ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2025 рокуСправа №160/29411/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_3 ) додаткової винагороди на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", за період часу з 31.05.2022 по 02.08.2022;
зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_3 ) додаткову винагороду, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", за період часу з 31.05.2022 по 02.08.2022. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем не виплачено йому у повному обсязідодаткову грошову винагороду, передбачену постановою КМУ від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" за безпосередню участь в бойових діях за період з 31 травня 2022 по 02 серпня 2022, за наявності підтверджуючих документів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 року у справі №160/29411/24 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1,2ст.257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
За ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
27.11.2024 через систему «Електронний суд» від Військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив на позовну заяву.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач зазначає наступне.
Докази у вигляді наказів командувача ОТУ та командира НОМЕР_4 окремої бригади лише визначають факт введення в силу та засоби відповідного угруповання, що відповідачем не заперечується, а порядок і періоди застосування та в подальшому повідомлення штатного командира про участь у бойових діях шляхом надсилання підверджень здійснюється командуванням оперативно-тактичного угруповання.
Позивача відряджено до ОТУ ІНФОРМАЦІЯ_1 (пізніше ОТУ ІНФОРМАЦІЯ_2 ), але довідок на позивача згідно додатку №1 або № 2 Окремого доручення/телеграми, витягів з бойових наказів (бойових розпоряджень), витягів журналів бойових дій, рапортів старшого підрозділу від даного угруповання, до Військової частини НОМЕР_1 не надходило.
Оспорюваний період складається з двох частин:
1) з 31.05.2022 по 24.07.2022;
2) з 25.07.2022 по 02.08.2022 (період за який відповідач отримав додаткову винагороду, перебуваючи у прямому підпорядкуванні Голови Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту).
Це пов`язано з тим, що за рішенням командування, тактична група була виведена з оперативно-тактичного угруповання ІНФОРМАЦІЯ_2 у пряме підпорядкування Голови Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту.
У зв`язку з цим, тактична група підпорядковується напряму і тому, особисто контролюється місце перебування особового складу, хід виконання бойових завдань.
У такому випадку довідок за формою №1 або №2 відповідно до Окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022 №912/з/29 за період з 31.05.2022 по 24.07.2022 для підтвердження участі у бойових діях або заходах не потребується.
Виплата позивачу за період з 25.07.2022 по 02.08.2022 здійснена у повному обсязі, що підтверджується довідкою від 04.11.2024 № 13/534.
Відповідач вважає, що відсутні правові підстави, визначені діючим законодавством, для визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати додаткової винагороди за безпосередню участь в бойових діях ОСОБА_1 в розмірі передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 за безпосередню участь в бойових діях, оскільки відсутні необхідні документи визначені законодавством для проведення і оформлення виплати.
Від позивача 02.12.2024 через систему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив.
Позивач вважає, що у розпорядженні відповідача були наявні докази безпосередньої участі ОСОБА_1 у прийнятті участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій за вказаний вище період, а тому відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті позивачу у спірний період додаткової винагороди в розмірі до 100000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях згідно Постанови №168.
Відповідно, на момент виникнення спірних правовідносин діяла редакція Постанови №168, яка лише встановлювала право на отримання додаткової винагороди за безпосередню участь в бойових діях як таке, бланкетних норм щодо затвердження порядку та умов її виплати керівниками відповідних міністерств та державних органів у ній не містилося.
За таких обставин на момент виникнення спірних правовідносин телеграми Міністра оборони України могли застосовуватися в порядку та у спосіб, що відповідає положенню Постанови №168 та спрямовані на її виконання. Правозастосування таких телеграм у спосіб, який за змістом є позбавленням особи права на отримання відповідної додаткової винагороди є протиправним та не відповідає змісту та призначенню Постанови №168. Так, станом на 31.05.2022 року не існувало положень Постанови №168, які б відсилали до встановлення порядку та умов виплати додаткової винагороди керівниками відповідних міністерств та державних органів, в свою чергу сама по собі Постанова №168 передбачала право на таку винагороду як таке .
Відповідно, відповідач був зобов`язаний забезпечувати реалізацію цього права позивача як військовослужбовця, що безпосередньо бере участь у бойових діях. Натомість відповідач необґрунтовано в період з 31.05.2022 року по 24.07.2022 року жодним чином не забезпечив реалізацію права позивача на отримання вказаної додаткової винагороди.
На думку позивача, наявність витягу із наказу №121 від 31.05.2022 та витягу з наказу №117 від 31.05.2022р., витягу з наказу №189 від 02.08.2024р .,в своїй сукупності є достатнім підтвердженням факту безпосередньої участі позивача у бойових діях в період з 31.05.2022 року по 02.08.2022 року.
У запереченнях на відповідь на відзив Військова частині НОМЕР_1 звертає увагу на те, що відповідно до абзацу 2 та 3 пункту 4 Окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022 № 912/з/29 - у разі, якщо військовослужбовці були відряджені до військових частин (установ), що входять до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави з однієї військової частини, то безпосередня участь у бойових діях цих військовослужбовців може підтверджуватися однією довідкою з відображенням в ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця за формою, наведеною в додатку № 2 до цього доручення. У підставах про видання таких довідок (додаток № 1 або додаток № 2) обов`язково зазначати документи, визначені абзацами 3 або 4 та абзацом 5 пункту 3 цього доручення.
Ні довідки, ні документів, які обов`язково зазначаються в довідках у розпорядженні військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_4 окремої бригади) немає.
Для дотримання послідовності та виконання всіх вимог законодавства необхідна наявність довідки командира військової частини, до якої відряджений військовослужбовець, про підтвердження безпосередньої участі у бойових діях або заходах, станом на теперішній час Військова частина НОМЕР_1 не може виплатити додаткову винагороду у зв`язку з відсутністю підтвердження участі у бойових діях ОСОБА_1 .
23.12.2024 через систему «Електронний суд» від позивача надійшли додаткові пояснення у справі. Позивач вважає необхідним звернути увагу на судову практику Верховного Суду, а саме постанову від 10.10.2024р. по справі №120/14606/23. Верховний Суд зробив висновки, що порушення порядку передання документів, рапортів та іншої інформації між військовими частинами щодо безпосередньої участі військовослужбовця в забезпеченні бойових дій із забезпечення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії не свідчить про відсутність у нього права на таку винагороду. Обставини справи є тотожними до справи за позовом ОСОБА_1 .
В свою чергу Військова частина НОМЕР_1 у додаткових поясненнях наданих через систему «Електронний суд» 24.12.2024 вказала, що постанова Верховного Суду від 10.10.2024 по справі № 120/14606/23 не може бути застосоване до справи у зв`язку з тим, що містить різні докази, а саме: Судом встановлено, що стосовно особи наявне бойове розпорядження датоване 02.04.2022 р., що не спростовано відповідачем та довідка, яка підтверджує періоди його участі з 07.04.2022 р. по 30.04.2022 р. , з 01.05.2022 р. по 31.05.2022 р., з 01.06.2022 р. по 25.06.2022 р., про що зазначалось вище.
Також відповідач зазначає, що у справі №160/29411/24, як вже зазначалось раніше, відсутні копії витягів бойових розпоряджень/донесень, журналів бойових дій, та рапортів від підрозділів до яких були відряджений військовослужбовець, а також довідки, що підтверджують участь у бойових діях або заходах ОСОБА_1 . Отже, беззаперечні докази участі позивача у бойових діях/забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у матеріалах справи відсутні.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
Відповідно до витягу із наказу командира НОМЕР_4 окремої бригади (по стройовій частині) від 10.03.2022 №19 згідно Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 року «Про загальну мобілізацію», статей 2 та 39 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та відповідно до мобілізаційного призначення, вважається призначеним до НОМЕР_4 окремої бригади солдат запасу ОСОБА_1 ковалем ремонтно-механічної майстерні взводу обслуговування та ремонту ремонтної роти Управління НОМЕР_4 окремої бригади, ВОС-794213Т.
З 10 березня 2022 року зарахований до списків особового складу частини, на всі види забезпечення і вважається таким, що 10 березня 2022 року справи та посаду прийняв та приступив до виконання обов`язків.
ОСОБА_1 позивач відповідно до витягу із наказу командира НОМЕР_4 окремої бригади (по стройовій частині) від 31.05.2022 №121 вважається таким, що вибув у відрядження для виконання бойового завдання до м. Курахове Донецької області, з 31.05.2022, для забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.
Підстава: бойове розпорядження командира НОМЕР_4 окремої бригади №57 від 31.05.2022, посвідчення про відрядження №159 від 30.05.2022.
За витягом із наказу командира оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по стройовій частині) від 31.05.2022 №117 вважається таким, що прибув до складу сил та засобів оперативно-тактичного угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які залучаються та беруть безпосередню участь в угрупованні об`єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсучі і стримування збройної агресії російської федерації, з метою виконання службових (бойових) завдань, зокрема, солдат ОСОБА_1 , коваль ремонтно-механічної майстерні, взводу обслуговування та ремонту, ремонтної роти НОМЕР_4 окремої бригади.
Відповідно до витягу із наказу командира НОМЕР_4 окремої бригади (по стройовій частині) від 02.08.2022 №189 вважається таким, що прибув і приступив до виконання службових обов`язків м. Курахове Донецької області 02 серпня 2022 року солдат ОСОБА_1 , коваль ремонтно-механічної майстерні взводу обслуговування та ремонту ремонтної роти.
12.09.2022 року до стройової частини НОМЕР_1 на ім`я командира НОМЕР_4 окремої бригади було надано рапорт командира НОМЕР_5 тактичної групи, згідно з яким він повідомив командиру про безпосередню участь у здійсненні заходів з національної безпеки оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії в період з 31.05.2022 по 02.08.2022 в м. Курахово Донецької області, зокрема, солдата ОСОБА_1 .
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 №13/95 від 14.02.2023 позивачу у травні 2022 по серпень 2022 відповідно до постанови КМУ №168 від 28.02.2022 виплачувалась додаткова винагорода в сумі 30000,00 грн. на місяць.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати у повному обсязі додаткової винагороди за безпосередню участь у бойових діях, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, за період з 31.05.2022 по 02.08.2022, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
При вирішені спору суд виходить з наступного.
За визначенням у ч. 1 ст.2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 за № 2232-XII ( Закон №2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Спеціальним законом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, порядок проходження військової служби, права та обов`язки військовослужбовців є Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (Закон № 2011-XII).
За абз.1 ч. 1 ст. 9 Закону № 2011-XIIдержава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця ( частини 2, 3 ст. 9 Закону №2011-XII).
За абз. 1 ч.4 ст. 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Частиною 4 ст. 9 Закону №2011-XII передбачено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, визначений Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України № 260 від 07.06.2018(Порядок № 260).
Пунктом 2 Порядку № 260 встановлено, щогрошове забезпечення військовослужбовця включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов`язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов`язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту); допомоги.
За п. 3 Порядку № 260підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов`язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Відповідно до пунктів 3, 4, 6 розділу XXXIV«Особливості виплати додаткової винагороди на період дії воєнного стану» Порядку №260 райони ведення воєнних (бойових) дій, склад діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави, розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України та склад резерву Головнокомандувача Збройних Сил України сил оборони держави визначаються відповідними рішеннями Головнокомандувача Збройних Сил України.
Підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), у період здійснення зазначених дій або заходів здійснюється на підставі таких документів: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення або постова відомість (під час охорони об`єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорт (донесення) командира підрозділу (групи), корабля (судна), катера про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Про підтвердження безпосередньої участі відряджених до військових частин (установ, організацій) військовослужбовців (далі - відряджені військовослужбовці) у бойових діях або заходах командири військової частини (установи, організації), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець, повідомляють органи військового управління, військові частини (установи, організації) за місцем штатної служби військовослужбовців.
Відповідно до п. 17 Порядку № 260, на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану`у зв`язку з військовою агресією російської федерації в Україні» введений воєнний стан з 24.02.2022, який неодноразово продовжувався ітриває до теперішнього часу.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 Про введення воєнного стану в Україні та № 69 Про загальну мобілізацію Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» (Постанова №168).
Пунктом 1 Постанови № 168, установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
З метою врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, Міністром оборони України видано окреме доручення від 23.06.2022 № 912/з/29 (Доручення від 23.06.2022 № 912/з/29), згідно з пунктом 1 якого під терміном безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів(далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем:
бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка (який) веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій;
бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки)) під час перебування у складі органу військового управління, штабу у групування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави;
бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями;
бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником; завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;
бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об`єкти, що охороняються, звільнення таких об`єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою;
бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб);
виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей;
виконання бойових завдань у районах ведення бойових дій з виявлення повітряних цілей;
здійснення польотів у районах ведення воєнних дій, ведення повітряного бою;
здійснення заходів з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту;
виконання бойових (спеціальних) завдань кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії.
Абзацами 1 та 2 п. 3 Доручення від 23.06.2022 №912/з/29 передбачено, що райони ведення бойових дій визначати відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України, а склад діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави - відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України або начальника Генерального штабу Збройних Сил України.
Окремо, відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України визначати інші райони ведення бойових дій (у т.ч. повітряного простору), в яких також здійснювалися заходи з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з визначенням конкретного місця та часу їх проведення.
Абзацами 3-7 п. 3 Доручення від 23.06.2022 №912/з/29 визначено, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів:
бойовий наказ (бойове розпорядження);
журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об`єкта, на який було здійснено збройний напад;
рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи, навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.
Відповідно до п. 4 Доручення від 23.06.2022 №912/з/29, керівникам органів військового управління, штабів угрупувань військ (сил), штабів тактичних груп, командирам військових частин (установ, навчальних закладів), що входять до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, до яких відряджені військовослужбовці, щомісячно до 5 числа повідомляти органи військового управління, військові частини (установи, навчальні заклади) за місцем штатної служби цих військовослужбовців про дні безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах за минулий місяць за формою, наведеною в додатку №1 до цього доручення.
У разі, якщо військовослужбовці були відряджені до військових частин (установ), що входять до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави з однієї військової частини, то безпосередня участь у бойових діях цих військовослужбовців може підтверджуватися однією довідкою з відображенням в ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця за формою, наведеною в додатку №2 до цього Доручення.
У підставах про видання таких довідок (додаток №1 або додаток №2) обов`язково зазначати документи, визначені абзацами 3 або 4 та абзацом 5 пункту 3 цього доручення.
Надати право керівникам органів військового управління, штабів угрупувань військ (сил), штабів тактичних груп, перелік яких затверджений Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України, включати до таких довідок терміни безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах починаючи з 24.02.2022.
Пунктом 14 Доручення від 23.06.2022 № 912/з/29 передбачено, що це доручення застосовувати з 01.06.2022 (крім абзацу третього пункту 1, абзацу четвертого пункту 7та підпункту 9.11 пункту 9 (в частині виплати додаткової винагороди військовослужбовцям за час проходження підготовки (навчання) за кордоном щодо порядку застосування, обслуговування та ремонту різних видів озброєння та військової/спеціальної техніки) цього доручення, які застосовувати з 24.02.2022).
Тобто, зазначене Доручення від 23.06.2022 № 912/з/29 видане Міністром оборони України з метою врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, застосовується з 01.06.2022 (крім окремих випадків, коли положення цього акта застосовуються з 24.02.2022).
При цьому, абзацом 4 пункту 5 Доручення від 23.06.2022 №912/з/29 надано право керівникам органів військового управління, штабів угрупувань військ (сил), штабів тактичних груп включати до довідок про безпосередню участь у бойових діях або заходах терміни безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах починаючи з 24.02.2022.
За змістом відповідних рішень Міністра оборони України від 25.03.2002 № 248/1298 та від 23.06.2022 № 912/з/29 та пунктів 1, 5 розділу XVI Порядку № 260 простежується аналогія закону, яка полягає в тому, що виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі відповідного наказу командира частини, в якому зазначається конкретний перелік військовослужбовців, які набули право на дані виплати, з врахуванням дотримання даними військовослужбовцями норм чинного законодавства та належного виконання ними покладених на них обов`язків.
З наявних в матеріалах справи наказів було встановлено, що позивач виконував бойове завдання в м. Курахове Донецької області із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.
При цьому, відповідачем обставини перебування позивача у період з 31.05.2022 по 02.08.2022 безпосередньо в районі ведення воєнних (бойових) дій не заперечувались.
Досліджені судомдокази підтверджують, що позивач брав безпосередню участь у здійснені заходів із забезпечення національної безпеки оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в період з 31.05.2022 по 02.08.2022.
Твердженння відповідача, що довідка військової частини, до якої був відряджений військовослужбовець про підтвердження безпосередньої участі у бойових діях або заходах є пріоритетним та основним документом, на підставі якої можливе виплата додаткової винагороди, не приймаються судом.
Як вже було зазначено вище,п. 4 розділу XXXIV Порядку № 260 визначено, щопідтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи) у період здійснення зазначених дій або заходів здійснюється на підставі таких документів:
- бойовий наказ (бойове розпорядження);
- журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення або постова відомість (під час охорони об`єкта, на який було здійснено збройний напад);
- рапорт (донесення) командира підрозділу (групи), корабля (судна), катера про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Відсутність довідок та витягів із журналів бойових дій, свідчить про неналежне введеннядокументообігу, через яке позивач не може бути позбавлений права на належне йому грошове забезпечення, враховуючи виконання ним важливих для держави завдань.
Суд враховує правовийвисновок Верховного Судуу постанові від 21.03.2024 у справі №560/3159/23, який вказав що порушення порядку передання документів, рапортів та іншої інформації між військовими частинами щодо безпосередньої участі військовослужбовця у забезпеченні бойових дій по забезпеченню заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, не свідчить про відсутність у нього права на таку винагороду.
Аналогічний правовий висновок викладеноВерховним Судом у постановах від 23 травня2024 року у справі № 120/4387/23, від 24 травня 2024 року у справі № 120/4967/23, від 28 травня 2024 року у справі № 120/5170/23 та від 08 серпня 2024 року у справі № 280/2754/23 від 05 грудня 2024 у справі №120/4135/23.
За приписами ч. 1, ч. 2ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на вищезазначене, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_6 від 21.12.2023 позивач є учасником бойових дій і відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, а тому судом не здійснюється розподіл судових витрат.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 244-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії-задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_3 ) додаткової винагороди на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", за період часу з 31.05.2022 по 02.08.2022p.
Зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) додаткову винагороду, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", за період часу з 31.05.2022 по 02.08.2022р. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, з урахуванням раніше виплачених сум.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2025 |
Оприлюднено | 29.01.2025 |
Номер документу | 124697934 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Врона Олена Віталіївна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Врона Олена Віталіївна