КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м.ПОЛТАВИ
Справа №552/5881/24
Провадження № 2/552/221/25
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.01.2025 року Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді Кузіної Ж.В.
секретаря судового засідання Данько М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась в Київський районний суд м.Полтави з позовом до відповідача про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що вона є рідною бабусею онуків ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Батьками неповнолітніх детей є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 . У лютому 2022 року онуки з матір`ю ОСОБА_4 виїхали до Польщі. Згідно свідоцтва про смерть від 11.04.2022 року ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у Польщі м. Прушкув. Відповідач матеріально дітям не допомагає, життям синів не цікавиться. Також вказує, що онуки з боку батька піддавалися домашньому насильству. Зважаючи на таку поведінку відповідача та на його ставлення до виконання своїх батьківських обов`язків, вважає, що є всі підстави для позбавлення батьківських прав відповідача та стягнення з нього аліментів на утримання дітей ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку.
Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 09.09.2024 року відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою суду від 18.11.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду.
У судове засідання позивач не з`явилася, належним чном повідомлена про час та місце розгляду справи, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, щодо заочного рішення не заперечує.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, причина неявки невідома, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Відповідно додовідки від 17.12.2024року наофіційному веб-сайтіКиївського районногосуду м.Полтави розміщенооголошення про виклик ОСОБА_2 в судовезасідання.З опублікуваннямоголошення провиклик відповідачіввважаються повідомленимипро дату,час імісце розглядусправи.Отже,відповідачі належнимчином повідомленіпро часі місцерозгляду справи.
Представник третьої особи Служба у справах дітей виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради у судове засідання не з`явились надали до суду заяву про розгляд справи у їх відстуність, просять врахувати інтереси неповнолітніх дітей.
Враховуючи наявність в справі достатніх матеріалів про права та правовідносини сторін, приймаючи до уваги відсутність підстав, передбачених ст.223ЦПКУкраїни для відкладення розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності осіб, що в судове засідання не з`явились.
Суд, керуючись ст. 280 ЦПК України, враховуючи відсутність відповідних заперечень від позивача та не подання відзиву відповідачем ухвалив слухати справу за відсутності відповідача, який не з`явився на підставі наявних у матеріалах справи даних та доказів, з ухваленням заочного рішення.
Суд, дослідивши докази по справі, дійшов до наступного висновку.
Судом установлено, що батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвами про народження дітей.
ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть виданого Республікою Польща, Воєводство Мазовецьке, Відділ реєстрації актів цивільного стану м. Прушкув.
На даний час ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_1 проживають разом зі своєю бабусею ОСОБА_1 позивачем по справі.
З висновку виконавчого комітету Київської районної в м. Полтава ради від 26.11.2024 року вбачається доцільність позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно синів ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Даним висновком установлено, що відповідач ОСОБА_2 під час телефонної розмови повідомив службі , що проживає у м. Києві, обіцяв з`явитися до служби, оскільки перебував у м. Полтаві, проте не з`явився. 15.11.2024 року був запрошений на засідання комісії з питань захисту прав дітей, проте не з`явився. Зі слів бабусі батько на протязі останніх двох років участі у вихованні дітей не приймав. Батько не знайомий із класними керівниками синів, до школи ніколи не приходив, не телефонує, батьківські збори не відвідує.
Враховуючи вищевикладене, виконавчий комітет Київської районної в м.Полтаві ради, як орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначити опікуном його бабусю ОСОБА_1 та відносно неповнолітнього сина ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 та призначити піклувальника його бабусю ОСОБА_1 .
Таким чином матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_2 не виконує батьківські обов`язки по вихованню та утриманню синів, не вчиняє ніяких дій, які б свідчили про батьківську турботу та бажання спілкуватися з дітьми.
Позбавлення батьківських прав, які надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків.
Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка має серйозні правові наслідки як для батьків, так і для дитини, встановлені статтею 166 СК України, то позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.
Статтею 3 Конвенції про права дитини встановлено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці Конвенції зобов`язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки батьків…, які відповідають за неї за законом.
Держави-учасниці Конвенції забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї… (ст.9 Конвенції про права дитини).
Статтями 18, 27 Конвенції про права дитини встановлено, що батьки несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку. Батьки, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину (ч.ч.1, 2, 3, 4 ст.150 СК України).
Здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом (ст.155 СК України).
Статтею 164 СК України передбачений вичерпний перелік підстав для позбавлення батьківських прав. Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він, зокрема, ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини (п.2 ч.1 ст.164 СК України).
Відповідно до ч. 3ст. 181 СК Україниза рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів. Відповідно до ч. 2ст. 182 СК Українирозмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Згідно зіст. 182 СК Українипри визначенні розміру аліментів суд враховує: 1)стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2)стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3)наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1)наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2)доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4)інші обставини, що мають істотне значення.
Згідно ч.1 ст. 243 СК України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування.
Відповідач ОСОБА_2 ухиляється від виконання батьківських обов`язків по вихованню своєх дітей, що підтверджується дослідженими у судовому засіданні доказами, у зв`язку із чим на підставі п. 2 ч. 1 ст.164СК України та з урахуванням досліджених доказів, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 1ст. 169 СК Українимати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.
Відповідно до ч.ч. 2 і 3 ст.166СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Відповідач ОСОБА_2 , є батьком ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , тому не звільняється від обов`язку щодо утримання своїх дітей, зобов`язаний утримувати їх до досягнення дітьми повноліття, отже з відповідача на користь позивача на утримання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підлягають стягненню аліменти у розмірі 1/3 (однієї третьої) частки заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку щомісячно, починаючи з 04 вересня 2024 року і до досягнення дітьми повноліття.
Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 2ст. 430 ЦПК Українирішення суду в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає негайному виконанню.
На підставі ст.141ЦПК України із відповідача ОСОБА_2 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1211 грн. 20 коп. за позовну вимогу про стягнення аліментів.
З відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума сплаченого судового збору у розмірі 968 грн. 96 коп.
Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст..ст.10,12,81, 141, 259, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 відносно сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 відносно сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 піклувальником неповнолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 опікуном малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 1/3 (однієї третьої) частки заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку щомісячно, починаючи з 04 вересня 2024 року і до досягнення повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір в розмірі 1211 грн. 20 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на колристь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 968 грн. 96 коп.
Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає негайному виконанню.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової ставки платника податків НОМЕР_2 .
Третя особа: Служба у правах дітей виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради, місцезнаходження: м.Полтава, вул.Решетилівська, ,код ЄДРПОУ 05384703.
Головуючий Ж.В. Кузіна
Суд | Київський районний суд м. Полтави |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2025 |
Оприлюднено | 29.01.2025 |
Номер документу | 124694843 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Київський районний суд м. Полтави
Кузіна Ж. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні