Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
16.01.2025 Городоцький районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Яворської Н.І.,
з участю секретаря судового засідання Цап І.М.,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Городок цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Городоцької міської ради Львівської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Городоцької міської ради Львівської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
Позовні вимоги мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його родичка ОСОБА_2 . Після смерті останньої відкрилася спадщина на майно, а саме земельну ділянку, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,7279 га, що розташована на території Дубаневицької сільської ради, яка належала спадкодавцю на підставі державного акту серія ІІІ-ЛВ № 015986 від 19.10.2001. Після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняла його тітка і відповідно донька спадкодавця ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті останньої спадщину прийняв її чоловік ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Він фактично прийняв спадщину після смерті ОСОБА_4 так як проживав із ним однією сім`єю до часу відкриття спадщини, звернувся до нотаріуса для її оформлення, проте листом від 28.08.2024 №120/01-16 йому було відмовлено у видачі свідоцтва на прийняття спадщини, через відсутність документів, що підтверджують проживання із спадкодавцем однією сім`єю. В інший спосіб, як звернутись до суду, він оформити спадщину не може, інших спадкоємців, які б претендували на спадкове майно немає, просив позов задовольнити.
Ухвалою судді від 10.09.2024 відкрито провадження у справі.
В підготовче засідання позивач не з`явився, 16.01.2025 подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в підготовче засідання не з`явився, у відзиві, поданому 01.10.2024, міський голова позов не заперечив, просив про розгляд справи у відсутності їх представника.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, розгляд справи здійснюється у їх відсутності, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та з урахуванням вимог ч.3 ст.200 ЦПК України, суд вважає за можливе ухвалити рішення про задоволення позову у підготовчому судовому засіданні з наступних підстав.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 (а.с.5).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,7292 га, яка належала спадкодавцю на підставі державного акту ІІІ-ЛВ № 015986 від 19.10.2001 (а.с.20).
Після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняла її донька ОСОБА_3 , що підтверджується довідкою Городоцької міської ради Львівської області № 651 від 17.07.2024, копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 та шлюб НОМЕР_3 (а.с.8, 12).
Як видно із копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_4 , ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.6).
Після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняв її чоловік ОСОБА_4 , який до смерті проживав та був зареєстрований по АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою Городоцької міської ради Львівської області № 649 від 17.07.2024 (а.с.11).
ОСОБА_4 , як видно із копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_5 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.7).
Як видно із Довідки Городоцької міської ради Львівської області № 652 від 17.07.2024, ОСОБА_1 з 2010 року постійно,без реєстрації, проживає у АДРЕСА_1 (а.с.9).
З копії дарування житлового будинку від 24.12.2010 убачається, що ОСОБА_3 подарувала ОСОБА_1 житловий будинок з приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 (а.с.16-18).
З метою прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , позивач ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса та проте листом від 28.08.2024 №120/01-16 йому було відмовлено у видачі свідоцтва на прийняття спадщини, через відсутність документів, що підтверджують проживання із спадкодавцем однією сім`єю.
За вимогами ст. 373 Цивільного кодексу України, ст.81Земельного кодексуУкраїни право власності (право) на земельну ділянку набувається і здійснюється по закону. Громадяни України набувають права на земельні ділянки на підставі договорів, в т.ч. дарування, прийняття спадщини, тощо.
За положеннями ст. 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу доКонвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до ч. 1 ст.4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, має право безпосередньо звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст. 16 ЦК України визнання права є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, що підлягають захисту судом.
Відповідно до ч. 4 ст.82ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно норм гл. 84 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За положеннями ст. ст. 1216, 1218 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Відповідно до ст.1258ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Статтею 1261ЦК України встановлено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Згідно ст. 328 ЦК Україниправо власності вважається набутим правомірно, якщо інше право не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За правилами ст. 392 ЦК Українивласник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свої власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Як роз`яснено у п. 23 постанови Пленуму Верховного СудуУкраїни від30травня 2008року №7«Про судовупрактику усправах проспадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину, в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. Особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження в разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.
З огляду на наведене й ту обставину, що ОСОБА_3 прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_2 , після смерті ОСОБА_3 спадщину фактично прийняв її чоловік ОСОБА_4 , що позивач є спадкоємцем за законом четвертої черги після його смерті, спадщину фактично прийняв, інших спадкоємців, які б претендували на спадкове майно не встановлено, тому суд вважає, що є підстави до задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 4, 10, 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,7292 га, що розташована на території Дубаневицької сільської ради, що згідно державного акта на право приватної власності на землю серія ІІІ-ЛВ № 015986 від 19.10.2001 належала ОСОБА_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Яворська Н.І.
Суд | Городоцький районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124717124 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Городоцький районний суд Львівської області
Яворська Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні