Справа № 579/2385/24
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
16 січня 2025 року Кролевецький районний суд Сумської області
в складі головуючого судді Кибець І.А.,
за участі секретаря Сірої С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кролевець справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Кролевецької міської ради Сумської області про визнання права на завершення процедури приватизації земельної ділянки в порядку спадкування,-
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Кролевецького районного суду з позовом про визнання права на завершення процедури приватизації земельної ділянки в порядку спадкування.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Вона, позивач, прийняла спадщину після смерті батька та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом.
ОСОБА_2 був спадкоємцем за законом та прийняв спадщину, але не оформив спадкових прав, після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ОСОБА_3 , відповідно до рішення виконавчого комітету Червоноранківської сільської ради народних депутатів Кролевецького району Сумської області №26 від 15.11.1996 року було надано земельну ділянку, загальною площею 0,57 га. Державний акт на земельну ділянку не отримувала.
Однак, Кролевецькою міською радою Сумської області відмовлено позивачці у наданні дозволу на завершення процедури приватизації земельної ділянки.
Просить суд, визнати за нею право на завершення процедури приватизації земельної ділянки, площею 0,57 га, яка розташована на території с.Божок, в порядку спадкування за законом та одержання документів на власне ім`я, що посвідчують право власності на земельну ділянку, приватизацію якої розпочала ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Позивач в судове засідання не з`явилася, просить розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити, про що зазначила у позовній заяві (а.с.3).
Відповідач, Кролевецька міська рада Сумської області, до суду свого представника не направила, надавши відзив на позов, за змістом якого позов визнає та просить задовольнити. Просила розгляд справи проводити без участі представника (а.с.85-86).
Третя особа ОСОБА_4 у судове засідання не з`явився, заперечень проти позовних вимог не має, про що зазначив у клопотанні (а.с.90).
Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
З урахуванням зазначеного положення ЦПК України та клопотання учасників справи суд вирішив можливим розглянути справу за їх відсутності.
Відповідно до положення ч.2 ст.247 ЦПК України суд здійснив розгляд справи без фіксування судового процесу технічними засобами.
Відповідно до ч.3, 4 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову, якщо визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Перевіряючи наявність підстав для задоволення позову, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Червоний Ранок Кролевецького району Сумської області померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 (а.с.11).
Рішенням виконавчого комітету Червоноранківської сільської Ради народних депутатів Кролевецького району Сумської області від 15.11.1993 року №26 ОСОБА_3 передано безоплатно в приватну власність земельну ділянку площею 0,57 га, у тому числі 0,25 га для обслуговування будівель, 0,32 га для ведення особистого господарства (а.с.13).
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є сином померлої ОСОБА_3 , що підтверджується довідкою про народження. (а.с.9). Відповідно до витягу №14318/К-03-08-2024 про осіб місце проживання яких зареєстровано або було зареєстровано в період з 24.12.2001 по 26.12.2001 року за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , була зареєстрована та проживала разом з сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.15).
Згідно ст.549 ЦК УРСР (1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Спадкоємець ОСОБА_2 прийняв спадщину після смерті спадкодавця ОСОБА_3 , однак своїх спадкових прав не оформив.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Божок Конотопського району Сумської області помер ОСОБА_2 , актовий запис №471, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 (а.с.10).
ОСОБА_1 є донькою померлого ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження та свідоцтвом про укладення шлюбу (а.с.7, 8).
Заповіт від імені ОСОБА_2 не складався і не посвідчувався, що підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/ спадкові договори) (а.с.43). Після смерті ОСОБА_2 , приватним нотаріусом Часовою Г.М. була заведена спадкова справа №39/2024, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 23.04.2024 року (а.с.42).
ОСОБА_1 приватним нотаріусом видано свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 на земельну ділянку з кадастровим номером 5922688200:04:001:0464, площею 1,9678 га, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом (а.с.12).
Таким чином, позивач прийняла спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_2 та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на частину майна померлого.
ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою, в якій просила надати дозвіл на завершення процедури приватизації на земельну ділянку площею 0,57 га, однак Кролевецькою міською радою Сумської області відмовлено позивачці як спадкоємиці, у завершенні процедури приватизації, оскільки у відповідача відсутні відповідні повноваження (а.с.14).
Вирішуючи вимогу позивача про визнання за нею права на продовження приватизації та отримання на своє ім`я правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_2 , який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 суд виходить із такого.
За змістом ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За життя ОСОБА_3 не встигла закінчити процедуру приватизації земельної ділянки та отримати правовстановлюючий документ на неї.
Відповідно до ч.1 ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно із ч.1 ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За життя ОСОБА_3 рішенням виконавчого комітету Червоноранківської сільської ради народних депутатів Кролевецького району Сумської області №26 від 15.11.1996 року «Про приватизацію земельних ділянок громадян Червоноранківської сільської Ради» передано земельну ділянку площею 0,57 га (а.с.13).
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкт нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини (пункт «г» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України).
Земельний кодекс України у редакції чинній до 01 січня 2013 року, установлював, що набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження меж земельної ділянки із власниками чи користувачами суміжних земельних ділянок; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; державна реєстрація права власності на земельну ділянку. Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано - право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком установлених випадків, на які поширюється дія пункту 1 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України.
Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, як передбачено п.а ч.3 ст.152 ЗК України.
Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення, що передбачено ч.1 ст.1225 ЦК України.
Відповідно до статті 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування, до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку.
Відповідний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.03.2019 року у справі № 350/67/15-ц, провадження 14-652цс18, у постановах Верховного Суду від 13.06.2018 року у справі № 128/1911/15-ц, від 17.04.2019 року у справі № 723/1061/17, від 29.08.2019 року у справі № 554/1195/17 від 30.06.2020 року у справі № 623/633/17, від 25.03.2020 року у справі № 158/1672/17, що свідчить про сталість судової практики у вирішенні питання права на завершення приватизації земельної ділянки.
Крім того, згідно з пунктом 3.5 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 передбачено, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст.125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовом про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Пунктом 4.20 гл.10 «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 282/20595, передбачено, що видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться на підставі документів, оформлених відповідно до ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень`та Витягу з Державного земельного кадастру.
За змістом ч.ч. 9, 10 ст. 79-1 ЗК України земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Через відсутність правовстановлюючого документу на вказані земельні ділянки позивач не може оформити спадщину, оскільки спадкодавець ОСОБА_3 не набула права власності на земельні ділянки згідно ст.125 Земельного кодексу України, проте розпочала процедуру приватизації земельних ділянок відповідно до чинного законодавства України, у зв`язку з чим, позивач має право на завершення приватизації вказаної земельної ділянки в порядку спадкування.
Відповідач Кролевецька міська рада згодна, щоб за позивачем було визнано право на завершення приватизації земельні ділянки, про що зазначила у відзиві на позовну заяву (а.с.85-86).
Відповідно до ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими. Підстав для відмови в задоволенні позову судом не встановлено.
Виходячи з вимог ст. 41 Конституції України, ст. 5 ЦПК України суд вважає, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання за позивачем права на завершення процедури приватизації земельної ділянки площею 0,57 га, яка розташована на території с.Божок Конотопського району Сумської області в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Божок Конотопського району Сумської області, який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Червоний Ранок Кролевецького району Сумської області, та одержання документів на ім`я ОСОБА_1 , що посвідчують право власності на земельну ділянку площею 0,57 га, приватизацію якої розпочала на підставі рішення виконавчого комітету Червоноранківської сільської Ради народних депутатів Кролевецького району Сумської області №26 від 15 листопада 1993 року «Про приватизацію земельних ділянок громадян Червоноранківської сільської Ради» ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Червоний Ранок Кролевецького району Сумської області.
На підставі викладеного та керуючись вимогами ст.ст. 15, 16, 328,392,1223,1261,1268-1270 ЦК України, керуючись ст.ст. ст. ст. 2, 5, 10-13, 19, 76-82, 247, 200, 206, 258, 259, 265, 268, 273, 315 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , до Кролевецької міської ради Сумської області, місцезнаходження: 41300, Сумська область, Конотопський район, м.Кролевець, пл.Миру, буд.1, код ЄДРПОУ 34135352, про визнання права на завершення процедури приватизації земельної ділянки в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на завершення процедури приватизації земельної ділянки площею 0,57 га, яка розташована на території с.Божок Конотопського району Сумської області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Божок Конотопського району Сумської області, та одержання документів на ім`я ОСОБА_1 , що посвідчують право власності на земельну ділянку площею 0,57 га, приватизацію яких розпочала на підставі рішення виконавчого комітету Червоноранківської сільської Ради народних депутатів Кролевецького району Сумської області №26 від 15 листопада 1993 року «Про приватизацію земельних ділянок громадян Червоноранківської сільської Ради» ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Божок Кролевецького району Сумської області.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.273 ЦПК України.
Повне рішення суду складено 27 січня 2025 року.
Суддя І. А. Кибець
Суд | Кролевецький районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2025 |
Оприлюднено | 28.01.2025 |
Номер документу | 124681312 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Кролевецький районний суд Сумської області
Кибець І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні