Справа № 174/1281/24
п/с № 2/174/63/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2025 року м. Вільногірськ
Вільногірський міський суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді - Ілюшик І.А.,
за участю: секретаря Троцько О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вільногірськ, Дніпропетровської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вільногірської міської ради Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Вільногірського міського суду Дніпропетровської області з вищевказаним позовом.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Вільногірську Дніпропетровської області помер його батько ОСОБА_2 , 1937 року народження та після смерті якого, відкрилась спадщина за законом, яка складається з усього майна, що належало при житті батькові, зокрема їз належної йому частки квартири АДРЕСА_1 та квартири АДРЕСА_2 . Його матір ОСОБА_3 , також померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Батьки при житті перебували у шлюбі.
25.03.2024 року, він, з метою оформлення спадщини, звернувся до приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жиганової Л.С. у м. Вільногірську Дніпропетровської області, із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька, але постановою приватного нотаріуса Жиганової Л.С. йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті його батька у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.
Поважними причинами пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини вказує, що 16.11.2021 року, до спливу строку, встановленого чинним законодавством 6 місяців з дати відкриття спадщини, звернувся до Вільногірської державної нотаріальної контори із заявою щодо прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті його батька. Однак, як з`ясувалося пізніше, державним нотаріусом Канюгою О.В. було лише посвідчено справжність його підпису на заяві про прийняття спадщини, а також, йому необхідно було повторно з`явитися до нотаріуса або направити цю заяву поштою, після чого було б заведено спадкову справу. Однак, він цього не зробив, так як, вважав, що подана ним заява 16.11.2021 року державному нотаріусу Канюзі О.В. є достатньою для відкриття спадкової справи. Окрім цього, нотаріус, яка прийняла від нього заяву, не роз`яснила про необхідність повторного звернення з даною заявою для відкриття спадщини.
Таким чином, він пропустив строк для подачу про принятя спадщини з поважних причин. Тому просить позов задовольнити.
Ухвалою Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 18.10.2024 року відкрито загальне позовне провадження у вказаній справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 04.12.2024 року розглянуто клопотання представника позивача про витребування доказів.
Ухвалою Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 03.01.2025 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Позивач та представник позивача в судове засідання не з`явилися. Представник позивач подав заяву в якій просить здійснювати розгляд справи без його участі та участі позивача, вимоги позивача підтримує та просить задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не зявилася, проте від неї надійшла заява в якій вона просила розглядати справу без участи представника та про визнання позовних вимог в повному обсязі. До заяви додана копія довіреності без обмеження повноважень (а.с. 25, 26).
Зважаючи на те, що всі учасники справи в судове засідання 27.01.2025 року не з`явилися, відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до ч. 4ст. 206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Оцінивши зібрані докази по справі в їх сукупності та взаємозв`язку суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Так, судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 , його батьками є ОСОБА_2 і ОСОБА_3 (а.с. 8).
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 30.06.2021 року, ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 5).
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 22.04.2014 року, ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 9).
Відповідно до копії свідоцтва про право власності на житло від 07.02.2000 року, ОСОБА_2 належить на правах приватної, спільно-сумісної власності частка квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 (а.с. 6).
Відповідно до копії договору купівлі-продажу квартири серії АВН № 871130 від 29.08.2000 року, право приватної власності на квартиру АДРЕСА_4 , зареєстровано за ОСОБА_2 (а.с. 7).
Відповідно до копії постанови приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жиганової Л.С., позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини (а.с. 10).
Копією листа державного нотаріуса Вільногірської державної нотаріальної контори Канюги О.В. підтверджено, що справжність підпису позивача на заяві засвідчено державним нотаріусом Вільногірської державної нотаріальної контори 16.11.2021 року за реєстровим № 882 та яку в строк до 30.12.2021 року позивачу необхідно було надати/або направити поштою нотаріусу для заведення спадкової справи, але позивач, з невідомих причин, цього не зробив (а.с. 11).
Відповідно до копії довідки № 280/1 від 21.10.2021 року померлий ОСОБА_2 на час смерті проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_5 (а.с. 12).
Факт реєстрації місця проживання позивача за адресою: АДРЕСА_3 з 30.06.1992 року по теперішній час, підтверджено копією довідки № 262/1 про реєстрацію місця проживання (а.с. 13)
Приватним нотаріусом Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жигановою Л.С. надана належним чином завірена копія спадкової справи № 61/2024, до майна померлого ОСОБА_2 (а.с. 42-50).
Згідно листа державного нотаріуса Вільногірської державної нотаріальної контори Канюги О.В. заяву ОСОБА_1 надати не можливо (а.с. 59 ).
З копії заяви ОСОБА_1 за реєстровим № 882 від 16.11.2021 року, вбачається, що він до спливу строку, встановленого чинним законодавством 6 місяців з дати відкриття спадщини, звернувся до Вільногірської державної нотаріальної контори із заявою щодо прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті його батька, державним нотаріусом Канюгою О.В. було лише посвідчено справжність його підпису на заяві про прийняття спадщини (а.с. 64 ).
Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідноч. 1 ст. 13 ЦПК України,суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Змістст. 89 ЦПК Українивизначає, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
У відповідності до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
В силу ст.ст.1216,1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), яке може здійснюватися за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися в наслідок його смерті.
Відповідно до ст.ст. 1220, 1221 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно із ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост. 1270 ЦК України(шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини), не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ч. 3 ст. 1272 ЦК України).
Враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини, доводи позивача, суд дійшов висновку, що позивач пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, а також враховуючи визнання позову відповідачем, що не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та встановити позивачу додатковий строк для подання до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті його батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном в три місяці з часу вступу судового рішення про це в законну силу. Визначений строк на думку суду, є достатнім для вчинення необхідних дій, не перевищує встановленийст. 1270 ЦК України шестимісячнийстрок.
Суд вважає за необхідне роз`яснити, що повторне визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини одним і тим же спадкоємцем законодавством не передбачено.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат, суд вважає, що їх слід віднести на рахунок позивача, задовольнивши його клопотання у прохальній частині позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 76-80, 141, 206,258, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Вільногірської міської ради Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини-задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 тривалістю три місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Судові витрати за клопотанням позивача покласти на нього.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.А. Ілюшик
Суд | Вільногірський міський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124721754 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Вільногірський міський суд Дніпропетровської області
Ілюшик І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні