Ухвала
від 27.01.2025 по справі 922/212/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

"27" січня 2025 р. м ХарківСправа № 922/212/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Лавренюк Т.А.

розглянувши матеріали

позовної заявиНаціонального банку України (01601 м. Київ, вул. Інститутська, 9, код ЄДРПОУ 00032106) до Кредитної спілки "Наша довіра" (63707, Харківська область, Куп`янський район, м. Куп`янськ, Торговельний центр "Голд", мікрорайон Ювілейний, код ЄДРПОУ 36571913) про ліквідацію кредитної спілки у порядку ст.59 Закону України "Про кредитні спілки"

ВСТАНОВИВ:

Національний банк України звернувся до Господарського суду Харківської області із позовною заявою до Кредитної спілки "Наша довіра", в якій просить суд:

- прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі;

- прийняти рішення про ліквідацію Кредитної спілки "Наша довіра";

- призначити за вибором суду ліквідатора Кредитної спілки "Наша довіра" з числа арбітражних керуючих у справах про банкрутство фінансових установ;

- протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію;

- встановити порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється не більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 2 422,40грн.

Позов обґрунтовано тим, що 24.12.2024 Правлінням Національного банку України прийнято Рішення № 446-рш "Про застосування до Кредитної спілки "Наша довіра" заходу впливу у вигляді анулювання ліцензій на провадження діяльності з надання фінансових послуг" з підстав, визначених п.6 ч.1 ст.58 Закону України "Про кредитні спілки" (невиконання кредитною спілкою розпорядження, рішення Регулятора про усунення виявлених порушень вимог, встановлених цим Законом та нормативно-правовими актами Регулятора, що регулюють умови ліцензування діяльності з надання фінансових послуг).

Розглянувши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про залишення позову без руху, виходячи з наступного.

Приписами п.4 ч.3 ст.162 Господарського процесуального кодексу України визначено, що позовна заява повинна містити, зокрема зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні.

Відповідно до ч.2 ст.164 Господарського процесуального кодексу України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Як зазначено вище, заяву обґрунтовано рішенням, прийнятим на підставі п.6 ч.1 ст.58 Закону України "Про кредитні спілки".

Так, за приписами п.6 ч.1 ст.58 Закону України "Про кредитні спілки", регулятор має право прийняти рішення про анулювання ліцензії кредитної спілки за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема невиконання кредитною спілкою розпорядження, рішення Регулятора про усунення виявлених порушень вимог, встановлених цим Законом та нормативно-правовими актами Регулятора, що регулюють умови ліцензування діяльності з надання фінансових послуг.

Частиною 1, 3 ст.59 Закону України "Про кредитні спілки" встановлено, що ліквідація кредитної спілки у разі прийняття Регулятором рішення про анулювання ліцензії кредитної спілки з підстав, не пов`язаних з платоспроможністю кредитної спілки, здійснюється відповідно до Цивільного кодексу України. Прийняття Регулятором рішення про анулювання ліцензії кредитної спілки з підстав, визначених пунктами 5-14 частини першої статті 58 цього Закону, є підставою для звернення Регулятора до господарського суду з позовом про ліквідацію кредитної спілки.

Регулятор, за умови відсутності у кредитної спілки зобов`язань за договорами про надання фінансових послуг, звертається до господарського суду з позовом про ліквідацію кредитної спілки відповідно до пункту 3 частини першої статті 110 Цивільного кодексу України протягом одного місяця з дня прийняття Регулятором рішення про відкликання ліцензії кредитної спілки з підстав, передбачених пунктами 5-14 частини першої статті 58 цього Закону.

Відповідно до ст.110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується:

1) за рішенням її учасників, суб`єкта управління державної або комунальної власності або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв`язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами;

2) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, за позовом учасника юридичної особи або відповідного органу державної влади;

3) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи в інших випадках, встановлених законом, - за позовом відповідного органу державної влади.

Орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи відповідно до частини першої цієї статті, призначає ліквідаційну комісію (ліквідатора) такої юридичної особи. У справі про банкрутство небанківської фінансової установи за клопотанням органу державної влади ліквідатором може бути призначена особа з числа арбітражних керуючих у такій справі.

Отже, захист державних інтересів за обставин, зазначених в позовній заяві відбувається у спосіб, визначений наведеними положеннями закону.

Відтак, для вирішення даної категорії спору на стадії відкриття провадження у справі позивачем у відповідності до п.4 ч.3 ст.162 Господарського процесуального кодексу України у позовній заяві має бути в повній мірі наведено зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом і який позивач просить суд визначити у рішенні, а саме: позивач зобов`язаний зазначити в позовній заяві особу ліквідатора кредитної спілки з числа арбітражних керуючих у справі про банкрутство фінансових установ.

Позовна заява відомостей про особу ліквідатора не містить, натомість позивачем зазначено про визначення такої особи за вибором суду, що не відповідає наведеним положенням Закону та є процесуально неможливим, оскільки при розгляді позову в порядку ч.1 ст.59 Закону України "Про кредитні спілки" судом не застосовуються відповідні положення Кодексу України з процедур банкрутства, якими врегульовано призначення арбітражних керуючих.

У відповідності до абз.2 ч.1 ст.174 Господарського процесуального кодексу України суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.

За таких обставин, позовна заява підлягає залишенню без руху для усунення вищезазначених недоліків.

Керуючись статтями 162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Національного банку України залишити без руху.

2. Надати позивачу для усунення недоліків строк 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, а саме:

- надати клопотання про призначення ліквідатора Кредитної спілки "Наша довіра" з числа арбітражних керуючих у справі про банкрутство фінансових установ із зазначенням особи арбітражного керуючого, а також згоду останнього на призначення ліквідатором та належні докази відповідності цієї кандидатури арбітражного керуючого вимогам ч.4 ст.59 Закону України "Про кредитні спілки" та ст.110 Цивільного кодексу України.

Роз`яснити позивачу, що у разі усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст.176 Господарського процесуального кодексу .

Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/.

Ухвала набирає чинності з моменту її підписання.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвалу підписано 27.01.2025.

СуддяТ.А. Лавренюк

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення27.01.2025
Оприлюднено28.01.2025
Номер документу124687022
СудочинствоГосподарське
КатегоріяІнші справи

Судовий реєстр по справі —922/212/25

Ухвала від 27.01.2025

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лавренюк Т.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні