Номер провадження 2-о/676/35/25
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У К Р А Ї Н И .
15 січня 2025 року. м. Кам"янець- Подільський
Кам`янець- Подільський міськрайонний суд Хмельницької області.
в складі : головуючої судді - Семенюк В.В.
за участю секретаря судового засідання - Сенчишеної Р.М.
справа № 676/7709/24,
представника заявника - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа: Жванецька сільська рада, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вказавши заінтересованою особою по справі: Жванецьку сільську раду.
Ухвалою суду від 15.11.2024 року відкрито провадження та справу призначено до розгляду.
Заявник , обгрунтовуючи заяву, вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Бабшин Кам`янець-Подільського району Хмельницької області помер його батько ОСОБА_3 , який проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті якого відкрилася спадщина, на спадкове майно. Крім нього, інших спадкоємців, які б прийняли спадщину, немає.
При зверненні до приватного нотаріуса Яцевич Г.В., з приводу видачі йому свідоцтва про право власності на спадкове майно, яке належало на праві власності його померлому батькові, отримав відмову-роз`яснення, оскільки пропустив строк для прийняття спадщини.
Однак, він вважає, що встановлений законом шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини, він не пропустив, оскільки завжди проживав зі своїм батьком по АДРЕСА_1 без реєстрації. Його батьки в серпні 2018 року припинили подружні відносини та ведення спільного господарства і розірвали шлюб. З роками батько, через похилий вік та погіршення стану здоров`я, потребував сторонньої допомоги, тому, йому необхідна була його допомога. Вказує, що з батьком жив, як одна сім`я, вони вели спільне господарство, мали спільний бюджет та він дбав про нього та проводив його поховання та тому вважав, що прийняв спадщину, крім того, не розумів, що визначальним є саме факт реєстрації зі спадкодавцем за однією адресою, а тому із заявою про прийняття спадщини, у визначений законом строк, не звернувся.
Оскільки він бажає оформити своє право наспадкування за законом, а в інший спосіб це зробити неможливо, тому і просить суд встановити факт постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Представник заявника ОСОБА_1 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Заінтересована особа: представник Жванецької сільської ради секретар сільської ради Наталія Калініна в судове засідання не з`явилася та звернулася до суду із заявою про розгляд справи у їх відсутності, при вирішенні даної справи покладається на думку суду.
Свідок ОСОБА_4 підтвердив у судовому засіданні факт постійного проживання ОСОБА_2 разом з його померлим батьком ОСОБА_3 , на час смерті останнього.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності заінтересованої особи, на підставі наявних у справі доказів.
Заслухав представника заявника, свідка, вивчивши матеріали справи у повному обсязі, суд встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Бабшин Кам`янець-Подільського району Хмельницької області помер батько заявника ОСОБА_2 ОСОБА_3 , який проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті якого відкрилася спадщина, на спадкове майно, що пдтверджується Свідоцтвом про смерть ОСОБА_3 , Серії НОМЕР_1 від 26.10.2023 року, Свідоцтвом про народження ОСОБА_2 , Серії НОМЕР_2 від 30.09.1971 року.
Заявник ОСОБА_2 є спадкоємцем першої черги спадкування після смерті свого батька, інших спадкоємців першої черги за законом та за заповітом немає, що підтверджується Витягом зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 04.10.2024 року за № 78616972 щодо відсутності у Спадковому реєстрі інформації щодо померлого ОСОБА_3 та свідченнями у суді свідка ОСОБА_4 .
При зверненні заявника до приватного нотаріуса Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Яцевич Г.В., з приводу видачі тому свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно після смерті батька, заявник отримав відмову-роз`яснення, що пропустив строк для прийняття спадщини і тому йому необхідно звернутись до суду для визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, що підтверджується Листом приватного нотаріуса Яцевич Г.В.. за № 416/01-16 від 04.10.2024 року.
Встановлено, що заявник на протязі тривалого часу проживав зі своїм батьком по АДРЕСА_1 без реєстрації, оскільки батьки заявника в серпні 2018 року припинили подружні відносини та ведення спільного господарства і розірвали шлюб, а з роками померлий, через похилий вік та погіршення стану здоров`я, потребував сторонньої допомоги, тому, йому необхідна була допомога. Заявник з батьком жив, як одна сім`я, вони вели спільне господарство, мали спільний бюджет та той дбав про нього, а також проводив поховання, тому заявник вважав, що прийняв спадщину, крім того, не розумів, що визначальним є саме факт реєстрації зі спадкодавцем за однією адресою, а тому із заявою про прийняття спадщини, у визначений законом строк, не звернувся, що підтверджується Довідками Жванецької сільської ради від 11.11.2024 року за № 244 та № 245 та свідченнями у суді свідка - ОСОБА_4 .
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживає із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину.
Частиною 2статті 315ЦПК України передбачено,що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року за № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» передбачено, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з чим нотаріус відмовляє в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України - у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті , той з подружжя , який його пережив , та батьки.
На підставі наведених доказів, суд приходить до висновку, що на момент смерті ОСОБА_3 , постійно з ним проживав його син ОСОБА_2 , єдиний спадкомець першої черги спадкування за законом.
За таких обставин заяву ОСОБА_2 суд вважає доведеною і такою, що підлягає задоволенню.
На підставі ст.ст. 1268, 1261, 1216-1217 ЦК України , п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року за № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» , керуючись ст. ст. 263-265 ЦПК України, -
У Х В А Л И В :
Заяву задовольнити.
Встановити факт , що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер : НОМЕР_3 , постійно проживав по АДРЕСА_1 разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Бабшин Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, на час відкриття спадщини.
Рішення суду набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга на протязі 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення , має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення.
Дата складення повного судового рішення - 24 січня 2025 року.
Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду : Семенюк В.В.
Суд | Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124727567 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Семенюк В. В.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Семенюк В. В.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Семенюк В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні