче судовезасідання нез`явилися,однак 18 березня 2024 року представником позивача до суду було надіслано клопотання про призначення посмертної судово-психіатричної експертизи, оскільки обґрунтовуючи свій позов, позивач зазначає, що ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на момент укладення заповіту від 27.09.2021р. не розумів значення своїх дій.
Просила проведення даної експертизи доручити експертам Одеської Філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров?я України». На час проведення судової експертизи провадження у справі зупинити.
В підготовчому судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_5 не заперечував проти задоволення відповідного клопотання.
Третя особа в підготовче судове засідання не з`явилася, повідомлялася належним чином, причини неявки суду не повідомляла.
Дослідивши клопотання представника позивача, матеріали справи, суд зазначає наступне.
Предметом позову є визнання недійсним заповіту.
Згідно з ч.1, ч.2 ст.225 ЦК України правочин, який дієздатна фізична особа вчинила у момент, коли вона не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними, може бути визнаний судом недійсним за позовом цієї особи, а в разі її смерті - за позовом інших осіб, чиї цивільні права або інтереси порушені.
При зверненні до суду з вимогами про визнання заповіту недійсним, позивач посилалась на складення заповіту її племінником на ім`я відповідача за неможливістю усвідомлювати значення своїх дій та керування ними через неодноразове та тривале лікування, зокрема зазначала, що останні чотири роки він став вкрай агресивним, вживав якісь заспокійливі ліки, але від них йому ставало гірше. Приступи агресії виникали раптово, плутав імена, його мова була заплутана та незрозуміла, а також у зв`язку з тим, що раніше, ОСОБА_6 вже був визнаний недієздатним, що підтверджується рішенням Київського районного суду м. Одеси від 16.11.2001 року по справі №2-4034-2001 рік, що ставить під сумнів розуміння племінником ОСОБА_4 своїх дій під час складання заповіту 27.09.2021 року, тому вважає, що заповіт складений на ім`я відповідача є недійсний.
За змістом положень ст. ст. 102, 103 ЦПК України для з`ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, суд призначає експертизу.
Призначення експертизи судом є обов`язковим, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи (ст.105 ЦПК України).
У постанові від 30 серпня 2023 року в справа № 317/1029/20 (провадження № 61-11588св22) Верховний Суд зазначив, що «за позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо він був складений особою, яка через стійкий розлад здоров`я не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними. Для встановлення психічного стану заповідача в момент складення заповіту, який давав би підставу припустити, що особа не розуміла значення своїй дій і (або) не могла керувати ними на момент складання заповіту, суд призначає посмертну судово-психіатричну експертизу. Висновок такої експертизи має стосуватися стану особи саме на момент вчинення правочину. Таким чином, належним доказом у справі, який би підтвердив чи спростував, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі на момент складення заповіту, може бути лише висновок посмертної судово-психіатричної експертизи.
Судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства. (ст.1 Закону України «Про судову експертизу»)
Згідно з нормами ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до вимог ч.1 та 2 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
За нормами п. 2 ч. 1 ст. 105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Відповідно до вимог ч.4 ст.103 ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
За нормами частин 5, 6 ст. 103 ЦПК України учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Питання, які ставляться експерту, і його висновок щодо них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.
Як роз`яснено у п. п. п. 1, 2Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.1997 року № 8 «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах»,звернуто увагу судів на необхідність суворого додержання вимог закону при призначенні судових експертиз та використанні їх висновків.Вказано на неприпустимість призначення експертизи у випадках, коли з`ясування певних обставин не потребує спеціальних знань,атакож порушення перед експертом правових питань, вирішення яких віднесено законом до компетенції суду. Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Оскільки для з`ясування доводів та заперечень сторін потрібні спеціальні знання і лише експерт може визначити достатність документів, необхідних для складення висновку, суд вважає, проведення експертного дослідження є необхідним.
Виходячи із предмету і підстав позову, а також отриманих доказів, суд дійшов висновку, що для перевірки доводів позивачки потрібно призначити посмертну судову-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити питання: яким психічним захворюванням страждав ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 на момент складання заповіту та чи міг ОСОБА_4 розуміти значення своїх дій та керувати ними на момент складання заповіту.
Відповідно до вимог ст.107 ЦПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи.
Відповідно до вимог ст.109 ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Враховуючи вказану норму, необхідно попередити сторони про наслідки ухилення від проведення експертизи.
Вирішуючи питання про призначення судової почеркознавчої експертизи, з урахуванням положеньст.9 Закону України «Про судову експертизу»,суд вважає за можливе доручити проведення даного виду експертизи експертам Одеської Філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров?я України», що мають відповідні свідоцтва на проведення подібних експертиз.
Оскільки для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
Керуючись ст.ст.76, 103, 104, 105, 252, 260, 261, 353 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Клопотання представника ОСОБА_1 ОСОБА_2 про призначення посмертної судово-психіатричної експертизи - задовольнити.
Призначити у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору державний нотаріус Приморської державної нотаріальної контори у місті Одесі Толстих Наталія Миколаївна про визнання заповіту недійсним посмертну судово-психіатричну експертизу, виконання якої доручити Одеській Філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров?я України» (Адреса Україна, 65006, Одеська область, місто Одеса, вулиця Воробйова Академіка, будинок 9, код ЄДРПОУ 44918338), на вирішення якої поставити наступні питання:
1. Яким психічним захворюванням страждав ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на момент складання заповіту, посвідченого 27.09.2021р. державним нотаріусом Приморської державної нотаріальної контори Толстих Н.М.?
2. Чи міг ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , розуміти значення своїх дій та керувати ними на момент складання заповіту, посвідченого 27.09.2021р. державним нотаріусом Приморської державної нотаріальної контори Толстих Н.М?
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст.ст.384,385 КК України.
Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .
Роз`яснити сторонамположення ст.109ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі.
Для проведення посмертної судово-психіатричної експертизи надати матеріали справи № 522/20275/23 разом із медичною документацією.
Провадження по справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя І.А. Мазун
Суд | Малиновський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2025 |
Оприлюднено | 28.01.2025 |
Номер документу | 124681097 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Малиновський районний суд м.Одеси
Мазун І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні