Справа № 173/178/25
Провадження №2/173/545/2025
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
28 січня 2025 року м. Верхньодніпровськ
Суддя Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області Челюбєєв Є.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Любомирівка-Агро» про повернення земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Любомирівка-Агро» про повернення земельної ділянки.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для прийняття позовної заяви до розгляду, суд виходив з наступного:
позовна заява повинна відповідати вимогам, встановленим ст.ст.175,177 ЦПК України.
Відповідно до ч. 3ст. 175 ЦПК Українипозовна заява, серед іншого, повинна містити адреси електронної пошти сторін та зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці.
Ціна позову визначається відповідно до вимогст. 176 ЦПК України, у даному випадку дійсною вартістю земельної ділянки, визнання права власності на яке вимагається.
Відповідно до ст.1Закону України«Про оцінкуземель» вартість земельної ділянки - еквівалент цінності земельної ділянки, виражений у ймовірній сумі грошей, яку може отримати продавець.
Відповідно до вимог ст.5Закону України«Про оцінкуземель» з метою визначення вартості земельної ділянки та прав на неї проводиться експертна грошова оцінка.
Згідно з ч. 4ст. 177 ЦПК України,до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно із п. п. 1 п. 1 ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,ставка судового збору за подання позовної заяви майнового характеру, що подається фізичною особою, встановлюється у розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З огляду на наведене, за даним позовом сплаті підлягає судовий збір в розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про судовий збір» суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Додана до позовної заяви квитанція про сплату судового збору від 12.11.2024 не може бути прийнята судом як належний доказ на підтвердження сплати судового збору за подання даного позову, оскільки судовий збір в сумі 2422,40 грн. за цією квитанцією було сплачено позивачем за подання позову в іншій справі № 173/3546/24.
При цьому, суд роз`яснює позивачеві, що він не позбавлений права звернутися до суду з клопотанням про повернення сплаченого за вищевказаною квитанцією судового збору у справі № 173/3546/24 в порядку, визначеному Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до п. 2 ч. 2 статті 176Цивільного процесуальногокодексу України ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна.
При цьому, під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в даному населеному пункті чи місцевості.
Тягар доказування вартості майна несе позивач.
Вартість нерухомого майна визначається суб`єктами оціночної діяльності, які отримали дозвіл на її здійснення в установленому законом порядку.
Звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності. (ст. 12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»).
Таким чином, позивачу необхідно надати докази на підтвердження вартості земельної ділянки на момент звернення до суду з даним позовом та надати докази на підтвердження сплати судового збору у розмірі, визначеному Законом України «Про судовий збір» як за позовну вимогу майнового характеру виходячи з дійсної вартості майна, або надати докази того, що незважаючи на вжиті позивачем всі залежні від нього дії для визнання дійсної вартості земельної ділянки, визначити таку вартість на момент звернення до суду з даним позовом неможливо.
В рішеннях Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого королівства» від 28 жовтня 1998 року та «Креуз проти Польщі» від 19 червня 2001 року зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави. Якщо законом визначений порядок для вчинення певних дій, такий порядок в силу вимог вітчизняного та Європейського законодавства повинен дисциплінувати осіб, що звертаються до суду та не допустити судовий процес у безладний рух, так як право на суд не є абсолютним.
Таким чином позивачу необхідно: 1) вказати електронну пошту відповідача; 2) зазначити ціну позову та додати документи, що підтверджують оціночну вартість земельної ділянки (на день подачі позовної заяви;3)сплатити судовийзбір завимоги майновогохарактеру увстановленому порядкуі розмірівідповідно до Закону України «Про судовий збір»; 4) долучити до матеріалів справи оригінал квитанції про сплату судового збору.
Відповідно до ч. 1ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст.175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху з наданням позивачеві строку, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення вказаних судом недоліків.
Керуючись ст.ст.175,177,185ЦПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 доТовариства зобмеженою відповідальністю«Любомирівка-Агро»про поверненняземельної ділянки- залишити без руху.
Надати позивачустрок,який неможе перевищуватидесяти днівз днявручення ухвали,для усуненнянедоліків,а саме шляхом подання до суду:
-уточненої позовноїзаяви іззазначеннямелектронноїпошти відповідачата ціни позову;
- подання доказів на підтвердження дійсної вартості земельної ділянки на момент звернення до суду з даним позовом та надати докази на підтвердження сплати судового збору у розмірі, визначеному Законом України «Про судовий збір» як за позовну вимогу майнового характеру виходячи з дійсної вартості земельної ділянки, або надати докази того, що незважаючи на вжиті позивачем всі залежні від нього дії для визнання дійсної вартості нерухомого майна, визначити таку вартість на момент звернення до суду з даним позовом неможливо.
Роз`яснити позивачу, що в разі неусунення недоліків, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
Роз`яснити позивачу право звернутися до суду із клопотанням про звільнення його від сплати судового збору, зменшення його розміру або відстрочення сплати судового збору відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» та ст. 136 ЦПК України.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Є.В. Челюбєєв
Суд | Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124721727 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Челюбєєв Є. В.
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Челюбєєв Є. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні