СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Шевченка, 41-а, с-ще Семенівка, Кременчуцький район, Полтавська область, 38200
тел. (05341) 9-17-39, факс (05341) 9-17-39, 9-15-37,inbox@sm.pl.court.gov.ua,
Справа №547/89/25
Провадження №2/547/173/25
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
27 січня 2025 року с-ще Семенівка
Суддя Семенівського районного суду Полтавської області Л.М.Самойленко, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за позовною заявою представника позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Веселоподільський бурякорадгосп" (місцезнаходження: м. Полтава, вул. Решетилівська, буд. 42; код ЄДРПОУ 00384986) адвоката Остапенко Ірини Олександрівни (місце проживання: м. Полтава; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Семенівської селищної ради (місцезнаходження: Полтавська обл., Кременчуцький р-н, с-ще Семенівка, вул. Незалежності, буд. 44; код ЄДРПОУ 22538295), ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ), державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Семенівської селищної ради Каменєва Андрія Васильовича (місцезнаходження: Полтавська обл., Кременчуцький р-н, с-ще Семенівка, вул. Незалежності, буд. 44), державного реєстратора Заїчинської сільської ради Полтавської області Похилець Юлії Миколаївни (місцезнаходження: Полтавська обл., Кременчуцький р-н, с. Заїчинці, вул. Шкільна, буд. 4) про скасування рішень державних реєстраторів про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з одночасним припиненням права комунальної власності на земельну ділянку, права оренди та витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння,
УСТАНОВИЛА:
Представник позивача звернувся до суду із зазначеним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 187 ЦПК України суддя відкриває провадження у справі за відсутності, крім іншого, підстав для залишення позовної заяви без руху.
За правилами ч. 1 ст. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених устаттях 175 і 177 цьогоКодексу,протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Вирішуючи питання прийняття заяви до розгляду та відкриття провадження у справі встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам ст. ст. 175-177 ЦПК України з наступних причин.
Відповідно до п. п. 3, 4, 9 ч. 3 ст. 175 ЦПК Українипозовна заява повинна містити, зокрема: 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; 4) якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.
Згідно з ч. 4 ст. 177 ЦПК Українидо позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Якщо позовна заява має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір за подачу позову сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли у позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Всупереч зазначеним вимогам подана позовна заява не містить зазначення ціни позову.
Відповідно до п.п.2, 9 ч.1ст.176 ЦПК України у позовах про визнання права власності на майно або його витребування ціна позову зазначається вартістю майна, а у позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності ціна позову зазначається дійсною вартістю нерухомого майна, а на нерухоме майно, що належить юридичним особам,- не нижче його балансової вартості.
Згідно п.12 Постанови Пленуму Верховного Суду України №20 від 22.12.1995 року "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності" під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продане в населеному пункті чи місцевості.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 25.08.2020 у справі №910/13737/19 сформулювала висновки щодо питання застосування Закону України "Про судовий збір" в частині визначення розмежування критерію позовних вимог, які мають вартісну оцінку та майновий характер, а також які є вимогами немайнового характеру та не підлягають вартісній оцінці. Згідно з вказаними висновками майновий позов (позовна вимога майнового характеру) - це вимога про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що підлягає грошовій оцінці.Тобто, будь-який майновий спір має ціну. Різновидами майнових спорів є, зокрема, спори, пов`язані з підтвердженням прав на майно та грошові суми, на володіння майном і будь-які форми використання останнього.
Отже, судовий збір з позовної заяви про визнання права власності на майно, стягнення, витребування або повернення майна - як рухомих речей, так і нерухомості - визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру.
Натомість до позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці. Під немайновим позовом слід розуміти вимогу про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що не піддається грошовій оцінці.
Позовними вимогами, зазначеними представником позивача у даній справі є: скасування рішень двох державних реєстраторів про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з одночасним припиненням права комунальної власності на земельну ділянку, права оренди ОСОБА_1 на земельну ділянку та витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння - Семенівської селищної ради.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, вона містить немайнові вимоги та майнову вимогу.
Відповідно до стаття 50 ЦПК України позов може бути пред`явлений спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів. Кожен із позивачів або відповідачів щодо другої сторони діє в цивільному процесі самостійно.
Відповідач - це особа, яка, на думку позивача, або відповідного правоуповноваженого суб`єкта, порушила, не визнала чи оспорила суб`єктивні права, свободи чи інтереси позивача. Відповідач притягається до справи у зв`язку з позовною вимогою, яка пред`являється до нього.
Під змістом позовних вимог розуміються запропоновані позивачем способи захисту свого порушеного права, свободи чи інтересу, а обставинами, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, є конкретні юридичні факти з настанням яких суб`єкти права вступають між собою у спірні правовідносини.
Відповідачами усправі визначено: Семенівську селищну раду, ОСОБА_1 , державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Семенівської селищної ради Каменєва А.В., державного реєстратора Заїчинської сільської ради Полтавської області Похилець Ю.М.
Разом з тим, позивачем всупереч вимогам п.4 ч. ст.175 ЦПК не визначено зміст позовних вимог до кожного з відповідачів, зокрема, до відповідача ОСОБА_1
Об`єднаною Палатою Касаційного цивільного суду Верховного Суду у постанові від 18.09.2023 у справі №58/5118/21 сформовано позицію, що при тлумаченні поняття "вимога" має враховуватися, крім предмета та підстави позову, також суб`єктний склад правовідносин (кількість співвідповідачів). Відтак, навіть за умови пред`явлення однорідних вимог немайнового характеру, пов`язаних між собою однією і тією ж підставою виникнення та поданими доказами, судовий збір щодо кожного відповідача має обраховуватися окремо.
Отже, представнику позивача за вимогами п. 4 ч. 3 ст. 175 ЦПК України необхідно уточнити зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів з урахуванням того, що кожен відповідач діє у цивільному процесі самостійно, а також відповідно врахувати суб`єктий склад правовідносин при обрахуванні судового збору.
Представником позивача при зверненні з даним позовом до суду долучено квитанцію про сплату збору за 3 вимоги немайнового характеру, а саме 7267,20 грн з урахуванням ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" та у зв`язку з тим, що позовна заява подається в електронній формі (застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору).
Однак суд зазначає, що позовна вимога про витребування земельної ділянки з кадастровим номером 5324585600:00:004:0051, площею 31,748 га, розташованої за межами населених пунктів території Семенівської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області з чужого незаконного володіння є позовною вимогою майнового характеру, тому позовна заява повинна містити ціну позову спірного майна та документальні підтвердження дійсної вартості майна на час подання позовної заяви до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно ст.7Закону України"ПроДержавний бюджетна 2025рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2025 року встановлено в розмірі 3028,00 гривень.
Так, згідно ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою сплачується судовий збір в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожному гарантовано право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
При цьому, "право на суд" не є абсолютним, воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, включно з фінансовими. Так, інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовуватися накладенням фінансових обмежень на доступ особи до суду. Вимога сплати зборів цивільними судами у зв`язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права на доступ до суду, яке є саме по собі таким, що суперечить пункту 1 статті 6 Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі").
Зазначені вище недоліки позовної заяви є перешкодою для відкриття провадження у справі.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовну заяву слід залишити без руху та надати представнику позивача строк для усунення вказаних недоліків, повідомивши, що відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Позивачу необхідно зазначити ціну позову відповідно до вимог чинного законодавства, викласти зміст позовних вимог до кожного з відповідачів та доплатити судовий збір з урахуванням ціни позову, суб`єктого складу правовідносин, кількості позовних вимог майнового та немайнового характеру та уже сплаченої суми судового збору.
Ураховуючи зазначене, керуючись ст. ст. 175-177, 185, 261, 353 ЦПК України,
УХВАЛИЛА:
Позовну заяву представника позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Веселоподільський бурякорадгосп" адвоката Остапенко Ірини Олександрівни до Семенівської селищної ради, ОСОБА_1 , державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Семенівської селищної ради Каменєва Андрія Васильовича, державного реєстратора Заїчинської сільської ради Полтавської області Похилець Юлії Миколаївни про скасування рішень державних реєстраторів про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з одночасним припиненням права комунальної власності на земельну ділянку, права оренди, витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння, залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, а саме: зазначити ціну позову відповідно до вимог чинного законодавства, викласти зміст позовних вимог до кожного з відповідачів та доплатити судовий збір з урахуванням ціни позову, суб`єктого складу правовідносин, кількості позовних вимог майнового та немайнового характеру та уже сплаченої суми судового збору.
Попередити позивача, що якщо недоліки заяви не будуть усунуті у зазначений строк, така позовна заява вважатиметься неподаною і буде йому повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Л.М.Самойленко
Суд | Семенівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2025 |
Оприлюднено | 29.01.2025 |
Номер документу | 124695274 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання незаконним акта, що порушує право власності на земельну ділянку |
Цивільне
Семенівський районний суд Полтавської області
Самойленко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні