Справа № 344/21707/24
Провадження № 2-о/344/114/25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2025 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої -Кіндратишин Л.Р.
за участю секретаря судового засідання - Грималюк Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб : відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин,-
ВСТАНОВИВ:
05.12.2024 заявник звернувся до суду із заявою, у якій просить встановити факт родинних відносин, а саме що ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування заяви зазначено, що відповідно до свідоцтва про народження він є сином ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Пізніше його мати, розлучилась з батьком, виїхала на роботу в росію і там уклала шлюб із ОСОБА_5 . Про що свідчить копія свідоцтва про шлюб № НОМЕР_1 від 26.03.1993, зареєстрованого відділом РАЦС в м. Вуктил Республіки Комі рф. Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_6 .
У матері не зберігся оригінал даного свідоцтва про шлюб, однак є копія, яка в свій час була витребувана Управлінням Пенсійного Фонду в Івано-Франківській області з метою призначення пенсії за віком.
У 2003 році мати повернулась в Україну і проживає з того часу разом з ним ( заявником) в квартирі по АДРЕСА_1 .
22.11.2024, 23.11.2024 на свій запит він отримав відповідь від Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про те, що актовий запис про шлюб на ОСОБА_2 , 1948 року народження із ОСОБА_5 , 1952 року народження, не знайдено та сформувати витяг не можливо. Разом з тим, з урахуванням норм звичаєвого права щодо припинення застосування міжнародних договорів між державами у період військового конфлікту між ними, листування що стосується співробітництва з установами юстиції Росії і Білорусії на підставі міжнародних договорів України з питань міжнародно-правових відносин та правового співробітництва у цивільних, і кримінальних справах та в галузі міжнародного приватного права, крім передачі судами чи громадянами на території України документів, одержаних за результатами виконання запитів і клопотань, неможливо.
Факт підтвердження родинних відносин з ОСОБА_7 є необхідний для вчинення ряду юридично значимих дій, оскільки часто виникають питання про його родинні відносини з ОСОБА_7 . Зважаючи на вік матері, у разі надання їй медичної допомоги, встановлення родинних відносин може дати змогу і право приймати рішення щодо її лікування, також даний факт є необхідний в подальшому для вирішення питань спадкування.
10.12.2024 ухвалою суду відкрито провадження у справі.
Позивач та його представник вимоги підтримали. Пояснили, що іншим чином родинні відносини матері і сина не можуть довести.
Заінтересована особа ОСОБА_8 підтримала заяву. Вказала, що приблизно у 2003 році, повернулась в Україну. Прізвище ОСОБА_6 не змінювала на ОСОБА_9 , так як не було потреби. ОСОБА_1 є її рідним сином, однак через набуте прізвище у шлюбі ОСОБА_6 , виникають труднощі у доведенні їхніх родинних відносин.
Предтавник відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, рне з"явився причин своєї неявки суду не повідомив.
Вислухавши вступне пояснення учасників розгляду справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку :
ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_1 , його батьками вказані ОСОБА_4 та ОСОБА_3 ( свідоцтво про народження, видане Рошніською сільською Радою Івано-Франківського району 24.04.1970, серії НОМЕР_2 - а.с. 9).
В обґрунтування заявлених вимог, зазначено, що ОСОБА_3 розлучилась із ОСОБА_4 , однак жодних підтверджень як перебування у шлюбі, так і факту розірвання шлюбу, не надано.
Згідно із довідкою №20140 від 15.11.2024, виданого центром надання адміністративних послуг м. Івано-Франківська у квартирі АДРЕСА_2 , є зареєстрованими ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 13.09.1991, та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 27.05.2005 ( а.с. 13).
На підтвердження факту зміни прізвища ОСОБА_3 надано копію свідоцтва про шлюб № НОМЕР_1 від 26.03.1993, виданого відділом РАЦС в м. Вуктил Республіки Комі рф про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_5 , 1952 року народження та ОСОБА_3 , 1948 року народження ( запис здійснений російською мовою). Прізвище після реєстрацію шлюбу дружині присвоєно - ОСОБА_6 а.с. 10. Така копія свідоцтва про шлюб посвідчена начальником управління пенсійного забезпечення та заступником начальника відділу.
08.05.2007 Управлінням Пенсійного фонду України, ОСОБА_10 , 1948 року народження, видано пенсійне посвідчення № НОМЕР_3 ( а.с. 14).
Відповідно до відповіді відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 22.11.2024 №6730/32.15.5.7.-01 на заяву ОСОБА_1 від 16.11.2024 повідомлено, що проведено пошук актового запису про шлюб на ОСОБА_2 , 1948 року народження з ОСОБА_5 1952 року народження, не знайдено, сформувати витяг про державну реєстрацію шлюбу неможливо, архів Відділу зберігся повністю. Перевіркою відомостей за розширеним пошуком Державного реєстру актів цивільного стану громадян актового запису про шлюб за вказаним запитом не виявлено ( а.с. 11).
Разом з тим, згідно із відповіддю відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 23.11.2024 №6735/32.15.5.7.-01 на заяву ОСОБА_1 від 22.11.2024, з урахуванням норм звичаєвого права щодо припинення застосування міжнародних договорів між державами у період військового конфлікту між ними, листування що стосується співробітництва з установами юстиції держав агресорів на підставі міжнародних договорів України з питань міжнародно-правових відносин та правового співробітництва у цивільних, і кримінальних справах та в галузі міжнародного приватного права, крім передачі судами чи громадянами на території України документів, одержаних за результатами виконання запитів і клопотань, неможливо ( а.с.12).
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_11 дала покази про те, що є сусідкою ОСОБА_1 та його матері ОСОБА_2 .. Такі проживають вдвох. Їй відомо, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 .
У частинах першій, другій статті 11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти.
Тобто, усталеним є розуміння юридичних фактів як певних фактів реальної дійсності, з якими нормою права пов`язується настання правових наслідків, зокрема виникнення, зміна або припинення цивільних прав та обов`язків.
Також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18) зазначено, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов.
А саме, якщо:
- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Пункт 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказує, що суд може встановити факт родинних відносин, якщо в органах РАЦС не зберігся відповідний запис чи відмовлено в його відновленні, або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду.
Заявник посилається у своїй заяві на те, що встановлення заявленого ним юридичного факту їй необхідно для усунення розбіжностей у його прізвищі та у прізвищі матері для подальшої можливості спадкування, забезпечення лікування.
Як видно із тексту заяви та поданих документів заявником, на час звернення до суду і мама і син є живими.
Можливість встановлення судом будь-якого юридичного факту, у тому числі і родинних відносин, законодавець пов`язує з настанням для заявника певних юридичних наслідків.
Разом з тим, суд вже зазначив, що юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника, які наявні в реальній дійсності і які неможливо встановити іншим чином.
Підтвердження родинних відносин між живими фізичними особами здійснюється іншим шляхом, в залежності від виниклих обставин, зокрема можливо шляхом звернення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про внесення змін до актового запису про народження або до органу міграційної служби для одержання нового паспортного документу, за життя будь-який громадянин не позбавлений права на вільний вибір прізвища.
Разом з тим, суду не дано доказів чи було розірвано шлюб з між ОСОБА_2 та ОСОБА_5 .
Як вбачається із матеріалів заяви, ОСОБА_1 вживав заходи на пошук актового запису про реєстрацію актового запису про шлюб ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , і саме на підставу звернення до суду, зокрема і покликається на відсутність таких.
Так, згідно ч. 1 3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державноїреєстрації акта цивільного стану.
Пунктом 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» передбачено, що суди можуть встановити факти реєстрації шлюбу, якщо в органах РАЦС не зберігся відповідній запис чи відмовлено у його відновленні, або він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту цивільного стану. Із заявами про встановлення факту реєстрації шлюбу може звернутися подружжя або кожен із них.
Відповідно до абз. 3 п. 3.13 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Мінюсту України від 12.01.2011 № 96/5, у разі якщо втрачено актовий запис цивільного стану, складений компетентним органом іноземної держави, з якою Україною не укладено договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, або якщо законодавством іноземної держави встановлено інший порядок поновлення, відмінний від передбаченого законодавством України, а також у разі якщо витребувати документи про державну реєстрацію актів цивільного стану від компетентних органів іноземної держави неможливо (відповідь не надходить тривалий час, стихійне лихо, військові дії тощо), що підтверджується відповідними документами, актовий запис цивільного стану поновлюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Враховуючи, що заявником належними та допустимим доказами не доведено, що встановлення факту родинних відносин між ним та ОСОБА_2 неможливо в позасудовому порядку, а також, що даний факт має для заявника має конкретне юридичне значення, відтак суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення факту родинних відносин.
Відповідно до ч.7 ст.294 ЦПК України при ухваленні рішення судові витрати не відшкодовуються, відтак судові витрати необхідно залишити за заявником.
Керуючись ст. ст.4, 12, 13, 18, 89, 133, 141, 229, 258, 259, 263-265, 268, 293, 294, 315-319 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
У заяві ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб : відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин - відмовити
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне найменування учасників справи:
Заявник : ОСОБА_1 , РНОКПП : НОМЕР_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ;
Заінтересовані особи :
-відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, ЄДРПОУ :33645594, м. Івано-Франківськ;
- ОСОБА_2 ,РНОКПП : НОМЕР_5 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ;
Повне рішення 27.01.2025.
Суддя Івано-Франківського міського суду Л.Р. Кіндратишин
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 29.01.2025 |
Номер документу | 124711406 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Кіндратишин Л. Р.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Кіндратишин Л. Р.
Цивільне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Кіндратишин Л. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні