Ухвала
від 27.01.2025 по справі 684/32/25
СТАРОСИНЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

СТАРОСИНЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

Справа № 684/32/25

Провадження № 2-о/684/8/2025

27 січня 2025 року селище Стара Синява

Суддя Старосинявського районного суду Хмельницької області Волошин Р.Р., ознайомившись з матеріалами заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Старосинявська селищна рада про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,

в с т а н о в и в:

23 січня 2025 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Старосинявського районного суду Хмельницької області, заінтересована особа: Старосинявська селищна рада Хмельницької області про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, заінтересована особа Старосинявська селищна рада Хмельницької області.

Ознайомившись з матеріалами даної заяви, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження з огляду на наступне.

Згідно зі ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану, при цьому в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне.

Відповідно до Постанови ПленумуВерховногосудуУкраїни за№5від31.03.1995року«Просудову практикувсправахпро встановленняфактів,щомаютьюридичне значення» роз`яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення факту, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Як роз`яснено у пункті 2 Постанови ПленумуВерховногоСудуУкраїни від30травня2008рокуза№7«Просудовупрактику усправахпроспадкування» справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

При розгляді вказаних матеріалів судом встановлено, що 02.05.2023 Старосинявським районним судом Хмельницької області постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі № 684/225/23 (провадження 2-о/684/24/2023) за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Старосинявська селищна рада Хмельницької області про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Із змісту ухвали від 02.05.2023 вбачається, що суд встановив:

«Із заяви ОСОБА_1 вбачається, що його мати ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , але за життя 31.01.1996 склала заповіт на внука ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . ОСОБА_3 за життя не оформив право власності на спадкове майно згідно заповіту на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 0,6170 га для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства. Крім того, заявник звернувся до державного нотаріуса, щодо оформлення спадкових прав після смерті матері ОСОБА_2 , однак 14.03.2023 отримав роз`яснення про необхідність звернення до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини, проте в заяві він не зазначає про звернення до суду з такою вимогою. Окрім цього встановлено, що після смерті ОСОБА_3 , окрім заявника є інший спадкоємець, так як судом вирішувалось питання про стягненя алментів з ОСОБА_3 на утримання неповнолітнього сина. Таким чином, заява ОСОБА_1 , повинна розглядатися за правилами позовного провадження, оскільки він звернувся до суду з вимогою про встановлення факту, що має юридичне значення, який може вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними, в тому числі неповнолітньої дитини ».

Однак, як слідує із заяви від 23.01.2024 заявник не вказує про спадкоємця ОСОБА_3 і не зазначає про наявність у нього права на спадкування.

Виходячи із змісту заяви, заявник фактично намагається довести, що лише він є спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач застосував спосб захисту, який не узгоджується із положенням статті 16 ЦК України. Вказаний юридичний факт підлягає встановленню при вирішенні спадкового спору, а не як окрема позовна вимога.

Відповідно до ч. 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право.

Дослідивши матеріали заяви, суд приходить до висновку, що вказана заява не підлягає розгляду в порядку окремого провадження, а тому у відкритті провадження слід відмовити, оскільки заявник звернувся до суду з вимогою про встановлення факту, що має юридичне значення, який може вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними, в тому числі неповнолітньої дитини.

Роз`яснити, що на підставі ч.6 ст.294 ЦПК України, заявник не позбавлений права звернення до суду за захистом своїх прав в порядку позовного провадження на загальних підставах.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 293, 294, 315, 353 ЦПК України,

п о с т а н о в и в:

Відмовити у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Старосинявська селищна рада про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Роз`яснити заявнику, що відмова у відкритті провадження по справі в порядку окремого провадження не перешкоджає звернутися до суду за захистом порушеного права у порядку позовного провадження.

Ухвала може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.

Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому повної ухвали суду.

Суддя Роман ВОЛОШИН

СудСтаросинявський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення27.01.2025
Оприлюднено29.01.2025
Номер документу124692052
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:

Судовий реєстр по справі —684/32/25

Ухвала від 27.01.2025

Цивільне

Старосинявський районний суд Хмельницької області

Волошин Р. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні