Справа № 199/735/25
(2-з/199/28/25)
УХВАЛА
27.01.2025
Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська в особі судді Спаї В.В.,
розглянувши заяву прокурора - заступника керівника Маріупольської окружної прокуратури Елли Гречки про забезпечення позову,
ВСТАНОВИВ:
У заяві прокурор просить суд забезпечити позов, поданий ним в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області до ОСОБА_1 , де третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Головне Управління Держгеокадастру у Донецькій області та Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, про витребування земельної ділянки шляхом накладення арешту на земельну ділянку площею 2,0000га, кадастровий номер 1421781100:06:000:1397, що знаходиться за межами населених пунктів на території територіальної громади Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області, яка підлягає витребуванню у ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь держави в особі Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області (ідентифікаційний код юридичної особи04341614, місцезнаходження юридичної особи: 87000, Донецька область, Маріупольський район, смт. Нікольське, вул. Свободи, буд. 87), а також заборони ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) розпоряджатись земельною ділянкою з кадастровим номером 1421781100:06:000:1397, площею 2,0000га, змінювати її цільове призначення, здійснювати перетворення, поділ, об`єднання цієї земельної ділянки.
Заява про забезпечення позову обґрунтована тим, що Маріупольською окружною прокуратурою під час опрацювання відомостей, отриманих з метою встановлення наявності підстав для вжиття заходів представницького характеру в інтересах держави в суді, встановлено порушення вимог земельного законодавства, які потягли вибуття з державної власності земельної ділянки сільськогосподарського призначення на території Нікольської селищної територіальної громади Маріупольського району Донецької області.
Оскільки,спірна земельнаділянка вибулаз власностідержави позаїї волеюза відсутностірішення органу,який здійснюваврозпорядження земельнимиділянками сільськогосподарськогопризначення замежами населенихпунктів у2020році Головного управлінняДержгеокадастру уДонецькій області,Маріупольською окружноюпрокуратурою 01.02.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за №42023052290000003 за ч. 2 ст. 358 Кримінального кодексу України. Станом на грудень 2024 року досудове розслідування кримінального провадження триває.
Державою ніколи не приймалося рішення про відчуження земельної ділянки з кадастровим номером 1421781100:06:000:1397, а остання вибула з державної власності поза її волею.
У подальшому, 13.08.2020 р. ОСОБА_2 уклала нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу зазначеної земельної ділянки з ОСОБА_1 (відповідачем).
На переконання прокурора, відповідач має можливість вільно розпоряджатися земельною ділянкою, що в свою чергу обумовлює високу вірогідність її відчуження, зміни її конфігурації (об`єднання, поділу), тому з метою запобігання вчинення дій, які можуть утруднити або зробити неможливим його виконання, та для забезпечення належного захисту законних прав і охоронюваних законом інтересів держави, виникає необхідність у накладенні арешту на спірну земельну ділянку або заборони розпорядження нею.
Розглянув заяву прокурора про забезпечення позову, суд дійшов висновку про наявність підстав для її задоволення частково, виходячи з наступного.
Згідно з частинами першою, другоюстатті 149 ЦПК Українисуд за заявою учасника справи має право вжити передбаченихстаттею 150 цього Кодексузаходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Відповідно до частини третьоїстатті 150 ЦПК Українизаходи забезпечення позову, крім арешту морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги, мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову, з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, яка звернулась з такою заявою, позовним вимогам.
Як встановлено судом, між сторонами існує спір щодо нерухомого майна, з метою забезпечення виконання рішення суду за умови конфіскації у відповідача земельної ділянки, а також з метою забезпечення належного захисту законних прав і охоронюваних інтересів держави.
Забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог.
Заходи забезпечення позову мають тимчасовий характер і діють до виконання рішення суду, яким закінчується розгляд справи по суті, або до набрання законної сили рішенням про відмову в позові.
Арешт майна - це накладення заборони на право розпоряджатися майном з метою його збереження до визначення подальшої дол. цього майна.
Заборона на відчуження об`єкта нерухомого майна це перешкода у вільному розпорядженню майном (Постанова ВС від 19.02.2021 р. у справі N 643/12369/19 ( провадження N 61-21685св19).
Враховуючи мету застосування заходів забезпечення позову, їх вжиття щодо нерухомого майна не вимагає обмеження в користуванні ним, оскільки для найменшого порушення інтересів відповідача та збереження нерухомого майна обґрунтованою може бути визнана лише заборона відчуження такого нерухомого майна без позбавлення відповідача та інших осіб права користування ним.
Верховний Суд звертає увагу, що арешт майна і заборона на відчуження майна є самостійними видами (способами) забезпечення позову, обидва способи за правовою сутністю обмежують право відповідача розпоряджатися спірним майном, але вони є різними для виконання ухвали про забезпечення позову, тому суттєвого значення у виборі їх застосування немає для вирішення справи та способу забезпечення позову.
З урахуванням підстав та змісту позову, надавши оцінку відповідності виду забезпечення позову позовним вимогам, балансу інтересам сторін, суд дійшов висновку про вжиття заходів забезпечення позову саме шляхом заборони відчуження нерухомого майна.
Заборона на відчуження нерухомого майна, щодо якої між сторонами виник спір, не є позбавленням права власності відповідача, отже, заява прокурора про забезпечення позову підлягає задоволенню частково.
Керуючись ч. 1 та ч. 3 ст.3, п. 1 ч. 1 ст. 258, ч.ч. 1, 2 ст. 149, п. 2 ч. 1 ст. 150, ч.ч. 1, 6, 7 ст. 153, 260 - 261 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Заяву прокурора - заступника керівника Маріупольської окружної прокуратури Елли Гречки задовольнити частково.
Забезпечити позов прокурора заступника керівника Маріупольської окружної прокуратури Елли Гречки в інтересах держави в особі Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області до ОСОБА_1 , де третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Головне Управління Держгеокадастру у Донецькій області та Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, про витребування земельної ділянки, заборонив ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) розпоряджатися земельною ділянкою з кадастровим номером 1421755100:04:000:2437, площею 2,0000га, змінювати її цільове призначення, здійснювати перетворення, поділ, об`єднання цієї земельної ділянки.
В задоволенні вимоги заяви про накладення арешту на земельну ділянку відмовити.
Ухвала підлягає негайному виконанню в порядку встановленому для виконання судових рішень.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала підписана 27.01.2025 р.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання. Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає розгляду справи.
Суддя В.В.Спаї
Суд | Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2025 |
Оприлюднено | 29.01.2025 |
Номер документу | 124709329 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів |
Цивільне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
СПАЇ В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні