Рішення
від 27.01.2025 по справі 608/3013/24
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Копія:

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"27" січня 2025 р. Справа № 608/3013/24

Номер провадження2/608/117/2025

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Яковець Н. В.

з участю секретаря Олійник О. С.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Чорткові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.

В позовній заяві позивач вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . 13 грудня 1991 року ОСОБА_2 склала заповіт, який посвідчений секретарем виконавчого комітету Білобожницької сільської ради народних депутатів Чортківського району Тернопільської області, згідно якого на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: належний їй житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться в селі Білобожниця Чортківського району, земельні ділянки, земельний пай заповіла ОСОБА_1 . Тому згідно даного заповіту позивач є єдиним спадкоємцем. Спадкоємці, які прийняли спадщину згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України, відсутні. Про існування вказаного заповіту ОСОБА_1 стало відомо тільки у серпні місяці 2024 року, коли у житловому будинку, що залишився після смерті ОСОБА_2 проводилось впорядкування речей, які залишились після її смерті, де серед речей померлої було виявлено заповіт, який був складений на його ім`я.

Позивач ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса із заявою про заведення спадкової справи та за видачею свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті спадкодавця. Однак, нотаріус відмовив йому у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з тим, що він пропустив шестимісячний строк для прийняття спадщини, а також в заповіті від 13 грудня 1991 відомості про заповідача зазначені як « ОСОБА_2 », а в свідоцтві про смерть у відомостях щодо померлої особи зазначено « ОСОБА_2 ». Допущена помилка перешкоджає позивачу реалізувати право на вказане спадкове майно. Тому ОСОБА_1 просить встановити факт належності ОСОБА_2 заповіту від 13 грудня 1991 року, який посвідчено ОСОБА_3 , секретарем виконавчого комітету Білобожницької сільської Ради народних депутатів Чортківського району Тернопільської області та зареєстровано в реєстрі за № 63; встановити йому додатковий строк три місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини за заповітом на майно, що належало ОСОБА_2 .

Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Ковалівський Б. В. в підготовче судове засідання не з`явився, від представника надійшла заява про розгляд справи за їхньої відсутності, позовні вимоги підтримують.

Представник відповідача Білобожницьої сільської ради Чортківського району в підготовче судове засідання не з`явився, від сільської ради надійшла заява про визнання позову та розгляд справи без участі представника.

Суд, вивчивши та дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що позов слід задовольнити з таких мотивів.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 200 Цивільного процесуального кодексу України ухвалення в підготовчому судовому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.

Згідно з ч. 4 ст. 206 вищезазначеного Кодексу в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 82 цього ж Кодексу обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Визнання відповідачем позову в даній справі не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб і суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності таких обставин та добровільності їх визнання.

Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 .

Згідно заповіту від 13 грудня 1991 року, посвідченого секретарем виконавчого комітету Білобожницької сільської ради народних депутатів Чортківського району Тернопільської області, ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: належний їй житловий будинокз надвірнимибудівлями таспорудами,що знаходитьсяв селіБілобожниця Чортківськогорайону,земельні ділянки,земельний пайзаповіла ОСОБА_1 .

Згідно з Державним актом на право власності на земельну ділянку вбачається, що ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 2,75 га у межах згідно з планом на території Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Позивач ОСОБА_1 пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, оскільки йому не було відомо про наявність вказаного заповіту.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Згідно ст. 89 Цивільного процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи те, що в заповіті ім`я спадкодавця не збігається з її ім`ям зазначеним в свідоцтві про смерть, а тому суд приходить до висновку про необхідність встановлення факту належності правовстановлюючого документа.

Оскільки судом встановлено, що строк для прийняття спадщини позивачем пропущено з поважних причин, що визнається відповідачем, а тому суд вважає, що позовні вимоги про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини підлягають задоволенню.

Керуючись ч.3ст.1272Цивільного кодексуУкраїни,ст.ст. 5, 13, 76, 82, 200, 206, 258, 259, 263, 265, 268, 293, 315, 319 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Встановити факт належності ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , заповіту від 13 грудня 1991 року, який посвідчено секретарем виконавчого комітету Білобожницької сільської Ради народних депутатів Чортківського району Тернопільської області Сухою О. І. та зареєстровано в реєстрі за № 63, складеного від імені « ОСОБА_2 ».

Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (с. Білобожниця Чортківського району Тернопільської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) додатковий строк три місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини за заповітом на майно, що належало ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Білобожниця Чортківського району Тернопільської області.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду через Чортківський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя:/підпис/ Згідно з оригіналом:

Рішення набрало законної сили «_____»


2025 року.

Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/3013/24, яка зберігається в Чортківському районному суді Тернопільської області.

Суддя: Н. В. Яковець

Копію рішення видано «____»


202__ року.

Секретар:

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення27.01.2025
Оприлюднено30.01.2025
Номер документу124726164
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —608/3013/24

Рішення від 27.01.2025

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Яковець Н. В.

Ухвала від 02.01.2025

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Яковець Н. В.

Ухвала від 13.12.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Яковець Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні