Рішення
від 23.01.2025 по справі 155/1838/24
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №155/1838/24

Провадження №2-о/155/34/25

ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.01.2025 м. Горохів

Горохівський районний суд Волинської області

в складі:

головуючого судді - Яремчук С.М.,

з участю секретаря судового засідання - Задурської К.М.,

заявника - ОСОБА_1 ,

представника заявника ОСОБА_2 ,

заінтересованої особи - ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Горохів цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особа: ОСОБА_3 , Мар`янівська селищна рада Луцького району Волинської області, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи ОСОБА_3 , Мар`янівська селищна рада Луцького району Волинської області.

Свої вимоги мотивує тим, що, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_4 , після смерті якого відкрилася спадщина. До складу спадкового майна входить, зокрема, земельна частка (пай) розміром 2,56 га в умовних кадастрових гектарах, що підтверджується Сертифікатом на право приватної власності на земельну частку (пай). Вказує, що спадкодавець заповіт не складав, тому спадкування буде відбуватися за законом. Спадщину після смерті спадкодавця вона прийняла шляхом постійного проживання разом із спадкодавцем на час смерті, оскільки останній переїхав до заявниці на постійне проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Однак зареєстроване місце проживання спадкодавця: АДРЕСА_2 . Даний переїзд був зумовлений необхідністю здійснення заявником за спадкодавцем постійного стороннього догляду внаслідок його похилого віку. З врахуванням наведеного, заявник просить суд ухвалити рішення, яким встановити факт, що вона дійсно постійно проживала разом з ОСОБА_4 , уродженцем села Галичани Горохівського району Волинської області на час відкриття спадщини, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою судді Горохівського районного суду Волинської області від 06 листопада 2024 року дану заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Витребувано у приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Голодевич Г.С. витяг зі Спадкового реєстру про наявність спадкових справ до майна померлого ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також заповітів, посвідчених від його імені, а у випадку заведення спадкової справи на ім`я спадкодавця - належним чином завіреної її копії.

Ухвалою Горохівського районного суду Волинської області від 02 грудня 2024 року до участі у справі залучено заінтересовану особу - Мар`янівську селищну раду Луцького району Волинської області.

Заявник ОСОБА_1 та представник ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримали заяву з підстав, викладених в ній, просили її задовольнити.

Заінтересована особа ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснила, що не претендує на спадщину після смерті батька та не заперечує щодо задоволення заяви.

Представник заінтересованої особи Мар`янівська селищна рада Луцького району Волинської області в судове засідання не з`явився, жодних клопотань на адресу суду не скерував, щодо задоволення заяви у встановленому законом порядку не заперечив.

Заслухавши пояснення заявника, свідків, перевіривши фактичні обставини справи, дослідивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню за таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується повторним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.7).

Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на спадкове майно до складу якого входить земельна ділянка (пай) в розмірі 2,56 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебуває в колективній власності агрофірми «Незалежність», сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ВЛ №0177782(а.с. 8).

Із дослідженої копії паспорта громадянина України, виданого Горохівським РВ УМВС України у Волинській області 10 жовтня 1996 року, судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Галичани, Горохівського району Волинської області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.6, зворот). Даний факт підтверджується також Витягом з реєстру територіальної громади №2023/004391459 (а.с. 12).

Факт родинних відносин між заявником ОСОБА_1 та спадкодавцем підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , згідно якого батьком ОСОБА_5 є ОСОБА_4 та свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , відповідно до якого ОСОБА_5 20 червня 1973 року уклала шлюб з ОСОБА_6 , прізвище останньої після укладення шлюбу - « ОСОБА_5 » (а.с. 10,11).

Із довідки №385 від 11 жовтня 2024 року, виданої Мар`янівською селищною радою Луцького району Волинської області, вбачається, що спадкодавець ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , а з 2000 року проживав без реєстрації з дочкою ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . Розлучений. Заповіт громадянин ОСОБА_4 в Галичанській сільській раді не посвідчувався. Спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_4 є: дочка ОСОБА_1 , 1956 р.н., адреса місця реєстрації АДРЕСА_1 та дочка ОСОБА_3 , 1963 р.н., адреса реєстрації місця проживання: м. Горохів Луцький район Волинська область (а.с.9).

Будучи спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_4 , заявниця ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Волинської області Голодевич Г.С. з метою оформлення спадкових прав.

Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 28 жовтня 2024 року №362/02-31, приватний нотаріус Луцького районного нотаріального округу Волинської області Голодевич Г.С. відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай), що належав ОСОБА_4 у зв`язку з тим, що спадкоємець пропустила строк прийняття спадщини (а.с. 14).

26 листопада 2024 року на запит суду від приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Волинської області Голодевич Г.С. за №388/01-09 від 13.11.2024р. надійшли матеріали спадкової справи з додатками.

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №79130856 від 13.11.2024р. за вказаними параметрами запиту у Спадковому реєстрі інформація відсутня. Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №79129071 від 13.11.2024р., після померлого ОСОБА_4 заведено спадкову справу №82/2024, номер у спадковому реєстрі 73195150. Із матеріалів спадкової справи вбачається, що 28 жовтня 2024 року ОСОБА_1 подала нотаріусу заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом.

Інших спадкоємців, які б прийняли спадщину чи претендують на спадкове майно, судом не встановлено.

Отже, встановлення факту, що має юридичне значення, необхідне заявнику для оформлення спадщини.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_8 та ОСОБА_9 підтвердили факт постійного проживання ОСОБА_1 з ОСОБА_4 на час смерті останнього за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначили, що ОСОБА_4 проживав спільно з дочкою з 2000 року.

Свідки ОСОБА_8 та ОСОБА_9 попереджені судом про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиві показання і відмову від дачі показань за ст.ст.384, 385 КК України, що підтверджується їх підписом, тому у суду відсутні підстави ставити під сумнів дані покази.

В статті 55 Конституції України закріплено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Частиною 1 статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Частиною 1 статтею 294 ЦПК України, визначено що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені юридичні факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно з роз`ясненнями, що викладені в п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» судам роз`яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Відповідно до абз. 2 п. 2 постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Звертаючись до суду із заявою про встановлення факту спільного проживання з спадкодавцем по день смерті останнього, заявник зазначила, що такий факт потребує встановлення для можливості реалізації нею права на отримання спадщини.

Так, місцем проживання фізичної особи згідно з частиною першою статті 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

Статтями 2,3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Таким чином, відсутність реєстрації місця проживання заявника за місцем проживання спадкодавця згідно зі статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» не є абсолютним підтвердженням тої обставини, що заявник не проживав з спадкодавцем до дня смерті останнього.

У пункті 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Підтвердженням цього може бути їх реєстрація за таким місцем проживання, пояснення свідків, представників житлово-експлуатаційної організації.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до положень ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Аналізуючи встановлені обставини та наявні в матеріалах справи письмові докази, враховуючи фактичні дані, які в них містяться, показання свідків, суд вважає доведеною обставину, що ОСОБА_1 постійно проживала зі спадкодавцем ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 до дня його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Надані заявником докази, показання свідків суд визнає належними і допустимими для встановлення юридичного факту, оскільки ці докази містять у собі інформацію щодо предмета розгляду, вони логічно пов`язані з тими обставинами, які підтверджують факт постійного проживання на час відкриття спадщини разом зі спадкодавцемза адресою: АДРЕСА_1 .

Встановлення вказаного факту необхідно заявнику для реалізації свого права на отримання спадщини після смерті спадкодавця.

З огляду на наведені положення закону та враховуючи встановлені судом обставини справи, відсутність спору про право, суд вважає за можливе заяву задовольнити повністю.

Згідно ч.7 ст. 294 ЦПК України судові витрати у справах окремого провадження не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом. Відтак, судові витрати слід залишити за заявницею ОСОБА_1 .

Керуючись статтями 4, 13, 77-81, 89, 263, 264, 265, 268, 273, 293, 294, 315, 354 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву задовольнити повністю.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , постійно проживала разом з ОСОБА_4 на час відкриття спадщини, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторонами по справі є:

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ;

Заінтересована особа: ОСОБА_3 , адреса проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП: відсутній;

Заінтересована особа: Мар`янівська селищна рада Луцького району Волинської області, місцезнаходження: селище Мар`янівка, вулиця Незалежності, будинок 26, Луцький район, Волинська область, код ЄДРПОУ: 04334933.

Повний текст судового рішення складено 27.01.2025 р.

Суддя Горохівського районного суду

Волинської області Яремчук С.М.

СудГорохівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення23.01.2025
Оприлюднено30.01.2025
Номер документу124692479
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —155/1838/24

Рішення від 23.01.2025

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Яремчук С. М.

Рішення від 23.01.2025

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Яремчук С. М.

Ухвала від 02.12.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Яремчук С. М.

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Яремчук С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні