Рішення
від 26.12.2024 по справі 495/9660/24
БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 495/9660/24

Номер провадження 2/495/4621/2024

26 грудня 2024 рокум. Білгород-Дністровський

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:

головуючої судді Анісімової Н.Д.,

при секретарі судового засідання Кракатиці В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білгород-Дністровський цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Білгород-Дністровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Доброславського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення неправильності актового запису, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивачка, ОСОБА_1 , звернулась до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області з позовною заявою до Білгород-Дністровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Доброславського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення неправильності актового запису, відповідно до якого просить:

- встановити неправильність запису в акті цивільного стану - актовому записі про реєстрацію шлюбу № 21, складеного 08 червня 1994 року виконавчим комітетом Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області, а саме в розділі «громадянство» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 «Громадянка України»;

- внести зміни в актовому записі про реєстрацію шлюбу № 21, складеного 08 червня 1994 року виконавчим комітетом Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області, а саме змінити запис в розділі «громадянство» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 шляхом виключення (видалення) запису «Громадянка України».

Короткий зміст та обґрунтування заяви

Позов мотивований тим, що відповідно до свідоцтва про народження позивачки гр. ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Фрумушика, Флорештський район, р. Молдова. Батьками заявниці вказані батько ОСОБА_3 , національність молдованин, мати - ОСОБА_4 , національність молдованка.

07 червня 1986 року позивачка зареєструвала шлюб із гр. ОСОБА_5 , після чого отримала прізвище чоловіка « ОСОБА_6 ». Шлюб зареєстрований відділом РАЦС у м. Флорешти, р. Молдова, актовий запис про шлюб № 52. Після чого 31.07.1992 року шлюб із гр. ОСОБА_5 було розірвано відділом РАЦС у м. Гюмрі, р. Вірменія. Після розірвання шлюбу позивачка залишила прізвища « ОСОБА_6 ».

08 червня 1994 року позивачка знову зареєструвала шлюб із гр. ОСОБА_5 ..

У вказаному свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_1 громадянство заявниці ОСОБА_1 помилково вказане як «Громадянка України».

Разом з тим, на сьогоднішній день позивачка не має будь-якого громадянства, будь-якої держави в тому числі громадянства України.

Єдиний паспортний документ, який посвідчує особистість позивачки є паспорт громадянина СРСР серії НОМЕР_2 , тобто позивачка не має на сьогоднішній день громадянства будь-якої визнаної та існуючої держави.

На даний час позивачка перебуває в р. Молдова та має бажання оформити відповідне громадянство. З цією метою вона надала відповідним державним службам всі наявні у неї документи. Однак через наявність запису про громадянство в свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_1 та відсутність у позивачки громадянства України, вона має перешкоди в реалізації своїх прав через неточність внесення інформації в актовий запис.

З метою приведення у відповідність інформації в актовому записі позивачка звернулась через свого чоловіка до Білгород-Дністровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) - далі Відповідач, із відповідною заявою.

Відповідачем була надана відмова на заяву позивачки.

З метою приведення інформації про громадянство позивачки (відсутність громадянства) в актовому записі про шлюб у відповідності до дійсного громадянства - його відсутності, позивачка змушена звернутись до суду.

Рух справи у суді

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 23.10.2024 відкрито провадження по справі та призначено судове засідання.

В судове засідання позивачка не з`явилася, проте її представник адвокат Садовський надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач, Білгород-Дністровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), просив справу розглянути у відповідності до чинного законодавства.

Відповідач, Доброславський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), подав до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, заперечень не мають.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та наявні у справі докази, суд встановив наступні обставини.

Фактичні обставини встановлені судом, позиція суду та нормативно-правове обґрунтування

Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_7 /позивачка/ народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Фрумушика, Флорештський район, р. Молдова. Батьками заявниці вказані батько ОСОБА_3 , національність молдованин, мати - ОСОБА_4 , національність молдованка (а.с. 11-12).

07 червня 1986 року позивачка зареєструвала шлюб із гр. ОСОБА_5 , після чого отримала прізвище чоловіка « ОСОБА_6 ». Шлюб зареєстрований відділом РАЦС у м. Флорешти, р. Молдова, актовий запис про шлюб № 52 (а.с.).

Після чого 31.07.1992 року шлюб із гр. ОСОБА_5 було розірвано відділом РАЦС у м. Гюмрі, р. Вірменія. Після розірвання шлюбу позивачка залишила прізвища « ОСОБА_6 » (а.с. 14-15).

08 червня 1994 року позивачка знову зареєструвала шлюб із гр. ОСОБА_5 (а.с. 16). У вказаному свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_1 громадянство заявниці ОСОБА_1 вказане як «Громадянка України».

Разом з тим, на сьогоднішній день позивачка не має будь-якого громадянства, будь-якої держави в тому числі громадянства України. Єдиний паспортний документ, який посвідчує особистість позивачки є паспорт громадянина СРСР серії НОМЕР_2 , тобто позивачка не має на сьогоднішній день громадянства будь-якої визнаної та існуючої держави (а.с. 5-7).

На даний час позивачка перебуває в р. Молдова та має бажання оформити відповідне громадянство. З цією метою вона надала відповідним державним службам всі наявні у неї документи. Однак через наявність запису про громадянство в свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_1 та відсутність у позивачки громадянства України, вона має перешкоди в реалізації своїх прав через неточність внесення інформації в актовий запис.

З метою приведення у відповідність інформації в актовому записі позивачка звернулась через свого чоловіка до Білгород-Дністровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) - далі Відповідач, із відповідною заявою.

Спірні правовідносини пов`язані з відмовою відділу РАЦС внести зміни до актового запису про народження позивачки через неможливість підтвердження заявленого, та бажанням встановити факт неправильності в актовому записі.

Актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків (частина перша статті 49 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України). Актом цивільного стану є, зокрема, народження фізичної особи (частина друга статті 49 ЦК України).

Аналогічні за змістом приписи закріплені у статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон).

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи й офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (частина перша статті 9 Закону).

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (частина перша статті 22 Закону).

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану також регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правила).

Згідно з пунктом 1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Перелік способів захисту цивільних прав та інтересів наведений у частині другій статті 16 ЦК України. Цей перелік не є вичерпним, оскільки суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Відповідно до пункту 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану.

Відповідно до абз. 4 п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07 липня 1995 року № 12 «Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» питання щодо встановлення неправильності в актовому записі про народження, суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів; відомостей, які містяться в паспорті; довідок з місця роботи, навчання, проживання; військових, профспілкових, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що з достовірністю підтверджують заявлену вимогу.

На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду (п. 2.16.7 Правил).

Отже, єдиним шляхом встановлення неправильності в актовому записі про народження, про який просить позивачка, є його встановлення у судовому порядку, та саме на підставі рішення суду відділом реєстрації актів цивільного стану в актовий запис про народження особи вносяться зміни.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 22 цього Закону заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (відділами державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктом 1.7 Правил передбачено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно з пунктом 2.1 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.

Вимогами ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За змістом ч. 2 ст. 89 ЦПК України, жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Згідно із ст. 263 Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Білгород-Дністровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Доброславського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення неправильності актового запису є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 3, 9-13, 76-83, 95,128-131,133, 141, 206, 211, 247, 259, 263-265, 268, 272, 273, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Білгород-Дністровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Доброславського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення неправильності актового запису задовольнити в повному обсязі.

Встановити неправильність запису в акті цивільного стану - актовому записі про реєстрацію шлюбу № 21, складеного 08 червня 1994 року виконавчим комітетом Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області, а саме в розділі «громадянство» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 «Громадянка України».

Внести зміни в актовому записі про реєстрацію шлюбу № 21, складеного 08 червня 1994 року виконавчим комітетом Чорноморської селищної ради Комінтернівського району Одеської області, а саме змінити запис в розділі «громадянство» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 шляхом виключення (видалення) запису «Громадянка України».

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження,якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 26.12.2024.

Суддя Н.Д.Анісімова

СудБілгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення26.12.2024
Оприлюднено29.01.2025
Номер документу124712964
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —495/9660/24

Рішення від 26.12.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Рішення від 26.12.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні