БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202
Справа №730/1491/24
Провадження № 2-о/730/2/2025
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" січня 2025 р. м. Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Ріхтера В.В.,
присяжних - Блохи Ю.А., Шкурка А.П.
з участю секретаря судового засідання Стрижак Я.О.,
заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа територіальна громада в особі Борзнянської міської ради Ніжинського району Чернігівської області, про оголошення фізичної особи померлою,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з даною заявою, в якій просить оголосити померлою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 є його рідною матір`ю. З 05.05.1986 року по жовтень 1997 року вона проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Зареєстрована за вказаною адресою по даний час. У жовтні 1997 року пішла з дому у невідомому напрямку та її місцезнаходження нікому не відоме до теперішнього часу. Рішенням Борзнянського районного суду Чернігівської області від 30 червня 1998 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилася в с. Забілівщина, мешканку с. Мала Загорівка Борзнянського району Чернігівської області, визнано безвісно відсутньою. З того часу минуло більше трьох років, однак ніяких відомостей про місце перебування матері заявника немає. Встановлення даного факту заявнику необхідно для оформлення спадщини на належне померлій матері спадкове майно.
Заявник у судовому засіданні заявлені вимоги підтримав і просив їх задовольнити з вищевказаних підстав. Пояснив, що мати, ОСОБА_2 , з 1986 року була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 , а з жовтня 1997 року пішла з дому у невідомому напрямку та її місцезнаходження нікому не відоме до теперішнього часу. Загалом, вона не хворіла, але вживала алкоголь. Вітчим заявника, чоловік матері, вже помер. Заявник не є єдиним сином, ще є брат та сестра по лінії вітчима.
Заінтересована особа в судове засідання представника не направила, надавши заяву, в якій просить розглядати справу без їх участі та прийняти рішення на розсуд суду.
Заслухавши пояснення заявника, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 1ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 1 ст. 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав; суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 1ст. 308 ЦПК України,суд розглядає справу про оголошення фізичної особи померлою за участю заявника, свідків, зазначених у заяві, та осіб, яких сам суд визнає за потрібне допитати, і ухвалює рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або про оголошення її померлою.
Як убачається з матеріалів справи і встановлено судом, заявник є рідним сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 6-11).
У жовтні 1997 року ОСОБА_2 залишила місце свого проживання в с. Мала Загорівка та її місце перебування невідоме.
Згідно довідки Малозагорівського старостинського округу Борзнянської міської ради Чернігівської області № 125 від 03.07.2024 р., ОСОБА_2 була зареєстрована і проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Зареєстрована за вказаною адресою по даний час. Вказане також підтверджується карточкою прописки. (а.с. 12-13, 43).
Рішенням Борзнянського районного суду Чернігівської області від 30 червня 1998 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилася в с. Забілівщина, мешканку с. Мала Загорівка Борзнянського району Чернігівської області, визнано безвісно відсутньою (а.с.14).
У відповідності до довідки Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 19-82709/18/24-вих. від 28.11.2024 р., дані про виїзд ОСОБА_2 за межі України відсутні (а.с. 40).
За повідомленням Бахмацького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ніжинському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції № Ел-838/24-вих від 18.12.2024 року, актового запису про смерть ОСОБА_2 не виявлено (а.с. 50).
Згідно довідки Борзнянської державної нотаріальної контори Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції № 1031/01-16 від 28.11.2024 р., а також відомостей Державного нотаріального архіву Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції № 3657/01-17 від 25.12.2024 р., спадкова справа після ОСОБА_2 не заводилась (а.с. 41, 56).
Відповідно до інформації ВП № 3 (м. Борзна) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області, ОСОБА_2 у розшуку як зникла безвісти особа не перебуває (а.с.51).
Свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , кожен окремо, суду пояснили, що ОСОБА_2 проживала в с. Мала Загорівка з 1986 року, знають її як односельця. У 1997 році вона пропала. З цього часу її ніхто не бачив. Характеризують її з позитивної сторони. У 1997 році у сім`ї ОСОБА_2 згорів сарай. Казали, що його підпалила ОСОБА_2 після сварки з чоловіком та втекла. Після вказаної події вона пропала, куди, ніхто не знає. Кажуть, що її бачили у Москві, але це все на рівні слухів. У селі її з 1997 року ніхто не бачив. Після того, як вона пропала, за будинком спочатку дивився вітчим, а потім діти.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України.
Згідно зі ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про оголошення фізичної особи померлою.
При цьому заявник повинен мати особисту цивільну-правову заінтересованість у зміні правового стану особи, яку просить оголосити померлою. Для підтвердження цього повинні бути наведені обставини, які свідчать про те, що між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою існують особисті або майнові правовідносини, матеріально-правовий зв`язок або за відсутності такого зв`язку - дані про те, що відсутність фізичної особи є для заявника перешкодою у реалізації суб`єктивних прав або виконання обов`язків.
Відповідно до ст. 46 ЦК України, фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Фізична особа, яка пропала безвісти у зв`язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
У пункті 13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 зазначено, що громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, зазначених у ст. 21 ЦК України, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав без вісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Відповідно до ст. 47 ЦК України, правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
Оголошення особи померлою має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи, тобто підставою для оголошення особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Матеріалами справи підтверджується, що місцезнаходження ОСОБА_2 з 1997 року невідоме, вона не виходить на зв`язок з рідними, заходи щодо встановлення її місцезнаходження до результатів не призвели, а отже, ОСОБА_2 , ймовірно є особою, що померла, але юридично це не оформлено.
Оцінивши наведені заявником обставини та мету, з якою йому необхідно оголосити особу померлою, є підстави для висновку про наявність між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою, матеріально-правового зв`язку. Задоволення заяви має для заявника юридичне значення, оскільки оголошення матері померлою йому необхідне для подальшого оформлення своїх спадкових прав.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність визначених ч. 3 ст. 46 ЦК України підстав для оголошення ОСОБА_2 померлою.
Оскільки відсутні відомості, що ОСОБА_2 пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв`язку з воєнними діями, то оголосити померлою ОСОБА_2 слід із дня набрання рішенням суду законної сили (ч. 3 ст. 46 ЦК України).
При цьому, суд вважає за необхідне роз`яснити заявнику, що згідно ст. 309 ЦПК України та ст. 48 ЦК України, у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилась, або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи, або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Частиною 7 ст. 294 ЦПК України передбачено, що при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом, у зв`язку з чим суд не вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами відповідно до ст. 141 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 46, 47, 48 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 76-81, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про оголошення фізичної особи померлою задовольнити.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилася в с. Забілівщина Борзнянського району Чернігівської області та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , оголосити померлою.
Днем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилася в с. Забілівщина Борзнянського району Чернігівської області та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , вважати дату набрання рішенням суду законної сили.
Роз`яснити заявнику, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Копії рішення суду після набрання ним законної сили направити: до Бахмацького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ніжинському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для реєстрації смерті громадянки ОСОБА_2 ; до Борзнянської державної нотаріальної контори для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна ОСОБА_2 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ріхтер В.В.
Присяжні: Блоха Ю.А. Шкурко А.П.
Суд | Борзнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124728495 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Борзнянський районний суд Чернігівської області
Ріхтер В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні