Ухвала
від 27.01.2025 по справі 2-1294/06
ПУСТОМИТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2-1294/06 Провадження № 2/450/1003/25

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2025 року суддя Пустомитівського районного суду Львівської області Мусієвський В.Є., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до зацікавлених осіб Пустомитівської міської ради, Львівського обласного державного комунального бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки, про визначення часток у спільному майні,-

в с т а н о в и в:

30 жовтня 2006 року Пустомитівським районним судом Львівської області отримано позовну заяву ОСОБА_1 до зацікавлених осіб Пустомитівської міської ради, Львівського обласного державного комунального бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки, про визначення часток у спільному майні.

09 грудня 2024 року до Пустомитівського районного суду Львівської області надійшов запит приватного нотаріуса Львівського районного нотаріального округу Львівської області Моісєєвої О.Я. № 288/02-14 від 02 грудня 2021 року, в якому просила надати належним чином оформлене рішення Пустомитівського районного суду Львівської області від 2006 року у зв`язку із заведенням спадкової справи № 59/2024 від 12 червня 2024 року після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 .

Із акту про результати службового розслідування по факту виявлення цивільної справи в архіві суду, у якій відсутнє кінцеве процесуальне рішення, від 20 січня 2025 року вбачається, що у процесі проведення службового розслідування комісія прийшла до висновку, що провадження по цивільній справі № 2-1294/06 за позовом ОСОБА_1 до зацікавлених осіб Пустомитівської міської ради, Львівського обласного державного комунального бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки, про визначення часток у спільному майні, яке розподілено для розгляду судді Матвієнко А.І., не закінчено.

Розпорядженням № 1 від 24 січня 2025 року та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Пустомитівського районного суду Львівської області визначено головуючого суддю Мусієвського В.Є.

Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, приходжу до наступного висновку.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до статті 25 ЦК України здатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження. Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

У статті 26 ЦК України визначено, що усі фізичні особи є рівними у здатності мати цивільні права та обов`язки. Фізична особа має усі особисті немайнові права, встановлені Конституцією України та цим Кодексом. Фізична особа здатна мати усі майнові права, що встановлені цим Кодексом, іншим законом. Фізична особа здатна мати інші цивільні права, що не встановлені Конституцією України, цим Кодексом, іншим законом, якщо вони не суперечать закону та моральним засадам суспільства. Фізична особа здатна мати обов`язки як учасник цивільних відносин.

Згідно частини першої статі 42 ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи.

У статті 46 ЦПК України визначено, що здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи.

Частиною першою статті 47 ЦПК України передбачено, що здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.

У відповідності до ч. 1 ст. 48 ЦПК України сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач.

Процесуальне правонаступництво це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.

Згідно з частиною першою статті 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Як вбачається із запиту приватного нотаріуса Львівського районного нотаріального округу Львівської області Моісєєвої О.Я. № 288/02-14 від 02 грудня 2021 року, який отримано Пустомитівським районним судом Львівської області 09 грудня 2024 року, ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто до відкриття провадження у даній справі та відповідно до набуття нею процесуального статусу позивача.

Пунктом 6 ч. 1 ст. 186 ЦПК України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які звернулися із позовною заявою або до яких пред`явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Зі змісту ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

ЦПК України не містить норм, які б передбачали можливість здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі.

У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не брала участі у цьому процесі.

Отже, процесуальне правонаступництво тісно пов`язане з матеріальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому, незалежно від підстав матеріального правонаступництва, процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.

Таким чином, процесуальне правонаступництво у разі смерті фізичної особи в порядку статті 55 ЦПК України можливе шляхом залучення правонаступника померлої сторони (учасника) та лише за умови, що смерть фізичної особи настала після звернення позивача до суду та відкриття провадження у справі, адже залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, суперечить принципам цивільного судочинства, є порушенням прав, свобод та інтересів третіх осіб.

Відсутність у позивача цивільної процесуальної дієздатності на момент відкриття провадження у справі свідчить про неправомірність виникнення цивільного процесу, тобто, що провадження по даній справі не підлягає відкриттю і справа за позовом не підлягає розгляду у суді в порядку цивільного судочинства. Зазначене, стосується також і обставин, коли провадження у справі відкрито та розглядається судами першої та апеляційної інстанції, втім позивач помер ще до відкриття провадження у справі, відтак суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, так як справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Якщо правонаступництво у справі допускається, то правонаступників можна залучити тільки у випадку, коли смерть особи сталася після набуття нею статусу сторони у справі, тобто після відкриття провадження у справі.

Саме такого висновку дійшов Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 20.06.2019 у справі № 185/998/16.

Аналогічні за змістом висновки викладені у постановах Верховного Суду у справах №127/328/17 від 18.12.2019 року, №686/29393/20 від 30.06.2022 року, № 755/14779/21 від 30.10.2023 року.

З врахуванням наведеного, приходжу до висновку про необхідність відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до зацікавлених осіб Пустомитівської міської ради, Львівського обласного державного комунального бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки, про визначення часток у спільному майні.

Керуючись ст. ст. 4, 42, 46-48, 55, 186, 263 ЦПК України, ст.ст. 25, 26 ЦК України, суддя,-

п о с т а н о в и в:

Відмовити у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до зацікавлених осіб Пустомитівської міської ради, Львівського обласного державного комунального бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки, про визначення часток у спільному майні.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного суду.

Суддя Мусієвський В.Є.

СудПустомитівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення27.01.2025
Оприлюднено29.01.2025
Номер документу124690739
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —2-1294/06

Ухвала від 27.01.2025

Цивільне

Пустомитівський районний суд Львівської області

Мусієвський В. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні