Справа № 450/2089/24 Провадження № 2-о/450/31/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2025 року Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого-судді Кукса Д.А.
присяжних Боцвін В.С., Скочиляс П.Я.
секретаря судових засідань Качмар М.З.
за участі представника заявника ОСОБА_1
адвоката Тринів М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Пустомити цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована сторона Сокільницька сільська рада Львівського району Львівської області про визнання особи недієздатною та встановлення опіки і призначення опікуна, -
суд постановив таке рішення:
підстава заяви(позиціязаявниці): заявник звернувся до суду з заявою про визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною; встановити над ОСОБА_3 опіку та призначити ОСОБА_2 її опікуном. В обґрунтування заяви покликається на те, що його мати ОСОБА_3 хворіє на психіатричне захворювання. Згідно висновку №531 від 13.09.2023, виданого КП Пустомитівська ЦРЛ, ОСОБА_3 потребує денного догляду, догляду вдома, паліативного догляду вдома, отримання соціальної послуги догляду на непрфесійній основі від фізичної особи. ОСОБА_3 позбавлена можливості повноцінного життя, не здатна усвідомлювати значення своїх дій, не може задовольнити власних побутових і матеріальних потреб, потребує постійного стороннього догляду та опіки.
Представник заявника в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав та просив їх задоволити з підстав, викладених у заяві.
Представник ОСОБА_3 адвокат Тринів М. просила задоволити подану заяву.
Позиція заінтересованої особи: письмових пояснень на заяву до суду не направлено.
Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії та рішення у справі: 15.05.2024 ухвала про відкриття провадження у справі; 10.06.2024 ухвала про доручення щодо надання правової допомоги ОСОБА_3 ; 02.07.2024 ухвала про призначення судово-психіатричної експертизи; 12.12.2024 надійшов висновок судово-психіатричного експерта №1613 від 15.11.2024; 16.12.2024 заява заявника про відкладення розгляду справи; 16.01.2025 заява представника заінтересованої особи про розгляд справи у її відсутності; 17.01.2025 клопотання представника заявника про долучення доказів; 17.01.2025 ухвала про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду.
Встановлені судом фактичні обставини та оцінка суду.
Згідно зі ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (ч. 2 п. 1 ст. 293 ЦПК України).
Главою 2 Розділу IV ЦПК України врегульовано саме порядок розгляду судом справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
У відповідності до ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно висновку про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній осонові №531 від 13.09.2023, виданого поліклінікою КП «Пустомитівська лікарня», ОСОБА_3 рекомендовано соціальні послуг: денного догляду, догляду вдома, паліативногго догляду вдома, отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.
У висновку судово-психіатричного експерта Львівської філії судових експертиз ДУ «ІСП МОЗ України» №1613 від 15.11.2024, зазначено, що на даний час ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає тяжким психічним розладом у вигляді органічного шизофреноподібного розладу, не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. З опрацьованої медичної документації виявлений розлад психічної діяльності маніфестував щонайменше у 2017-2018 роках.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 04.03.1978 в с.Оброшине Пустомитівського райоун Львівської області, батьками ОСОБА_2 є ОСОБА_4 , ОСОБА_3 .
ОСОБА_3 зареєстрована у житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з нею зареєстрований і заявник ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою Сокільницької сільської ради від 02.05.2024 №44.
Згідно з Витягу з реєстру територіальної громади від 02.05.2024 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішенням виконавчого комітету Сокільницької сільської ради №513 від 14.01.2025 затверджено подання опікунської ради при виконавчому комітеті Сокільницької сільської ради про можливість призначення ОСОБА_2 опікуном над матір`ю ОСОБА_3 у разі визнання її недієздатною.
Відповідно до ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Згідно ч. 1 ст. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
В силу ч. 4 ст.63 ЦК України, опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Таким чином, призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.
Аналізуючи при цьому як норми ЦК України так і ЦПК України у даному питанні, слід дійти висновку, що законодавець, захищаючи недієздатну особу покладає на суд обов`язок відразу у рішенні про визнання особи недієздатною вирішити питання захисту прав цієї особи шляхом призначення їй опікуна. При цьому із змісту норм ЦК та ЦПК також вбачається вагома роль органу опіки та піклування, який зобов`язаний надати ґрунтовне подання суду щодо призначення опікуна, при цьому саме на вказаний орган покладається обов`язок знайти особу, яка за своїми якостями (стан здоров`я, родинні зв`язки тощо) найбільш ефективно для особи, визнаної недієздатною, може виконувати обов`язки опікуна.
Тому, оцінивши подані докази у їх сукупності, суд прийшов до переконання, що звернення заявника є обґрунтованим, обставини, наведені ним, знайшли підтвердження під час судового розгляду справи, є передбачені законом підстави для задоволення заявлених вимог заяви, а відтак такі підлягають задоволенню.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною,встановити наднею опікута призначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном ОСОБА_3 .
Згідно ч. 1 ст. 40 ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Згідно ч.ч. 6, 7 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною першою цієї статті.
Відповідно до приписів законодавства у справах про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності ЦПК передбачається періодичний судовий контроль за наявністю/продовженням існування підстав для обмеження чи позбавлення особи дієздатності (принцип, визначений у рішеннях ЄСПЛ «Наталія Михайленко проти України» (2013), «Станєв проти Болгарії» (2012).
Відповідні положення статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, передбачають те, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом.
Керуючись ст. ст. 39, 40, 60 Цивільного кодексу України, ст. ст. 19, 76-81, 263-265, 295-300 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_1 , недієздатною.
Встановити опіку над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Призначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає за адресою АДРЕСА_1 , опікуном ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановити строк дії рішення суду в частині визнання недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю 2 (два) роки.
Роз`яснити заявнику, що його право відповідно до ч. 7 ст. 300 ЦПК України звернутися до суду з клопотанням про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного рішенням суду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з часу складання повного судового рішення до Львівського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , який проживає за адресою АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Сокільницька сільська рада Львівського району Львівської області, ЄДРПОУ 04369682, місцезнаходження 81130, с. Сокільники, вул. Січових Стрільців, 1, Львівського району Львівської області.
Повний текст рішення виготовлено 27.01.2025.
Суддя Д.А. Кукса
Присяжні В.С. Боцвін
П.Я. Скочиляс
Суд | Пустомитівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2025 |
Оприлюднено | 29.01.2025 |
Номер документу | 124690726 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Пустомитівський районний суд Львівської області
Кукса Д. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні