г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 213/5017/24
Номер провадження 2/213/552/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2025 року м. Кривий Ріг
Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі: головуючого - судді Алексєєва О.В., за участі секретаря судового засідання
Бабейкіної Н.О., розглянув заочно в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу №213/5017/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УЮТ-2011» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,
У С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що товариство з обмеженою відповідальністю «УЮТ-2011» надає послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. Відповідачу за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01 січня 2022 року по 01 листопада 2024 року були надані житлово-комунальні послуги на суму 4 407,55 грн. Відповідачка не виконала свої обов`язки по сплаті вартості зазначених послуг, у зв`язку з чим виникла заборгованість на вищевказану суму. Просить стягнути з відповідачки заборгованість у сумі 4 407,55 грн, інфляційні втрати в розмірі 2,01 грн та 3% річних в розмірі 0,33 грн, а також судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.
В судове засідання сторони не викликались.
Відповідно до ст. 247 ЦПК України, в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Клопотання учасників провадження до суду про розгляд справи з викликом сторін до судового засідання не надходило.
У відповідності до вимог ст. ст. 280 - 281 ЦПК України, з урахуванням особливостей, встановлених для розгляду справ в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, суд вважає за можливе вирішити справу в заочному порядку, з огляду на те, що відповідачка повідомлялась про перебування в провадженні суду даної справи, однак у встановлений судом термін відзив на позовну заяву та/або клопотання про розгляд справи з викликом сторін - не подала, крім того, позивач не заперечує проти заочного вирішення справи.
05 грудня 2024 року позовна заява надійшла до суду.
06 грудня 2024 року отримано інформацію про зареєстроване місце проживання відповідачки.
Ухвалою Інгулецькогорайонного судуміста КривогоРогу Дніпропетровськоїобласті від 09грудня 2024 року прийнято до розгляду дану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Постановлено про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Суд, дослідив матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.319 ЦК України власність зобов`язує.
Статтею 322ЦК України передбачено,що власникзобов`язанийутримувати майно,що йомуналежить,якщо іншене встановленодоговором абозаконом. Вказаною статтею встановлено презумпцію обов`язку власника нести всі витрати, пов`язані з утриманням належного йому майна.
Згіднозі статтею 67 ЖК Україниплата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Відповідно до положеньстатті 68 ЖК Українинаймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
Як видно з матеріалів справи, між позивачем та відповідачем виникли правовідносини по наданню, з одного боку, та споживанню, з іншого боку, комунальних послуг, які врегульованоЗаконом України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно достатті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Статтею 525 ЦК України, передбачає, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом частини 1 статті901, частини 1 статті903 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до пункту 2 частини першоїстатті 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" № 2189-VIIIдо житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги, в тому числі з постачання теплової енергії.
Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги (пункт 6 частини першої статті 1 Закону № 2189-VIII).
Пунктами 2,5частини другоїстатті7вказаного Закону встановлено,що індивідуальнийспоживач зобов`язаний укладатидоговори пронадання житлово-комунальнихпослуг упорядку івипадках,визначених законом, оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Тому споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг між позивачем та відповідем не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг, оскільки укладення договору є обов`язком споживача.
Як встановлено судом, відповідачка з 25 серпня 2015 року є власником 56/100 частки кв. АДРЕСА_2 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру реєстру речових прав на нерухоме майно, наданої позивачем.
Згідно з наданим до суду розрахунком заборгованості, сума боргу, яка утворилась за адресою: АДРЕСА_1 за періодз 01січня 2022року по01листопада 2024року становить 4 407,55 грн. Також позивачем нараховано інфляційні втрати в розмірі 2,01 грн та 3% річних в розмірі 0,33 грн.
Згідно із частиною 2статті 625 ЦК Україниборжник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1ст. 2 ЦПК України).
Відповідно до ст. ст.12,13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках,кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, кожна сторона також несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно із ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно із ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
В судовому засіданні встановлено, що позивач свої обов`язки з надання житлово-комунальних послуг по утримання будинку та прибудинкової території виконував, доводи позивача щодо розміру заборгованості нічим не спростовуються і ці обставини необхідно вважати доведеними, суд вважає доведеним факт утворення заборгованості за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01 січня 2022 року по 01 листопада 2024 року у розмірі 4 407,55 грн.
Також, позивачеві було завдано збитків, по суті матеріальної шкоди, яка виражена в грошовому еквіваленті, а відтак є грошовим зобов`язанням, суд вважає, що позов про стягнення індексу інфляції та трьох відсотків річних узгоджуються з положеннями частини 2статті 625 ЦК Українита погоджується з наданим позивачем розрахунком.
Разом з тим, відповідно до ст. 360 ЦК України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Власники несуть відповідальність за своєчасність здійснення платежів на рахунок управителя незалежно від використання приміщень особисто чи надання належних їм приміщень в оренду, якщо інше не передбачено договором.
З огляду на те, що відповідачці з 25 серпня 2015 року належить лише 56/100 частки кв. АДРЕСА_2 , остання повинна нести відповідальність за ту частину боргу, що відповідає її частці у праві спільної часткової власності.
Отже, оцінив кожний доказ з точки зору їх належності та допустимості, а сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв`язку, суд вважає що позов підлягає частковому задоволенню, а саме стягненню з відповідачки боргу, що відповідає її частці у праві спільної часткової власності (56/100) - заборгованість за період з 01 січня 2022 року по 01 листопада 2024 року в розмірі 2 468,23 грн, а також інфляційні втрати у розмірі 1,12 грн, 3% річних у розмірі 0,18 грн.
З огляду на те, що вимоги позивача задоволено судом частково, відповідно до приписів частини першоїстатті 141 ЦПК України, понесені позивачем судові витрати з оплати судового збору підлягають стягненню з відповідачки пропорційно розміру задоволених вимог.
Отже, з відповідачки на користь позивача необхідно стягнути судовий збір пропорційно задоволених позовних вимог у розмірі 1695,67 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 509, 525, 526 ЦК України, ст. ст. 67, 68 ЖК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст. ст. 12, 13, 76-81, 141, 223, 247, 263-265, 268, 273, 279, 280, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «УЮТ-2011» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УЮТ-2011» заборгованість за житлово-комунальні послуги, яка виникла за адресою: АДРЕСА_1 за період з 01 січня 2022 року по 01 листопада 2024 року в розмірі 2 468,23 грн, а також інфляційні втрати у розмірі 1,12 грн, 3% річних у розмірі 0,18 грн.
В задоволенні іншої частини позову - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства зобмеженою відповідальністю«УЮТ-2011» судовийзбір урозмірі 1695(одна тисяча шістсот дев`яносто п`ять) грн 67 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільно-процесуальним законодавством.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене удень його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених участині другій статті 358 цього Кодексу.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «УЮТ-2011», ЄДРПОУ 37861681, юридична адреса: мкр-н. 5-й Зарічний, 8а, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_3 .
Дата складення повного тексту судового рішення - 27 січня 2025 року.
Суддя О.В. Алексєєв
Суд | Інгулецький районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2025 |
Оприлюднено | 29.01.2025 |
Номер документу | 124710211 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Інгулецький районний суд м.Кривого Рогу
Алексєєв О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні