Рішення
від 20.01.2025 по справі 447/2684/24
МИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження №2/447/148/25 Справа №447/2684/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ У К Р А Ї Н И

20.01.2025 Миколаївський районний суд Львівської області в складі судді Головатого А.П., за участю секретаря судового засідання Венгер Л.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Миколаїв Львівської області у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін справу за позовом Миколаївського комунального підприємства "Житлово-комунальне управління" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

Процесуальні дії у справі.

23.09.2024 на адресу суду надійшов позов Миколаївського комунального підприємства "Житлово-комунальне управління" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, у якому представник позивача просить суд стягнути з відповідача заборгованість за послуги з вивезення побутових відходів на загальну суму 2912,48 грн.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що позивач надає послуги з вивезення побутовивідходів у м. Миколаєві, а відповідач всупереч нормам чинного законодавства України не виконує свої зобов`язання із сплати наданих послуг, у зв`язку з чим утворилась заборгованість. Рішенням виконкому Миколаївської міської ради від 29.03.2018 за №30, від 17.01.2023 №11 «Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території населених пунктів Миколаївської міської територіальної громади, та від 23.01.2024 №17 «Про визначення суб`єкта господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території населених пунктів Миколаївської міської територіальної громади» позивача визначено надавачем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Миколаєва, Стрийського району Львівської області.

01.06.2011 між Миколаївським комунальним підприємством «Житлово-комунальне управління» та ОСОБА_2 було укладено договір на вивезення, розміщення та захоронення твердих побутових відходів №0729. Відповідно до вказаного договору виконавець зобов`язується згідно з графіком надавати послуги з вивезення, розміщення та захоронення побутових відходів, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором. Послуги з вивезення побутових відходів підприємство надає щосереди кожного місяця.

З січня 2023 року на території м. Миколаєва діє Публічний договір приєднання про надання послуг з поводження з побутовими відходами з індивідуальним споживачем від 30.01.2023. 31.01.2023, 30.01.2024 на сайті Миколаївської міської ради опубліковано публічний договір приєднання про надання послуг з поводження з побутовими відходами з індивідуальним споживачем. Відповідач зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_1 . За даною адресою в період з 01.01.202 по 31.12.2023 зареєстровано 3 чоловік, нарахування проводились за 2 осіб, так як подана довідка про навчання за 1 особу, з 01.01.2024 подано свідоцтво про смерть та проведено перерахунок за 1 мешканця, з 01.04.2024 проводиться нарахування за 1 мешканця, так як подано заяву про перенесення місця проживання 1 особи, у зв`язку з чим просила позов задоволити.

24.09.2024 сформована відповідь з Єдиного державного демографічного реєстру на запит про місце проживання (перебування) та реєстрації відповідача.

24.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено проводити розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання. Відповідачу надано строк для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалу суду від 16.04.2024, копію позовної заяви та доданих до неї документів, надіслану відповідачу на адресу його місця проживання, ОСОБА_3 отримав 17.10.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке повернулося на адресу суду.

25.10.2024 відповідач подав до суду відзив, згідно якого просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обгрунтування відзиву вказує, що послугами позивача він не користується, звертався до останнього із заявами про розірвання договору та укладення нового договору, однак відповідей від відповідача не отримав. Просив в позові відмовити в повному обсязі, оскільки відсутній договір про надання послуг, а також пропущено термін позовної давності, у зв`язку з чим розрахунок суми заборгованості, який подано позивачем з 01.01.2020 по 31.07.2024 вважає нікчемним.

05.12.2024 на адресу суду надійшла відповідь на відзив та заява про зменшення розміру позовних вимог, згідно з якої представник позивача просить стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 1692,54 грн..

В судовому засіданні представник позивача заяву підтримала та просила таку задоволити.

Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні щодо задоволення позову заперечував та з підстав вказаних у поданому до суду запереченні просив у задоволенні позову відмовити.

Суд встановив:

Рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області №167 від 06.12.2022 встановлено МКП « Житлово-комунальне управління» тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами.

Рішенням виконкому Миколаївської міської ради від 29.03.2018 за №30, від 17.01.2023 №11 «Про визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території населених пунктів Миколаївської міської територіальної громади, та від 23.01.2024 №17 «Про визначення суб`єкта господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території населених пунктів Миколаївської міської територіальної громади» МКП «Житлово-комунальне управління» визначено надавачем послуг з вивезення побутових відходів на території м. Миколаєва, Стрийського району Львівської області.

30.01.2023. 31.01.2023, 30.01.2024 на сайті Миколаївської міської ради опубліковано публічний договір приєднання про надання послуг з поводження з побутовими відходами з індивідуальним споживачем.

Між Миколаївським комунальним підприємством «Житлово-комунальне управління» та ОСОБА_2 було укладено договір на вивезення, розміщення та захоронення твердих побутових відходів №0729 від 01.06.2011. Відповідно до вказаного договору виконавець зобов`язується згідно з графіком надавати послуги з вивезення, розміщення та захоронення побутових відходів, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договором. Послуги з вивезення побутових відходів підприємство надає щосереди кожного місяця.

Оцінка суду.

Відповідно до приписів ст. ст. 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.

Статтею 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», зазначено, що предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець комунальної послуги зобов`язаний: забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів.

При цьому, такому праву прямо відповідає визначений у ч.1, 3 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», обов`язок, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» виконавець публікує текст договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.Публічні договори приєднання про надання комунальних послуг з власниками індивідуальних (садибних) житлових будинків вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги.

Відповідно до статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із частиною першою статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

За змістом частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

За змістом статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов`язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.

Згідно з частинами першою, другою статті 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття.

Відповідно до статті 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказано у пропозиції укласти договір або не встановлено законом.

Особа, яка зробила пропозицію укласти договір (оферту), у разі беззастережного акцепту цієї пропозиції його адресатом автоматично стає стороною в договірному зобов`язанні.

Акцептом визнається відповідь особи, якій адресована оферта, про її прийняття. Акцепт повинен бути повним і беззастережним. Мовчання за загальним правилом не є акцептом, якщо інше не випливає із закону, звичаю ділового обороту або з колишніх ділових відносин сторін. Мовчання можна вважати акцептом лише тоді, коли це прямо передбачено договором або законом.

Таким чином, договір про надання послуг з вивезення побутових відходів є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта повністю та без застережень або у вигляді конклюдентних дій прийняв оферту, або за умови передбачення у договорі або законі не висловив заперечень проти договору (мовчання).

Договір з вивезення відходів містить в собі також елементи договору приєднання (стаття 634 ЦК України), оскільки договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Вивезення відходів є видом житлово-комунальних послуг, що надаються мешканцям певної адміністративно-територіальної одиниці і на ці правовідносини розповсюджується Закон України «Про житлово-комунальні послуги»

Такі положення Закону України «Про житлово-комунальні послуги» свідчать про обов`язковість договору щодо житлово-комунальних послуг для споживача та не можливість споживача відмовитись від укладання договору (за виключенням у випадках встановлених законом та у порядку встановленому законом), зокрема договору про вивезення відходів. За таких обставин, прийняття оферти виконавця послуг з вивезення відходів може бути у вигляді мовчання.

Згідно з пунктом б частини першої статті 15 Закону України «Про відходи» громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов`язані вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів.

Системне тлумачення вказаних норм свідчить, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов`язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про вивезення відходів або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_3 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 . Позивач надає послуги по вивезенню побутових відходів у м. Миколаїв. 01.06.2011 між Миколаївським комунальним підприємством «Житлово-комунальне управління» та ОСОБА_2 було укладено договір на вивезення, розміщення та захоронення твердих побутових відходів №0729. Не погоджуючись з умовами договору ОСОБА_3 в 2012 році, 2017 році, 2019 році подава на адресу позивача заяви, в яких просив визнати деякі пункти договору недійсними, укласти інші договори на взаємній домовленості в об`ємах фактично наданих послуг. Відповідач ОСОБА_3 надав суду докази того, що він звертався в МКП «Житлове-комунальне управління» з відповідними заявами.

З січня 2023 року на території м. Миколаєва діють Публічні договори приєднання про надання послуг з поводження з побутовими відходами з індивідуальним споживачем від 30.01.2023 та від 30.01.2024, які були опубліковані на сайті Миколаївської міської ради. Публічні договори приєднання про надання комунальних послуг з власниками індивідуальних (садибних) житлових будинків вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги. З січня 2023 року ОСОБА_3 не звертався до позивача із заявами про відмову від від укладення даних договорів чи укладення інших договорів про надання послуг з управління побутовими відходами. Даний факт підтвердив і сам відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні. Посилання відповідача на ст.. 257 ЦК України, що застосування позовної давності в даних правовідносинах, суд не бере до уваги, оскільки згідно долученого до матеріалів справи розрахунку заборгованості встановлено, що така заборгованість виникла в період часу з 01.08.2021 по 31.07.2024, тобто в межах трьохрічного строку.

З огляду на вищевикладене, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про позовні вимоги є обгрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 141,258-259, 263-265 ЦПК України, суд,-

ухвалив:

Позов задоволити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Миколаївського комунального підприємства "Житлово-комунальне управління" заборгованість з вивезення побутових відходів у розмірі 1692 (одна тисяча шістсот дев`яносто дві) гривні 54 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Миколаївського комунального підприємства "Житлово-комунальне управління" сплачений судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Миколаївське комунальне підприємство "Житлово-комунальне управління", код ЄДРПОУ 05759646, місцезнаходження : вул. Листопадового Чину 10, м. Миколаїв, Стрийський район, Львівська область.

Відповідачка: ОСОБА_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Повний текст рішення складено 23.01.2025.

Суддя Головатий А. П.

СудМиколаївський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення20.01.2025
Оприлюднено29.01.2025
Номер документу124690615
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —447/2684/24

Рішення від 20.01.2025

Цивільне

Миколаївський районний суд Львівської області

Головатий А. П.

Рішення від 20.01.2025

Цивільне

Миколаївський районний суд Львівської області

Головатий А. П.

Ухвала від 24.09.2024

Цивільне

Миколаївський районний суд Львівської області

Головатий А. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні