ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2025 року ЛуцькСправа № 140/14468/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лозовського О.А.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОВІСТ» до Житомирської митниці про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКОВІСТ» (далі ТзОВ «ЕКОВІСТ», позивач) звернулося з адміністративним позовом до Житомирської митниці (далі митний орган, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів від 01.07.2024 №UA101090/2024/000105/1, від 02.07.2024 №UA101090/2024/000107/1, від 02.07.2024 №UA101090/2024/000109/2, від 03.07.2024 №UA101090/2024/000110/2, від 08.07.2024 №UA101090/2024/000112/2.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ТзОВ «ЕКОВІСТ» подало на митний пост Житомирської митниці митні декларації (далі МД) від 01.07.2024 №24UA101090007325U0, від 02.07.2024 №24UA101090007378U0; від 02.07.224 №24UA101090007379U9, від 03.07.2024 24UA101090007436U0, від 08.07.2024 №24UA101090007611U0, згідно з яких було заявлено до митного оформлення товар: «Натуральний кукурудзяний крохмаль NUTRISTARCH CORN STARCH, у вигляді дрібного порошку білого кольору, чистий, без стороннього запаху, не містить у своєму складі генетично модифікованих організмів, не для харчової промисловості, використовується як клей у картонно паперовій промисловості. Код згідно УКТЗЕД 1108120000», а також документи, на підставі яких товар був куплений та доставлений до митного кордону України.
Проте, митний орган прийняв рішення від 01.07.2024 №UA101090/2024/000105/1, від 02.07.2024 №UA101090/2024/000107/1, від 02.07.2024 №UA101090/2024/000109/2, від 03.07.2024 №UA101090/2024/000110/2, від 08.07.2024 №UA101090/2024/000112/2 про коригування митної вартості товару, а також відмовив у митному оформленні товару згідно із картками відмови №UA101090/2024/000246, №UA101090/2024/000250, №UA101090/2024/000252, №UA101090/2024/000253, №UA101090/2024/000259.
Позивач не погоджується з оскаржуваним рішеннями, оскільки декларантом було надано митному органу всі витребувані ним документи, які підтверджують заявлену декларантом митну вартість. Митний орган безпідставно відмовив у визнанні заявленої митної вартості товарів, а надані до митного оформлення документи є достатніми для підтвердження заявленої митної вартості товару. Оскаржуване рішення прийняте з порушеннями вимог частин п`ятої, шостої статті 55 Митного кодексу України (далі МК України), оскільки не були проведені письмові консультації з метою обґрунтування вибору методу визначення митної вартості, а також з порушеннями вимог пунктів 2, 4 частини другої статті 55 МК України, оскільки не містять наявної в митного органу інформації, яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом, та у них відсутнє належне обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митницею, та фактів, які вплинули на таке коригування.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів від 01.07.2024 №UA101090/2024/000105/1, від 02.07.2024 №UA101090/2024/000107/1, від 02.07.2024 №UA101090/2024/000109/2, від 03.07.2024 №UA101090/2024/000110/2, від 08.07.2024 №UA101090/2024/000112/2.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 16.12.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що при митному оформленні мала місце сукупність таких обставин. Стверджує, що митний орган правомірно прийняв оскаржені рішення. Відповідач посилається на норми частини п`ятої статті 54 Митного кодексу України (далі МК України), відповідно до яких митний орган має право впевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості, письмово запитувати від декларанта встановлені статтею 53 МК України додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості. Вказує, що під час здійснення митного контролю за митними деклараціями було опрацьовано інформацію, що міститься у наданих до митного оформлення документах і за результатами проведеного опрацювання виявлено ряд розбіжностей. Встановлено, що основні документи, що підтверджують заявлений рівень митної вартості, подані не в повному обсязі, складові митної вартості не можна вважати такими, що є документально підтвердженими та піддаються обчисленню, а тому митну вартість товару скориговано із застосуванням резервного методу визначення митної вартості.
Представник відповідача вважає, що рішення про коригування митної вартості від 01.07.2024 №UA101090/2024/000105/1, від 02.07.2024 №UA101090/2024/000107/1, від 02.07.2024 №UA101090/2024/000109/2, від 03.07.2024 №UA101090/2024/000110/2, від 08.07.2024 №UA101090/2024/000112/2 є обґрунтованим, мотивованим та прийнятим в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому відсутні підстави для їх скасування.
У відповіді на відзив представник позивача заперечує проти тверджень представника відповідача, викладених у відзиві з підстав, зазначених в адміністративному позові.
Представник позивача вважає, що ТзОВ «ЕКОВІСТ» подано для митного оформлення імпортованого товару документи, які чітко ідентифікували оцінюваний товар та містили об`єктивні і достовірні дані, що піддавалися обчисленню, чітко підтверджували ціну товарів, що підлягала сплаті підприємством на користь продавця, тобто підтверджували митну вартість товарів за ціною контракту згідно з вимогами частин четвертої та п`ятої статті 58 Митного кодексу України. Просив адміністративний позов задовольнити.
07.01.2025 на адресу суду через систему «Електронний суд» представником відповідача надіслано заперечення на відповідь на відзив у якому заперечив щодо аргументів викладених у відзиві на позовну заяву. Зауважив, що митні органи мають виключну компетенцію в питаннях перевірки, контролю правильності обчислення декларантом та визначення митної вартості. Позивач з додатковими документами на підтвердження заявленого рівня митної вартості до митниці в межах 80 днів з дня випуску товару не звертався.
Відтак, відповідач вважає, що рішення про коригування митної вартості рішення про коригування митної вартості товарі від 01.07.2024 №UA101090/2024/000105/1; від 02.07.2024 №UA101090/2024/000107/1; від 02.07.2024 №UA101090/2024/000109/2; від 03.07.2024 №UA101090/2024/000110/2; від 08.07.2024 №UA101090/2024/000112/2 є такими, що прийняті у повній відповідності до вимог чинного законодавства, є законними та обґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
08.01.2025 на адресу суду через систему «Електронний суд» представником позивача надані пояснення, у яких зазначено, що ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.12.2024 по справі №140/14468/24 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за позовом ТзОВ «ЕКОВІСТ» до Житомирської митниці про визнання протиправними та скасування рішень. Цією ж ухвалою суд встановив, що відповідачеві строк для подачі заперечень два дні з дня отримання копії відповіді на відзив, та роз`яснено, що заперечення подаються з дотриманням вимог статті 164 КАС України.
Таким чином, суд у вищезгаданій ухвалі встановив конкретний строк для подання відповідачем заперечення два дні з дня отримання копії відповіді на відзив. Проте, відповідь на відзив по справі №140/14468/24 ТзОВ «ЕКОВІСТ» подало 30.12.2024 (вхідний номер 59981/24). Таким чином, відповідач мав право подати заперечення протягом двох днів, починаючи з 31.12.2024, тобто до 01.01.2025 включно.
Водночас, заперечення Житомирської митниці на відповідь на відзив на адміністративний позов по справі №140/14468/24 надійшло 07.01.2025 (вхідний номер 620/25), тобто протягом 8 днів з дня отримання відповідачем копії відповіді на відзив.
Враховуючи ненадання Житомирською митницею заперечення на відповідь на відзив на адміністративний позов по справі у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі, а також відсутність заяви Житомирської митниці про поновлення процесуального строку для подання такого заперечення, ТзОВ «ЕКОВІСТ» просить вирішити справу за наявними матеріалами без врахування заперечення Житомирської митниці на відповідь на відзив на адміністративний позов по справі №140/14468/24, поданого 07.01.2025.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 14.08.2023 між ТзОВ «ЕКОВІСТ» (покупець) та фірмою Omnia Europe S.A. (продавець) було укладено контракт №11/08/2023 KROH, за умовами якого продавець приймає на себе зобов`язання поставити і передати у власність покупця, а покупець прийняти і оплатити, на умовах цього контракту кукурудзяний крохмаль (OmniBond 100, OmniBond 150, OmniCat 135A) (код товару УКТ ЗЕД 1108), іменований надалі товар.
Валюта контракту євро. Ціна товару за цим контрактом встановлюється в євро і вказується в специфікаціях до цього контракту.
Товар поставляється продавцем покупцеві на узгоджених умовах, зазначених в специфікаціях, що додаються до цього контракту.
Умови оплати 100% передплата. За домовленістю сторін умови оплати товару можуть бути змінені, що сторони фіксують в додатках/специфікаціях. Оплата здійснюється в євро шляхом банківського переказу грошових коштів з рахунку покупця на рахунок продавця, зазначений у даному контракті.
Додатковою угодою №1 від 31.08.2023 до контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 сторони внесли зміни до контракту, змінивши платіжні реквізити продавця.
Додатковою угодою №2 від 06.12.2023 до контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 сторони доповнили розділ 1 контракту пунктом 1.3, за умовами якого покупець на підставі Декларації ексклюзивного дистриб`ютора від 15.08.2023 є офіційним ексклюзивним дистриб`ютором Omnia Europe S.A. (Румунія) в Україні з усіма правами та обов`язками, що випливають із цього.
Додатковою угодою №3 від 06.12.2023 до контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 внесені зміни в пункт 2.2. та пункт 2.3. розділу 2 «ЦІНА І ЗАГАЛЬНА ВАРТІСТЬ КОНТРАКТУ» та викласти його в наступній редакції: «2.2. Кількість Товару, що поставляється за даним Контрактом, становить 20 000 тонн (двадцять тисяч тон). 2.3. Орієнтовна сума Контракту становить 7 300 000,00 євро (сім мільйонів триста тисяч євро 00 євроцентів).».
27.05.2024 сторони підписали специфікацію №21 до контракту на поставку кукурудзяного крохмалю / Corn starch OmniBond 150 в кількості 350 т, за ціною 355 Євро за 1 т на загальну суму 124 350,00Євро, кукурудзяного крохмалю/ Corn starch Ecovist 100 в кількості 44 т, за ціною 355 Євро за 1 т на загальну суму 15 620,00 Євро та модифікованого катіонового крохмалю / (modified cationic corn starch) OmnsCat 145A, в кількості 22 т., за ціною 765 Євро за 1 т на загальну суму 16 830,00 Євро, а всього 156 700,00 Євро.
Пунктом 2 згаданої специфікації сторони погодили умови оплати: 100% передоплата Товару. Згідно п. 4 специфікації поставка товару здійснюється частково (товарними партіями), автомобільним транспортом, на умовах FCA Меджидія, Румунія згідно з умовами ІНКОТЕРМС-2020.
На виконання умов контракту та специфікації №21 від 27.05.2024 до контракту позивач по справі здійснив оплату за 130 тон кукурудзяного крохмалю на загальну суму 47 520,00 євро.
В подальшому, 01.07.2024 декларантом ТзОВ «ЕКОВІСТ» для митного оформлення товару, ввезеного на підставі зазначеного контракту та специфікації №21 від 27.05.2024 до контракту було подано Житомирській митниці митну декларацію типу №24UA101090007325U0 та пакет документів для митного оформлення ввезеного на територію України товару, а саме: натурального кукурудзяного крохмалю OMNIBOND-150, у вигляді дрібного порошку білого кольору, чистий, без стороннього запаху, не містить у своєму складі генетично модифікованих організмів, не для харчової промисловості, використовується як клей у виробництві гофрокартону. Розфасовано у мішки по 1000 кг., не в первинній упаковці. Вага нетто 21000 кг. Митну вартість всього товару визначено в розмірі 7455,00 румунських лей.
На підтвердження заявленої у МД митної вартості ТзОВ «ЕКОВІСТ», серед іншого, були подані наступні документи: пакувальний лист (Packing list) б/н від 26.06.2024, рахунок-фактура (iнвойс) (Commercial invoice) OI-008355 від 26.06.2024, автотранспортна накладна (Road consignment note) 75592 від 26.06.2024, декларацiя про походження товару (Declaration of origin) OI-008355 ід 26.06.2024, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 (Movement certificate EUR. 1) Y 0035793 від 27.06.2024, документ, що підтверджує вартість перевезення товару 436-СТ від 01.07.2024, специфікація виробника товару: специфікація 21 від 27.05.2024, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 31.08.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №2 від 06.12.2023. доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №3 від 05.12.2023, зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються, та подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов`язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів 11/08/2023 KROH від 14.08.2023, договір про надання послуг митного брокера №2 від 01.09.2022, заява декларанта або уповноваженої ним особи, у вигляді внесення коду до митної декларації, про те, що товари не є генетично модифікованим організмом або продукцією, виробленою із застосуванням генетично-модифікованих організмів заява-ГМО від 06.09.2023, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підприємствами за принципом «єдиного вікна» з використанням електронних засобів передачі інформації (в якості відомостей про документ зазначається ідентифікатор справи, зґенерований інформаційною системою та переданий декларанту в автоматичному режимі) 11608724 від 01.07.2024, CERTIFICATE OF ANALYSIS від 26.06.2024, лист-опис від 06.09.2023, митна декларація, за якою було відмовлено у випуску товарів 24UA101090007286U9 від 01.07.2024.
Відповідачем направлено декларанту електронне повідомлення, в якому зазначено, що з метою обґрунтованого вибору другорядного методу визначення митної вартості оцінюваних товарів проводиться консультація, в ході якої декларанту запропоновано інформацію щодо вартості схожих товарів. Методи 2а і 2б не можуть бути застосовані у зв`язку з відсутністю цінової інформації на ідентичні та подібні (аналогічні) товари, методи 2в і 2г в зв`язку з відсутністю основи для віднімання та додавання вартості. Митна вартість визначена за резервним методом, із врахуванням обмежень, передбачених ч. 3 ст. 64 Митного кодексу України, яка ґрунтується на раніше визнаній (визначеній) митними органами митній вартості схожих товарів: за МД №23UA101090013107U0 від 30.10.2023 «Натуральний кукурудзяний крохмаль OMNIBOND-150, у вигляді дрібного порошку білого кольору, чистий, без стороннього запаху, не містить у своєму складі генетично модифікованих організмів, не для харчової промисловості, використовується як клей у виробництві гофрокартону. Розфасовано у мішки по 1000 кг., не в первинній упаковці. Вага нетто 22000кг. Торгівельна марка: OMNIA. Виробник: OMNIA EUROPE S.A.. Країна виробництва: RO» 0,543 євро за кілограм; з дотриманням принципів і критеріїв, визначених Угодою про застосування статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року.
01.07.2024 відповідач прийняв рішення про коригування митної вартості товарів №UA101090/2024/000105/1.
У графі 33 вказаного рішення, зокрема, зазначено наступне:
- за результатами перевірки встановлено, що заявлена митна вартість товарів є нижчою за вартість ввезених на митну територію України схожих товарів, в тому числі тих, виробником яких є OMNIA EUROPE S.A., торговельної марки OMNIA.
- відповідно до п. 5.1 контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 умова оплати за товар визначена як 100 % передоплата. Згідно із умовами п. 2 Специфікації №21 від 27.05.2024 до контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 умови оплати за товар визначені, також, як 100 % передоплата. Декларантом до митного оформлення надано документ про оплату оцінюваного товару від 27.06.2024 на суму 47520,00 євро. Даний документ не може бути використаний для підтвердження заявленої митної вартості, через наявність розбіжностей у загальній сумі, вказаній в наступних документах, а саме: в інвойсі № OI-008355 від 26.06.2024 - 7455,00 Євро, в специфікації №21 від 27.05.2024 124250,00 Євро, та в документі про оплату від 27.06.2024 47520,00 Євро. Враховуючи виявлені розбіжності, наданий документ про оплату оцінюваного товару від 27.06.2024 на суму 47520,00 євро не може бути використана як належний доказ фактичної ціни товару.
- згідно додаткової угоди №2 від 06.12.2023 до контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 додано пункт 1.3 «покупець на підставі Декларації ексклюзивного дистриб`ютора від 15.08.2023 є офіційним ексклюзивним дистриб`ютором Omnia Europe S.A. (Румунія) в Україні з усіма правами та обов`язками, що випливають з цього». До митного оформлення надано специфікація №21 від 27.05.2024, в якій зазначено ціну 355 євро/тону, яка діє для ексклюзивного дистриб`ютора, але дистриб`ютерство ТзОВ «ЕКОВІСТ» не підтверджено документально відповідно до законодавства.
- відповідно до відомостей, що містяться у автотранспортній накладній CMR №75592 від 26.06.2024 фактичним перевізником оцінюваного товару є P.E. IVANCHUK S.V. Разом з тим, для підтвердження витрат на транспортування товарів до митного оформлення надано довідку про транспортно - експедиційні витрати від 01.07.2024 №436-СТ, складену ТзОВ «Ареал-Плюс» для перевірки достовірності декларування витрат на транспортування товару необхідно було надати калькуляцію транспортних витрат складену фактичним перевізником оцінюваного товару (P.E. IVANCHUK S.V) та інші документи за допомогою яких можна визначити фактичну вартість перевезення, тобто: рахунок-фактуру, заявку на перевезення.
- Житомирською митницею проаналізовано дані щодо міжнародних перевезень Румунія-Україна (враховані данні сайту della.ua) за поточний рік. Середня вартість перевезення складає орієнтовно 70 грн/км. Якщо брати до уваги калькуляцію №436- СТ від 01.07.2024, то вартість за кілометр значно менше (49,82 грн/км).Таким чином, відомості про витрати на транспортування оцінюваного товару не базуються на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню, що позбавляє митний орган перевірити достовірність декларування витрат на транспортування, що відповідно до ч. 10 ст. 58 Митного кодексу України є складовою митної вартості.
Також, у зв`язку з винесенням рішення, Житомирською митницею прийнято картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA101090/2024/000246 від 01.07.2024.
02.07.2024 товар був випущений у вільний обіг за ЕМД №UA101090/2024/007378 (MRN 24UA101090007378U0) з наданням гарантій, передбачених ч.7 ст.55 МК України. Митне оформлення здійснено відповідно до вимог ст.55 МК України. Сума гарантійних платежів становить 45193,99 грн.
02.07.2024 декларантом ТзОВ «ЕКОВІСТ» для митного оформлення товару, ввезеного на підставі зазначеного контракту та специфікації №21 від 27.05.2024 року до контракту було подано Житомирській митниці митну декларацію типу №24UA101090007378U0 та пакет документів для митного оформлення ввезеного на територію України товару, а саме: натурального кукурудзяного крохмалю OMNIBOND-150, у вигляді дрібного порошку білого кольору, чистий, без стороннього запаху, не містить у своєму складі генетично модифікованих організмів, не для харчової промисловості, використовується як клей у виробництві гофрокартону. Розфасовано у великі мішки по 1000 кг., не в первинній упаковці. Вага нетто 22000 кг. Митну вартість всього Товару визначено в розмірі 7810,00 румунських лей.
На підтвердження заявленої у МД митної вартості ТзОВ «ЕКОВІСТ», серед іншого, були подані наступні документи: пакувальний лист (Packing list) б/н від 27.06.2024, рахунок-фактура (iнвойс) (Commercial invoice) OI-008364 від 27.06.2024, автотранспортна накладна (Road consignment note) 56547 від 27.06.2024, банківський платіжний документ, що стосується товару swift 26.05.2024, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 (Movement certificate EUR. 1) Y 0035794від 27.06.2024, документ, що підтверджує вартість перевезення товару 433-СТ від 01.07.2024, специфікація №21 від 27.05.2024, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 14.08.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №2 від 06.12.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №3 від 06.12.2023, зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються, та подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов`язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів 11/08/2023 KROH від 14.08.2023, договір про надання послуг митного брокера №2 від 01.09.2022, заява декларанта або уповноваженої ним особи, у вигляді внесення коду до митної декларації, про те, що товари не є генетично модифікованим організмом або продукцією, виробленою із застосуванням генетично-модифікованих організмів заява-ГМО від 06.09.2023, CERTIFICATE OF ANALYSIS від 06.06.2024, договір (контракт) про перевезення 13/24/ЛВ від 22.02.2024, договір (контракт) про перевезення VV/I1091/24 від 05.06.2024, договір (контракт) про перевезення №171 від 25.06.2024, договір (контракт) про перевезення KM2112/23 01.09.2023, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обліку між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підприємствами за принципом «єдиного вікна» з використанням електронних засобів передачі інформації (в якості відомостей про документ зазначається ідентифікатор справи, згенерований інформаційною системою та переданий декларанту в автоматичному режимі) №11608199 від 01.07.2024, лист-опис від 06.09.2023 , лист-дистриб`ютор від 15.08.2023, прайс від 01.03.2024, сертифікат безпеки матеріалів від 01.07.2024, копія митної декларації країни відправлення 24ROCT1970ХХ6471В8 від 27.06.2024, митна декларація, за якою було відмовлено у випуску товарів 24UA101090007313U7 від 01.07.2024.
За результатами розгляду поданої декларантом митної декларації №24UA101090007378U0 від 02.07.2024 та доданих до неї документів, відповідач прийняв рішення про коригування митної вартості товарів від 02.07.2024 №UA101090/2024/000107/1.
У графі 33 вказаного рішення, зокрема, зазначено наступне:
- за результатами перевірки встановлено, що заявлена митна вартість товарів є нижчою за вартість ввезених на митну територію України схожих товарів, в тому числі тих, виробником яких є OMNIA EUROPE S.A., торговельної марки OMNIA.
- відповідно до п. 5.1 контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 умова оплати за товар визначена як 100 % передоплата. Згідно із умовами п. 2 специфікації №21 від 27.05.2024 до контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 умови оплати за товар визначені, також, як 100 % передоплата. Декларантом до митного оформлення надано документ про оплату оцінюваного товару від 27.06.2024 на суму 47520,00 євро. Даний документ не може бути використаний для підтвердження заявленої митної вартості, бо існують розбіжності у вартості: в інвойсі №OI-008364 від 27.06.2024- 7810,00 Євро, в специфікації №21 від 27.05.2024 124250,00 Євро, та в документі про оплату від 27.06.2024 47520,00 Євро.
- документ інвойс №OI-008364 від 27.06.2024 містить інформацію про те, що товар поставляється зі знижкою, однак жодним товаросупровідним документом (в т.ч. контрактом, специфікацією) не передбачено надання покупцю будь-яких знижок на оцінюваний товар. Відповідно до пункту другого статті VII ГАТТ: оцінка імпортованого товару для митних цілей повинна ґрунтуватися на дійсній вартості імпортованого товару, на який розраховується мито, або подібного товару; під «дійсною вартістю» слід розуміти ціну, за яку, під час та в місці, визначеними законодавством імпортуючої країни, такий чи подібний товар продається або пропонується для продажу при звичайному ході торгівлі за умов повної конкуренції.
Крім того, пунктом 2 Приміток та додаткових положень ГАТТ встановлено, що сумісним зі статтею VII було б припущення, що «дійсна вартість» може бути представлена ціною, зазначеною у рахунку, плюс будь-які не включені до неї збори за виправдані витрати, які є звичайними складовими «дійсної вартості», а також, плюс будь-яка виняткова знижка чи інше зменшення звичайної конкурентної ціни. Таким чином, надання покупцю знижки на товар свідчить, що заявлена декларантом митна вартість товару не ґрунтується на дійсній вартості, а тому не може бути визнана митном органом.
- згідно додаткової угоди №2 від 06/12/2023 року до контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 додано пункт 1.3 «покупець на підставі Декларації ексклюзивного дистриб`ютора від 15.08.2023 є офіційним ексклюзивним дистриб`ютором Omnia Europe S.A. (Румунія) в Україні з усіма правами та обов`язками, що випливають з цього». До митного оформлення надано специфікацію №21 від 27.05.2024, в якій зазначено ціну 355 євро/тону, яка діє для ексклюзивного дистриб`ютора, але дистриб`ютерство ТзОВ «ЕКОВІСТ» не підтверджено документально відповідно до законодавства.
- Житомирською митницею проаналізовано дані щодо міжнародних перевезень Румунія-Україна (враховані данні сайту della.ua) за поточний рік. Середня вартість перевезення складає орієнтовно 70 грн/км. Якщо брати до уваги довідку про транспортні витрати №433-СТ від 01.07.2024 року та калькуляцію № 433-СТ від 01.07.2024, то вартість за кілометр значно менше (50.09 грн/км / 49,82 грн/км).Таким чином, відомості про витрати на транспортування оцінюваного товару не базуються на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню, що позбавляє митний орган перевірити достовірність декларування витрат на транспортування, що відповідно до ч. 10 ст. 58 Митного кодексу України є складовою митної вартості.
Також, у зв`язку з винесенням рішення, Житомирською митницею прийнято картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA101090/2024/000250 від 02.07.2024 року.
02.07.2024 товар був випущений у вільний обіг за ЕМД №UA101090/2024/007379 (MRN 24UA101090007379U9) з наданням гарантій, передбачених ч.7 ст.55 МК України. Митне оформлення здійснено відповідно до вимог ст.55 МК України. Сума гарантійних платежів становить 45193,99 грн.
02.07.2024 декларантом ТзОВ «ЕКОВІСТ» для митного оформлення товару, ввезеного на підставі зазначеного контракту та специфікації №21 від 27.05.2024 до контракту було подано Житомирській митниці митну декларацію типу №24UA101090007379U9 та пакет документів для митного оформлення ввезеного на територію України товару, а саме: натурального кукурудзяного крохмалю OMNIBOND-150, у вигляді дрібного порошку білого кольору, чистий, без стороннього запаху, не містить у своєму складі генетично модифікованих організмів, не для харчової промисловості, використовується як клей у виробництві гофрокартону. Розфасовано у крафтові мішки по 25 кг., не в первинній упаковці. Вага нетто 22000 кг. Митну вартість всього товару визначено в розмірі 7810,00 румунських лей.
На підтвердження заявленої у МД митної вартості ТзОВ «ЕКОВІСТ», серед іншого, були подані наступні документи: пакувальний лист (Packing list) б/н від 27.06.2024, рахунок-фактура (iнвойс) (Commercial invoice) OI-008373 від 27.06.2024, автотранспортна накладна (Road consignment note) 010449 27.06.2024, банківський платіжний документ, що стосується товару swift від 26.05.2024, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 (Movement certificate EUR. 1) Y 0035796 від 28.06.2024, документ, що підтверджує вартість перевезення товару 435-СТ від 01.07.2024, специфікація виробника товару №21 від 27.05.2024, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 14.08.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №2 від 06.12.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №3 від 06.12.2023, зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються, та подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов`язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів 11/08/2023 KROH від 14.08.2023, договір про надання послуг митного брокера №2 від 01.09.2022, заява декларанта або уповноваженої ним особи, у вигляді внесення коду до митної декларації, про те, що товари не є генетично модифікованим організмом або продукцією, виробленою із застосуванням генетично-модифікованих організмів заява-ГМО від 06.09.2023, CERTIFICATE OF ANALYSIS від 27.06.2024, договір (контракт) про перевезення 13/24/ЛВ від 22.02.2024, договір (контракт) про перевезення №173 від 26.06.2024, договір (контракт) про перевезення №VV/I1150/24 від 26.06.2024, договір (контракт) про перевезення №KM2112/23 від 01.09.2023, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обліку між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підприємствами за принципом «єдиного вікна» з використанням електронних засобів передачі інформації (в якості відомостей про документ зазначається ідентифікатор справи, згенерований інформаційною системою та переданий декларанту в автоматичному режимі) №11614177 від 01.07.2024 , лист-опис від 06.09.2023, банк від 09.05.2022, калькуляція від 01.07.2024, лист-дистрибютор від 15.08.2023, прайс від 01.03.2024, сертифікат безпеки матеріалів від 01.07.2024, копія митної декларації країни відправлення 24ROCT19701Т6496В1 від 28.06.2024, митна декларація, за якою було відмовлено у випуску товарів 24UA101090007300U5 від 01.07.2024.
За результатами розгляду поданої декларантом митної декларації №24UA101090007379U9 від 02.07.2024 та доданих до неї документів, відповідач прийняв рішення про коригування митної вартості товарів від 02.07.2024 №UA101090/2024/000109/2.
У графі 33 вказаного рішення, зокрема, зазначено наступне:
- за результатами перевірки встановлено, що заявлена митна вартість товарів є нижчою за вартість ввезених на митну територію України схожих товарів, в тому числі тих, виробником яких є OMNIA EUROPE S.A., торговельної марки OMNIA.
- відповідно до п. 5.1 контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 умова оплати за товар визначена як 100 % передоплата. Згідно із умовами п. 2 специфікації №21 від 27.05.2024 до контракту № 11/08/2023 KROH від 14.08.2023 умови оплати за товар визначені, також, як 100 % передоплата. Декларантом до митного оформлення надано документ про оплату оцінюваного товару (swift) від 27.06.2024 (дата валютування 26.06.2024). Даний документ не може бути використаний для підтвердження заявленої митної вартості, через наявність розбіжностей у загальній сумі, вказаній в наступних документах, а саме: в інвойсі №OI-008373 від 27.06.2024 - 7810,00 Євро, в специфікації №21 від 27.05.2024 124250,00 Євро, та в документі про оплату (swift) від 27.06.2024 (дата валютування 26.06.2024) 47520,00 Євро із посиланням на annex №21 від 27.05.2024 та annex №20 від 25.04.2024. Враховуючи виявлені розбіжності, наданий документ про оплату оцінюваного товару від 27.06.2024 на суму 47520,00 євро не може бути використаний як належний доказ фактичної ціни товару.
- згідно додаткової угоди №2 від 06/12/2023 до контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 додано пункт 1.3 «покупець на підставі Декларації ексклюзивного дистриб`ютора від 15.08.2023 є офіційним ексклюзивним дистриб`ютором Omnia Europe S.A. (Румунія) в Україні з усіма правами та обов`язками, що випливають з цього». До митного оформлення надано специфікація №21 від 27.05.2024, в якій зазначено ціну 355 євро/тону, яка діє для ексклюзивного дистриб`ютора, але дистриб`ютерство ТзОВ «ЕКОВІСТ» не підтверджено документально відповідно до законодавства.
- відповідно до відомостей, що містяться у автотранспортній накладній CMR №010449 від 27.06.2024 фактичним перевізником оцінюваного товару є «PE SUKHORODINA LIUDMYLA». Разом з тим, для підтвердження витрат на транспортування товарів до митного оформлення надано довідку про транспортно - експедиційні витрати від 18.06.2024 №413-СТ, складену ТзОВ «Ареал-Плюс». Окрім того, декларантом надано калькуляцію транспортних витрат від 01.07.2024 №435-СТ, складену експедитором (ТзОВ «Ареал-Плюс»), для перевірки достовірності декларування витрат на транспортування товару необхідно було надати калькуляцію транспортних витрат складену фактичним перевізником оцінюваного товару (PE SUKHORODINA LIUDMYLA) та інші документи за допомогою яких можна визначити фактичну вартість перевезення, тобто: рахунок-фактуру, заявку на перевезення.
- Житомирською митницею проаналізовано дані щодо міжнародних перевезень Румунія-Україна (враховані данні сайту della.ua) за поточний рік. Середня вартість перевезення складає орієнтовно 70 грн/км. Якщо брати до уваги калькуляцію від 01.07.2024 №435-СТ, то вартість за кілометр значно менше (49,82 грн/км). Таким чином, відомості про витрати на транспортування оцінюваного товару не базуються на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню, що позбавляє митний орган перевірити достовірність декларування витрат на транспортування, що відповідно до ч. 10 ст. 58 Митного кодексу України є складовою митної вартості.
Також, у зв`язку з винесенням рішення, Житомирською митницею прийнято картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA101090/2024/000252 від 02.07.2024.
02.07.2024 товар був випущений у вільний обіг за ЕМД №UA101090/2024/007379 (MRN 24UA101090007379U9) з наданням гарантій, передбачених ч.7 ст.55 МК України. Митне оформлення здійснено відповідно до вимог ст.55 МК України. Сума гарантійних платежів становить 45193,99 грн.
03.07.2024 декларантом ТзОВ «ЕКОВІСТ» для митного оформлення товару, ввезеного на підставі зазначеного контракту та специфікації №21 від 27.05.2024 до контракту було подано Житомирській митниці митну декларацію типу №24UA101090007436U0 та пакет документів для митного оформлення ввезеного на територію України товару, а саме: натурального кукурудзяного крохмалю OMNIBOND-150, у вигляді дрібного порошку білого кольору, чистий, без стороннього запаху, не містить у своєму складі генетично модифікованих організмів, не для харчової промисловості, використовується як клей у виробництві гофрокартону. Розфасовано у мішки по 25 кг, не в первинній упаковці. Вага нетто 21000 кг. Митну вартість всього Товару визначено в розмірі 7455,00 румунських лей.
На підтвердження заявленої у МД митної вартості ТзОВ «ЕКОВІСТ», серед іншого, були подані наступні документи: пакувальний лист (Packing list) б/н від 28.06.2024, рахунок-фактура (iнвойс) (Commercial invoice) OI-008393 від 28.06.2024, автотранспортна накладна (Road consignment note) №834893 від 29.06.2024, декларацiя про походження товару (Declaration of origin) OI-008393 від 28.06.2024, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 (Movement certificate EUR. 1) Y 0035689 від 01.07.2024, документ, що підтверджує вартість перевезення товару №440-СТ від 03.07.2024, специфікація виробника товару: специфікація №21 від 27.05.2024, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 31.08.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №2 від 06.12.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №3 від 05.12.2023, зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються, та подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов`язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів 11/08/2023 KROH від 14.08.2023, договір про надання послуг митного брокера №2 від 01.09.2022, заява декларанта або уповноваженої ним особи, у вигляді внесення коду до митної декларації, про те, що товари не є генетично модифікованим організмом або продукцією, виробленою із застосуванням генетично-модифікованих організмів заява-ГМО від 06.09.2023, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підприємствами за принципом «єдиного вікна» з використанням електронних засобів передачі інформації (в якості відомостей про документ зазначається ідентифікатор справи, зґенерований інформаційною системою та переданий декларанту в автоматичному режимі) №11621153 від 03.07.2024, CERTIFICATE OF ANALYSIS від 28.06.2024, лист-опис від 06.09.2023, сертифікат безпеки від 28.06.2024, митна декларація, за якою було відмовлено у випуску товарів 24UA101090007398U9 від 03.07.2024.
За результатами розгляду поданої декларантом митної декларації №24UA101090007436U0 від 03.07.2024 та доданих до неї документів, відповідач прийняв рішення про коригування митної вартості товарів від 03.07.2024 №UA101090/2024/000110/2.
У графі 33 вказаного рішення, зокрема, зазначено наступне:
- за результатами перевірки встановлено, що заявлена митна вартість товарів є нижчою за вартість ввезених на митну територію України схожих товарів, в тому числі тих, виробником яких є OMNIA EUROPE S.A., торговельної марки OMNIA.
- відповідно до п. 5.1 контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 умова оплати за товар визначена як 100 % передоплата. Згідно із умовами п. 2 специфікації №21 від 27.05.2024 до контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 умови оплати за товар визначені, також, як 100% передоплата. Декларантом до митного оформлення надано документ про оплату оцінюваного товару від 27.06.2024 на суму 47520,00 євро. Даний документ не може бути використаний для підтвердження заявленої митної вартості, бо існують розбіжності у вартості: в інвойсі №OI-008393 від 28.06.2024- 7455,00 Євро, в специфікації №21 від 27.05.2024 - 124250,00 Євро, та в документі про оплату від 27.06.2024 - 47520,00 Євро.
- документ інвойс №OI-008393 від 28.06.2024 містить інформацію про те, що товар поставляється зі знижкою, однак жодним товаросупровідним документом (в т.ч. контрактом, специфікацією) не передбачено надання покупцю будь-яких знижок на оцінюваний товар. Відповідно до пункту другого статті VII ГАТТ: оцінка імпортованого товару для митних цілей повинна ґрунтуватися на дійсній вартості імпортованого товару, на який розраховується мито, або подібного товару; під «дійсною вартістю» слід розуміти ціну, за яку, під час та в місці, визначеними законодавством імпортуючої країни, такий чи подібний товар продається або пропонується для продажу при звичайному ході торгівлі за умов повної конкуренції. Крім того, пунктом 2 Приміток та додаткових положень ГАТТ встановлено, що сумісним зі статтею VII було б припущення, що «дійсна вартість» може бути представлена ціною, зазначеною у рахунку, плюс будь-які не включені до неї збори за виправдані витрати, які є звичайними складовими «дійсної вартості», а також, плюс будь-яка виняткова знижка чи інше зменшення звичайної конкурентної ціни. Таким чином, надання покупцю знижки на товар свідчить, що заявлена декларантом митна вартість товару не ґрунтується на дійсній вартості, а тому не може бути визнана митном органом.
- згідно додаткової угоди №2 від 06/12/2023 до контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 додано пункт 1.3 «покупець на підставі Декларації ексклюзивного дистриб`ютора від 15.08.2023 є офіційним ексклюзивним дистриб`ютором Omnia Europe S.A. (Румунія) в Україні з усіма правами та обов`язками, що випливають з цього». До митного оформлення надано специфікацію №21 від 27.05.2024, в якій зазначено ціну 355 євро/тону, яка діє для ексклюзивного дистриб`ютора, але дистриб`ютерство ТзОВ «ЕКОВІСТ» не підтверджено документально відповідно до законодавства.
- Житомирською митницею проаналізовано дані щодо міжнародних перевезень Румунія-Україна (враховані данні сайту della.ua) за поточний рік. Середня вартість перевезення складає орієнтовно 70 грн/км. Якщо брати до уваги довідку про транспортні витрати №440-СТ від 03.07.2024 та калькуляцію №440-СТ від 03.07.2024, то вартість за кілометр значно менше (50,09 грн/км / 49,82 грн/км). Таким чином, відомості про витрати на транспортування оцінюваного товару не базуються на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню, що позбавляє митний орган перевірити достовірність декларування витрат на транспортування, що відповідно до ч. 10 ст. 58 Митного кодексу України є складовою митної вартості.
Також, у зв`язку з винесенням рішення, Житомирською митницею прийнято картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA101090/2024/000253 від 03.07.2024.
03.07.2024 товар був випущений у вільний обіг за ЕМД №UA101090/2024/007436 (MRN 24UA101090007436U0) з наданням гарантій, передбачених ч.7 ст.55 МК України. Митне оформлення здійснено відповідно до вимог ст.55 МК України. Сума гарантійних платежів становить 42777,48 грн.
27.06.2024 сторони підписали специфікацію №22 до контракту на поставку кукурудзяного крохмалю / Corn starch OmniBond 150 в кількості 400 т, за ціною 360 Євро за 1 т на загальну суму 144 000,00Євро, кукурудзяного крохмалю/ Corn starch Ecovist 100 в кількості 22 т, за ціною 360 Євро за 1 т на загальну суму 7 920,00 Євро та модифікованого катіонового крохмалю / (modified cationic corn starch) OmnsCat 145A, в кількості 22 т., за ціною 765 Євро за 1 т на загальну суму 16 830,00 Євро, а всього 156 700,00 Євро.
Пунктом 2 згаданої специфікації сторони погодили умови оплати: 100% передоплата товару. Згідно п. 4 специфікації поставка Товару здійснюється частково (товарними партіями), автомобільним транспортом, на умовах FCA Меджидія, Румунія згідно з умовами ІНКОТЕРМС-2020.
На виконання умов Контракту та специфікації №22 від 27.06.2024 до контракту позивач по справі здійснив оплату за 120 тон кукурудзяного крохмалю на загальну суму 44 000,00 євро.
08.07.2024 декларантом ТзОВ «ЕКОВІСТ» для митного оформлення товару, ввезеного на підставі зазначеного контракту та специфікації №22 від 27.06.2024 до контракту було подано Житомирській митниці митну декларацію типу №24UA101090007611U0 та пакет документів для митного оформлення ввезеного на територію України товару, а саме: натурального кукурудзяного крохмалю OMNIBOND-150, у вигляді дрібного порошку білого кольору, чистий, без стороннього запаху, не містить у своєму складі генетично модифікованих організмів, не для харчової промисловості, використовується як клей у виробництві гофрокартону. Розфасовано у великі мішки по 1000 кг., не в первинній упаковці. Вага нетто 22000 кг. Митну вартість всього товару визначено в розмірі 7920,00 румунських лей.
На підтвердження заявленої у МД митної вартості ТзОВ «ЕКОВІСТ», серед іншого, були подані наступні документи: пакувальний лист (Packing list) б/н від 04.07.2024, рахунок-фактура (iнвойс) (Commercial invoice) OI-008447 від 04.07.2024, автотранспортна накладна (Road consignment note) №56548 від 04.07.2024, банківський платіжний документ, що стосується товару swift від 03.07.2024, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 (Movement certificate EUR. 1) Y 0035808 від 04.07.2024, документ, що підтверджує вартість перевезення товару 453-СТ від 08.07.2024, специфікація виробника товару: специфікація №22 від 27.06.2024, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 14.08.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №2 від 06.12.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №3 від 06.12.2023, зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються, та подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов`язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів 11/08/2023 KROH від 14.08.2023, договір про надання послуг митного брокера №2 від 01.09.2022, заява декларанта або уповноваженої ним особи, у вигляді внесення коду до митної декларації, про те, що товари не є генетично модифікованим організмом або продукцією, виробленою із застосуванням генетично-модифікованих організмів заява-ГМО від 06.09.2023, CERTIFICATE OF ANALYSIS від 04.07.2022, договір (контракт) про перевезення №13/24/ЛВ від 22.02.2024, договір (контракт) про перевезення VV/I1091/24 від 05.06.2024, договір (контракт) про перевезення KM2112/23 від 01.09.2023, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обліку між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підприємствами за принципом «єдиного вікна» з використанням електронних засобів передачі інформації (в якості відомостей про документ зазначається ідентифікатор справи, згенерований інформаційною системою та переданий декларанту в автоматичному режимі) №11636934 від 08.07.2024, лист-опис від 06.09.2023, банк від 09.05.2022, калькуляція від 08.07.2024, лист-дистриб`ютор від 15.08.2023 прайс від 01.03.2024, сертифікат безпеки матеріалів від 08.07.2024, копія митної декларації країни відправлення 24ROCT19704В7055В7 від 04.07.2024, митна декларація, за якою було відмовлено у випуску товарів 24UA101090007591U0 від 08.07.2024.
За результатами розгляду поданої декларантом митної декларації №24UA101090007611U0 від 08.07.2024 та доданих до неї документів, відповідач прийняв рішення про коригування митної вартості товарів від 08.07.2024 №UA101090/2024/000112/2.
У графі 33 вказаного рішення, зокрема, зазначено наступне:
- за результатами перевірки встановлено, що заявлена митна вартість товарів є нижчою за вартість ввезених на митну територію України схожих товарів, в тому числі тих, виробником яких є OMNIA EUROPE S.A., торговельної марки OMNIA.
- відповідно до п. 5.1 контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 умова оплати за товар визначена як 100 % передоплата. Згідно із умовами п. 2 специфікації №22 від 27.06.2024 до контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 умови оплати за товар визначені, також, як 100% передоплата. Декларантом до митного оформлення надано документ про оплату оцінюваного товару (swift) від 04.07.2024. Даний документ не може бути використаний для підтвердження заявленої митної вартості, через наявність розбіжностей у загальній сумі, вказаній в наступних документах, а саме: в інвойсі №OI-008447від 04.07.2024 - 7920,00 Євро, в специфікації №22 від 27.06.2024 168750,00 Євро, та в документі про оплату (swift) від 04.07.2024 44000,00 Євро. Враховуючи виявлені розбіжності, наданий документ про оплату оцінюваного товару від 04.07.2024 на суму 44000,00 євро не може бути використаний як належний доказ фактичної ціни товару.
- відповідно до відомостей, викладених у додатковій угоді №2 від 06.12.2023 до контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023, покупець товару є ексклюзивним дистриб`ютором продавця в Україні з усіма правами та обов`язками, що випливають з цього. Згідно із ч. 16 ст. 58 Митного кодексу України особи вважаються пов`язаними між собою у випадках, зазначених у статті 15 Угоди про застосування статті VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року особи, які пов`язані одна з одною в бізнесі таким чином, що одна з них є одноосібним агентом, одноосібним дистриб`ютором чи одноосібним концесіонером іншого, як би це не називалося, вважаються пов`язаними для цілей цієї Угоди. Таким чином, покупець та продавець товару у даній зовнішньоекономічній операції відповідно до правил ч. 16 ст. 58 Митного кодексу України є пов`язаними між собою. Відповідно до розділу 2 ст. VII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ 1947), положення якої входять до Генеральної угоди про тарифи й торгівлю 1994 року, оцінка імпортованого товару для митних цілей повинна ґрунтуватися на дійсній вартості імпортованого товару, по якій розраховується мито, або подібного товару і не повинна ґрунтуватися на вартості товару національного походження чи на довільній або фіктивній вартості Згідно додаткової угоди №2 від 06/12/2023 до контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 додано пункт 1.3 «покупець на підставі Декларації ексклюзивного дистриб`ютора від 15.08.2023 є офіційним ексклюзивним дистриб`ютором Omnia Europe S.A. (Румунія) в Україні з усіма правами та обов`язками, що випливають з цього». До митного оформлення надано специфікація №22 від 27.06.2024, в якій зазначено ціну 360 євро/тону, яка діє для ексклюзивного дистриб`ютора, але дистриб`ютерство ТзОВ «ЕКОВІСТ» не підтверджено документально відповідно до законодавства.
- відповідно до відомостей, що містяться у автотранспортній накладній CMR №56548 від 04.07.2024 фактичним перевізником оцінюваного товару є «LLc POLYMER GROUP». Разом з тим, для підтвердження витрат на транспортування товарів до митного оформлення надано довідку про транспортно - експедиційні витрати від 08.07.2024 №453-СТ, складену ТзОВ «Ареал-Плюс». Окрім того, декларантом надано калькуляцію транспортних витрат від 08.07.2024 №451-СТ, складену експедитором (ТзОВ «Ареал-Плюс»), для перевірки достовірності декларування витрат на транспортування товару необхідно було надати калькуляцію транспортних витрат складену фактичним перевізником оцінюваного товару («LLc POLYMER GROUP».) та інші документи за допомогою яких можна визначити фактичну вартість перевезення, тобто: рахунок-фактуру, заявку на перевезення.
- Житомирською митницею проаналізовано дані щодо міжнародних перевезень Румунія-Україна (враховані данні сайту della.ua) за поточний рік. Середня вартість перевезення складає орієнтовно 70 грн/км. Якщо брати до уваги калькуляцію від 08.07.2024 №453-СТ, то вартість за кілометр значно менше (49,82 грн/км). Таким чином, відомості про витрати на транспортування оцінюваного товару не базуються на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню, що позбавляє митний орган перевірити достовірність декларування витрат на транспортування, що відповідно до ч. 10 ст. 58 Митного кодексу України є складовою митної вартості.
Також, у зв`язку з винесенням рішення, Житомирською митницею прийнято картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA101090/2024/000259 від 08.07.2024.
08.07.2024 товар був випущений у вільний обіг за ЕМД №UA101090/2024/007611 (MRN 24UA101090007611U0) з наданням гарантій, передбачених ч.7 ст.55 МК України. Митне оформлення здійснено відповідно до вимог ст.55 МК України. Сума гарантійних платежів становить 43982.64 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Засади державної митної справи, зокрема, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, умови та порядок справляння митних платежів, визначаються МК України та іншими законами України.
Відповідно до вимог частини першої статті 246 МК України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товару, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товару.
Частина перша статті 257 МК України передбачає, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Статтею 49 МК України встановлено, що митною вартістю товару, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товару, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Згідно з частинами першою, другою статті 51 МК України митна вартість товару, які переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу. Митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно до глави 9 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої, другої статті 52 МК України заявлення митної вартості товару здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товару у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою. Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов`язані, зокрема, подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.
Як встановлено частиною першою статті 53 МК України, у випадках, передбачених цим Кодексом, декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.
Частиною другою статті 53 МК України визначений перелік документів, які підтверджують митну вартість товарів. Ними є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
Контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості. Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу (частини перша, друга статті 54 МК України).
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 54 МК України митний орган під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів зобов`язаний здійснювати контроль заявленої декларантом або уповноваженою ним особою митної вартості товарів шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, наявності в поданих зазначеними особами документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Як визначено частиною п`ятою статті 54 МК України, митний орган з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів має право: 1) упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості; 2) у випадках, встановлених цим Кодексом, письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості; 3) у випадках, встановлених цим Кодексом, здійснювати коригування заявленої митної вартості.
У частині третій статті 53 МК України встановлено, що у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов`язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Згідно з частиною четвертою статті 53 МК України у разі якщо митний орган має обґрунтовані підстави вважати, що існуючий взаємозв`язок між продавцем і покупцем вплинув на заявлену декларантом митну вартість, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу, крім документів, зазначених у частинах другій та третій цієї статті, подає (за наявності) такі документи: 1) виписку з бухгалтерських та банківських документів покупця, що стосуються відчуження оцінюваних товарів, ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів на території України; 2) довідкову інформацію щодо вартості у країні-експортері товарів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваним товарам; 3) розрахунок ціни (калькуляцію).
Забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті (частина п`ята статті 53 МК України).
Із наведених положень випливає, що митний орган має повноваження здійснювати контроль правильності обчислення декларантом митної вартості, але ці повноваження здійснюються у спосіб, визначений законом. Зокрема, витребовування додаткових документів на підтвердження задекларованої митної вартості може мати місце тільки у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей. Такі сумніви можуть бути зумовлені неповнотою поданих документів для підтвердження заявленої митної вартості товару, невідповідністю характеристик товару, зазначених у поданих документах, митному огляду цих товару, порівнянням рівня заявленої митної вартості товару з рівнем митної вартості ідентичних або подібних товару, митне оформлення яких уже здійснено, і таке інше. Наявність у митного органу обґрунтованого сумніву в правильності визначення митної вартості є обов`язковою, оскільки з цією обставиною закон пов`язує можливість витребовування додаткових документів у декларанта та надає митному органу право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товару. При цьому лише виявлення одного або декількох з фактів, зазначених у частині третій статті 53 МК України (подані документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, мають ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари), є підставою для витребування додаткових документів, перелік яких наведений у цій нормі. Разом з тим, витребувати необхідно ті документи, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всі, які передбачені статтею 53 МК України. Ненадання повного переліку витребуваних документів може бути підставою для визначення митної вартості не за першим методом лише тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнів у достовірності наданої інформації.
Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу правильності визначення декларантом митної вартості імпортованого товару за основним методом (за ціною договору (контракту).
Статтею 57 МК України встановлено, що визначення митної вартості товару, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний за ціною договору (контракту) щодо товару, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товару; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товару; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.
Основним методом визначення митної вартості товару, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод за ціною договору (вартість операції).
Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товару не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.
У разі якщо неможливо застосувати жоден із зазначених методів, митна вартість визначається за резервним методом відповідно до вимог, встановлених статтею 64 цього Кодексу.
Суд погоджується, що наявність у митного органу інформації про ціну подібних чи аналогічних товарів може призвести до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості товару та ініціювання повної її перевірки, але така інформація аж ніяк не є підставою для прийняття рішення про коригування митної вартості товару.
Відповідно до частини шостої статті 54 МК України митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: 1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; 2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; 3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу; 4) надходження до митного органу документально підтвердженої офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.
Наведені норми зобов`язують митницю зазначати конкретні обставини, які викликали сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки спірних відомостей та зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у їх достовiрностi.
Разом з тим, у разі якщо під час проведення митного контролю митний орган не може аргументовано довести, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, заявлена декларантом або уповноваженою ним особою митна вартість вважається визнаною автоматично (частина сьома статті 54 МК України).
Згідно з частиною першою статті 55 МК України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.
У розглядуваному випадку спірні рішення прийняті відповідачем з підстав, визначених пунктом 2 частини шостої статті 54 МК України декларант не надав усіх додаткових документів витребуваних митницею, згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій четвертій статті 53 цього Кодексу, а подані до митного оформлення документи містять розбіжності.
Як визначено частиною другою статті 58 МК України, метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов`язковою при її обчисленні.
Митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті (частина четверта статті 58 МК України).
У розумінні частини п`ятої статті 58 МК України ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, - це загальна сума всіх платежів, які були здійснені або повинні бути здійснені покупцем оцінюваних товарів продавцю або на користь продавця через третіх осіб та/або на пов`язаних із продавцем осіб для виконання зобов`язань продавця.
Повний перелік витрат, які підлягають додаванню до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари при визначенні митної вартості, визначений частиною десятою статті 58 МК України.
Надаючи оцінку доводам сторін у справі, зокрема, щодо наявності у митного органу підстав для витребування додаткових документів, суд зазначає, що для підтвердження заявленої митної вартості за основним методом за ціною договору (контракту) позивач подав разом із МД:
№24UA101090007325U0 документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості за переліком, визначеним частиною другою статті 53 МК України, а саме були подані: пакувальний лист (Packing list) б/н від 26.06.2024, рахунок-фактура (iнвойс) (Commercial invoice) OI-008355 від 26.06.2024, автотранспортна накладна (Road consignment note) 75592 від 26.06.2024, декларацiя про походження товару (Declaration of origin) OI-008355 від 26.06.2024, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 (Movement certificate EUR. 1) Y 0035793 від 27.06.2024, документ, що підтверджує вартість перевезення товару №436-СТ від 01.07.2024, специфікація виробника товару: специфікація №21 від 27.05.2024, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 31.08.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №2 від 06.12.2023. доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №3 від 05.12.2023, зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються, та подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов`язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів 11/08/2023 KROH від 14.08.2023, договір про надання послуг митного брокера №2 від 01.09.2022, заява декларанта або уповноваженої ним особи, у вигляді внесення коду до митної декларації, про те, що товари не є генетично модифікованим організмом або продукцією, виробленою із застосуванням генетично-модифікованих організмів заява-ГМО від 06.09.2023, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підприємствами за принципом «єдиного вікна» з використанням електронних засобів передачі інформації (в якості відомостей про документ зазначається ідентифікатор справи, зґенерований інформаційною системою та переданий декларанту в автоматичному режимі) №11608724 від 01.07.2024, CERTIFICATE OF ANALYSIS від 26.06.2024, лист-опис від 06.09.2023, митна декларація, за якою було відмовлено у випуску товарів 24UA101090007286U9 від 01.07.2024.
№24UA101090007378U0 документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості за переліком, визначеним частиною другою статті 53 МК України, а саме були подані: пакувальний лист (Packing list) б/н від 27.06.2024, рахунок-фактура (iнвойс) (Commercial invoice) №OI-008364 від 27.06.2024, автотранспортна накладна (Road consignment note) №56547 від 27.06.2024, банківський платіжний документ, що стосується товару swift 26.05.2024, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 (Movement certificate EUR. 1) Y 0035794 від 27.06.2024, документ, що підтверджує вартість перевезення товару №433-СТ від 01.07.2024, специфікація №21 від 27.05.2024, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 14.08.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №2 від 06.12.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №3 від 06.12.2023, зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються, та подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов`язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів 11/08/2023 KROH від 14.08.2023, договір про надання послуг митного брокера №2 від 01.09.2022, заява декларанта або уповноваженої ним особи, у вигляді внесення коду до митної декларації, про те, що товари не є генетично модифікованим організмом або продукцією, виробленою із застосуванням генетично-модифікованих організмів заява-ГМО від 06.09.2023, CERTIFICATE OF ANALYSIS від 06.06.2024, договір (контракт) про перевезення 13/24/ЛВ від 22.02.2024, договір (контракт) про перевезення, №VV/I1091/24 від 05.06.2024, договір (контракт) про перевезення №171 від 25.06.2024, договір (контракт) про перевезення KM2112/23 01.09.2023, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обліку між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підприємствами за принципом «єдиного вікна» з використанням електронних засобів передачі інформації (в якості відомостей про документ зазначається ідентифікатор справи, згенерований інформаційною системою та переданий декларанту в автоматичному режимі) №11608199 від 01.07.2024, лист-опис від 06.09.2023 , лист-дистриб`ютор від 15.08.2023, прайс від 01.03.2024, сертифікат безпеки матеріалів від 01.07.2024, копія митної декларації країни відправлення 24ROCT1970ХХ6471В8 від 27.06.2024, митна декларація, за якою було відмовлено у випуску товарів 24UA101090007313U7 від 01.07.2024.
№24UA101090007379U9 документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості за переліком, визначеним частиною другою статті 53 МК України, а саме були подані: пакувальний лист (Packing list) б/н від27.06.2024, рахунок-фактура (iнвойс) (Commercial invoice) OI-008373 від 27.06.2024, автотранспортна накладна (Road consignment note) 010449 27.06.2024, банківський платіжний документ, що стосується товару swift від 26.05.2024, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 (Movement certificate EUR. 1) Y 0035796 від 28.06.2024, документ, що підтверджує вартість перевезення товару 435-СТ від 01.07.2024, специфікація виробника товару №21 від 27.05.2024, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 14.08.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №2 від 06.12.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №3 від 06.12.2023, зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються, та подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов`язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів 11/08/2023 KROH від, 14.08.2023, договір про надання послуг митного брокера №2 від 01.09.2022, заява декларанта або уповноваженої ним особи, у вигляді внесення коду до митної декларації, про те, що товари не є генетично модифікованим організмом або продукцією, виробленою із застосуванням генетично-модифікованих організмів заява-ГМО від 06.09.2023, CERTIFICATE OF ANALYSIS від 27.06.2024, договір (контракт) про перевезення №13/24/ЛВ від 22.02.2024, договір (контракт) про перевезення №173 від 26.06.2024, договір (контракт) про перевезення №VV/I1150/24 від 26.06.2024, договір (контракт) про перевезення №KM2112/23 від 01.09.2023, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обліку між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підприємствами за принципом «єдиного вікна» з використанням електронних засобів передачі інформації (в якості відомостей про документ зазначається ідентифікатор справи, згенерований інформаційною системою та переданий декларанту в автоматичному режимі) №11614177 від 01.07.2024, лист-опис від 06.09.2023, банк від 09.05.2022, калькуляція від 01.07.2024, лист-дистриб`ютора від 15.08.2023, прайс від 01.03.2024, сертифікат безпеки матеріалів від 01.07.2024, копія митної декларації країни відправлення 24ROCT19701Т6496В1 від 28.06.2024, митна декларація, за якою було відмовлено у випуску товарів 24UA101090007300U5 від 01.07.2024.
№24UA101090007436U0 документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості за переліком, визначеним частиною другою статті 53 МК України, а саме були подані: пакувальний лист (Packing list) б/н від 28.06.2024, рахунок-фактура (iнвойс) (Commercial invoice) №OI-008393 від 28.06.2024, автотранспортна накладна (Road consignment note) №834893 від 29.06.2024, декларацiя про походження товару (Declaration of origin) OI-008393 від 28.06.2024, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 (Movement certificate EUR. 1) Y 0035689 від 01.07.2024, документ, що підтверджує вартість перевезення товару №440-СТ від 03.07.2024, специфікація виробника товару: специфікація №21 від 27.05.2024, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 31.08.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №2 від 06.12.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №3 від 05.12.2023, зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються, та подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов`язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів 11/08/2023 KROH від 14.08.2023, договір про надання послуг митного брокера №2 від 01.09.2022, заява декларанта або уповноваженої ним особи, у вигляді внесення коду до митної декларації, про те, що товари не є генетично модифікованим організмом або продукцією, виробленою із застосуванням генетично-модифікованих організмів заява-ГМО від 06.09.2023, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підприємствами за принципом «єдиного вікна» з використанням електронних засобів передачі інформації (в якості відомостей про документ зазначається ідентифікатор справи, зґенерований інформаційною системою та переданий декларанту в автоматичному режимі) №11621153 від 03.07.2024, CERTIFICATE OF ANALYSIS від 28.06.2024, лист-опис від 06.09.2023, сертифікат безпеки від 28.06.2024, митна декларація, за якою було відмовлено у випуску товарів 24UA101090007398U9 від 03.07.2024.
№24UA101090007611U0 документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості за переліком, визначеним частиною другою статті 53 МК України, а саме були подані: пакувальний лист (Packing list) б/н від 04.07.2024, рахунок-фактура (iнвойс) (Commercial invoice) №OI-008447 від 04.07.2024, автотранспортна накладна (Road consignment note) №56548 від 04.07.2024, банківський платіжний документ, що стосується товару swift від 03.07.2024, сертифікат з перевезення (походження) товару форми EUR.1 (Movement certificate EUR. 1) Y 0035808 від 04.07.2024, документ, що підтверджує вартість перевезення товару 453-СТ від 08.07.2024, специфікація виробника товару: специфікація №22 від 27.06.2024, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №1 від 14.08.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №2 від 06.12.2023, доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №3 від 06.12.2023, зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються, та подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов`язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів 11/08/2023 KROH від 14.08.2023, договір про надання послуг митного брокера №2 від 01.09.2022, заява декларанта або уповноваженої ним особи, у вигляді внесення коду до митної декларації, про те, що товари не є генетично модифікованим організмом або продукцією, виробленою із застосуванням генетично-модифікованих організмів заява-ГМО від 06.09.2023, CERTIFICATE OF ANALYSIS від 04.07.2022, договір (контракт) про перевезення №13/24/ЛВ від 22.02.2024, договір (контракт) про перевезення №VV/I1091/24 від 05.06.2024, договір (контракт) про перевезення №KM2112/23 від 01.09.2023, інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обліку між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підприємствами за принципом «єдиного вікна» з використанням електронних засобів передачі інформації (в якості відомостей про документ зазначається ідентифікатор справи, згенерований інформаційною системою та переданий декларанту в автоматичному режимі) №11636934 від 08.07.2024, лист-опис від 06.09.2023, банк від 09.05.2022, калькуляція від 08.07.2024, лист-дистриб`ютор від 15.08.2023 прайс від 01.03.2024, сертифікат безпеки матеріалів від 08.07.2024, копія митної декларації країни відправлення 24ROCT19704В7055В7 від 04.07.2024, митна декларація, за якою було відмовлено у випуску товарів 24UA101090007591U0 від 08.07.2024.
На думку суду, подані декларантом відповідно до частини другої статті 53 МК України документи підтверджують складові митної вартості за першим (основним) методом, дозволяють ідентифікувати оцінюваний товар та містять об`єктивні дані, що піддаються обчисленню.
При цьому, подані позивачем документи кореспондуються між собою та містять чітку, недвозначну і зрозумілу інформацію про товар та його ціну, а отже у сукупності ті відомості, які підтверджують числові значення митної вартості (її складових), й не дають підстав для сумніву щодо повноти та правильності її визначення декларантом.
Щодо тверджень відповідача в оскаржуваних рішеннях про те, що митна вартість товарів є нижчою за вартість ввезених на митну територію України схожих товарів, то суд зазначає, що відповідачем не надано доказів на спростування визначеної товариством вартості товару, а саме по собі припущення митного органу про відмінність між рівнем заявленої декларантом митної вартості товарів та рівнем митної вартості схожих товарів, митне оформлення яких вже здійснено, не є достатнім для висновку про недостовірність даних щодо митної вартості товару, заявленої декларантом, або підставою для незастосування обраного ним методу її визначення. Більше того, наявність в базах митного органу інформації про те, що ідентичні або подібні товари розмитнено у попередні періоди за вищою митною вартістю, не може бути підставою для відмови у прийнятті заявленої декларантом митної вартості за ціною контракту.
Вказане узгоджується з висновками Верховного Суду, висловленими у постанові від 16.07.2020 у справі №815/6833/17.
Також суд вважає безпідставними твердження відповідача про розбіжність у вартості товару, яка міститься в інвойсі, специфікації та в документах про оплату, то суд зауважує, що в специфікаціях вказується загальна вартість товару. Разом з тим, зважаючи на те, що весь об`єм товару, визначений специфікаціями, неможливо поставити однією партією, тому така поставка здійснюється окремими невеликими партіями, на кожну з яких складається інвойс. Відтак, цілком очевидним є той факт, що вартість товару, яка зазначена у специфікації буде значно більша вартості товару, яка зазначена в інвойсі. У свою чергу, що стосується документів про оплату, то такі охоплюють оплату кількох партій товару. Крім того, у платіжному документі міститься посилання на контракт, а також на специфікацію по якій проведено відповідну оплату.
Стосовно порушень, які зазначені у п. 1-2 графі 33 у рішеннях від 01.07.2024 №UA101090/2024/000105/1, від 02.07.2024 №UA101090/2024/000107/1, від 02.07.2024 №UA101090/2024/000109/2, від 03.07.2024 №UA101090/2024/000110/2, від 08.07.2024 №UA101090/2024/000112/2 суд зазначає наступне.
Заявлена митна вартість товарів (355 євро за 1 т Товару) не є нижчою за вартість ввезених на митну територію України схожих товарів. Митна вартість партії товару, про який йдеться в даному випадку, збігається з вартісними показниками товару, погодженими в специфікаціях №21, №22 до контракту.
Твердження Житомирської митниці щодо того, що документи, подані для митного оформлення, містять розбіжності, не містять всіх відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товар, не відповідає фактичним обставинам, всі подані для митного оформлення документи є вірними та належними доказами, не містять жодних розбіжностей. Ціна товару зафіксована в специфікаціях №21, №22 до контракту, повна вартість товару згідно згаданих специфікаціях оплачена ТзОВ «ЕКОВІСТ».
Додатковою угодою №1 від 31.08.2023 до контракту сторони погодили внесення змін до розділу 11, змінивши платіжні реквізити продавця та виклавши їх в новій редакції. Зокрема, з моменту підписання згаданої додаткової угоди №1 актуальним став наступний рахунок Продавця:"AccountNo.:RO65BTRLEURCRT0360054603».
Враховуючи вищевикладене, документ про оплату товару від 26.06.2024 на суму 47 520,00 євро та від 03.07.2024 на суму 44000,00 євро є належним та допустимим доказом фактично сплаченої ціни за товар.
Таким чином, вартість товару, яка підлягала оплаті, була оплачена підприємством повністю станом на момент подання для митного оформлення. Відповідно, позивачем в повній мірі виконані умови контракту та специфікації №21, №22 до контракту в частині оплати за товар, а саме кукурудзяний крохмаль та кукурудзяний натуральний харчовий крохмаль NutriStarch.
Разом з тим, суд зауважує, що компанія OMNIA EUROPE S.A. своїм листом підтвердила, що ТзОВ «ЕКОВІСТ» є її ексклюзивним дистриб`ютором в Україні. Водночас, жодним нормативно - правовим документом не передбачено, що факт ексклюзивного дистриб`юторства має бути підтверджений контрактом чи товаро-супровідними документами як стверджує Житомирська митниця.
Отже, ТзОВ «ЕКОВІСТ» є її ексклюзивним дистриб`ютором компанії OMNIA EUROPE S.A. в Україні, що підтверджується листом від 23.10.2023 та декларацією ексклюзивного дистриб`ютора компанії OMNIA EUROPE S.A. від 15.08.2023.
Крім того, додатковою угодою №2 від 06.12.2023 до контракту №11/08/2023 KROH від 14.08.2023 компанія OMNIA EUROPE S.A. вкотре підтвердила той факт, що ТзОВ «ЕКОВІСТ» є офіційним ексклюзивним дистриб`ютором даної компанії на підставі декларації ексклюзивного дистриб`ютора від 15.08.2023.
Щодо зауважень, які описані в пунктах 4-5 рішення від 01.07.2024 №UA101090/2024/000105/1, суд зазначає наступне.
26.06.2024 між ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 як перевізником було укладено договір №BG/11144/24 про надання транспортно-експидиційних послуг з перевезення умовами якого експедитор замовляє, а перевізник надає послуги з міжнародних і внутрішніх перевезень вантажів автомобільним транспортом, а також по організації таких перевезень.
01.09.2023 між ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір №КМ2112/23 на транспортно-експедиційні послуги.
22.02.2024 між ТзОВ «ЕКОВІСТ» як замовником та ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» як виконавцем було укладено договір №13/24/ЛВ про організацію перевезень автомобільним транспортом, згідно умов якого виконавець зобов`язався організувати перевезення вантажів замовника вантажним автомобільним транспортом, під кожне перевезення замовник надає виконавцю заявку на узгодження, в якій зазначається найменування та кількість вантажу, маршрут перевезення, місце доставки вантажу, заплановану дату надання вантажу відправником, тип транспортного засобу, дані про вантажовідправника та вантажоодержувача, а також іншу необхідну інформацію.
25.06.2024 між ТзОВ «ЕКОВІСТ» та ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» було укладено заявку №170 на автоперевезення до Договору на таких умовах:
- маршрут: Меджидія - смт Понінка;
- найменування вантажу - крохмаль;
- вага (брутто) -21 т;
Адреса завантаження замитнення погранперехода: завантаження: Меджидія, замитнення: погранперехід: розмитнення: Житомирська область, Звягельський район, село Наталівка, розвантаження: смт Понінка;
- адреса розмитнення/розвантаження - Понінка;
- ставка, вартість перевезення - 44 100,00 грн. без ПДВ.
01.07.2024 ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» підготовлено в митні органи України довідку №436-СТ про транспортно - експедиційні витрати, відповідно до якої транспортні витрати з перевезення вантажу з перевезення вантажу згідно CMR №375592 та інвойсу №O1-008355 автомобілем MAN AM 6126 ВС/ НОМЕР_1 по маршруту Румунія - Україна:
- вартість перевезення до кордону у країни становить 28 000,00 грн;
- вартість перевезення по території України, становить 16 100,00 грн.
Документи, що підтверджують витрати на транспортування саме цієї поставки товару та мали бути використані під час перевірки його митної вартості, були надані декларантом, що підтверджується копією довідки про транспортно - експедиційні витрати №436-СТ від 01.07.2024, виданої ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС».
Стосовно порушень п. 5 рішення від 02.07.2024 №UA101090/2024/000107/1, суд зазначає, що 26.06.2024 між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ «Полімерна група «Терполімергаз» як перевізником було укладено договір №VV11091/24 про надання транспортно-експидиційних послуг з перевезення умовами якого експедитор замовляє, а перевізник надає послуги з міжнародних і внутрішніх перевезень вантажів автомобільним транспортом, а також по організації таких перевезень.
01.09.2023 між ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір №KM2112/23 на транспортно-експедиційні послуги.
22.02.2024 між ТзОВ «ЕКОВІСТ» як замовником та ТззОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» як виконавцем було укладено договір №13/24/ЛВ про організацію перевезень автомобільним транспортом, згідно умов якого виконавець зобов`язався організувати перевезення вантажів замовника вантажним автомобільним транспортом, під кожне перевезення замовник надає виконавцю заявку на узгодження, в якій зазначається найменування та кількість вантажу, маршрут перевезення, місце доставки вантажу, заплановану дату надання вантажу відправником, тип транспортного засобу, дані про вантажовідправника та вантажоодержувача, а також іншу необхідну інформацію.
25.06.2024 між ТзОВ «ЕКОВІСТ» та ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» було укладено заявку №171 на автоперевезення до договору на таких умовах:
- маршрут: Меджидія - смт Понінка;
- найменування вантажу - крохмаль;
- вага (брутто) - 22 т;
Адреса завантаження замитнення погранперехода: завантаження: Меджидія, замитнення: погранперехід: розмитнення: Житомирська область, Звягельський район, село Наталівка, розвантаження: смт Понінка;
- адреса розмитнення розвантаження - Понінка;
- ставка, вартість перевезення - 46 200,00 грн. без ПДВ.
01.07.2024 ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» підготовлено в митні органи України довідку №433-СТ про транспортно - експедиційні витрати, відповідно до якої транспортні витрати з перевезення вантажу з перевезення вантажу згідно CMR №356547 та інвойсу №OI-008364 автомобілем Сканія КА 4936 КВ/ НОМЕР_2 по маршруту Румунія - Україна:
- вартість перевезення до кордону України становить 28 000,00 грн;
- вартість перевезення по території України, становить 18 200,00 грн.
Документи, що підтверджують витрати на транспортування саме цієї поставки товару та мали бути використані під час перевірки його митної вартості, були надані декларантом, що підтверджується копією довідки про транспортно - експедиційні витрати №433-СТ від 01.07.2024, виданої ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС».
Щодо зауважень, які описані вище, вказаних в п. 4, п. 5. рішення від 02.07.2024 №UA101090/2024/000109/2, суд зазначає наступне.
26.06.2024 між ФОП ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_4 як перевізником було укладено договір №VV11150/24 про надання транспортно-експидиційних послуг з перевезення умовами якого експедитор замовляє, а перевізник надає послуги міжнародних і внутрішніх перевезень вантажів автомобільним транспортом, а також по організації таких перевезень.
01.09.2023 між ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір №KM2112/23 на транспортно-експедиційні послуги.
22.02.2024 між ТзОВ «ЕКОВІСТ» як замовником та ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» як виконавцем було укладено договір №13/24/В про організацію перевезень автомобільним транспортом, згідно умов якого виконавець зобов`язався організувати перевезення вантажів замовника вантажним автомобільним транспортом, під кожне перевезення замовник надає виконавцю заявку на узгодження, в якій зазначається найменування та кількість вантажу, маршрут перевезення, місце доставки вантажу, заплановану дату надання вантажу відправником, тип транспортного засобу, дані про вантажовідправника та вантажоодержувача, а також іншу необхідну інформацію.
26.06.2024 між ТзОВ «ЕКОВІСТ» та ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» було укладено заявку №173 на автоперевезення до Договору на таких умовах:
- маршрут: Меджидія - смт Понінка;
- найменування вантажу - крохмаль;
- вага (брутто) -22 т;
Адреса завантаження/замитнення погранперехода: завантаження: Меджидія, замитнення: погранперехід: розмитнення: Житомирська область, Звягельський район, село Наталівка, розвантаження: смт Понінка;
- адреса розмитнення розвантаження - Понінка;
- ставка, вартість перевезення - 47 300,00 грн без ПДВ.
01.07.2024 ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» підготовлено в митні органи України довідку №435-СТ про транспортно - експедиційні витрати, відповідно до якої транспортні витрати з перевезення вантажу з перевезення вантажу згідно CMR №56547 та інвойсу №OI-008364 автомобілем DAF AX 3716 HC/ НОМЕР_3 по маршруту Румунія - Україна:
- вартість перевезення до кордону України становить 28 000,00 грн;
- вартість перевезення по території України, становить 19 300,00 грн.
Документи, що підтверджують витрати на транспортування саме цієї поставки товару та мали бути використані під час перевірки його митної вартості, були надані декларантом, згідно копії довідки про транспортно - експедиційні витрати №435-СТ від 01.07.2024, виданої ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС».
Стосовно порушень п. 5 рішення від 03.07.2024 №UA101090/2024/000110/2, суд зазначає, що 26.06.2024 між ФОП ОСОБА_5 та ТзОВ торговий дім «ЖИТОМИРСЬКІ ЛАСОЩІ» як перевізником було укладено договір №BG/11149/24 про надання транспортно-експидиційних послуг з перевезення умовами якого експедитор замовляє, а перевізник надає послуги з міжнародних і внутрішніх перевезень вантажів автомобільним транспортом, а також по організації таких перевезень.
01.09.2023 між ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір №KM2112/23 на транспортно-експедиційні послуги.
22.02.2024 між ТзОВ «ЕКОВІСТ» як замовником та ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» як виконавцем було укладено договір №13/24/ЛВ про організацію перевезень автомобільним транспортом, згідно умов якого виконавець зобов`язався організувати перевезення вантажів замовника автомобільним транспортом, під кожне перевезення замовник надає виконавцю заявку на узгодження, в якій зазначається найменування та кількість вантажу, маршрут перевезення, місце доставки вантажу, заплановану дату надання вантажу відправником, тип транспортного засобу, дані про вантажовідправника та вантажоодержувача, а також іншу необхідну інформацію.
26.06.2024 між ТзОВ «ЕКОВІСТ» та ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» було укладено заявку на автоперевезення до договору на таких умовах:
- маршрут: Меджидія - смт Понінка;
- найменування вантажу - крохмаль;
- вага (брутто) -21 т;
Адреса завантаження/замитнення погранперехода: завантаження: Меджидія, замитнення: погранперехід: розмитнення: Житомирська область, Звягельський район, село Наталівка, розвантаження: смт Понінка;
- адреса розмитнення розвантаження - Понінка;
- ставка, вартість перевезення - 45 150,00 грн без ПДВ.
03.07.2024 ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» підготовлено в митні органи України довідку №440-СТ про транспортно - експедиційні витрати, відповідно до якої транспортні виграти з перевезення вантажу з перевезення вантажу згідно CMR №834893 та інвойсу №OI-008393 автомобілем Scania КА 7603 МК/ НОМЕР_4 по маршруту Румунія - Україна:
- вартість перевезення до кордону України становить 28 000,00 грн;
- вартість перевезення по території України, становить 17 150,00 грн.
Документи, що підтверджують витрати на транспортування саме цієї поставки товару та мали бути використані під час перевірки його митної вартості, були надані декларантом.
Щодо зауважень, які описані в пунктах 4, 5 рішення від 08.07.2024 №UA101090/2024/000112/2, суд зазначає наступне.
05.06.2024 року між ФОП ОСОБА_1 та ТзОВ «Полімерна група «Терполімергаз» як перевізником було укладено договір №BG/11149/24 про надання транспортно-експидиційних послуг з перевезення умовами якого експедитор замовляє, а перевізник надає послуги з міжнародних і внутрішніх перевезень вантажів автомобільним транспортом, а також по організації таких перевезень.
01.09.2023 між ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір №KM2112/23 на транспортно-експедиційні послуги.
22.02.2024 між ТзОВ «ЕКОВІСТ» як замовником та ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» як виконавцем було укладено договір №13/24/ЛВ про організацію перевезень автомобільним транспортом, згідно умов якого виконавець зобов`язався організувати перевезення вантажів замовника вантажним автомобільним транспортом, під кожне перевезення замовник надає виконавцю заявку на узгодження, в якій зазначається найменування та кількість вантажу, маршрут перевезення, місце доставки вантажу, заплановану дату надання вантажу відправником, тип транспортного засобу, дані про вантажовідправника та вантажоодержувача, а також іншу необхідну інформацію.
03.07.2024 між ТзОВ «ЕКОВІСТ» та ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» було укладено заявку №176 на автоперевезення до Договору на таких умовах:
- маршрут: Меджидія - смт Понінка;
- найменування вантажу - крохмаль;
- вага (брутто) -22 т;
Адреса завантаження/замитнення погранперехода: завантаження: Меджидія, замитнення: погранперехід: розмитнення: Житомирська область, Звягельський район, село Наталівка, розвантаження: смт Понінка;
- адреса розмитнення/розвантаження - Понінка;
- ставка, вартість перевезення - 46 200,00 грн без ПДВ.
08.07.2024 ТзОВ «АРЕАЛ-ПЛЮС» підготовлено в митні органи України довідку №453-СТ про транспортно - експедиційні витрати, відповідно до якої транспортні витрати з перевезення вантажу з перевезення вантажу згідно CMR №56548 та інвойсу №ОІ-008447 автомобілем Scania КА 4953 КВ/ НОМЕР_5 по маршруту
Румунія - Україна:
- вартість перевезення до кордону України становить 28 000,00 грн;
- вартість перевезення по території України, становить 18 200,00 грн.
Документи, що підтверджують витрати на транспортування саме цієї поставки товару та мали бути використані під час перевірки його митної вартості, були надані декларантом.
Крім того, суд не бере до уваги твердження митного органу в оскаржуваних рішеннях про те, що довідка про транспортно-експедиційні витрати не є належним доказом, яка підтверджує вартість фактично понесених позивачем витрат на транспортування.
У той же час, подані декларантом позивача довідки про транспортно-експедиційні витрати №453-СТ, №436-СТ, №433-СТ, №435-СТ, №440-СТ містять усі необхідні реквізити, відповідно до яких митний орган встановлює вірність декларування витрат на транспортування, а саме: дату складання довідки, адресата довідки, вартість перевезення, маршрут перевезення, дані про транспортні засоби, дані про відсутність страхування. Більше того, дана довідка містить посилання на CMR та інвойс, а тому відповідач мав можливість під час митного оформлення встановити приналежність відповідної довідки про транспортно-експедиційні витрати до конкретної поставки.
Суд звертає увагу, що Верховний Суд в постанові від 31.05.2019 у справі №804/16553/14 зазначив, що законом не визначено доказ (докази), виключно яким (-ми) повинен підтверджуватися розмір витрат на перевезення, а тому такі витрати можуть підтверджуватися будь-якими доказами. Митний кодекс України не визначив вид доказів, якими повинен підтверджуватися розмір витрат на перевезення товарів (не вказав, що такими доказами можуть бути лише фінансові та/або бухгалтерські документи), а тому довідка про транспортні витрати є допустимим доказом на підтвердження витрат на перевезення товарів.
Суд зазначає, що відповідач не надав будь-яких належних та допустимих доказів, які спростовували б розмір понесених позивачем витрат на перевезення вантажу та які вказували б на їх заниження, відтак, такі зауваження відповідача є необґрунтованими та безпідставними.
Крім того, різні суми витрат на перевезення вантажу за межами митної території України і на митній території України зумовлена різною вартістю пального, відрядними витратами водію, простоями на переходах, платними дорогами, сумами податків, які нараховуються перевізником, наявністю, інших вантажів до перевезення.
Також суд враховує, що перевізник, самостійно визначає розмір транспортних витрат по маршруту перевезення, додатково зазначивши що даний вантаж є консолідованим і жодних сумнівів щодо недостовірності наданої перевізником довідки у позивача не має.
Отже, враховуючи вищевикладене, з наданих під час митного оформлення товару документів підтверджувалася вартість товару та заявлені до митної вартості витрати пов`язані із транспортуванням. Зазначені документи були достатніми для завершення митного оформлення за першим заявленим декларантом методом.
На думку суду, зазначені митницею у повідомленні декларанту та рішенні про коригування митної вартості зауваження та розбіжності, які стали підставою для витребування митницею додаткових документів та прийняття спірного рішення про коригування митної вартості, не можуть бути визнані об`єктивними, обґрунтованими та такими, що впливають на числові значення заявленої митної вартості.
По суті, вказані митним органом зауваження носять формальний характер, що у їх сукупності та окремо кожне не вказує на наявність підстав для коригування заявленої декларантом вартості товару.
З урахуванням наведеного відсутні підстави ставити під сумнів митну вартість товару, визначену декларантом, оскільки така вартість підтверджується поданими до митного оформлення документами, у яких відсутні розбіжності щодо вартості самого товару та вони містять достатньо відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари.
Суд також не може погодитися із діями відповідача стосовно витребування додаткових документів, оскільки відповідачем не вказано та не обґрунтовано, які числові значення такі документи мали підтвердити чи спростувати, при тому, що вартість придбання оцінюваного товару підтверджена документально.
Суд зазначає, що вимога про надання додаткових документів, перелік яких визначено у частинах третій-четвертій статті 53 МК України та про надання яких вказано у повідомленні декларанту може мати місце лише тоді, коли документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, наявні ознаки підробки або відсутні відомості про усі числові значення складових митної вартості товарів.
Однак за обставин цієї справи відповідач не довів наявність таких розбіжностей, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, ознак підробки у поданих документах чи відсутність усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари згідно з умовами, визначеними договірними сторонами (продавцем та покупцем), а сумніви відповідача ґрунтуються виключно на його необґрунтованих припущеннях, а не на достовірних відомостях.
Суд наголошує, що в процедурах контролю за митною вартістю товару предметом доказування є ціна товару та інші складові митної вартості товару. А тому необґрунтованою є вимога митниці про надання висновку про якісні та вартісні характеристики товару, підготовленого спеціалізованою експертною організацією, оскільки відповідач не вказав, яким чином висновок про вартісні характеристики товару, підготовлений спеціалізованими експертними організаціями, надасть можливість підтвердити чи спростувати відомості офіційно виданих продавцем товару документів щодо ціни товару, недійсність чи ознаки підробки щодо яких не виявлено. За таких обставин відсутність висновків про якісні та вартісні характеристики товару не повинна братися митницею до уваги при контролі за митною вартістю та не може бути підставою для твердження про наявність розбіжностей у даних про митну вартість товару. Підтверджуючими документами про вартість товару в даному випадку є зовнішньоекономічний контракт та рахунок-фактура (інвойс).
Крім того, ненадання виписки з бухгалтерської документації продавцем покупцю не може позбавляти останнього можливості декларувати товар на підставі інших документів, що підтверджують ціну товару. Відсутність такої бухгалтерської документації у покупця товару, яка може бути комерційною таємницею продавця щодо формування ціни товару для інших покупців і за відмінними умовами поставки, не свідчить про недобросовісність у декларуванні митної вартості.
Ненадання додаткових документів (каталоги, специфікації, прайс-листи) не свідчить про недобросовісність позивача та не може позбавляти його можливості декларувати товар на підставі інших документів, про які домовилися сторони зовнішньоекономічного контракту і які за правилами частини другої статті 53 МК України підтверджують митну вартість товару.
З урахуванням наведеного висновки у спірному рішенні про неможливість визначення митної вартості товару за ціною договору щодо товару, який імпортується, та за рівнем, визначеним декларантом, не є доведеними. При цьому відповідач не вказав на неправильність проведеного розрахунку митної вартості, зазначеної у митній декларації, не зазначив, які саме складові митної вартості не підтверджені документально та які саме відомості відсутні/не піддаються обчисленню у поданих декларантом документах. Наведене дає підстави для висновку, що сумніви відповідача щодо складових митної вартості імпортованого товару ґрунтуються виключно на його припущеннях, а не на достовірних відомостях.
Враховуючи позицію Верховного Суду у постановах від 12.03.2019 у справі №826/2313/16, від 13.06.2019 у справі №820/6315/15, суд зауважує, що вимоги частини третьої та четвертої статті 53 та частини другої статті 58 МК України зобов`язують митний орган зазначити конкретні обставини, які викликали відповідні сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки спірних відомостей та зазначити документи, надання яких зможе усунути сумніви у їх достовірності. Встановивши відсутність достатніх відомостей, що підтверджують задекларовану митну вартість товару, митний орган повинен вказати, які саме складові митної вартості товару є непідтвердженими, чому з поданих документів неможливо встановити дані складові та які документи необхідні для підтвердження того чи іншого показника.
При вирішенні спору суд враховує, що застосування другорядного - резервного методу визначення митної вартості товару передбачене статтею 64 МК України, згідно з якою у разі якщо митна вартість товару не може бути визначена шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58-63 цього Кодексу, митна вартість оцінюваних товарів визначається з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами і положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (GAТТ). Митна вартість, визначена згідно з положеннями цієї статті, повинна ґрунтуватися на раніше визнаних (визначених) митним органом митних вартостях.
Відповідно до пунктів 2, 4 частини другої статті 55 МК України прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товару має містити, зокрема, наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товару, інших умов, що могли вплинути на ціну товару), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; обґрунтування числового значення митної вартості товару, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування.
За змістом пункту 2.1 Правил заповнення рішення про коригування митної вартості товару, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2012 №598 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.06.2012 за №883/21195), у рішенні про коригування митної вартості зазначається послідовність застосування методів визначення митної вартості та причин, через які не був застосований кожний з методів, що передує методу, обраному митним органом. Посилання на використання цінової бази Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби у рішенні допускається тільки при визначенні митної вартості відповідно до положень статей 59, 60 та 64 Кодексу з обов`язковим зазначенням номера та дати митної декларації, яка була взята за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів, з поясненнями щодо зроблених коригувань на обсяг партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, умов поставки, комерційних умов тощо. У випадку визначення митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням резервного методу (стаття 64 Кодексу) зазначаються докладна інформація та джерела, які використовувалися митним органом при її визначенні.
Таким чином, у рішенні про коригування заявленої митної вартості, крім номера та дати митної декларації, яка була взята за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів, митний орган повинен також навести пояснення щодо зроблених коригувань на обсяги партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, умов поставки, комерційних умов тощо та зазначити докладну інформацію і джерела, які використовувалися митним органом при визначенні митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням резервного методу.
Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 08.02.2019 у справі №825/648/17.
Між тим у спірному рішенні митний орган лише вказав номер та дату митної декларації, на основі якої було здійснено коригування митної вартості товару, що не дає підстав вважати вказані рішення обґрунтованими та мотивованими. На думку суду, відповідач не виконав обов`язку щодо наведення у рішенні про коригування митної вартості товарів порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості за резервним методом.
За усталеною та послідовною практикою Верховного Суду (постанови від 10.06.2021 у справі №815/6854/17, від 14.07.2020 у справі №809/1734/16) навіть наявність у митного органу інформації про те, що митна вартість раніше імпортованих товарів, випущених у вільний обіг не відповідає вартості заявленій позивачем, не може утворити підстав для відмови у визнанні заявленої митної вартості за основним методом, оскільки митні органи при здійсненні митного контролю, у тому числі й з питань контролю правильності визначення митної вартості, мають діяти у спосіб, визначений МК України, а відомості, які містяться в автоматизованій системі аналізу та управління ризиками, мають лише допоміжний інформаційний характер при прийнятті органом доходів і зборів відповідних рішень. Наявність в автоматизованій системі аналізу та управління ризиками інформації про те, що митна вартість раніше імпортованих товарів, випущених у вільний обіг, є більшою, ніж задекларована декларантом, за відсутності інших визначених законом підстав, що обумовлюють межі і способи здійснення органом доходів і зборів контролю митної вартості, не утворює підстав для відмови у визнанні заявленої декларантом митної вартості за основним методом та її визначенні за іншим методом, адже торгові відносини є різноманітними, здійснюються на принципах автономії волі та свободи договору, при цьому безліч обставин можуть впливати на їх ціну (характеристика товару, виробник, торгова марка, умови і обсяги поставок, наявність знижок тощо). Автоматизована система аналізу та управління ризиками не може містити усієї інформації, що стосується суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності, товарів і умов їх продажу, тому такі дані не можуть мати більше значення, ніж надані декларантом первинні документи про товар.
На думку суду, формально нижчий рівень митної вартості імпортованого товару від рівня митної вартості іншого митного оформлення у даному випадку не може розцінюватись як заниження декларантом митної вартості та не є перешкодою для застосування першого методу визначення митної вартості товару, і не може бути достатньою та самостійною підставою для відмови у здійсненні митного оформлення товару за першим методом визначення його митної вартості.
Також суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 08 жовтня 2019 року у справі №803/776/17 вказав, що декларант не зобов`язаний (звільнений від обов`язку) доводити правильність заявленої ним митної вартості: його твердження про розмір митної вартості вважається правомірним, доки протилежне не буде доведено контролюючим органом.
На думку суду, відповідач не довів належними, достатніми та беззаперечними доказами, що надані декларантом документи у своїй сукупності не підтверджують числові значення складових митної вартості товару чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена за товар (чи підлягає сплаті), та що такі документи не дають можливість здійснити митне оформлення товару за визначеним декларантом основним методом за ціною договору, як і не довів правових підстав для застосування резервного методу.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що відповідач безпідставно відмовив у визнанні заявленої митної вартості спірного товару, оскільки позивач надав передбачені чинним законодавством документи, які підтверджують митну вартість товару, що ввозиться, та дають можливість визначити митну вартість товару за ціною договору шляхом застосування першого методу, а тому оскаржуване рішення про коригування митної вартості товарів від 01.07.2024 №UA101090/2024/000105/1, від 02.07.2024 №UA101090/2024/000107/1, від 02.07.2024 №UA101090/2024/000109/2, від 03.07.2024 №UA101090/2024/000110/2, від 08.07.2024 №UA101090/2024/000112/2 є необґрунтованими та такими, що не відповідають вказаним вище нормам МК України, у зв`язку із чим з наведених вище мотивів та підстав позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення належить задовольнити.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 2 627,00 грн, сплачений відповідно до платіжної інструкції №132 від 12.12.2024.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОВІСТ» (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Електроапаратна, 3, кабінет 117, код ЄДРПОУ 45348163) до Житомирської митниці (10003, місто Житомир, вулиця Перемоги, 25, код ЄДРПОУ 44005610) про визнання протиправними та скасування рішень, задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Житомирської митниці про коригування митної вартості товарів від 01.07.2024 №UA101090/2024/000105/1, від 02.07.2024 №UA101090/2024/000107/1, від 02.07.2024 №UA101090/2024/000109/2, від 03.07.2024 №UA101090/2024/000110/2, від 08.07.2024 №UA101090/2024/000112/2.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Житомирської митниці на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОВІСТ» судовий збір у розмірі 2 627 (дві тисячі шістсот двадцять сім) гривень 00 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.А. Лозовський
Суд | Волинський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124721564 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо митної справи (крім охорони прав на об’єкти інтелектуальної власності); зовнішньоекономічної діяльності; спеціальних заходів щодо демпінгового та іншого імпорту, у тому числі щодо визначення митної вартості товару |
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Лозовський Олександр Анатолійович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Лозовський Олександр Анатолійович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Лозовський Олександр Анатолійович