Рішення
від 15.01.2025 по справі 274/8144/24
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 274/8144/24

провадження № 2/753/451/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2025 року Дарницький районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді КОЛЕСНИКА О.М.

при секретарі МАЛИШЕНКО С.В.

за участю сторін позивача не з`явилася;

відповідача не з`явилася;

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування виконавчого комітету Швайківської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, який діє в інтересах малолітньої ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про позбавлення батьківських прав

ВСТАНОВИВ:

Орган опіки та піклування виконавчого комітету Швайківської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, який діє в інтересах малолітньої ОСОБА_1 звернувся Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області з цивільним позовом до ОСОБА_2 , про позбавлення батьківських прав.

Ухвалою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 18 жовтня 2024 року цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування виконавчого комітету Швайківської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, який діє в інтересах малолітньої ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про позбавлення батьківських прав, передано за підсудністю до Дарницького районного суду м. Києва.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходиться у Службі у справах дітей Швайківської сільської ради Бердичівського району Житомирської області на обліку дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування відповідно до наказу №22 від 31 травня 2023 року.

Батько дитини, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ОСОБА_1 була відібрана у матері ОСОБА_2 відповідно до рішення Бердичівського міськрайонного суду від 13.07.2023 року.

Рішенням виконавчого комітету Швайківської сільської ради від 18 серпня 2023 року за №34 ОСОБА_1 було надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування та розпорядженням начальника Бердичівської районної військової адміністрації від 18 серпня 2023 року за №53 ОСОБА_1 влаштовано в сім`ю ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Мати дитиною не цікавиться, вихованням не займається, службою у справах дітей протягом року проводилась профілактична робота з матір`ю дитини, здійснювалися виїзди за місцем її проживання, при цьому мати дитини не створила належних умов для повернення дитини, ОСОБА_2 працевлаштувалась, проте аліментів не сплачує та будь-якої матеріальної допомоги дитині не надає.

За наслідком наведеного позивач вважає, що є всі підстави позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно неповнолітньої дитини.

Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 19 листопада 2024 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку загального позовного провадження в підготовче судове засідання.

В судове засідання Орган опіки та піклування виконавчого комітету Швайківської сільської ради Бердичівського району Житомирської області не з`явилися, однак їх представник надіслав заяву, в якій просив суд розгляд даної справи проводити за його відсутністю.

Відповідач в судове засідання не з`явилася, про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, оскільки відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України. При цьому, відповідачем надіслано до суду заяву про визнання позову в повному обсязі та розгляд справи за її відсутності.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Статтею 150 Сімейного кодексу України передбачено, що батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства» сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

А частиною 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Ті ж самі принципи закріплені Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, відповідно п. 6. та п. 7 якої проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості. Якнайкраще забезпечення інтересів дитини має бути керівним принципом для тих, хто відповідає за її освіту і навчання; ця відповідальність лежить насамперед на її батьках.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходиться у Службі у справах дітей Швайківської сільської ради Бердичівського району Житомирської області на обліку дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування відповідно до наказу №22 від 31 травня 2023 року.

Батько дитини, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ОСОБА_1 була відібрана у матері ОСОБА_2 відповідно до рішення Бердичівського міськрайонного суду від 13.07.2023 року.

Рішенням виконавчого комітету Швайківської сільської ради від 18 серпня 2023 року за №34 ОСОБА_1 було надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування та розпорядженням начальника Бердичівської районної військової адміністрації від 18 серпня 2023 року за №53 ОСОБА_1 влаштовано в сім`ю ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Мати дитиною не цікавиться, вихованням не займається. При цьому, службою у справах дітей протягом року проводилась профілактична робота з матір`ю дитини, здійснювалися виїзди за місцем її проживання, однак мати дитини не створила належних умов для повернення дитини, ОСОБА_2 працевлаштувалась, проте аліментів не сплачує та будь-якої матеріальної допомоги дитині не надає.

Згідно висновку виконавчого комітет Швайківської сільської ради, як органу опіки та піклування від 16 серпня 2024 року №62 , орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно неповнолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Викладені факти свідчать, що відповідач цілком самоусунулася від виконання своїх батьківських обов`язків, не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, не спілкується з дитиною в обсязі необхідному для її нормального самоусвідомлення, не виявляє інтересу до її внутрішнього світу, не створює належних умов для розвитку дитини, нехтує потребами дитини. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення матері від виховання дитини та свідомого нехтування своїми обов`язками.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України мати може бути позбавлена судом батьківських прав, якщо вона ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Пунктом 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» встановлено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.

Таким чином, обов`язок нести відповідальність за дитину, її фізичний і моральний розвиток, її соціальне буття, здійснення прав щодо її захисту покладено на батьків. Обставини справи свідчать про небажання відповідача займатися вихованням дитини, а саме відсутність будь-яких дій, які б свідчили про її намір змінити обставини свого життя та вчинити дії, спрямовані на виховання дитини. Доказів щодо спростування таких обставин в матеріалах справи немає.

Відповідно до ч. 8 ст. 7 СК України регулювання сімейних відносин має здійснюватись з максимально можливим врахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї.

За змістом ст. 18 Конвенції про захист прав дитини, суд повинен докласти всіх можливих зусиль для того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки несуть основну відповідальність за виховання та розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Відповідно до ч. 1 ст. 206 ЦПК України відповідач має право визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. А згідно з частиною 4 цієї статті у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Частиною 3 ст. 200 ЦПК України визначено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Оцінюючи в сукупності надані до суду докази та те, що дії відповідача стосовно визнання позову не суперечать закону та не порушують прав, свобод та інтересів інших осіб, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про позбавлення батьківських прав є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір.

Враховуючи викладене та керуючись вимогами стст. 150, 164, 166 Сімейного Кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення батьківських прав», стст. 12, 13, 48, 76-82, 141, 200, 206, 229, 259, 263-265, 268, 273, 353, 354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Органу опіки та піклування виконавчого комітету Швайківської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, який діє в інтересах малолітньої ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про позбавлення батьківських прав - задовольнити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відносно неповнолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на користь держави судові витрати по справі у розмірі 1 211,20 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засідання під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

СУДДЯ КОЛЕСНИК О.М.

СудДарницький районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення15.01.2025
Оприлюднено28.01.2025
Номер документу124684027
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —274/8144/24

Рішення від 15.01.2025

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Колесник О. М.

Ухвала від 19.11.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Колесник О. М.

Ухвала від 25.10.2024

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Хуторна І. Ю.

Ухвала від 18.10.2024

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Хуторна І. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні