Рішення
від 23.01.2025 по справі 524/12009/24
АВТОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРЕМЕНЧУКА

Справа № 524/12009/24

Провадження №2/524/1710/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.01.2025

Автозаводський районний суд міста Кременчука в складі:

головуючого судді Ковальчук Т.М.,

за участю секретаря судових засідань Воблікової І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення правил роздрібного ринку електричної енергії,

УСТАНОВИВ:

У жовтні 2024 року Акціонерне товариство «Полтаваобленерго» (далі АТ «Полтаваобленерго») звернулося до суду з позовом, у якому просило стягнути з ОСОБА_1 (далі відповідач, ОСОБА_1 ) 35093,91 грн недоврахованої електричної енергії внаслідок порушення правил роздрібного ринку електричної енергії, 589,82 грн вартості виконаних робіт (проведення позачергової технічної перевірки), а також 3028,00 грн понесених судових витрат.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 17 листопада 2023 року уповноважені представники АТ «Полтаваобленерго» під час перевірки за адресою: АДРЕСА_1 виявили порушення пунктів 1.2.1, 2.3.1, підпунктів 1, 20 пункту 5.5.5, пунктів 8.2.4, 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року №312 (далі ПРРЕЕ) пункту 5.2.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року №310 (далі ККОЕЕ), пунктів 11.9.1, 11.9.2 Кодексу системи розподілу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року №310 (далі КСР), які полягали у самовільному підключенні електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу поза розрахунковим засобом обліку електроенергії з порушенням схеми обліку. За фактом виявленого порушення у присутності відповідача складено Акт № 000116820 про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії. Зауважень до складеного акту та виявлено порушення відповідач не мала, отримала другий примірник акта, про що свідчить підпис ОСОБА_1 . На підставі висновків зазначеного акта та відповідно до розділу 8.4 ПРРЕЕ виконано розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, яка склала 4664 кВт*год на суму 35093,91 грн.

Посилаючись на вказані обставини, позивач просить стягнути з відповідача на його користь вартість необлікованої електричної енергії, внаслідок порушення ПРРЕЕ, у сумі 35093,91 грн, вартість виконаних робіт (проведення позачергової технічної перевірки) у сумі 589,82 грн та судові витрати у сумі 3028,00 грн.

Ухвалою від 23 жовтня 2024 року Автозаводський районний суд міста Кременчука відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Позивач у судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, направив до суду заяву про розгляд справи без участі його представника, проти заочного розгляду справи не заперечував.

Відповідач у судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (про що свідчать поштові розписки про отримання судового повідомлення, наявні в матеріалах справи), із клопотанням про відкладення розгляду справи не зверталася, своїм правом подати відзив на позовну заяву не скористалася.

Згідно з частиною першою статті 174 ЦПК України при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини восьмої статті 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Частиною першоюстатті 280ЦПК Українипередбачено,що судможе ухвалитизаочне рішенняна підставінаявних усправі доказівза одночасногоіснування такихумов:1)відповідач належнимчином повідомленийпро дату,час імісце судовогозасідання;2)відповідач нез`явився всудове засіданнябез поважнихпричин абобез повідомленняпричин;3)відповідач неподав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Зі змісту статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР, убачається, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

У рішеннях ЄСПЛ, зокрема звертає увагу, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

За наведених обставин, відповідно до вимог частини першої статті 281 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи та ухвалити у справі заочне рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.

За даними відділу Реєстру територіальної громади Автозаводської районної адміністрації Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значиться зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 .

З 01 січня 2019 року АТ «Полтаваобленерго» є оператором системи розподілу електричної енергії та надає послуги з постачання електричної енергії. Відповідно до пункту 1.2.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та постачання електричної енергії. ПРРЕЕ є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

17 грудня 2018 року ПАТ «Полтаваобленерго» та ОСОБА_1 уклали договір №1150266947 про користування електричною енергією (а.с. 6).

АТ «Полтаваобленерго» здійснює розподіл електричної енергії, зокрема, за адресою: АДРЕСА_1 , за особовим рахунком № НОМЕР_1 .

Починаючи з 01 січня 2019 року відносини між АТ «Полтаваобленерго» та споживачами врегульовані публічним договором про надання послуг з розподілу електричної енергії.

З висновків акта про порушення №00011682 від 17 листопада 2023 року, складеного представниками АТ «Полтаваобленерго», убачається виявлення факту самовільного підключення електричної проводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи, поза розрахунковим засобом обліку електроенергії х порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконане дротом від вхідних клем ввідного автомата на вхідні клеми вихідного автомата фазний провід, а нульовий провід приєднано до корпусу щитової, що призвело до несанкціонованого відбору електроенергії. Під час контрольного огляду контролер мав можливість виявити зазначене порушення. Під час включення навантаження лічильник не обліковував спожиту електроенергію. Споживачу було продемонстровано виявлене порушення (а.с. 17).

Факт правопорушення зафіксовано актом №00011682 від 17 листопада 2023 року, який складений контролерами АТ «Полтаваобленерго», зауважень до складеного акта ОСОБА_1 не мала, другий примірний акта отримала, про що свідчить її підпис. До акта про порушення додається: схема електроживлення споживача, акти технічної перевірки, акти про пломбування речового доказу, зразок виміру дроту, фото, відео телефону (а.с. 17).

Відповідно до протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачем ПРРЕЕ №45 від 06 грудня 2023 року сума вартості електричної енергії, не блікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, складає 4664 кВт*год на суму 35093,91 грн. Споживач ОСОБА_1 не була присутня на засіданні комісії, у зв`язку з чим їй поштою 07 грудня 2023 року направлено протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачем ПРРЕЕ №45 від 06 грудня 2023 року, розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ (а.с. 22, 23).

Спірні правовідносини регулюються Законом України від 13 квітня 2017 року №2019-VIII «Про ринок електричної енергії» та ПРРЕЕ.

Згідно з частиною першою статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Частиною другою статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Відповідно до пунктів 1.1.1, 1.1.2 глави 1.1 розділу ПРРЕЕ вони регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають підвизначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. До споживачів електричної енергії належать фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Згідно з пунктом 2.3.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку.

Відповідно до підпункту 8 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

Згідно з пунктом 8.2.4 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

За правилами пункту 8.2.5 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

У пункті8.2.6глави 8.2розділу VIIIПРРЕЕ,зокрема,визначено,що Акт пропорушення розглядаєтьсякомісією зрозгляду актівпро порушення,що створюєтьсяоператором системиі маєскладатися неменше ніжз трьохуповноважених представниківоператора системи. Споживачмає правобути присутнімна засіданнікомісії зрозгляду актівпро порушення.Споживач маєбути повідомленийоператором системипро місце,час ідату засіданнякомісії непізніше ніжза 7календарних днівдо призначеноїдати засідання.Рішення комісіїоформлюється протоколом,копія якоговидається споживачу. У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності). У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ (абзац перший пункту 8.4.1 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ).

Відповідно до підпункту 7 пункту 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.

Підпунктом 2 пункту 8.4.8 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ установлено,що кількість днів,протягом якихспоживання електричноїенергії здійснювалосяз порушеннямвимог цихПравил,визначається виходячиз кількостіробочих днівелектроустановки споживача(крімвипадків фіксаціїзасобами комерційногоабо технічногообліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил), якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

За правилами пункту 6.5.16 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП №311 від 14 березня 2018 року, у разі проведення позачергових контрольного огляду, технічної перевірки, перевірки програмування, перевірки правильності роботи та/або експертизи, а також ремонту або заміни ЗКО вартість робіт оплачується, якщо інший порядок не передбачений законом: власником ЗКО чи стороною, що відповідає за технічний стан та/або збереження ЗКО, якщо виявлено порушення схеми комерційного обліку електричної енергії, умисне пошкодження або викрадення ЗКО його власником чи стороною, яка відповідає за технічний стан та/або збереження ЗКО.

Відповідно до матеріалів справи, 17 листопада 2023 року працівники філії АТ «Полтаваобленерго» за адресою: АДРЕСА_1 , виявили порушення пунктів 1.2.1, 2.3.1, підпунктів 1, 20 пункту 5.5.5, пунктів 8.2.4, 8.4.2 ПРРЕЕ, пункту 5.2.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року №310 ККОЕЕ, пунктів 11.9.1, 11.9.2 КСР, які полягали у самовільному підключенні електропроводки до електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу поза розрахунковим засобом обліку електроенергії з порушенням схеми обліку, про що складено акт про порушення №00011682 (а.с. 17).

Акт складено та підписано представниками АТ «Полтаваобленерго» контролерами Кузнєцовою О., ОСОБА_2 у присутності ОСОБА_1 .

Отже, акт про порушення від 17 листопада 2023 року № 00011682 складено відповідно до вимог ПРРЕЕ.

Суд перевірив розрахунок обсягу та вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, згідно з яким за період 184 дні із 17 травня 2023 року до 17 листопада 2023 року нараховано 35093,91 грн; розрахунок здійснено відповідно до вимог пункту 8.4.11 ПРЕЕ.

Ураховуючи наведене, суд вважає, що вартість необлікованої електричної енергії, внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, яка підлягає стягненню з відповідача на користь АТ «Полтаваобленерго», складає 35093,91 грн.

Відповідач під час розгляду справи не надав суду жодних належних і достатніх доказів, які б спростували факт порушення ПРРЕЕ.

Ураховуючи, що на підставі зібраних доказів у справі встановлено, що відповідач допустив порушення правил роздрібного ринку електричної енергії, внаслідок чого позивачу завдано збитків в розмірі 35093,91 грн, а також 589,82 грн у вигляді вартості виконаних робіт (проведення позачергової технічної перевірки), суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Керуючись статтями 10, 12, 13, 76-81, 141, 263-265, 280-289, 352, 354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов акціонерного товариства «Полтаваобленерго» до ОСОБА_1 про відшкодування вартості за необліковану електричну енергію внаслідок порушення правил роздрібного ринку електричної енергії.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення правил роздрібного ринку електричної енергії, у сумі 35093 (тридцять п`ять тисяч дев`яносто три) грн 91 коп, вартість позачергової технічної перевірки правильності роботи засобу обліку в сумі 589 (п`ятсот вісімдесят дев`ять) грн 82 коп. та 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00коп. сплаченого судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. В такому випадку рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Акціонерне товариство «Полтаваобленерго», ЄДРПОУ 00131819, місцезнаходження: вул. Старий Поділ, буд. 5, м. Полтава.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Суддя Т.М. Ковальчук

СудАвтозаводський районний суд м.Кременчука
Дата ухвалення рішення23.01.2025
Оприлюднено29.01.2025
Номер документу124694647
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —524/12009/24

Рішення від 23.01.2025

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Ковальчук Т. М.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Ковальчук Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні