Рішення
від 28.01.2025 по справі 954/439/24
НОВОВОРОНЦОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 954/439/24

Номер провадження 2/954/164/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2025 рокус-ще Нововоронцовка

Нововоронцовський районний суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Каневського В.О.,

за участю секретаря судового засідання Ферко Г.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Нововоронцовського районного суду Херсонської області цивільну справу за позовом представника позивача ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Милівської сільської ради Бериславського району Херсонської області про визнання права власності на спадкове майно,-

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Милівської сільської ради Бериславського району Херсонської області про визнання права власності на спадкове майно.

Позов обгрунтований тим, що ОСОБА_3 , який є батько позивача, на праві власності належав житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . На випадок своєї смерті він склав заповіт, яким заповідав позивачу ОСОБА_2 належний йому житловий будинок. Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої, зокрема, входить житловий будинок з будівлями та спорудами, які зазначені в технічному паспорті, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Окрім мене осіб, які б мали право на спадкування цього житлового будинку за заповітом після смерті батька, немає. Мати позивача ОСОБА_4 , яка є дружиною померлого, мала право на спадщину за законом, але не зверталась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті чоловіка та не ставила питання щодо прийняття у спадщину обов`язкової частки. Мати ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Таким чином,позивач єєдиним спадкоємцемналежного йогобатькові житловогобудинку збудівлями таспорудами заадресою: АДРЕСА_1 .Під часзвернення донотаріальної конториз проханнямвидати необхіднідокументи дляоформлення спадковихправ післясмерті батькана вказанийбудинок позивачубуло відмовленоз підставвідсутності правовстановлюючогодокумента направо приватноївласності нажитловий будинокта непроведення первісноїреєстрації прававласності набудинок.За життябатько невстиг оформитив бюротехнічної інвентаризаціїпервісну реєстраціюправа власностіна будинок,так якраніше всільській місцевостітаких документівне було,право власностіпідтверджувалось записомв погосподарськійкнизі сільськоїради.Отримати заразправовстановлюючий документв позасудовомупорядку неможливо,так яквласник будинкупомер,тому йуспадкувати вказанийбудинок безналежних правовстановлюючихдокументів позивачне може.У зв`язкуз цим,представник позивачапросив визнатиза позивачемправо власності на житловий будинок, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

У судове засідання позивач, його представник не з`явилися, в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи без їхньої участі.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлявся у встановленому законом порядку, клопотань, відзив не надав, причини неявки до суду не повідомив.

На підставі ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд, постановивши ухвалу про заочний розгляд справи, розглянув справу на підставі наявних у справі доказів.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача знайшли своє доведення в судовому засіданні, є такими, що ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.

Так, суд встановив та підтверджується наявними в справі доказами, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 11.11.2016, виданого Виконавчим комітетом Дудчанської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області, актовий запис №25.

Згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого повторно Нововоронцовським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 28.03.2024, актовий запис №49, батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_3 (батько), ОСОБА_4 (мати).

Згідно з копії заповіту, посвідченого 09.06.2016 секретарем виконавчого комітету Дудчанської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області, зареєстрованого у реєстрі за №18, спадкоємцем майна ОСОБА_3 є позивач ОСОБА_2 .

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Однією з таких підстав є спадкування майна, у тому числі за заповітом, відповідно до ст.1217 ЦК України.

Відповідно дост.1216ЦК України,спадкуванням єперехід правта обов`язків(спадщини)від фізичноїособи,яка померла(спадкодавця),до іншихосіб (спадкоємців).До складуспадщини,відповідно дост.1218ЦК України,входять усіправа таобов`язки,що належалиспадкодавцеві намомент відкриттяспадщини іне припинилисявнаслідок йогосмерті. Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні. Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392ЦК України).

З повідомлення від 13.03.2024 №01-10/144 приватного нотаріуса Бериславського районного нотаріального округу Херсонської області Виноградової Н.М., у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказаний житловий будинок позивачу відмовлено, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу щодо належності житлового будинку спадкодавцю.

Вирішуючи питання про належність на праві власності спадкодавцю житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , суд керувався наступним.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України від 01 липня 2004 року "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень",права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. За ч. 4 ст. 3 зазначеногоЗаконуправа на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.

Державна реєстрація права власності на житлові будинки, споруди регулювалася підзаконними нормативними актами, зокрема, такими якІнструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року і яка втратила чинність на підставінаказу Держжитлокомунгоспу від 13 грудня 1995 року № 56,Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5 і зареєстроване в Мін`юсті 18 лютого 2002 року за № 157/6445 (з подальшими змінами).

Зазначені нормативні акти передбачали державну реєстрацію будівель, споруд, державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, проте виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинностіЦКтаЗаконом України від 1 липня 2004 року "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Таким чином, за змістом зазначених нормативних актів виникнення права власності на житлові будинки, споруди не залежало від державної реєстрації цього права.

Погосподарські книги є особливою формою статистичного обліку, що здійснюється в Україні (УРСР) із 1979 року. В погосподарських книгах при визначенні року побудування зазначається рік введення в експлуатацію будинку.

На виконанняпостанови Ради Міністрів УРСР від 11 березня 1985 року № 105у 1985 - 1988 роках сільськими, селищними, районними Радами народних депутатів ухвалювалось рішення щодо оформлення права власності та реєстрації будинків у бюро технічної інвентаризації за даними погосподарських книг сільських, селищних Рад із додатками списків громадян, яким ці будинки належали.

Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року, яка втратила чинність на підставінаказу Держжитлокомунгоспу України від 13 грудня 1995 року № 56, передбачала обов`язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ (п. 4 Інструкції), в тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах (п. 20 Інструкції). Разом з тим, вказана Інструкція не передбачала обов`язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь, розташованих у сільській місцевості.

Тобто записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.

За довідками, виписками, видані Милівською сільською військовою адміністрацією Бериславського району Херсонської області №57 від 04.03.2024, №№ 76, 77, 78 від 21.03.2024 вбачається, що ОСОБА_3 на праві власності належав житловий будинок, розташований за адресою по АДРЕСА_1 , що підтверджується: записами у погосподарських книгах: №9 за 2021-2025 роки (номер об`єкта погосподарського обліку №01-0783-1), №13 за 1991-1995 роки (особовий рахунок № НОМЕР_3 ). Щодо погосподарських книг за 2015-2020 роки було виявлено їх відсудність у зв`язку з окупацією російських військ села Дудчани Херсонської області. Також з довідками №№ 126 від 24.04.2024 встановлено, що ОСОБА_3 , 1926 року проживав за зазначеною адресою до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Як вбачається з технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок по АДРЕСА_2 зазначено під літерами: А - житловий будинок, загальною площею 74,4 кв.м, в тому числі житловою 42,9 кв.м; а - прибудова; а1 - прибудова; а2 - тераса; а3 - ганок; Б - душ; В - сарай; Г - гараж; Д - сарай; Е - літня кухня; підЕ - погріб; Ж - сарай; З - сарай; К - туалет; №1 - хвіртка; №2 - ворота; №3 - огорожа; №4 - водопровід; №І - вимощення.

З огляду на викладене, спадкодавцю на праві власності належав житловий будинок, однак останній не здійснив державну реєстрацію свого права власності, оскільки на час введення житлового будинку в експлуатацію, чинне законодавство не зобов`язувало вчиняти такі дії.

Таким чином, суд встановив,що спадкодавцю на праві власності належав житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1 , данийбудинок входитьв спадковумасу,та,оскільки,встановити правовласності упозасудовому порядкупозивачу, як спадкоємцю, неможливо, що позбавляє його права успадкувати будинок, тому, зібрані в справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову.

На підставі ст.ст.376, 1217, 1261, 1268, 1297 Цивільного Кодексу України, керуючись ст.ст.12, 13, 89, 259, 263-265, 280-285 ЦПК України,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву представника позивача ОСОБА_1 (адресалистування: АДРЕСА_3 )в інтересах ОСОБА_2 (місцепроживання: АДРЕСА_4 ;РНОКПП НОМЕР_4 )до Милівськоїсільської радиБериславського районуХерсонської області(місцезнаходження:74351,вул.Бериславська,36с.Милове Бериславськогорайону Херсонськоїобласті;код ЄДРПОУ04401291)про визнанняправа власностіна спадковемайно -задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на житловий будинок з будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач має право оскаржити заочне рішення у загальному порядку до Херсонського апеляційного суду через Нововоронцовський районний суд Херсонської області шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

СуддяВ.О. Каневський

СудНововоронцовський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення28.01.2025
Оприлюднено30.01.2025
Номер документу124726445
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —954/439/24

Ухвала від 28.01.2025

Цивільне

Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Каневський В. О.

Рішення від 28.01.2025

Цивільне

Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Каневський В. О.

Ухвала від 31.07.2024

Цивільне

Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Каневський В. О.

Ухвала від 01.05.2024

Цивільне

Нововоронцовський районний суд Херсонської області

Каневський В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні