Рішення
від 28.01.2025 по справі 944/5927/24
ЯВОРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 944/5927/24

Провадження №2-о/944/161/25

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.01.2025 рокум.Яворів

Яворівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Матвіїва І.М.

присяжних: Хлян М.І., Пісоцької С.М.,

з участю секретаря судового засідання Леньо Б.Ю.,

розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Яворів, за правилами окремого позовного провадження, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ,заінтересована особаорган опікита піклуваннявиконавчого комітетуЯворівської міськоїради Львівськоїобласті, ОСОБА_2 про визнання особи недієздатною та призначення опікуна,

В С Т А Н О В И В:

18 жовтня 2024року ОСОБА_1 , звернувся до суду із заявою про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною особою та призначення опікуна.

В обгрунтуваннязаявленихвимогпокликається нате,що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 приходиться йомубатьком, вони разом проживають за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_2 є особою похилого віку, хворіє на психічне захворювання, потребує постійного стороннього нагляду і допомоги. Внаслідок хронічного психічного розладу батько не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, у зв?язку з чим може бути визнаним недієздатним, інших родичів, які б могли опікуватися ОСОБА_2 у заявника немає. Фактично внаслідок даного психічного захворювання, ОСОБА_2 є недієздатним.

Станом на сьогодні здоров?я в ОСОБА_2 не покращується, а навпаки постійно погіршується із кожним днем. Тривале лікування не завжди дає навіть підтримуючий ефект, загострення хвороби носять періодичний характер. Захворювання ОСОБА_2 призвело до того, що він не може самостійно приготувати собі їжу, відповідно одягнутися, оскільки не завжди розуміє значення своїх дій. Крім цього, він потребує постійного прийняття ліків (уколів) за чим необхідний постійний контроль та допомога.

Заявник вважає, що захворювання батька може впливати на здатність розуміння своїх вчинків, а тому просить суд визнати ОСОБА_2 недієздатним та призначити йому опікуна.

Ухвалою суду від 22.10.2024 відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 22.11.2024 у даній справі призначена судово-психіатричну експертизу.

27.12.2024 року ухвалою Яворівськогорайонного судуЛьвівської області відновлено провадження у справі.

Заявник всудовезасіданнянез`явився, подав до суду заяву, у якій заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просить розгляд справи проводити у його відсутності.

Представник заінтересованоїособипредставниквиконавчого комітетуЯворівськоїміськоїради Львівськоїобласті,якорганопіки тапіклуванняв судове засідання не з`явився, подав до суду подання про доцільність призначення опікуном ОСОБА_1 над ОСОБА_2 підтримує.

З урахуванням психічного стану ОСОБА_2 , суд визнав недоцільною його явку в судове засідання, його представник адвокат Варениця В.С. подав заяву про проведення судового засідання за їх відсутності.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Частинами 4, 5 ст.268 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Отже, враховуючи наведені вище вимоги процесуального закону, датою ухвалення судом судового рішення в даній справі, призначеній до розгляду на 27.01.2025, є дата складення повного судового рішення 28.01.2025.

Дослідивши фактичні обставини справи, суд прийшов до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено,що відповіднодо свідоцтвапро народженнясерії НОМЕР_1 ,виданого 21.09.1988року,вбачається,що ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Коти Яворівського району Львівської області. В графі «батько» значиться ОСОБА_2 , в графі «мати» значиться ОСОБА_3 .

З приведеноговище вбачається,що заявник ОСОБА_1 , приходиться сином ОСОБА_2 .

Згідно довідки про склад сім`ї №605-2 від 31.05.2024, встановлено, що в будинку за адресою: АДРЕСА_1 , проживають разом зокрема: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю другої групи з загального захворювання відповідно до довідки МСЕК серії 12 ААВ №051612; діагноз розлади психіки та поведінки внаслідок ураження судин головного мозгу (ГЕ,ЦА) з вираженими емоційно вольовими, когнітивно-мнестичними та поведінкова ними розладами, соціально-побутовою дезаптацією, що підтверджується медичним висновком №712 від 18.10.2024 року.

Відповідно доподаннявиконавчогокомітету ЯворівськоїміськоїрадиЛьвівської області,якорганопіки тапіклуваннявід 10.01.2025 року визнаєза доцільнепризначення опікуном ОСОБА_1 над ОСОБА_2 .

Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта №1848від 20.12.2024, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 страждає стійким хронічним психічним розладом у вигляді розладу особистості та поведінки внаслідок органічного ураження головного мозку з вираженим психоорганічним синдромом, не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Системний аналіз законодавства України дає підстави стверджувати, що недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов`язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння. Недієздатним особам мають надаватися правові можливості для задоволення індивідуальних потреб, реалізації та захисту їх прав і свобод.

Хоча за станом здоров`я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, у тому числі право на свободу та особисту недоторканність, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов`язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації (рішення Конституційного суду України від 1 червня 2016 року № 2-рп/2016, справа № 1-1/2016).

Європейський суд з прав людини визначив вимоги, яких необхідно дотримуватися під час розгляду такої категорії справ, вказавши, що сама сутність того, в чому слід переконати компетентні державні органи - наявність психічного розладу, що вимагає об`єктивної медичної експертизи (пункт 39 рішення у справі "Вінтерверп проти Нідерландів" від 24 жовтня 1979 року). Також, Європейський суд з прав людини вказав, що ця процедура повинна мати судовий характер (пункт 40 рішення у справі "Горшков проти України" від 8 листопада 2005 року).

Згідно частини першоїстатті 39 ЦК Українифізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

За результатами дослідження фактичних обставин справи, судом встановлено, що ОСОБА_2 , за своїм психічним станом не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а тому заява щодо визнання його недієздатним є обгрунтованою, та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першоїстатті 41 ЦК Українинад недієздатною фізичною особою встановлюється опіка. Опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки (стаття 55 ЦК України).

Частина першастатті 60 ЦК Українивизначає, що суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Диспозиція частини1статті 300 ЦПК України регламентує, що суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Як вбачаєтьсяіз матеріалівсправи, ОСОБА_1 доглядає батька ОСОБА_2 .

У відповідності до подання виконавчого комітету Яворівської міської ради Львівської області, №151 від10.01.2025року,якорганомопіки тапіклування,розглянутозаяву ОСОБА_1 , який виявив бажання виконувати обов`язки опікуна для батька ОСОБА_2 , оскільки останній потребує постійної сторонньої допомоги та нагляду. ОСОБА_1 проживає разом ОСОБА_2 інших родичів, які б виявили бажання здійснювати догляд за ОСОБА_2 немає.Відтак,на виконанняч.1ст.60ЦК України,ч.1ст.241ЦПК УкраїниЯворівська міськарада Львівськоїобласті,як органопіки тапіклування вважаєза можливепризначити ОСОБА_1 опікуном над батьком ОСОБА_2 .

При цьому, з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 має повну цивільну дієздатність, його поведінка та інтереси не суперечать інтересам ОСОБА_2 , тобто відсутні перешкоди, передбачені диспозицієюстатті 64 ЦК Українидля призначення його опікуном.

Згідност.263ЦПКУкраїни судоверішення повинноґрунтуватися назасадах верховенстваправа,бути законнимі обґрунтованим.Законним єрішення,ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Таким чином,зібрані усправі доказита їхналежна оцінкавказують нанаявність підставдля задоволеннязаяви ОСОБА_1 провизнання ОСОБА_2 недієздатною особою із призначенням опікуна, так як останній в силу наявного у нього психічного захворювання не може керувати своїми діями та усвідомлювати їх значення, про що свідчить медична експертиза.

Відповідно до положеньстатті 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.

Згідно положеньстатті 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.

Відповідно до частини 1статті 40 ЦК Українифізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

На підставі викладеного та на підставі статтей39,40,41 ЦК України, керуючись статтями81,259,263-265,293,300,354,355 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

заяву ОСОБА_1 ,заінтересована особаорган опікита піклуваннявиконавчого комітетуЯворівської міськоїради Львівськоїобласті, ОСОБА_2 про визнання особи недієздатною та призначення опікуна задовольнити.

Визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Призначити ОСОБА_1 , опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Встановити строк дії рішення - 2 (два) роки з моменту набрання ним законної сили.

Крім того, за приписами ч.5 ст.300ЦПКУкраїни рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.

Роз`яснити положення ч.7, 8 ст.300 ЦПК України, згідно яких клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною першою цієї статті. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а для осіб, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, в цей же строк з дня його отримання.

Повне судове рішення складено 28 січня 2025 року.

Сторони у справі:

Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа виконавчийкомітет Яворівської міської ради Львівської області як орган опіки та піклування, код ЄДРПОУ 33213539, адреса місцезнаходження: Львівська область, Яворівський район, м.Яворів, вул.Львівська,15.

Заінтересована особа ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .

Суддя І.М.Матвіїв

Присяжні: М.І. Хлян

С.М.Пісоцька

СудЯворівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення28.01.2025
Оприлюднено30.01.2025
Номер документу124719304
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —944/5927/24

Рішення від 28.01.2025

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Матвіїв І. М.

Ухвала від 27.12.2024

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Матвіїв І. М.

Ухвала від 22.11.2024

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Матвіїв І. М.

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Матвіїв І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні