Справа № 168/1347/24
Провадження № 2/168/50/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2025 року сел. Стара Вижівка
Старовижівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Сухоручко Ю.О.,
секретар судового засідання Таксюк О.С.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом представника позивача адвоката Гайдашука Валентина Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Дубечненської сільської ради Ковельського району Волинської області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом,
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції позивача.
Позивач звернувся до суду з позовом до Дубечненської сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом, а саме: на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне їй майно, в тому числі на спадковий будинок. За життя ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений 27.07.2007 року секретарем Дубечненської сільської ради Старовижівського району Волинської області, згідно з яким житловий будинок з надвірними спорудами в АДРЕСА_1 заповідала в рівних частках позивачу ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (а.с. 10).
Позивач зазначає, що прийняв спадщину шляхом звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, ОСОБА_3 відмовилась від прийняття спадщини у визначений законом строк.
У зв`язку із відсутністю у спадкодавиці правовстановлюючих документів на спадковий житловий будинок, нотаріусом було відмовлено в одержанні свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вказане майно.
Також зазначає, що інших спадкоємців за заповітом, та таких які мають право на обов`язкову частку, у спадкодавця немає.
Рух справи в суді.
Позовна заява надійшла до суду 12.12.2024 року.
16.12.2024 року ухвалою судді відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та витребувано спадкову справу.
Позиція учасників провадження.
Позивач підготовче в судове засідання не з`явився, представник позивача адвокат Гайдашук В.М. подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності сторони позивача, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити.
Представник відповідачаДубечненської сільськоїради Ковельськогорайону Волинськоїобласті Лавренюк А.А. в підготовче судове засідання не з`явилася, подала заяву, в якій вказує, що сільська рада просить провести судове засідання у її відсутності, проти задоволення позову не заперечують.
Враховуючи, що в підготовче засідання учасники судового розгляду не з`явилися, то відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України суд розглядає справу без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Згідно з вимогами частин 3, 4 статті 200 ЦПК України,враховуючи визнання відповідачем позову, за результатами підготовчого провадження суд, відповідно до положень ч. 4 ст. 206 ЦПК України, ухвалює рішення про задоволення позову за наявності для того законних підстав.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Відповідно до свідоцтва про смерть НОМЕР_1 від 01.12.2008 року, виданого Дубечненською сільською радою, встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9).
Як вбачається із заповіту ОСОБА_2 , посвідченого 27.07.2007 року секретарем Дубечненської сільської ради Старовижівського району Волинської області, згідно з яким житловий будинок з надвірними спорудами в АДРЕСА_1 заповідала в рівних частках позивачу ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , право на земельну частку (пай) ОСОБА_1 (а.с. 10).
Довідкою Дубечненської сільської ради Ковельського району Волинської області від 19.09.2024 року № 918 та Витягом з погосподарської книги № Д-5 за 2024 - 2031 роки підтверджується право спадкодавиці ОСОБА_2 на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 (а.с. 12, 13).
Технічний паспорт на нерухоме спадкове майно, а саме: на житловий будинок АДРЕСА_1 позивачкою виготовлений (а.с. 17 - 22).
Згідно з матеріалами спадкової справи №118/09 до майна померлої ОСОБА_2 , вбачається, що при житті спадкодавиця склала заповіт, яким заповіла згідно з яким житловий будинок з надвірними спорудами в АДРЕСА_1 заповідала в рівних частках позивачу ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , право на земельну частку (пай) ОСОБА_1 . Крім того, в матеріалах вищезазначеної спадкової справи наявна заява позивача, відповідно до якої він приймає спадщину як спадкоємець за заповітом, а також заява ОСОБА_3 про відмову від спадкового майна (а.с. 37 зворот, 38).
04.12.2024 року державним нотаріусом Старовижівської державної нотаріальної контори Хвещук А.В. позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок АДРЕСА_1 , у зв`язку з відсутністю у спадкодавця правовстановлюючих документів на це майно (а.с. 24).
Висновки суду та мотиви прийнятого рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання про задоволення позову.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.3 ст.1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Суд переконався, що спадкодавець правомірно набула право власності на спірний житловий будинок, тому це майно входить до складу спадкової маси.
Відсутність державної реєстрації права власності на спірне майно не позбавляє позивача, як спадкоємця права на це спадкове майно.
В силу ч.5 ст.1268 ЦК спадщина належить спадкоємцям з часу відкриття спадщини незалежно від часу її прийняття.
Відповідно до вимог ст.68 Закону України «Про нотаріат» та п.4.15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5, свідоцтво про право на спадщину не може бути видано у разі відсутності у спадкодавця правовстановлюючих документів на нерухоме майно.
За таких обставин спадкове право позивача може бути реалізовано лише в судовому порядку.
Враховуючи час побудови нерухомого майна, яке спадкується, відсутність ознак самовільного будівництва, а також той факт, що за життя спадкодавиця правовстановлюючих документів на житловий будинок не мала, в суді не встановлено обставин, які б вказували, що спадкодавиця за життя набула право власності на житловий будинок неправомірно або, що на спадкове майно, окрім позивача, в порядку спадкування чи з інших підстав претендують інші особи, нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, а також наявність у позивача права на спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , та з огляду на те, що захистити свої права позивач може лише шляхом звернення до суду, позов слід задовольнити, визнавши за позивачем право власності на вказане спадкове майно.
Керуючись ст.ст. 11, 15, 16, 1216, 1217, 1218, 1261, 1268, 1269, 1270, 1272, 1296 ЦК України, ст.ст. 200, 206, 247, 263, 264, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов представника позивача адвокатаГайдашука ВалентинаМиколайовича вінтересах ОСОБА_1 до Дубечненської сільської ради Ковельського району Волинської області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Волинського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ;
Представник позивача: ОСОБА_4 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ;
Відповідач: Дубечненська сільська рада Ковельського району Волинської області, юридична адреса: Волинська область, Ковельський район, с. Дубечне, вул. Незалежності, 20
Суддя Ю.О. Сухоручко
Суд | Старовижівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124719722 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Старовижівський районний суд Волинської області
Сухоручко Ю. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні