Рішення
від 27.01.2025 по справі 452/4706/24
САМБІРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 452/4706/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"27" січня 2025 р. м. Самбір

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючого судді Казана І.С.,

секретаря Кафтан О.Ю.,

із участю: представника заявника адвоката Ленько М.Ю.,

представника заінтересованої особи Янів М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Самборі Львівської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Самбірська міська рада Львівської області, - про встановлення факту, що має юридичне значення, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаною заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю із ОСОБА_2 більше п`яти років. В обґрунтування заяви посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , котра була дружиною її свекра ОСОБА_3 та після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно, зокрема на житловий будинок по АДРЕСА_1 ; за життя померла ОСОБА_2 заповіту не склала, спадкоємців першої, другої та третьої черги за законом після її смерті немає; заявник вважає, що має право на спадкування її майна як спадкоємець четвертої черги, оскільки проживала із померлою за вказаною адресою без реєстрації більше п`яти років, а саме з 1988 року по день її смерті; дані обставини підтверджує тим, що вона сплачувала за комунальні послуги за вказаною адресою, доглядала ОСОБА_2 коли вона хворіла, відвідувала її у лікарні, купляла медикаменти, надалі займалася її похованням. Із тих підстав вона звернулася до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, однак їй було відмовлено у зв`язку із тим, що відсутні документи, що підтверджують їх родинні відносини, рекомендовано звернутися до суду; тому просить у судовому порядку ухвалити рішення, яким встановити факт проживання однією сім`єю з померлою ОСОБА_2 не менше п`ять років до часу відкриття спадщини.

У судовому засіданні представник заявника адвокат Ленько М.Ю. заяву підтримала, просила таку задовольнити, посилалася на викладені обставини у зверненні до суду, зокрема позивач пояснила, що її довірителька проживала із померлою ОСОБА_2 в одному будинку, остання вважала її та її дітей своєю сім`єю, вели спільне господарство та побут; представник заінтересованої особи Самбірської міської ради Львівської області у судовому засіданні не заперечував проти задоволення заяви, покладався на законне рішення суду.

З`ясувавши дійсні обставини справи, заслухавши пояснення учасників та дослідивши надані по справі докази, суд приходить висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав:

Судом встановлено,що згіднокопії свідоцтвапро смертьсерії НОМЕР_1 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ,котра навипадок своєїсмерті заповітуне склала,а томуспадкування її майна здійснюється за законом.

Із повідомлення Самбірської державної нотаріальної контори Львівської області №№2647/02-14 від 19 грудня 2024 року відомо, що заявниці ОСОБА_1 нотаріусом роз`яснено, що з поданих документів не вбачаються родинні відносини та не доведено факту проживання однією сім`єю з померлою ОСОБА_2 не менше п`ять років до часу відкриття спадщини, а тому за захистом права на спадкове майно рекомендовано звернутись до суду .

Положеннями абзацу 1 ч. 2 ст. 3 СК України встановлено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Згідно зі ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення; стаття 1264ЦК України передбачає, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Відповідно до роз`яснень, які викладених у пункті 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування», при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 Сімейного кодексу України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки.

Для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів: а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.

Обов`язковою умовою для визнання осіб членами сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду від 21 березня 2019 року в справі №461/4689/15-ц, від 30 вересня 2019 року в справі №554/14633/15-ц, від 25 листопада 2019 року в справі №711/348/17, від 03 лютого 2021 року в справі №127/25053/17.

Той факт, що заявник ОСОБА_1 проживала разом зі ОСОБА_2 однією сім`єю як невістка її померлого чоловіка, постійно з 1988 року за адресою у АДРЕСА_1 по день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , вони були об`єднані спільним побутом, мали спільний бюджет, спільно несли необхідні витрати на утримання сім`ї, зокрема підтверджується копіями квитанцій про сплату комунальних послуг, сімейними фото, документами про поховання.

Також цей факт підтвердили у судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , яким відомі обставини спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 із померлою ОСОБА_2 .

Відповідно до ч. 1 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України, окреме провадження - це вид непозовного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

У пункті 5 частини 2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. У відповідності до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.95р. №5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Оскільки як установлено судом та матеріалами справи доведено, що заявник проживала разом із померлою ОСОБА_2 однією сім`єю більше п`яти років, зокрема нею доведено факт спільного проживання із померлою до дня відкриття спадщини, ведення спільного господарства та побуту, враховуючи те, що встановлення цього факту дає заявнику можливість реалізувати своє право для спадкування, вона належить до спадкоємців четвертої черги за законом, оскільки інших спадкоємців за законом немає, а нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, а тому така заява підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265, 294, 315, 319 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_2 , - із спадкодавцем ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , актовий запис №219, - однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів із дня складення 30 січня 2025 року повного судового рішення.

Суддя

СудСамбірський міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення27.01.2025
Оприлюднено30.01.2025
Номер документу124718566
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —452/4706/24

Рішення від 27.01.2025

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Казан І. С.

Рішення від 27.01.2025

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Казан І. С.

Ухвала від 10.01.2025

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Казан І. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні