Справа № 444/4037/24
Провадження № 2/444/247/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(повне)
14 січня 2025 року м. Жовква
Жовківський районний суд Львівської області у складі:
головуючий суддя Олещук М. М.,
секретар судового засідання Мачіха Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жовква Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, -
В СТ АН ОВ ИВ :
Позивач ОСОБА_1 звернувся досуду ізпозовом довідповідача Добросинсько-Магерівськоїсільської радиЛьвівського районуЛьвівської областіпро визначеннядодаткового строку,достатнього дляподання заявипро прийняттяспадщини.Позовні вимогобґрунтовує тим,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть. Після смерті матері відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме: 1/2 частки квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , земельна ділянка площею 0,1047 га, земельна ділянка площею 0,0938 га, автомобіль марки ВАЗ 2101 1975 року випуску.
Позивач зазначає, що має рідну сестру ОСОБА_3 , 1956 р.н., яка уже скористалась своїм правом на спадщину після смерті матері, у порядку спадкування за заповітом.
У встановлений шестимісячний строк після смерті матері позивач не звернувся у нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини, оскільки отримав травму пальця , а саме неповну травматичну ампутацію дистальної фаланги ІІ пальця правої кисті, та перебував на лікуванні, хворіє на діабет ІІ типу, та виразкову хворобу шлунку, що підтверджуються відповідними довідками із медичного закладу.
Коли позивач звернувся в нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини після смерті батька, державним нотаріусом було повідомлено, що він пропустив термін для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті матері і цей термін можливо продовжити лише в судовому порядку.
Позивач просить задовольнити позов та визначити йому додатковий двомісячний строк достатній для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 07.10.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання у справі на 18.11.2024 року.
18.11.2024 року ухвалою суду постановлено закрити підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 14.01.2025 року.
Позивач в судове засідання не з`явився, однак на адресу суду подав письмову заяву, в якій зазначив, що просить розглядати справу у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить такі задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи відповідач був належно повідомлений. Відповідачем - Добросинсько-Магерівською сільською ради Львівського району Львівської області надіслано до суду лист, в якому відповідач просить розгляд справи проводити без їх представника, у розгляді даної справи відповідач повністю покладається на рішення суду.
А тому суд, оглянувши письмові заяви учасників справи, вирішив розгляд справи проводити за відсутності учасників справи та на підставі поданих до суду доказів.
Оскільки учасники справи в судове засідання не з`явились, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено,що ІНФОРМАЦІЯ_2 помербатько позивача ОСОБА_4 ,що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (арк. спр.15).
ІНФОРМАЦІЯ_3 померламати позивача ОСОБА_2 ,що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 (арк. спр.16).
Із копії свідоцтва про народження позивача встановлено, що його батьком є ОСОБА_4 , матірю - ОСОБА_2 (арк.спр.14).
Відповідно до листа Жовківської державної нотаріальної контори №1074/01-16 від 03.09.2024 року, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 та матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки спадкоємцем пропущено строк для прийняття спадщини (арк. спр. 6).
Із копії виписки №607 медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого від 20.05.2024 року та 04.04.2023 року огляду хірурга встановлено, що ОСОБА_1 хворів та перебував на лікуванні (арк.спр.27-29).
Згідно з вимогамист. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
На підставі ч. 2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини, є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Згідно з ч. 1ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з ч.ч.1, 2ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заяву про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Відповідно до обставин викладених у позовній заяві, причиною пропуску строку для прийняття спадщини ОСОБА_1 є те, що він хворів та перебував на лікуванні, на підтвердження чого позивачем надано відповідні медичні документи, а тому позивач вважає, що він пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин.
Гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на справедливий суд включає в себе принцип доступу до суду, ефективність якого обумовлюється тим, що особі має бути забезпечена можливість звернутися до суду за вирішенням певного питання, і що держава не повинна чинити правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі «Ілхан проти Туреччини» від 27 червня 2000 року, при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом встановлено, що спору про спадкування не існує, а сама спадщина відповідно до вимогст.1277Цивільного кодексуУкраїни відумерлою не визнана, а отже вона є досі відкритою, тому, відповідно до ч.1ст. 1268 Цивільного кодексу України, позивач має право на її прийняття як спадкоємець.
Відповідно до норм ч. 5ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3ст. 1296 ЦК України, відсутність свідоцтва про право па спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно із ч. 3ст. 1272 ЦК України,за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Суд враховує те, що позивач ОСОБА_1 підставно звернувся до суду із цим позовом, оскільки у інший спосіб захистити своє право можливості немає.
Ураховуючи зазначене вище, суд вважає, що причини пропуску строку позивачем для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини є поважними, а тому позивачу належить продовжити такий строк.
Крім того, суд звертає увагу на те, що визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не вирішує питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
Зібрані в справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв`язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що у суду є достатні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 4, 6, 7, 12, 76, 77, 81,258-259, 263, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий двохмісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , з дня набрання рішенням суду законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області шляхом подання апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 24.01.2025 року.
Суддя: Олещук М. М.
Суд | Жовківський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124717211 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Жовківський районний суд Львівської області
Олещук М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні