Рішення
від 21.01.2025 по справі 349/1227/24
РОГАТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 349/1227/24

Провадження № 2/349/26/25

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

21 січня 2025 року м. Рогатин

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

у складі судді Могили Р.Г.,

з участю секретаря судового засідання Мартиновської І.П.,

розглянув у відкритому судовому засіданнів залі суду за правиламизагального позовногопровадження цивільнусправу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Рогатинськоїміської радиІвано-Франківськоїобласті про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на частину земельної частки (паю) в порядку спадкування,

учасники судового провадження:

позивач ОСОБА_1

представник позивачів адвокат Микитчин П.С,

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивачів та заперечень відповідача.

У липні 2024 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , інтереси яких представляє адвокат Микитчин П.С., звернулися до суду з позовом до Рогатинської міської ради, де ОСОБА_2 збільшила позовні вимоги та просили:

- встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_2 є донькою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- визнати за кожним із позивачів право власності по частині земельної частки (паю), площею 1,25 умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Рогатинської міської ради, як спадкоємцями за законом після смерті матері ОСОБА_3 .

Позовні вимогиобгрунтувані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачів ОСОБА_3 , та у зв`язкуіз їїсмертю відкрилася спадщинана належнеїй майно ,в тому числі наземельну частку (пай).Позивачі , як спадкоємці за законом в першу чергу звернулися до приватного нотаріуса із заявою видати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку ( пай ) по частцікожному.Однак нотаріусприйняла постанову, якоювідмовила у видачі свідоцтв у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документу на земельну частку(пай), оскільки наданий сертифікат не підтверджує право спадкодавця на земельний пай.

Позивачі зазначають, що матір була членом колгоспу імені Фрунзе, який знаходився на території Васючинської сільської ради, але оскільки вона народилась в с.Григорів, тому її включили до списку на отримання земельного паю за місцем народження, де 01 березня 1996 року Григорівською сільською радою їй було видано сертифікат на право приватної власності на землю в межах середньої земельної частки, який вона не обміняла на сертифікат нового зразка, що видавався місцевою райдержадміністрацією, у зв`язку із тим, що не була членом колгоспу в с.Григорів.

В письмових поясненнях представник позивачів адвокат Микитчин П.С. посилаючись на роз`яснення викладені в п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» зазначив, що невнесення до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю ОСОБА_3 , яка була членом колективного сільськогосподарського підприємства на час передачі у колективну власність землі , не може позбавити її права на земельну частку.

Відповідач Рогатинська міська рада Івано-Франківської області подала відзив на позовну заяву.

Заперечення щодо позову обгрунтувала тим, що ОСОБА_4 працювала в колгоспі ім. Фрунзе, який розташований на території Васючинської сільської ради, однак позивачами не надано жодних доказів, які б підтверджували включення її до списку пайовиків за місцем праці. Крім того трудова книжка видана ім`я ОСОБА_4 . Також позивачами не зазначено причини пропуску строку звернення до суду за захистом своїх прав.

В доповнення до відзиву відповідач подав клопотання про долучення до матеріалів справи відповіді з архівного відділу Івано-Франківської райдержадміністрації № 01-11/96 від 28 серпня 2024 року, де зазначено, що в рішеннях Григорівської та Васючинської сільських рад за 1995 - 1996 роки , ОСОБА_3 в списках пайовиків не числиться . З наведених підстав Рогатинська міська рада просила у задоволенні позову відмовити повністю.

Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою судді Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 04 липня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження, справу призначено до підготовчого засідання.

24 липня 2024 року представник позивачки ОСОБА_2 - адвокат Микитчин П.С. подав заяву про збільшення позовних вимог.

Ухвалою Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 09 вересня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 20 листопада 2024 року витребувано з архівного відділу Івано-Франківської районної державної адміністрації копію рішення сесії Григорівської сільської ради народних депутатів від 25 грудня 1995 року №5.

У судовомузасіданні позивач ОСОБА_1 та представникпозивачів адвокатМикитчин П.С.позовні вимоги підтримали з підстав наведених у позовній заяві та письмових пояснень від 21 січня 2025 року .

Представник Рогатинської міської ради Івано-Франківської області Сташків О.Б. у судовому засіданні просила у задоволені позовних вимог відмовити з підстав наведених у відзиві, та в подальшому подала заяву про розгляд справи за її відсутності.

Фактичні обставини справи.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , виданого 02 квітня 2018 року виконавчим комітетом Воскресинцівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області ( а.с. 7 ).

У зв`язку із смертю ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне їй майно, в тому числі на земельну частку ( пай) на території Рогатинської міської ради Івано-Франківської області.

Останнє місце проживання померлої було АДРЕСА_1 . Заповіт від імені ОСОБА_3 у виконавчому комітеті Воскресинцівської сільської ради не посвідчувався. Дані обставини підтверджуються довідкою Васючинського старостинського округу Рогатинської міської ради Івано-Франківської області від 16 листопада 2021 року №547 ( а.с.12).

ОСОБА_1 є сином спадкодавиці ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ( а.с. 8 ).

ОСОБА_5 була ОСОБА_4 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження та про шлюб ( а.с. 10-11 ).

Постановою приватногонотаріуса Івано-Франківськогорайонного нотаріальногоокругу Івано-Франківської областівід 03грудня 2021року № 560/02-63,позивачам по справі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на земельну ділянку, після смерті ОСОБА_3 , у зв' язку з тим, що правовстановлюючий документ відсутній ( а.с.15 ).

01 березня 1996 року Григорівською сільською радою Рогатинського району на підставі рішення сесії Григорівської сільської ради народних депутатів від 25 грудня 1995 року №5 ОСОБА_3 , жительці с.Григорів було видано сертифікат на право приватної власності на землю в межах середньої земельної частки, серія ІФ 10-09 , реєстраційний №154 ( а.с. 14 ).

Згідно листа-відповідізархівного відділу Івано-Франківської райдержадміністрації № 01-11/96 від 28 серпня 2024 року, в рішеннях Григорівської та Васючинської сільських рад за 1995 - 1996 роки ОСОБА_3 в списках по затвердженню паїв, не числиться ( а.с. 34-38, 43-44 ).

На виконання ухвали Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 20 листопада 2024 року архівний відділ №2 Івано-Франківської районної державної адміністрації повідомив суд, що рішень сесії Григорівської сільської ради народних депутатів від 25 грудня 1995 року №5, немає. Додані до вказаної відповіді копії рішень п`ятої сесії Григорівської сільської ради народних депутатів від 28 грудня 1995 року є неналежними доказами, оскільки не містять інформації щодо предмета доказування ( а.с.65-73 ).

На час розпаювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам , спадкодавець ОСОБА_6 , 1937 року народження працювала в КСП, що було правонаступником колгоспу ім. Фрунзе , яке знаходилося на території Васючинської сільської ради Рогатинського району ( а.с. 16 ).

Розпорядженням Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області від 29 липня 2005 року №116 по земельних сертифікатах Григорівської сільської ради було затверджено розмір земельної частки ( паю) 1,25 в умовних кадастрових гектарах, що підтверджується копією розпорядження ( а.с. 17 ).

Застосовані норми права та висновки суду за результатами розгляду справи.

Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно частини першої статті 15, частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Звернувшись до суду з позовом у цій справі, позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 посилалися на те, що їхня матір - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була членом колгоспу імені Фрунзе, який розташований на території Васючинської сільської ради, але оскільки вона народилась в с.Григорів, тому її включили до списку на отримання земельного паю за місцем народження, де 01 березня 1996 року Григорівською сільською радою їй було видано сертифікат на право приватної власності на землю в межах середньої земельної частки, який в подальшому вона не обміняла на сертифікат, який видавався місцевою райдержадміністрацією, що

в свою чергу, позбавляє їх, як спадкоємців, права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом після смерті матері.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав

та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця),

до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).

Відповідно до частини першої статті 1225 ЦК України право власності

на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах,

із збереженням її цільового призначення.

Тобто умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку, а також на права на земельну частку (пай) є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законом порядку.

Частиною дев`ятою статті 5 ЗК України 1990 року кожний член колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства у разі виходу з нього має право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначається в порядку, передбаченому частинами шостою і сьомою статті 6 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 22 ЗК України 1990 року право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і документа, що посвідчує це право.

У частині другій статті 23 цього Кодексу визначено, що державний акт

на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян.До державного акта додається список цих громадян.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі

(на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» право на земельну частку (пай) мають, зокрема, колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку, громадяни та юридичні особи, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай).

Згідно з частинами першою, другою статті 2 вказаного Закону основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є:свідоцтво про право на спадщину;посвідчені

у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай);рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Відповідно до пункту 1 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року

№ 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства. Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).

Згідно з пунктом 2 цього Указу право на частку (пай) мають члениколективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишилися членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Таким чином, право на земельну частку (пай) особа набуває за наявності трьох умов:

1) перебування в членах колективного сільськогосподарського підприємства; 2) отримання цим підприємством державного акта на право колективної власності на землю; 3) включення особи до списку, доданого до цього акта.

Зазначене узгоджується з правовими висновками, викладеними у постановах Верховного Суду від 02 березня 2020 року у справі № 573/813/19-ц , від 13 травня 2020 року у справі № 627/66/17, від 20 травня 2020 року у справі № 384/642/17 , від 02 вересня 2020 року у справі № 530/311/19, від 22 жовтня 2020 року у справі № 149/2978/18, від 23 грудня 2020 року у справі № 609/1117/18, від 16 червня 2021 року у справі № 137/1642/19 .

У пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» судам дано роз`яснення, що сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта на право власності на землю. Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі

у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

На підставі наведеного суд дійшов висновку , що оскільки ОСОБА_3 за життя не була включена до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай), що додавався до державного акта на право колективної власності на землю, до суду за захистом свого майнового права вона не зверталася, а тому не набула права на земельну частку (пай) в колективному сільськогосподарському підприємству, що було правонаступником колгоспу ім. Фрунзе , членом якого вона була.

Зважаючи на вищезазначене, позивачі не успадкували право на земельну частку (пай) в колективному сільськогосподарському підприємству, тому відсутністі підстави для задоволення позовних вимог.

Щодо встановлення факту родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_2 є донькою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , то позивачка не позбавлена права звернутися із вказаною заявою в порядку окремого провадження.

Керуючись ст.ст.141, 259, 263-265 ЦПК України,

УХВАЛИВ :

В позові ОСОБА_1 доРогатинської міськоїради Івано-Франківськоїобласті про визнання за ним як спадкоємцем його матері ОСОБА_3 , права власності на 1/2 частину земельної частки ( паю ) площею 1,25 умовних кадастрових гектарах на території Рогатинської міської ради Івано-Франківськоїобласті - відмовити повністю.

В позові ОСОБА_2 до Рогатинськоїміської радиІвано-Франківськоїобласті про встановлення фактуродинних відносин та визнання за нею як спадкоємцем її матері ОСОБА_3 , права власності на 1/2 частину земельної частки ( паю ) площею 1,25 умовних кадастрових гектарах на території Рогатинської міської ради Івано-Франківськоїобласті - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивачі:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: с.Васючин Івано-Франківський район Івано-Франківська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідач: Рогатинська міська рада Івано-Франківської області, місцезнаходження: Івано-Франківська область, Івано-Франківський район, м. Рогатин, вул. Галицька, 65, код ЄДРПОУ 04054323.

Повний текст рішення складено 24 січня 2025 року.

Суддя Р.Г. Могила

СудРогатинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення21.01.2025
Оприлюднено29.01.2025
Номер документу124711627
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —349/1227/24

Рішення від 21.01.2025

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Могила Р. Г.

Рішення від 21.01.2025

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Могила Р. Г.

Ухвала від 20.11.2024

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Могила Р. Г.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Могила Р. Г.

Ухвала від 04.07.2024

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Могила Р. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні