Рішення
від 27.01.2025 по справі 705/3671/24
УМАНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №705/3671/24

2/705/624/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2025 року м. Умань

Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Годік Леся Сергіївна, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ГЛОБУС» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,

ВСТАНОВИВ:

Представник АКЦІОНЕРНОГОТОВАРИСТВА «КОМЕРЦІЙНИЙБАНК «ГЛОБУС»звернувся досуду зпозовом до ОСОБА_1 про стягненнязаборгованості закредитним договоромта просивстягнути з ОСОБА_1 на користьАТ «КБ«ГЛОБУС» заборгованістьза договоромпро надання комплексу послуг банківського обслуговування в АТ «КБ «ГЛОБУС» від 14.11.2021 в розмірі 23 262,42 грн., витрати по сплаті судового збору в сумі 3028,00 грн. та витрати на професійну правничу (правову) допомогу у розмірі 6 000,00 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що між сторонами 14.11.2021 укладено Договір про надання комплексу послуг банківського обслуговування в АТ «КБ «ГЛОБУС» для фізичних осіб, шляхом подачі Заяви-анкети на приєднання до вказаного Договору. У Заяві-анкеті позичальником зазначено власні персональні дані, погоджено умови кредитування та графік платежів. Підписанням Заяви-Анкети на приєднання до Договору, в т.ч. в електронному вигляді з використанням Електронного підпису, Клієнт беззастережно підтвердив, що на момент укладення Договору ознайомився з повним текстом Договору з додатками (в тому числі Тарифами), повністю розуміє його зміст та погоджується зі всіма умовами Договору та Тарифами, що є чинними на дату укладення Договору. Відповідно до графіку платежів позичальник зобов`язаний у період з моменту отримання кредиту до 1 числа кожного місяця, вказаного у графіку платежів, сплачувати визначену суму платежу в розмірі 1127,61 грн. Відповідач свої зобов`язання по договору надання банківських послуг не виконав і станом на 01.06.2024 внаслідок невиконання ним взятих на себе зобов`язань сума його заборгованості перед позивачем становить 23 262,42 грн., що складається з: 13 773,00 грн. прострочена заборгованість по кредиту; 9489,42 грн. прострочена заборгованість по процентам (комісіям).

Ухвалою суду від 27.06.2024 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного провадження.

Про проведення розгляду справи у спрощеному позовному провадженні позивач та відповідач повідомлені належним чином. Заперечення проти такого розгляду справи від сторін судом у встановлений строк не отримано.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Від відповідача ОСОБА_1 27.11.2024 до суду повернулося рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, з відміткою про отримання копії ухвали про відкриття провадження та позовної заяви з додатками.

Станом на день розгляду справи відповідач відзив на позовну заяву або зустрічну позовну заяву не подав, а тому суд на підставі ч. 8 ст. 178 ЦПК України вирішує справу за наявними матеріалами.

Вивчивши письмові матеріали справи, суд установив такі факти, відповідні їм правовідносини та дійшов такого висновку.

Судом встановлено,що 14.11.2021між сторонамиукладено Договірпро надання комплексу послуг банківського обслуговування в АТ «КБ «ГЛОБУС» для фізичних осіб, шляхом підписання позичальником Заяви-анкети на приєднання до вказаного Договору.

Згідно з вказаним Договором відповідач отримав від позивача у користування кредитні кошти в сумі 17 573,00 грн. на 24 місяці з 15.11.2021 по 14.11.2023, комісія за управління кредитом, міс. 3,00%, розмір процентної ставки річних 0,00001%, реальна процентна ставка річних 61.51181%.

АТ «КБ «ГЛОБУС» направив на адресу ОСОБА_1 вимогу від 14.09.2023 про сплату заборгованості за кредитним договором в загальному розмірі 22 208,04 грн.

Відповідач свої зобов`язання по договору надання банківських послуг не виконав і станом на 01.06.2024 внаслідок невиконання ним взятих на себе зобов`язань сума його заборгованості перед позивачем становить 23 262,42 грн., що складається: 13 773,00 грн. - прострочена заборгованість по кредиту; 9 489,42 грн. - прострочена заборгованість по процентам (комісіям).

Відповідно до ч. 1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У тому числі, суд враховує вимогист. 80 ЦПК України, зокрема достатність доказів для вирішення справи, наданих до суду.

Згідно з п. 1.9. Договору підписанням Заяви-анкети на приєднання до Договору, в т.ч. в електронному вигляді з використанням Електронного підпису, Клієнт беззастережно підтверджує, що на момент укладення Договору Клієнт ознайомився з повним текстом Договору (в тому числі Тарифами), повністю зрозумів його зміст та погоджується зі всіма умовами Договору та Тарифами, що є чинними на дату укладання цього Договору.

Пунктом 2.1.15.4. Договору визначено, що у разі несвоєчасного повернення заборгованості по Кредиту у строки, передбачені Графіком платежів та цим Договором, Клієнт сплачує проценти з розрахунку процентної ставки, зазначеної в діючих Тарифах, що нараховуються на суму простроченої заборгованості з дати її виникнення до дати її повного погашення.

Частина 2ст. 638 ЦК Українипередбачає, що договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Згідно з ч. 1, ч. 2ст. 639 ЦК Українидоговір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Відповідно до ч. 1ст. 509 ЦК Українизобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Стаття 599 ЦК Українипередбачає, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом (ч. 1, ч. 2ст. 598 ЦК України).

Згідно зі ст.ст.525,526 ЦК Україниодностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, а зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Виконання зобов`язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов`язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов`язанні певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавстваст. 530 ЦК України.

За порушення зобов`язання наступають правові наслідки, передбаченіст. 611 ЦК України.

Відповідно до ч. 1ст. 1050 ЦК України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно дост. 625 цього Кодексу.

Жодних доказів, які б спростовували висновки суду про чинність договору, відповідач не надав, у тому числі не спростовано розміру нарахованої суми заборгованості.

Отже,суд доходитьвисновку прозадоволення позовнихвимог АКЦІОНЕРНОГОТОВАРИСТВА «КОМЕРЦІЙНИЙБАНК «ГЛОБУС»про стягненняз ОСОБА_1 на користьбанку заборгованостіза Договоромпро надання комплексу послуг банківського обслуговування в АТ «КБ «ГЛОБУС» для фізичних осіб від 14.11.2021.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимогст. 141 ЦПК України, а тому з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Згідно зіст. 137 ЦПК Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

01.02.2024 між адвокатом Прохоренком В.П. та АТ «КБ «ГЛОБУС» було укладено договір № 010224 про надання професійної правничої (правової) допомоги.

Згідно з Актом № 41544824 прийому-передачі послуг за договором № 010224 про надання професійної правничої (правової) допомоги, платіжної інструкції кредитового переказу коштів № 17221 від 10.06.2024 на професійну правничу допомогу АТ «КБ «ГЛОБУС» витратив 6000,00 грн.

Пунктом 48 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних прав «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах № 10 від 17.10.2014 визначено, що витрати на правову допомогу, граничний розмір якої визначено відповідним законом, про що зазначено в пункті 47 цієї постанови, стягуються не лише за участь у судовому засіданні при розгляді справи, а й у разі вчинення інших дій поза судовим засіданням, безпосередньо пов`язаних із наданням правової допомоги у конкретній справі (наприклад, складання позовної заяви, надання консультацій, переклад документів, копіювання документів). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

Європейським судом з прав людини висловлена правова позиція, згідно з якою при розгляді питань компенсації витрат, понесених сторонами на отримання ними юридичної допомоги (в тому числі й під час розгляду їх справ в національних судах) задоволенню судом підлягають лише ті вимоги, по яким доведено, що витрати заявника були фактичними, неминучими, необхідними, а їх розмір розумним та обґрунтованим (остаточне рішення Європейського суду з прав людини від 10 січня 2010 року, № 33210/07 і 41866/08) та «Гуриненко проти України» (рішення Європейського суду з прав людини від 18 лютого 2010 року, № 37246/04).

Дослідивши вищевказані документи, суд дійшов висновку, що розмір заявлених позивачем до стягнення витрат на оплату послуг наданої правничої допомоги адвокатом у даному випадку не є співмірним зі складністю справи та виконаними адвокатом роботами (послугами), пов`язаними з наданням саме правничої допомоги.

При вирішенні питання про стягнення витрат за правничу допомогу суд звертає увагу на те, що дана справа, розглянута у порядку спрощеного позовного провадження, є справою незначної складності, а вартість наданих позивачу послуг у розмірі 6000,00 грн. є завищеною.

У зв`язку з цим, враховуючи незначну складність справи, обсяг та зміст позовної заяви з доданими до неї документами, суд доходить висновку щодо стягнення з відповідача на користь позивача витрат на правничу допомогу у розмірі 3000,00 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5, 12, 13, 76, 81, 89,141, 259,263-265,274-279,354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ,на користьАКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА«КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК«ГЛОБУС» заборгованістьза Договоромпро надання комплексу послуг банківського обслуговування в АТ «КБ «ГЛОБУС» для фізичних осіб від 14.11.2021 у розмірі 23 262 гривні 42 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ГЛОБУС» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3028,00 гривень.

Вимоги про стягнення витрат на професійну правничу допомогу задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ГЛОБУС» витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3000,00 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення суду.

Учасник справи, якому копія рішення суду не була вручена у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому копії рішення суду.

Суддя Леся Сергіївна Годік

СудУманський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення27.01.2025
Оприлюднено29.01.2025
Номер документу124695931
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —705/3671/24

Рішення від 27.01.2025

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Годік Л. С.

Ухвала від 27.06.2024

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Годік Л. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні