Сквирський районний суд Київської області
Справа № 376/1064/24
Провадження № 2-о/376/8/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2025 року Сквирський районний суд Київської областіу складі:
головуючої судді Батовріно їІ.Г.
присяжних Рогози О.М.. Радчук С.П.
з участю секретаря Гіптенко Є.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду цивільну справу за заявою Сквирського психоневрологічного інтернату, заінтересована особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Сквирської міської ради про поновлення цивільної дієздатності,
у с т а н о в и в :
Директор Сквирського психоневрологічного інтернату Рибак В.Ю. у квітні 2024 року звернувся до суду із заявою про поновлення цивільної дієздатності ОСОБА_1 , 1996 р.н.
Заява обґрунтована тим, що рішенням Таращанського районного Київської області від 18 березня 2016 року ОСОБА_1 визнано недієздатним. З часу визнання ОСОБА_1 недієздатним останній перебуває у Сквирському психоневрологічному інтернаті. Станом на даний час психічний стан здоров`я останнього значно покращився і є задовільним. Просив поновити ОСОБА_1 в дієздатності.
Заявник у поданій до суду заяві просив призначити по справі судово психіатричну експертизу з метою визначення психічного стану і здатності усвідомлювати значення своїх дій ОСОБА_1 .Також представником заявника подано заяву про проведення судового засідання без її участі.
Представник заінтересованої особи органу опіки та піклування виконавчого комітету Сквирської міської ради у судове засідання не з`явився, надали заяву з проханням проводити судовий розгляд без їх участі, при ухваленні рішення покладаються на розсуд суду.
Представник заінтересованої особи ОСОБА_1 адвокат Рашкова В.В. подала заяву про проведення судового розгляду без її участі, під час прийняття рішення врахувати висновок експертизи.
Ухвалою від 31.07.2024 суд зупинив провадження у справі у зв`язку з призначенням судово-психіатричної експертизи.
Ухвалою від 05.12.2024 суд після надходження висновку експертизи поновив провадження в справі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява не підлягає до задоволення, виходячи з таких підстав.
Установлено, що рішенням від 18 березня 2016 року Таращанський районний суд Київської області визнав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним. (а.с.3).
З 09.06.2016 ОСОБА_1 перебуває на повному державному утриманні у Сквирському психоневрологічному інтернаті та перебуває на повному державному утриманні.(а.с.5).
На час подання заяви про поновлення цивільної дієздатності стан психічного здоров`я ОСОБА_1 покращився, що підтверджується випискою з амбулаторної картки Сквирського психоневрологічного інтернату (а.с.4).
Проте, як вбачається з висновку судово-психіатричної експертизи № 409-ц від 29.10.2024 ОСОБА_1 страждає на психічний розлад-легку розумову відсталість (F-70.0 за МКХ-10), який істотно впливає на його здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, спостерігається поліпшення психічного стану ОСОБА_1 порівняно з 18.03.2016 однак за своїм психічним станом на даний час не здатний повною мірою усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.(а.с.56-57).
Відповідно до вимог ст. 42 ЦК України за заявою опікуна або органу опіки та піклування суд поновлює цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною, і припиняє опіку, якщо буде встановлено, що внаслідок видужання або значного поліпшення її психічного стану у неї поновилася здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Порядок поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Як передбачено ч. 4 ст. 300 ЦПК України, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Згідно п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року № 3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» (зі змінами та доповненнями) в справах про поновлення дієздатності є обов`язковим проведення судово-психіатричної експертизи, яка призначається за ухвалою судді. Громадянина може бути поновлено в дієздатності лише при наявності висновку судово-психіатричної експертизи про значне поліпшення його стану здоров`я або видужання.
З аналізу зазначених норм випливає, що обов`язковими умовами для поновлення цивільної дієздатності є значне поліпшення стану здоров`я такої особи або її видужання, внаслідок чого у неї поновилася здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, що повинно бути встановлено судово-психіатричною експертизою.
Суд установив, що внаслідок поліпшення психічного стану ОСОБА_1 у нього не поновилася здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, що підтверджується висновком судово-психіатричної експертизи.
Вказана обставина унеможливлює поновлення цивільної дієздатності ОСОБА_1 .
З урахуванням викладеного суд приходить до висновку про відмову у задоволенні заяви про поновлення цивільної дієздатності ОСОБА_1 .
На підставі наведеного, відповідно до ст. 42 ЦК України, керуючись ст. 263-265, 300 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Відмовити у задоволенні заяви Сквирського психоневрологічного інтернату, заінтересована особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Сквирської міської ради про поновлення цивільної дієздатності ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо Київського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.Г.Батовріна
Присяжні: О.М.Рогоза
С.П.Радчук
Суд | Сквирський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 28.01.2025 |
Номер документу | 124682751 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про поновлення цивільної дієздатності |
Цивільне
Сквирський районний суд Київської області
Батовріна І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні