Справа №705/3319/24
2/705/597/25 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2025 року м.Умань
Суддя Уманськогоміськрайонного судуЧеркаської областіЄщенко О.І., розглянувшиу спрощеномупозовному провадженнібез викликусторін цивільнусправу запозовом Комунальногопідприємства «Уманьводоканал»Уманської міськоїради до ОСОБА_1 простягнення заборгованостіза послугицентралізованого водопостачаннята платиза абонентськеобслуговування,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2024 року Комунальне підприємство «Уманьводоканал» Уманської міської ради (далі КП «Уманьводоканал») звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги централізованого водопостачання та плати за абонентське обслуговування, в якому просило суд стягнути з боржника ОСОБА_1 на користь КП «Уманьводоканал» борг у розмірі 7653 грн 43 коп. за надання послуг з централізованого водопостачання та плати за абонентське обслуговування та судовий збір у сумі 3028,00 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач надавав ОСОБА_1 послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та абонентського обслуговування за адресою: АДРЕСА_1 . Особовий рахунок НОМЕР_1 відкритий на ім`я ОСОБА_2 . Договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення між позивачем та відповідачем в період з серпня 2021 року по травень 2022 року не був укладений.
01.04.2022 КП «Уманьводоканал» Уманської міської ради опублікував текст Типового індивідуального договору про надання послугз централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на офіційному сайтіwww.abon.com.ua,а з 01.05.2022 вищевказаний Договір вважається чинним укладеним публічним договором приєднання. Споживач зобов`язаний здійснювати плату за надані йому послуги. Крім того, споживач не звільняється від плати за абонентське обслуговування у разі відсутності фактичного споживання ним послуг. Плата за абонентське обслуговування розраховується не за обсяги спожитих послуг, а в розрахунку на 1 абонента, як окремий платіж, яка становить 35,86 грн. До 1 травня 2022 року, а саме до дати укладення публічного договору приєднання, індивідуальний договір про надання житлово-комунальних послуг з централізованого водопостачання та водовідведення між позивачем та відповідачем не укладався, але житлово-комунальні послуги відповідачу надавалися, тобто між сторонами наявні фактичні договірні відносини. Від відповідача на адресу КП «Уманьводоканал» не надходило жодних звернень або ж претензій щодо ненадання або надання неякісних житлово-комунальних послуг. Також не надходило звернень про відмову від отримання послуг, які надає позивач. Відповідач ОСОБА_1 станом на 01.05.2022 періодично, але не в повному обсязі сплачувала за спожиті нею послуги, продовжувала користуватися послугами з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та абонентського обслуговування за адресою: АДРЕСА_1 . Тобто, відповідач є таким, що приєдналася до договору публічного приєднання від 01.05.2022.
Відповідно до наказу КП «Уманьводоканал» Уманської міської ради № 76/01 від 12.04.2022 встановлено, що з 01.05.2022 розмір плати за абонентське обслуговування з розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговування внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг становить на послугу з централізованого водопостачання будинку, не обладнаного вузлом обліку 18,36 грн. на місяць; на послугу з централізованого водовідведення 17,50 грн. на місяць. Місячна плата за абонентське обслуговування становить 35,86 грн.
Відповідно до п. 33 Договору споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиті послуги.
Позивач звертався раніше до Уманського міськрайонного суду Черкаської області з заявою про видачу судового наказу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення з боржника ОСОБА_1 та 16.12.2021 суддею Уманського міськрайонного суду Черкаської області Піньковським Р.В. прийнято рішення про стягнення заборгованості з боржника ОСОБА_1 на суму 3600 грн 62 коп., вказана сума заборгованості погашена.
Відповідач не сплачує за спожиті послуги, які надав позивач, у зв`язку з чим станом на 01.05.2024 виникла заборгованість по оплаті за надані послуги на загальну суму 7653 грн 43 коп.
01.07.2023 була направлена претензія відповідачу з метою врегулювання відносин в досудовому порядку. Окрім того, контролер відділу водозбуту постійно в усній формі повідомляв боржника про борг та на всі неодноразові звернення ОСОБА_1 не реагує.
Ухвалою судді від 24.07.2024 у справі відкрите спрощене позовне провадження, а також роз`яснено відповідачу його право подати відзив на позовну заяву у строк 15 днів з дня отримання копії ухвали судді про відкриття провадження у справі.
Про проведення розгляду справи у спрощеному позовному провадженні позивач та відповідач повідомлені належним чином. Заперечення проти такого розгляду справи від відповідача судом у встановлений строк не отримано.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Від відповідача ОСОБА_1 до суду повернувся конверт разом з ухвалою про відкриття та копією позовної заяви з додатками з поштовою відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 272 ЦПК України відповідач вважається таким, якому вручена ухвала про відкриття провадження у справі.
Станом на день розгляду справи відповідач відзив на позовну заяву або зустрічну позовну заяву не подав, а тому суд на підставі ч. 8 ст. 178 ЦПК України вирішує справу за наявними матеріалами.
Вивчивши письмовіматеріали справи,суд доходитьтакого висновкуз такихпідстав.
Відповідно дост. 526 ЦК Українизобов`язання повинні виконуватися належним чином і в строк відповідно до вказівок закону, договору.
Відповідно до п. 5 ч. 1ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року № 2189-VIII(далі Закон № 2189-VIII) житлово-комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Згідно зістаттею 5 Закону № 2189-VIII до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга (послуга з управління багатоквартирним будинком) та комунальні послуги (послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами).
Частина 1статті 6 Закону № 2189-VIIIвстановлює, що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
Згідно з п. 6ст. 1 Закону2189-VIII індивідуальний споживач фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Статтями 7, 8 вищевказаного Закону № 2189-VIIIвизначені права та обов`язки споживачів й виконавця комунальних послуг. Зокрема, правом споживача є одержання своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно з законодавством і умовами договорів, а обов`язком споживача є укладення договору про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначенихзаконом, а також оплата наданих житлово-комунальних послуг за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. Обов`язком виконавця надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, а також підготовка та укладення із споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором. При цьому, п. 1 ч. 2 ст. 7 Закону № 2189-VIII передбачено, що споживач зобов`язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 2189-VIII споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Згіднозі ст. 12 Закону України № 2189-VIII надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньо-будинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
Верховним Судом у постанові від 27 лютого 2019 року у справі № 334/2789/15-ц зазначено, що ні ЦК України, ніЗаконами України «Про житлово-комунальні послуги», ні Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженимипостановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, не передбачені випадки, коли недодержання письмової форми договору про надання комунальних послуг має наслідком його недійсність. Відсутність письмового договору про надання комунальних послуг не свідчить про відсутність певних договірних відносин і не звільняє відповідачів від оплати за фактично надані послуги.
Типова форма договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджена Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженимипостановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 830.
З аналізу змісту ч. 3 ст.6, ч. 1 ст.630 ЦК України, ст.ст. 12-15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»,постанови КабінетуМіністрівУкраїнивід 21серпня2019року№830«ПрозатвердженняПравил наданняпослугзцентралізованого опалення,постачанняхолодноїта гарячоїводиіводовідведення татиповогодоговорупро наданняпослугзцентралізованого опалення,постачанняхолодноїта гарячоїводиіводовідведення» вбачається, що умови Типового договору, що набули юридично обов`язкового значення в силу актів цивільного законодавства, є обов`язковими для сторін договору, які не мають права відступити від їх положень, врегулювати свої відносини на власний розсуд, а лише мають право конкретизувати його умови.
Таким чином, укладення договору на надання житлово-комунальних послуг є обов`язком споживача за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає Типовому договору. Відмова споживача послуг від укладення договору в такому разі суперечить вимогам наведених актів законодавства. Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду України від 10.10.2012 у справі № 6-110цс12.
Відповідно до ст.6ЦКУкраїни сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами. Положення частин першої, другої і третьої цієї статті застосовуються і до односторонніх правочинів.
За змістом ст.ст.67, 68,162ЖКУкраїни наймач чи власник житла зобов`язаний своєчасно вносити плату за комунальні послуги по затвердженим тарифам. Плата за комунальні послуги вноситься щомісячно.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та є споживачем послуг з централізованого постачання холодної води і централізованого водовідведення, що надаються КП «Уманьводоканал», на ім`я ОСОБА_2 відкритий особовий рахунок № НОМЕР_1 .
КП «Уманьводоканал» є виконавцем послуг централізованого водопостачання, центрального водовідведення та абонентського обслуговування, визначений центральним органом виконавчої влади.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», п.п. 4, 5 ст. 14 «Правил про надання послуг з централізованого водопостачання та центрального водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та центрального водовідведення», затверджених 05.07.2019 постановою КМУ, 01.04.2022 КП «Уманьводоканал» опубліковано текст Типового індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на офіційному сайті www.abon.com.ua, а з 01.05.2022 вищевказаний Договір вважається чинним укладеним публічним договором приєднання.
Споживач не звільняється від плати за абонентське обслуговування у разі відсутності фактичного споживання ним послуг. Плата за абонентське обслуговування розраховується не за обсяги спожитих послуг, а в розрахунку на 1 абонента, як окремий платіж, яка становить 35,86 грн.
Відповідач не сплачував КП «Уманьводоканал» кошти за надані послуги, у зв`язку з чим виникла заборгованість в розмірі 7653,43 грн.
Відповідно до довідки КП «Уманьводоканал» станом на 01.05.2024 заборгованість за особовим рахунком НОМЕР_1 , що належить боржнику ОСОБА_1 , становить 7653,43 грн.
З метою досудового врегулювання спору, 21.07.2023 позивач направляв ОСОБА_1 претензію про сплату боргу за комунальні послуги з водопостачання та водовідведення.
27.05.2024 складено службову, про те, що абонент ОСОБА_1 фактично проживає та користується послугами з централізованого водопостачання та водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 та має заборгованість по оплаті за надані послуги, однак на попередження та звернення не реагує.
Відповідачем до суду не надано доказів та будь-яких претензій щодо неналежної якості наданих послуг, факти невиконання позивачем обов`язку з надання вищевказаних послуг відсутні.
Статтею 22ЗаконуУкраїни«Про питнуводу,питневодопостачаннята водовідведення» встановлені обов`язки споживачів питної води, послуг з питного водопостачання та водовідведення, серед яких зокрема визначено, що споживачі питної води зобов`язані своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення; у разі внесення не в повному обсязі плати за використану питну воду обмежувати власне використання питної води до рівня екологічної броні питного водопостачання; забезпечувати безперешкодний доступ відповідальних представників підприємств питного водопостачання до власних водопровідних мереж та обладнання для контролю за рівнем споживання питної води, а також для виконання відключення і обмеження споживання відповідно до встановленого порядку.
Відповідно дост. 509 ЦК Українизобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботи, надати послугу, сплатити гроші) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Положеннями ст. ст.526,530ЦКУкраїни передбачено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Як зазначено у ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Відповідно до положеньст. 611 ЦК Україниу разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ч. 1ст.612ЦКУкраїни боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором.
Згідно з ч. 1ст.625ЦКУкраїни боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок зібраних у справі доказів у їх сукупності, суд вважає доведеним, що між сторонами у справі фактично виникли правовідношення щодо надання житлово-комунальних послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, відповідач фактично отримує вказані послуги, але всупереч вимогам чинного законодавства від виконання зобов`язань з оплати наданих комунальних послуг в повному обсязі ухиляється, що є порушенням грошового зобов`язання, у тому числі за укладеним договором та сприяє накопиченню боргу, а тому порушує права та законні інтереси позивача. З відмовою від отримання послуг до позивача не зверталась, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі та до стягнення з відповідача підлягає заборгованість по оплаті централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та плати за абонентське обслуговування в розмірі 7653,43 грн.
На підставіст. 141 ЦПК УкраїнитаЗакону України «Про судовий збір»стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст. ст. 19, 141, 258, 259, 263-265, 274, 279, 280, 282, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Комунального підприємства «Уманьводоканал» Уманської міської ради борг у розмірі 7653 (сім тисяч шістсот п`ятдесят три) гривні 43 копійки за послуги централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та плату за абонентське обслуговування.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Комунального підприємства «Уманьводоканал» Уманської міської ради витрати на сплату судового збору в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Позивач: Комунальне підприємство «Уманьводоканал» Уманської міської ради; 20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Максима Залізняка, 16, код ЄДРПОУ 03357174.
Відповідач: ОСОБА_1 ; АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Суддя О.І.Єщенко
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2025 |
Оприлюднено | 29.01.2025 |
Номер документу | 124695960 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Єщенко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні