Справа № 468/2460/24
Провадж.№ 2-о/481/42/2025
УХВАЛА
/про залишення заяви без руху/
27.01.2025 року м. Новий Буг
Суддя Новобузького районного суду Миколаївської області Васильченко-Дрига Н.О., ознайомившись з матеріалами цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: опікунська рада виконавчого комітету Інгульської міської ради Баштанського району Миколаївської області, про визнання особи недієздатною та встановлення опіки,
ВСТАНОВИВ:
17.12.2024 ОСОБА_1 звернувся до Баштанського районного суду Миколаївської області з заявою про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним, та встановлення над ним опіку і призначення опікуном ОСОБА_1 .
Ухвалою судді Баштанського районного суду Миколаївської області від 23.12.2024 матеріали цивільної справи №468/2460/24 в порядку ст. 31 ЦПК України були направленні для розгляду до Новобузького районного суду Миколаївської області, що надійшла 24.01.2025.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 296 ЦПК України заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом психіатричної допомоги.
За змістом ч. ч. 3, 4 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування. Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.
Згідно ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд вирішує питання щодо призначення над недієздатною особою піклувальника або опікуна не інакше, як за поданням органу опіки та піклування. Призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства - захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою. Тобто, нормами законодавства передбачено чіткий порядок призначення над недієздатними особами опіки, а саме - за поданням відповідного органу.
Зі змісту заяви слідує, що заявника просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 недієздатним та призначити ОСОБА_1 опікуном над останнім. Всупереч вищезазначеним вимогам закону до заяви не додано доказів того, що мати або батько ОСОБА_2 не мають змоги з тих чи інших причин здійснювати обов`язки опікуна. До заяви про визнання фізичної особи недієздатною не залучено в якості заінтересованої особи батьків ОСОБА_2 , як і не надано копії свідоцтва про народження останнього, копію свідоцтва про реєстрацію шлюбу заявника зі ОСОБА_3 .
Так, фізична особа може бути призначена опікуном (піклувальником) лише за її згодою, що повинно бути виражено в письмовій заяві. Особа, яка виявила бажання виконувати обов`язки опікуна (піклувальника), подає до органу заяву про клопотання перед судом про призначення її опікуном (піклувальником). До заяви додається медичний висновок про те, що за станом здоров`я заявник може бути опікуном (піклувальником). Спеціалісти органу опіки і піклування обстежують матеріально-побутові умови проживання майбутнього опікуна (піклувальника), складають відповідний акт і готують до суду подання щодо кандидатури опікуна (піклувальника).
Крім цього, до заяви додано клопотання про призначення експертизи, для проведення якої заявнику необхідно надати історію хвороби ОСОБА_2 та його медичну картку, або надати до суду клопотання про їх витребування із врахуванням норм ст. 84 ЦПК України.
Також суд звертає увагу і на те, що відповідно ч. 1 ст. 299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
В порушення вимог ч. 1 ст. 299 ЦПК України заявником у заяві про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна, не зазначено адвоката особи, щодо якої розглядається справа про визнання його недієздатним. Вказане потребує виправлення.
Крім того, подана заява підлягає залишенню без руху, оскільки в порушення вимог ст. ст. 175, 177 ЦПК України до заяви не додано документ, що підтверджує сплату заявником судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Так, правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Відповідно до ст. 1 цього Закону судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно ст. 2 Закону України "Про судовий збір"платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
За правилами ст. 3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно із ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2025 року становить 3 028 грн. 00 коп.
Відповідно до п.п. 4 п. 1 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до суду заяви у справах окремого провадження, яка подана фізичною особою, становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 605,60 грн.
Таким чином, заявнику за подання до суду вищевказаної заяви необхідно сплатити судовий збір у розмірі 605,60 грн. за наступними реквізитами: Отримувач коштів Миколаїв.ГУК/тг м. Новий Буг/22030101 Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37992030 Банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.) Рахунок отримувача UA828999980313191206000014436 Код класифікації доходів бюджету 22030101.
Оригінал відповідного платіжного документа слід надати суду.
Частиною 9 ст.10 ЦПК України визначено, що якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Оскільки у главі 1 розділу VI «Окреме провадження» законодавцем не регламентовано залишення без руху заяви, що подана заявником в порядку окремого провадження, тому суддя, керуючись положеннями ч.9 ст.10 ЦПК України, вважає за доцільне застосувати положення ч.1 ст.185 ЦПК України, що регулюють подібні за змістом відносини (залишення позовної заяви без руху).
Згідно ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху та надати заявнику десятиденний строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
Керуючись ч. 9 ст.10, ст. ст. 185, 259, 260, 261, 294, 296, 297, 353 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: опікунська рада виконавчого комітету Інгульської міської ради Баштанського району Миколаївської області, про визнання особи недієздатною та встановлення опіки - залишити без руху.
Заявнику надати строк для усунення недоліків десять днів з дня вручення ухвали, та роз`яснити, що в разі невиконання вимог ухвали заява буде вважатися неподаною і підлягає поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Наталя ВАСИЛЬЧЕНКО-ДРИГА
Суд | Новобузький районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2025 |
Оприлюднено | 28.01.2025 |
Номер документу | 124688439 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Новобузький районний суд Миколаївської області
Васильченко-Дрига Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні