Рішення
від 18.10.2024 по справі 314/1032/24
ВІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 314/1032/24

Провадження № 2/314/688/2024

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.10.2024 м. Вільнянськ

Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді - Свідунович Н.М.,

за участю позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Шевченко К.О.,

секретар судового засідання Печонкіна В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 314/1032/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: виконавчий комітет Вільнянської міської ради Запорізької області, Служба у справах дітей виконавчого комітету Павлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, про позбавлення батьківських прав -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2024 року позивач ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Шевченко К.О. звернулась до Вільнянського районного суду Запорізької області із позовною заявою до ОСОБА_2 , треті особи: виконавчий комітет Вільнянської міської ради Запорізької області, Служба у справах дітей виконавчого комітету Павлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, про позбавлення батьківських прав. Позов обґрунтовано тим, що син позивача ОСОБА_3 з 06.06.2015 перебував у шлюбі з відповідачем. Від шлюбу ОСОБА_3 та ОСОБА_2 мають малолітню дитину - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . 11.10.2023 ОСОБА_3 звертався до Вільнянського районного суду Запорізької області з позовом до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дитини (справа № 314/4882/23). ІНФОРМАЦІЯ_2 її син ОСОБА_3 помер, у зв`язку з чим 16.01.2024 Вільнянським районним судом Запорізької області провадження у цивільній справі № 314/4882/23 закрито. Після смерті батька малолітня ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає з позивачем за адресою: АДРЕСА_1 , та знаходиться на її утриманні. Відповідач долею доньки, її життям та здоров`ям не цікавиться, її вихованням не займається, не спілкується з дитиною, матеріально не забезпечує, тобто самоусунулась від виховання дитини. Таким чином, відповідач ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків. На підставі викладеного, просить позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно її малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також призначити позивача опікуном малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 26.03.2024 справу прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 17.07.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні позивач та її представник підтримали позовні вимоги, наполягали на їх задоволенні у повному обсязі на тих підставах, що зазначені у позові.

Відповідач у судові засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, заяв про розгляд справи за її відсутності, а також відзиву на позов до суду не надходило.

Представники третіх осіб у судове засідання не з`явились, звернулись до суду із заявами про розгляд справи за їх відсутності, надавши висновки органу опіки та піклування щодо розв`язання спору.

Заслухавши позивача та її представника, дослідивши матеріали справи, оцінивши їх в сукупності, суд приходить до таких висновків.

Судом встановлено, що 06.06.2015 ОСОБА_3 та ОСОБА_2 уклали шлюб, зареєстрований Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вільнянського районного управління юстиції у Запорізькій області, актовий запис № 78, прізвище дружини після реєстрації шлюбу " ОСОБА_2 ".

Від цього шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась донька ОСОБА_4 , про що 12.11.2015 зроблено актовий запис № 203, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданим 12.11.2015 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вільнянського районного управління юстиції у Запорізькій області.

ІНФОРМАЦІЯ_2 батько дитини - ОСОБА_3 помер, про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 25.12.2023 Вільнянським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Запорізької області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Одеса).

Після смерті батька малолітня ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає з позивачем - ОСОБА_1 .

Згідно характеристики Вільнянської гімназії "Світоч" Вільнянської міської ради, ОСОБА_4 у першому класі 2022-2023 навчального року навчалась у Вільнянській гімназії "Світоч" Вільнянської міської ради, за час навчання зарекомендувала себе як здібна, розумна дитина, дружня, добра, по товариськи ставилася до усіх дітей у класі, проте була трішки закритою та намагалася триматися осторонь. Сім`я на той час була повна, Батьки ОСОБА_3 і ОСОБА_2 працювали і забезпечували родину усім необхідним. Сім`я проживала в окремому будинку в с. Павлівське. Житлово-побутові умови були задовільні. Дитина мала місце для занять, окреме спальне місце та ігровий простір. Згодом класний керівник помітила, що мама вживає алкогольні напої та палить. На цьому ґрунті в сім`ї часто відбувалися конфлікти. Класним керівником були проведені неоднократні бесіди, проте вихованням доньки ОСОБА_2 займалася частково і можна було помітити, що з боку матері відсутній постійний контроль за успішністю дитини у школі та виконанням домашнього завдання. Маму неодноразово бачили у нетверезому стані. ОСОБА_2 часто відпрошувала доньку на день-два від занять. Пізніше могла зовсім не сповістити вчителя про відсутність дитини на уроках. В цілому за відвідуванням дитиною онлайн уроків слідкувала бабуся ОСОБА_2 , яка є пенсіонеркою похилого віку, однак допомагала з навчанням ОСОБА_4 . Вона була присутньою на онлайн уроках і виконувала виховні функції, стежила за успішністю дитини. На кінець навчального року дівчинка засвоїла програмовий матеріал на достатньому та середньому рівні і отримала Свідоцтво досягнень. Таким чином, сім`я, на той момент, не належала до категорії маргінальних. Разом з тим, на свято закінчення першого класу дитину уже приводив і забирав тато самостійно, мама у підготовці до свята участі не брала. Зі слів дівчинки, мама жила окремо від тата, а вихованням дитини на кінець навчального року займався тато. Влітку 2023 року дитина за заявою тата вибула з навчального закладу.

Згідно листа ліцею "Потенціал" Вільнянської міської ради Запорізької області від 26.01.2024 № 01-02/29, ОСОБА_4 зарахована до навчального закладу 09.08.2023, навчається в 2 класі, забезпечена гаджетом для дистанційного навчання та усім необхідним шкільним приладдям, допоміжними друкованими зошитами, на уроки виходить систематично, домашні завдання завжди виконує вчасно, бере активну участь у виховних заходах. Дівчинка добре усвідомлює свої обов`язки, цікавиться навчанням, виявляє бажання вчитися, серед однокласників має друзів, із задоволенням з ними спілкується, за характером добра, чесна, врівноважена та вихована, до вчителів ставиться з повагою. Навчанням та вихованням дитини опікувався батько. Після його смерті учениця проживає з бабусею - ОСОБА_1 . бабуся спілкується з вчителем, цікавиться навчанням онуки, допомагає їй. Мати дитини ОСОБА_9 не бере участі у навчанні та вихованні дитини, не відвідує батьківські збори, не підтримує зв`язок з класним керівником.

Відповідно до листа Комунального некомерційного підприємства "Вільнянський центр первинної медико-санітарної допомоги" Вільнянської міської ради № 108 від 24.01.2024, ОСОБА_2 не виконує батьківські обов`язки відносно своєї малолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дитина проживає із бабусею ОСОБА_1 , яка здійснює вцілому догляд за дитиною.

Згідно характеристики ПП ОСОБА_11 , ОСОБА_1 працює продавцем-консультантом з 30.08.2008, загальний стаж на займаній посаді 15 років. За час роботи зарекомендувала себе як відповідальний і дисциплінований працівник, яка може проявити ініціативу і прийняти правильне рішення в питаннях, що стосуються її професійної діяльності і знаходиться в межах її компетенції. Взаємовідносини з колективом хороші, підтримує співробітників в складний період, але при цьому дотримується корпоративних правил і норм.

Згідно акту обстеження умов проживання від 28.12.2023, ОСОБА_4 проживає з бабусею. В будинку чисто, кімнати вмебльовані. У ОСОБА_4 окрема кімната, спальне місце, одяг за сезоном, іграшки. Бабуся створила належні умови для проживання та навчання онуки.

З висновку органу опіки та піклування виконавчого комітету вільнянської міської ради встановлено, що місце перебування ОСОБА_2 невідоме. Мати самоусунулась від виконання батьківських обов`язків щодо своєї малолітньої доньки. У зв`язку з викладеним, орган опіки та піклування Вільнянської міської ради вважає доцільним та таким, що відповідає інтересам дитини, позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно її малолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Аналогічного висновку дійшов і орган опіки та піклування Павлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

За положеннями ч. 2 ст. 27 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованої постановою Верховної Ради України 27.02.1991 встановлено, що батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Відповідно до Закону України "Про охорону дитинства", батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини. Виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами. Позбавлення батьківських прав або відібрання дитини у батьків без позбавлення їх цих прав не звільняє батьків від обов`язку утримувати дітей.

Право батьків і дітей бути поряд один з одним становить основоположну складову сімейного життя і заходи національних органів, спрямовані перешкодити цьому, є втручанням у права, гарантовані ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних (рішення Європейського Суду з прав людини (далі-Європейський Суд) у справі "Савіни проти України" (Saviny v. Ukraine) § 47, рішення у справі "Хант проти України" (Hunt v.Ukraine), § 49).

Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини (п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України).

Аналізуючи наведене, суд має підстави для висновку, що ухилення від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав виключно за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Разом з тим, зазначені чинники повинні мати систематичний та постійних характер, як кожен, так і в сукупності, можна розцінити як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до п.п. 15, 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

У справі "Мамчур проти України" (заява № 10383/09) від 16.07.2015 Європейський суд з прав людини зауважував, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд, аналізуючи матеріали справи, враховуючи положення ст. 6 Декларації прав дитини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН від 20.11.1959 в тій частині, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння, вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості, приходить до висновку, що позивачем доведені обставини свідомого, умисного ухилення відповідача від виконання батьківських обов`язків відносно малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ч. 3 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до ч. 2, ч. 3, ч. 4 ст. 63 ЦК України, опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Визначено, що фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.

Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

При призначенні опікуна для малолітньої особи та при призначенні піклувальника для неповнолітньої особи враховується бажання підопічного.

Згідно з ч. 1 ст. 243 Сімейного Кодексу України, опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування.

А за ч. 1, ч. 2 ст. 244 Сімейного кодексу України, опікуном, піклувальником дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа. При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.

Враховуючи дослідженні під час розгляду справи докази, суд приходить до висновку щодо можливості призначення опікуном малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , її бабусю, позивача ОСОБА_1 , з якою дитина проживає і яка піклується про свою онуку та за станом здоров`я та умовами проживання здатна забезпечити онуці достатній рівень життя та виховання.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. 164 Сімейного кодексу України, ст.ст. 12, 13, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ), треті особи: виконавчий комітет Вільнянської міської ради Запорізької області (код ЄДРПОУ 04526963, адреса місцезнаходження: Запорізька область, Запорізький район, м. Вільнянськ, вул. Бочарова, 4), Служба у справах дітей виконавчого комітету Павлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (код ЄДРПОУ 43506172, адреса місцезнаходження: Запорізька область, Запорізький район, с. Павлівське, вул. Залізнична, 28), про позбавлення батьківських прав - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно її малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , опікуном малолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів, які починають відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення суду складений 18.10.2024.

Суддя Наталія Миколаївна Свідунович

18.10.2024

СудВільнянський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення18.10.2024
Оприлюднено30.01.2025
Номер документу124689790
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —314/1032/24

Рішення від 18.10.2024

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

Рішення від 04.10.2024

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

Ухвала від 17.07.2024

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

Ухвала від 26.03.2024

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні