27.01.25
22-ц/812/29/25
Провадження № 22-ц/812/29/25
У Х В А Л А
27 січня 2025 року м. Миколаїв
справа № 479/747/24
Миколаївський апеляційний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Лівінського І.В.,
суддів: Кушнірової Т.Б., Царюк Л.М.,
із секретарем судового засідання Богуславською О.М.,
за участю представника позивачки ОСОБА_1 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку спрощеного позовного провадження питання про залучення правонаступників ОСОБА_2 у цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визнання заповіту нікчемним,
в с т а н о в и в:
В проваджені Миколаївського апеляційного суду знаходиться цивільна справа за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на ухвалу Кривоозерського районного суду Миколаївської області від 04 жовтня 2024 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визнання заповіту нікчемним.
З копії актового запису про смерть № 169 від 10 червня 2024 року складеного Кривоозерським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) вбачається, що відповідач ОСОБА_2 , який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Миколаївського апеляційного суду від 25 листопада 2024 року провадження у справі було зупинено до залучення до участі у справі правонаступників ОСОБА_2
23 грудня 2024 року апеляційним судом було направлено запит приватному нотаріусу Первомайського районного нотаріального округу Миколаївської області Шинкарук Н.І. про надання інформації, щодо осіб, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2
06 січня 2025 року на адресу суду надійшла копія спадкової справи №118/2024 на майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
З копії спадкової справи вбачається, що після смерті ОСОБА_2 спадщину за заповітом прийняли ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які є сином та дружиною спадкодавця.
Відповідно до статті 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.
Підставою процесуального правонаступництва є наступництво в матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони, зокрема, внаслідок смерті, зі спірних чи встановлених судом правовідносин майнового характеру. При процесуальному правонаступництві всі процесуальні дії, виконані попередником, є обов`язковими для правонаступника.
Відповідно до статті 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не брала участі у цьому процесі.
Отже, процесуальне правонаступництво тісно пов`язане з матеріальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому незалежно від підстав матеріального правонаступництва, процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.
За таких обставин, колегія суддів вважає за необхідне застосувати процесуальне правонаступництво, відповідно до вимог статті 55 ЦПК України, які допускають залучення до участі у справі правонаступника на будь-якій стадії процесу, а тому до участі у справі необхідно залучити правонаступників померлого ОСОБА_2 , а саме його сина ОСОБА_4 та дружину ОСОБА_5 .
Керуючись статтями 55, 367, 368 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Залучити до участі у цивільній справі № 479/747/24 як правонаступників відповідача ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , його дружину ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 та сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Направити ОСОБА_4 , ОСОБА_5 копію позовної заяви, копію рішення місцевого суду та копію апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду.
ГоловуючийІ.В. Лівінський Судді Т.Б. Кушнірова Л.М. Царюк
Повний текст судового рішення виготовлено 27 січня 2025 року.
Суд | Миколаївський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2025 |
Оприлюднено | 29.01.2025 |
Номер документу | 124693188 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Миколаївський апеляційний суд
Лівінський І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні