Справа № 524/691/25
Провадження № 2/524/3243/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.01.2025 року місто Кременчук
Суддя Автозаводського районного суду міста Кременчука Мельник Н.П., розглянувши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Громадської організації садового товариства «Берізка-1», ОСОБА_2 , третя особа ОСОБА_3 , про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності в порядку спадкування,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Автозаводського районного суду міста Кременчука із позовом до Громадської організації садового товариства «Берізка-1», ОСОБА_2 , третя особа ОСОБА_3 , про встановлення акту родинних відносин та визнання права власності в порядку спадкування.
Предметом зазначеного спору є встановлення факту родинних відносин та визнання права власності в порядку спадкування на земельну ділянку на АДРЕСА_1 , належній Громадській організації садового товариства «Берізка-1» у м Горішні Плавні Полтавської області.
Частиною 1 ст. 30 ЦПК України передбачено виключну підсудність щодо позовів, що виникають із приводу нерухомого майна, які пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
Нерухоме майноє особливим об`єктом права власності, оскільки наділене специфічними рисами - сталий зв`язокізземлею, особлива цінність, неможливість переміщення без знецінення та зміни її призначення. Майнове право на об`єкт нерухомості є складовоючастиноютакогомайнаяк об`єкта цивільних прав.
Перелікпозовів,для яких визначено виключну підсудність, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає (постанова Верховного Суду від 14.12.2020 по справі № 2/1519/8500/11).
Виключну підсудність встановлено дляпозовів, що виникають із приводу нерухомого майна.Згідно положень статті 181 ЦК України донерухомого майнаналежать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Наприклад, це позови про право власності на такемайно;про право володіння і користування ним (ст. 358 ЦК України); про поділнерухомого майна, щоє у спільній частковій власності та виділ часткиізцьогомайна(ст.ст. 364, 367 ЦК України); про поділнерухомого майна, щоє у спільній сумісній власності та виділ часткиізцьогомайна(ст.ст. 370, 372 ЦК України); про право користуваннянерухомим майном(визначення порядку користування ним); про право, яке виниклоіздоговору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення нанерухоме майно- предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник зприводу нерухомого майна;про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Правові висновкищодозастосування положень цивільного та господарського процесуального законодавства України про виключну підсудність справ у спорах,що виникаютьзприводу нерухомого майна,викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2021 по справі № 911/2390/18, згідно з якими з аналізу логічної послідовності змін до формулювання положень процесуального законодавстващодоправил розглядупозовів завиключною підсудністю випливає її спрямованість на визначення виключної підсудності в цілому для усіх спорів, яківиникаютьу межах відповідних правовідносин у зв`язку ізнерухомим майном,безвідносно до предмета конкретного спору. Виключна підсудність застосовується до тих спорів, вимогизаякими стосуютьсянерухомого майнаяк безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режимунерухомого майна,так і інших прав та обов`язків,щопов`язані знерухомим майном.
Словосполучення «зприводу нерухомого майна»необхідно розуміти таким чином,щоправила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов`язків,щопов`язані знерухомим майном.У таких спорахнерухоме майноне обов`язково виступає як безпосередньо об`єкт спірного матеріального правовідношення.
У постанові Верховного Суду від 14.12.2020 по справі № 2/1519/8500/11 зазначено,щоправила виключної підсудності застосовуються допозовівщодо нерухомого майна зприводубудь-яких вимог, пов`язаних із правом особи нанерухоме майно:земельні ділянки, будинки, квартири тощо, зокремащодоправа власності нанерухоме майно,а такожщодоречових прав нанерухоме майно,дійсності (недійсності) договорівщодотакогомайнаабо спорів зприводуневиконання стороною договору, об`єктом якого єнерухоме майно.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26.12.2024 по справі № 369/15932/21.
Таким чином, оскільки позовні вимоги стосується прав на об`єктнерухомого майна у порядку спадкування,місцезнаходження якого не відноситься до території Автозаводського району міста Кременчука, суддя вважає, підсудність цього спору повинна визначатисязаправилами, встановленими ст. 30 ЦПК України, якою регулюються правила виключної підсудності.
Суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Спори між судами про підсудність не допускаються.Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленомустаттею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана (ст.ст. 31,32 ЦПК України).
Керуючись ст.ст. 27-32,259-261, 353, 354 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИЛА:
Передати Комсомольському міському суду Полтавської області (39800, Полтавська область, місто Горішні Плавні,вул Гірників) для розгляду за підсудністю матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Громадської організації садового товариства «Берізка-1», ОСОБА_2 , третя особа ОСОБА_3 , про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності в порядку спадкування.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Н.П.Мельник
Суд | Автозаводський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2025 |
Оприлюднено | 28.01.2025 |
Номер документу | 124682886 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Автозаводський районний суд м.Кременчука
Мельник Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні