Рішення
від 24.01.2025 по справі 716/2452/24
ЗАСТАВНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 716/2452/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.01.2025 Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:

головуючої судді Пухарєвої О.В.,

секретаря судового засідання Кульки О.М.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду м. Заставна цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , до Територіальної громади старостинського округу № 1 с. Баламутівка Юрковецької об`єднаної територіальної громади в особі Юрковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання права власності в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 , в особі представниці ОСОБА_2 , звернулася до суду із позовом до Територіальної громади старостинського округу № 1 с. Баламутівка Юрковецької об`єднаної територіальної громади в особі Юрковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької, в якому просить визнати за нею право власності на житловий будинок, загальною площею 35,80 кв.м, та житловою площею 28,00 кв.м, з господарськими будівлями та спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина, на належне їй майно.

За життя матір`ю було складено заповіт від 29 січня 2001 року, який посвідчено секретарем виконавчого комітету Баламутівської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області Настащук М.В. за реєстровим № 8, на імя ОСОБА_4 , який спадщину не прийняв у встановлений законом строк, на неї не претендує, та не заперечує щодо видачі свідоцтв про право на спадщину іншим спадкоємця, що підтверджується заявою про відсутність претензій.

Відповідно до чинного законодавства позивачка є спадкоємицею за законом згідно зі ст. 1261 Цивільного кодексу України (у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя який його пережив, та батьки), як донька спадкодавиці, яка спадщину прийняла згідно з рішенням Заставнівського районного суду Чернівецької області від 01 липня 2024 року та на частину якої позивачкою вже було отримано свідоцтво про право на спадщину за законом, а саме на земельні ділянки, однак залишилось недооформлене майно, а саме житловий будинок, на який у його видачі нотаріусом було відмовлено, у зв`язку з тим, що позивачкою не було надано належним чином оформлених документів, що посвідчують право власності на дане майно, зокрема на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 .

Відсутність правовстановлюючих документів на будинковолодіння є перешкодою в оформленні нею права власності на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_3 .

В підготовче засідання позивачка ОСОБА_1 та її представниця Козловська Ю.П., не з`явилися, в поданій до суду заяві просять справу розглядати у їх відсутності. Позовну заяву підтримують повністю.

Представник відповідача в підготовче засідання не з`явився, подав до суду заяву про визнання позову та прохання розглянути справу в його відсутності.

Відповідно до вимог ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

У зв`язку з розглядом справи за відсутності всіх учасників справи, відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Згідно з ч.4 ст.200 ЦПК України, ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206,207 цього Кодексу.

У відповідності до вимог ч.4ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд, приймаючи визнання відповідачем позову, оскільки це не суперечить Закону, а також правам та інтересам сторін, не порушує свободи чи інтереси інших осіб, та відповідає вимогам ч. 4ст. 206 ЦПК України, ухвалює рішення про задоволення позову.

Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки, ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .

Після смерті останньої відкрилася спадщина, до складу якої входитьжитловий будинок з господарськими спорудами і будівлями, що розташований в АДРЕСА_1 .

За правилами ст.ст.1216,1217,1218,1223ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, а тому прийняття спадщини частинами не можливе.

Відповідно до п. 2. ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно до ст.ст.1258,1261ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

За життя матір`ю було складено заповіт від 29 січня 2001 року, який посвідчено секретарем виконавчого комітету Баламутівської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області Настащук М.В. за реєстровим № 8, на ім`я внука ОСОБА_4 , який у встановлений законом строк спадщину не прийняв, на неї не претендує, та не заперечує щодо видачі свідоцтв про право на спадщину іншим спадкоємця, що підтверджується заявою про відсутність претензій.

Таким чином, згідно з приписами п. 2. ст. 1223 ЦК України донька померлої ОСОБА_3 - ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею її майна, як спадкоємиця першої черги за законом

Відповідно до ч.1ст.1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Вiдповiдно до ч.3ст.1268 ЦК Україниспадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогост. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до положення ч.1ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

На виконання зазначених вимогЦК Українипозивачка ОСОБА_1 , яка на час відкриття спадщини постійно не проживала з спадкодавицею, з урахуванням рішення Заставнівського районного суду Чернівецької області від 01.07.2024, яким їй визначено додатковий строк для прийняття спадщини після смерті матері, звернулася до нотаріуса із відповідною заявою. Проте нотаріусом позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, а саме: на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 , оскільки нею не було надано правовстановлюючих документів за померлою ОСОБА_3 на зазначене нерухоме майно.

Судом встановлено, що житловий будинок з господарськими спорудами і будівлями, розташований в АДРЕСА_1 , належав ОСОБА_3 , що підтверджується витягом з погосподарської книги, обліковою карткою об`єкта погосподарського обліку.

Порядок ведення погосподарського обліку в сільських радах визначався Вказівками по введенню погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів, затвердженими постановою Державного комітету статистики СРСР від 12.05.85 № 5-24/26, а згодомВказівками, затвердженими постановою Держкомстату СРСР від 25.05.90 №69.

В інформаційному листi Вищого Спецiалiзованого Суду України з розгляду цивільних i кримінальних справ вiд 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» сказано, що записи у погосподарських книгах, при вирішенні питання про визнання права власності на житлові будинки i споруди у порядку спадкування, оцiнюються у сукупності з iншими доказами, таким як: рiшення про оформлення права власностi громадян на будинки, технiчним паспортом на будiвлi, документами про вiдведення в установленому порядку земельних дiлянок пiд забудову тощо.

В п.9постанови Пленуму Верховного суду України від 04.10.1991 №7 «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на житловий будинок»зазначено, що право власності на житловий будинок, збудований громадянами на відведеній в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої ради.

Частинами 3,4ст.3 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»визначено, що права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цьогоЗакону, виникають з моменту такої реєстрації. Права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за умов якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Встановлено, що ОСОБА_3 , за життя не оформила документи на належне їй нерухоме майно та не зареєструвала його належним чином.

Відповідно до другого абзацу пункту 3.1 розділу ІІІ Порядку затвердженогоНаказом від 19.03.2013р. №95 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, документом, який засвідчує відповідність закінчених будівництвом до 05 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, які не підлягають прийняттю в експлуатацію, вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, складений за результатами технічної інвентаризації.

Згідно довідки-характеристики Заставнівського РБТІ, житловий будинок з господарськими спорудами і будівлями, що розташований в АДРЕСА_1 , побудований у 1960 -1970 роках, його вартість становить 75 197грн (а.с.25).

Відповідност.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема iз правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо iнше прямо не випливає iз закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно дост.392 ЦК Українив разi вiдсутностi документів на право власності, власник може вимагати визнання права власності в судовому порядку.

Таким чином, сукупність зібраних у справі доказів, дають суду право зробити висновок, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з метою реалізації позивачкою своїх законних спадкових прав.

Згідно ч.4,5ст.268 ЦПК Україниу разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершено розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Оскільки в судове засідання, призначене на 12.00 год. 21.01.2025 учасники справи не з`явилися, а повне судове рішення складено 24.01.2025 (в межах строку, встановленого ч.6ст.259 ЦПК України), то датою ухвалення даного судового рішення є 24.01.2025 .

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.328,392,1218,1261,1268,1297 ЦК України,ст. 3 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст. ст.200,206,211,258,259,263-265,268,273,354,355 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , право власності на нерухоме майно у порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на: житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 , що складається з житлового будинку літ. «А» загальною площею 35,80 кв.м, в тому числі житловою площею 28,00 кв.м; сараю літ. «Б», літньої кухні літ. «В»; вбиральні літ. «Г»; огорожі № 1-2.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду до Чернівецького апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне найменування сторін по справі:

Позивачка - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (ІПН НОМЕР_2 ), жителька АДРЕСА_2 .

представниця позивачки - Козловська Юлія Павлівна, адвокат, ордер на надання правничої допомоги від 21.11.2024;

відповідач- Територіальна громада старостинського округу № 1 с. Баламутівка Юрковецької об`єднаної територіальної громади в особі Юрковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області.

Повний текст рішення складено 24.01.2025.

Суддя О.Пухарєва

СудЗаставнівський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення24.01.2025
Оприлюднено29.01.2025
Номер документу124708469
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —716/2452/24

Рішення від 24.01.2025

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Пухарєва    О. В.

Ухвала від 02.12.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Пухарєва    О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні