Рішення
від 27.01.2025 по справі 210/212/25
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 210/212/25

Провадження № 2/210/547/25

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

27 січня 2025 року м. Кривий Ріг

Суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Вікторович Н.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження без виклику з повідомленням сторін, в порядку ч.2 ст.247ЦПК України цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми на проживання внутрішньо переміщеним особам, -

ВСТАНОВИВ:

15 січня 2025 року Управління праці та соціального захисту населення Металургійної районної у місті ради в особі заступники начальника вказаного відділу Гобарук С. звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми на проживання внутрішньо переміщеним особам та просив суд стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 24000,00 грн та сплачений судовий збір на звернення до суду з вказаним позовом.

В обґрунтування заяви заступник начальника зазначила, що 31.03.2022 року ОСОБА_1 та неповнолітню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 було взято на облік, як внутрішньо переміщених осіб в управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради. Цього ж дня, відповідач звернулась до позивача з письмовою заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на себе та на ОСОБА_2 . Позивач на підставі вказаної заяви та відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №322, було винесено рішення про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.03.2022 у розмірі 5000,00 грн. щомісячно (2000 грн на відповідача та 3000 грн на ОСОБА_2 ). Починаючи з 01.09.2023 розмір призначеної допомоги становив вже 4000 грн. 08 жовтня 2024 року посадовими особами позивача на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» від 11 липня 2023 р. №709 та постанови Кабінету Міністрів «Про внесення змін до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» від 30 серпня 2024 р. №989 здійснили перевірку та склали акт проведення превентивної перевірки щодо призначення дороги внутрішньо переміщеним особам на проживання. За результатами перевірки було встановлено, що позивач з 22.04.2023 року має у власності об`єкт житлової нерухомості квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 110,3 кв.м., а ціна відповідно до Договору купівлі-продажу становить 593400,00 грн. Таким чином, позивачем встановлено факт невідповідності критеріям, зазначених в п. 13-1 - 13-4 Порядку, з урахуванням вимог зазначених у підпунктах 7 і 7-1 Правил. Посилаючись на п. 5 Порядку №332 та враховуючи направлення 09.10.2024 року на адресу реєстрації відповідача про необхідність повернення неправомірно отриманої допомоги, яка залишено відповідачем без виконання, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Ухвалою суду від 16 січня 2025 року відкрито провадження по вказаній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання.

20 січня 2025 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому остання зазначила, що з березня 2022 року вона переселилась в Луганської області міста Попасне та проживала у м. Кривий Ріг. ІНФОРМАЦІЯ_3 загинув її чоловік, отримавши частину грошової компенсації у квітні 2023 року вона придбала квартиру у м. Кривий Ріг та разом з донькою зареєстрували в ній своє місця проживання. Відповідач стверджує, що після придбання квартири вона звернулась до позивача з питання оформлення пільги (родині загиблого воїна) за сплату комунальних послуг і тим самим письмово повідомила про придбання житла. Уповноважені особи позивача не повідомляли її про необхідність письмового повідомлення про придбання майна, вважає, що звернувшись до позивача з питання отримання пільг родині загиблого воїна та зазначивши про наявність у неї на праві власності майна вже було фактичним повідомленням про придбання квартири. Просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що в Управлінні праці та соціального захисту населення Металургійної районної у місті ради з 31.03.2022 року перебував на обліку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та неповнолітня ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . як внутрішньо переміщенні особи та отримували допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Рішенням Управлінні праці та соціального захисту населення Металургійної районної у місті ради № 51209_677221 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 01.03.2022 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.03.2022 року у розмірі 5000,00 грн. щомісячно, з 01.09.2023 року у розмірі 4000 грн. відповідно до положень Порядку № 332.

Згідно Розрахунку щодо повернення надміру/неправомірно виплачених коштів на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.09.2023 року по лютий 2024 року відповідачу сплачено кошти в розмірі 24000,00 грн.

Призначення допомоги здійснюється відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332.

Згідно п. 2 Порядку, допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженомурозпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.

Відповідно п. 3 Порядку (в редакції, яка діяла на момент призначення і виплати допомоги) допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану. Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 14 квітня 2022 року, надається починаючи з березня 2022 року.

Внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги (п. 5 Порядку №332).

Пунктом першимпостанови КабінетуМіністрів України від 16.04.2022 року №457«Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України» установлено, що для підтримки окремих категорій населення, яке постраждало у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, надається внутрішньо переміщеним особам, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, - допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».

Згідно з пп. 5 п. 2постанови Кабінету Міністрів України №709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб»(чинної на момент отримання відповідачем допомоги) встановлено, що з 1 вересня 2023 виплата допомоги припиняється внутрішньо переміщеним особам, зазначеним у пункті 1 цієїпостанови, якщо за результатами верифікації встановлено, що після набрання чинності цієїпостанови: внутрішньо переміщена особа має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташовані на територіях, не включених до переліку територій, або на територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (дату припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації для проживання, приміщень, які непридатні (крім житлових документально підтверджено органами місцевого самоврядування або за технічної можливості інформацією щодо житлових приміщень, внесених до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації протии України, або житлового приміщення (частини житлового приміщення площею менш як 13,65 кв. метра на одного члена сім`ї).

Відповідно до інформації, отриманої 19.09.2024 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, встановлено, що ОСОБА_1 має на праві приватної власності квартири загальною площею 110,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 . Вказані обставини підтверджуються і відповідачем у наданому ній відзиві.

Дане житло знаходиться на території, не включеній до переліку територій або на територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (дату припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.

До Управління від відповідача ОСОБА_1 жодних повідомлень про зміни, що можуть вплинути на призначення або припинення допомоги не надходило.

Враховуючи наведене, ОСОБА_1 з 01.09.2023 року на підставі вказаної постанови КМУ № 709 втратила право на отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, у зв`язку з чим виникла переплата допомоги у розмірі 24 000 грн. за період з 01.09.2023 по лютий 2024 року.

Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв`язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.

У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами на небюджетні рахунки органів соціального захисту населення, відкриті в Казначействі.

Повернуті кошти, перерахування (виплату) яких проводило Мінсоцполітики, протягом 15 робочих днів місяця, що настає за місяцем, в якому були повернуті кошти, але не пізніше ніж 26 грудня поточного року, орган соціального захисту населення перераховує на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в Казначействі, з розподілом коштів за місяцями та роками, в яких проводилася відповідна виплата.

Відповідно до положеньст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Таким чином, повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Отже, відповідач знав про обставини, що можуть вплинути на отримання щомісячної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та не повідомив позивача про них, що є зловживанням з його боку.

Враховуючи наведені обставини і норми закону, кошти в сумі 24000,00 грн. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача як набуті без достатньої правової підстави.

Що стосується заперечень відповідача, мотивованих тим, що про придбання квартири вона повідомлення Управління шляхом звернення з заявою при призначення пільги по сплаті комунальних послуг, суд зазнає, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження даної обставини.

Засада змагальності сторін у судовому процесі є однією з ключових принципів правосуддя. Вона передбачає, що судовий процес є своєрідним полем змагання між сторонами позивачем і відповідачем у цивільних справах. Головною метою цього принципу є забезпечення справедливості та об`єктивності судового процесу. Змагальність сторін у судовому процесі дозволяє кожній стороні активно захищати свої права та інтереси. Сторони мають можливість представляти свідчення, докази та аргументи на підтримку своєї позиції перед судом. Суд, зі своєї сторони, має завдання ретельно розглянути всі аргументи та докази від обох сторін та прийняти об`єктивне рішення на підставі закону (постанова Верховного Суду від21 червня 2024 року всправі № 134/743/22(провадження № 61-10442св23)).

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 3028,00 грн.

На підставі ст. 1212 ЦК України, ПКМУ від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 141, 259, 263, 265, 280-284, 288, 352, 354, суд

ВИРІШИВ:

Позов Управління праціта соціальногозахисту населенняМеталургійної районноїу містіради до ОСОБА_1 простягнення надмірувиплаченої сумина проживаннявнутрішньо переміщенимособам - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП: НОМЕР_1 ,на користьУправління праціта соціальногозахисту населеннявиконкому Металургійноїрайонної умісті радинадміру виплаченудопомогу напроживання внутрішньопереміщеним особаму розмірі24000,00 гривень (двадцять чотири тисячі гривень 00 копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради судовий збір у розмірі 3028,00 гривень (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 27.01.2025 року.

Суддя: Н. Ю. Вікторович

СудДзержинський районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення27.01.2025
Оприлюднено30.01.2025
Номер документу124721855
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про повернення безпідставно набутого майна (коштів)

Судовий реєстр по справі —210/212/25

Ухвала від 30.01.2025

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Вікторович Н. Ю.

Рішення від 27.01.2025

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Вікторович Н. Ю.

Ухвала від 16.01.2025

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу

Вікторович Н. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні